Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Булгартабак холдинг-боже колко сълзи се задават.
Collapse
Заключена.
X
X
-
Продават ”Булгартабак” на безценица?
25 май 2009 / News.dir.bg
130 млн. евро е минималната цена, от която Агенцията за приватизация (АП) е намислила да пусне наддаването за “Булгартабак холдинг” АД.
Това съобщи в. “Труд”, като се позова на източници от АП. Това бил е един от най-обсъжданите варианти през последните няколко месеца. Цигарената компания ще се продава на открит търг с явно наддаване. Най-малко 200 млн. евро трябва да е стартовата цена за холдинга. В него влизат двете цигарени фабрики в Благоевград и в София, предприятието за преработка на тютюн в село Ясен, както и цигарените марки. “Булгартабак” има десетки милиони евро на депозит, няма дългове и държи около 60 на сто от пазара на цигари в страната. Расте и експортът.
130 млн. евро е малка цена, коментират брокери пред изданието. Още повече че българската цигарена компания няма никакви борчове, а и разполага с над 80 млн. евро живи пари, депозирани по различни банкови сметки. Родните цигарени марки успяха да се наложат в тежката конкуренция с транснационалните производители и държат към 60% на свободния български пазар.
АП предвижда дружествата от холдинга да бъдат продадени на открит търг с явно наддаване. Условието е купувачът да бъде консорциум от стратегически инвеститор в комбинация с финансова институция. В този приватизационен вариант е предвиден депозит от 20 млн. лева за участие в търга. Още не е известна стъпката за наддаването, но обикновено депозитът е с обема на 1 до 2 стъпки. Ако бъде обявен такъв огромен депозит, няма защо да се надяваме да се появят сериозни чуждестранни инвеститори, коментират експерти. Ако някой от кандидатите тръгне да оспорва в съда процедурите или сделката след приключването й, това би означавало в кризата парите да останат заключени поне година. При днешните лихви това са 1,5 млн. евро загуби, обясняват инвестиционни посредници.
АП обеща да обяви процедурата в края на миналата седмица, но не успя. Очаква се това да стане тази седмица.
Коментар
-
БУЛГАРТАБАК - ХОЛДИНГ АД (57B) източник: Сега 25 Май 2009 07:08
Властта решава до дни за продажбата на "Булгартабак"
Опит за приватизация през борсата става все по-малко вероятен
Юлиана Бончева
До дни Агенцията за приватизация ще обяви по какъв начин смята да раздържави остатъците от "Булгартабак". Трите основни документа - оценката, правният анализ и информационният меморандум, вече са готови и трябва да бъдат одобрени от Изпълнителния съвет на АП. Заедно с тях ръководството на агенцията трябва да одобри и схемата за приватизация на холдинга. За продан остават двете най-големи и модерни цигарени фабрики - в София и Благоевград, няколко манипулационни фабрики, както и търговската фирма "Булгартабак трейдинг". Освен това холдингът държи правата за 50 цигарени марки и за ценни сортове тютюн.
Ще свикаме пресконференция веднага щом бъдат одобрени параметрите, не можем да ви кажем дата, казаха от пресцентъра на АП пред в. "Сега". В края на миналата година мнозинството извади холдинга от списъка на стратегическите предприятия, които се приватизират само по одобрена от парламента стратегия, и го "предаде" на агенцията с идеята да се ускори приватизацията. Директорът на холдинга Корнелия Нинова, която е бивш зам.- министър и настоящ говорител на БСП, дори обяви амбициозната цел да има сделка до юли, което вече изглежда напълно недостижимо.
На базата на подготвената от консултантите документация АП трябва да определи и обяви изискванията към потенциалните купувачи. Едва след избора на процедура и профила на желания инвеститор ще стане ясно дали има реален инвеститорски интерес и дали се очертава политическа сделка. От концерните "БАТ" и "Филип Морис", които се борят за увеличаване на дела си на българския пазар, отказаха да коментират дали биха участвали именно защото още не са ясни условията по бъдещата процедура.
Приватизация през борсата със сигурност би привлякла повече кандидати. Управляващите обаче едва ли ще допуснат този вариант, защото при него има голяма "опасност" акциите да попаднат в ръцете на дружество или сдружение, което не е техен фаворит. Тези користни притеснения имат удобно смокиново листо, използвано често от ДПС и БСП в миналото - холдингът не бива да се пуска на борсата, защото при този начин на приватизация държавата не може да вменява на купувача задължения да прави определени инвестиции, да пази работни места или да изкупува зададени квоти български тютюни.
НА ХОД
В момента държавата държи 79.83% от акциите на холдинга. Другите 20.17% вече са частни, тъй като бяха включени за продан срещу бонове още в първата вълна на масовата приватизация. Сред частните акционери - над 60 компании и над 1500 физически лица, единствено J. P. Morgan Clearing Corp. притежава - 8.11%. Консултанти на АП по поредния опит за приватизация на БТХ са "Събев и съдружници" и "Еврофинанс".
Коментар
-
Re: Булгартабак холдинг-боже колко сълзи се задават
Първоначално изпратено от .................пичове, аз купувам неограничено БЛАБТ на 130 лв., СОФБТ на 140 лв. - като тръгнат пак на борсата, като сте толкова отворени продайте ми де ...Liverpool was made for me and I was made for Liverpool!
Коментар
-
Доган си иска Булгартабак
Боряна Йотова
29 Август 2005
Управлението на Булгартабак холдинг може да премине от икономическото към земеделското министерство, с предлаганата нова структура на ведомството, научи Mediapool. Холдингът се превърна в основна причина за конфликт между НДСВ и ДПС по време на кабинета Сакскобургготски, след като Доган провали приватизацията му и принуди Симеон да направи сериозни промени в кабинета си, за да не се стигне до правителствена криза.
Според предложението на земеделския министър Нихат Кабил, внесено до премиера Сергей Станишев, заместниците във ведомството му трябва да се увеличат с един, който да отговаря за преработвателната промишленост и взаимодействието с браншовите организации.
В момента преработвателната промишленост е част от ресорите на министерството на икономиката под името хранително-вкусова. Според източници на Mediapool, към момента не е ясно дали целият бранш ще премине в земеделското ведомство или проблемният тютюнев холдинг ще остане при икономическия министър Румен Овчаров.
Освен Булгартабак, “апетитните хапки” в ресора са “Ел Би Булгарикум”, което държи патента на млечнокиселата бактерия и института по винарство.
Още през 2003 г. тогавашният земеделски министър от квотата на ДПС Мехмед Дикме поиска хранително-вкусовата промишленост, но тогава не се стигна до споразумение.
При попълненията на екипа в земеделското министерство, от НДСВ продължават да държат на бившият депутат Димитър Пейчев и най-вероятно той ще заеме ресор аграрно развитие. ДПС запазва досегашния си заместник Бюрхан Абазов със същия ресор.
Няма значение къде си, с кой си и с какво се занимаваш - радвай се на всеки момент, на всеки ден!
Коментар
-
харманлия
"Харманли-БТ"
Продължава протестът на работници от "Харманли-БТ"
(ДАРИК РАДИО) - 2005/3/14
--------------------------------------------------------------------------------
Продължава протестът на работници от "Харманли-БТ" заради неизплатени възнаграждения. От холдинга заявиха, че предприятието ще се продава и новият купувач ще трябва да изпълни забавените задължения към работниците.
Търгът за "Харманли БТ" спечели единственият кандидат "АКБ Форес" с първоначална цена 50 000 лв..Задълженията на фабриката са 2,626 млн. лв.
Работниците обаче продължават протеста си. В четвъртък представители на стачния комитет ще се запознаят с договора за продажбата на предприятието. Ако в него няма клауза за погасяване на задълженията, в петък тази седмица тютюноработниците ще блокират главния път за Харманли. Дължимите работни заплати на работници и служители от "Харманли-БТ" възлизат на около 165 хиляди лева, а дължимите обезщетения на съкратените работници възлизат на около 212 хиляди лева.
Коментар
-
Нагли, по-нагли, БАТ .
София. Проблемът с руските претенции относно приватизацията на "Булгартабак Холдинг" не е нов. По време на първата приватизационна процедура за „Булгартабак-Холдинг” АД през 2000 г. искания от Руската федерация не са били предявени. Първите такива претенции са предявени от руска страна при втората процедура за приватизация на „Булгартабак-Холдинг” АД, през 2001-2002 г. От страна на българската държава през декември 2002 г. е изпратен официален отговор до руската страна, в който се посочва, че направеният цялостен анализ показва недвусмислено неоснователност на претенциите.
Това се казва в прессъобщение на компанията по повод вчерашното интервю за руското списание „Итоги” на ръководителя на Управлението за осигуряване на дейността на руския президент Владимир Кожин, в което той заявява, че сделката за продажба на „Булгартабак - Холдинг” АД не е осъществена поради неприемане от българска страна на предложението на руското правителство за отчитане на неговите интереси във връзка с претенции за собственост върху част активите на дружествата от системата на „Булгартабак-Холдинг” АД.
При проведената през 2004 г. процедура за продажба на „София-БТ” АД, „Благоевград-БТ” АД, „Пловдив-БТ” АД и „Слънце-Стара Загора-БТ” АД всички потенциални купувачи са били надлежно информирани за този проблем, като в Информационните меморандуми за дружествата е предоставена изчерпателна информация по въпроса. Отбелязана е и позицията на българската страна, че дори в случай на одобряване на претенциите на Руската федерация същите ще бъдат уредени на основата на междуправителствени споразумения, което по никакъв начин няма да засегне активите на „Булгартабак-Холдинг” АД, или негови дъщерни дружества.
Всички потенциални инвеститори са били запознати с проблема и напълно наясно с вероятността руската страна да възобнови претенциите си.
Въпросът с руските претенции никога не е бил проблемен в хода на преговорите с British American Tobacco.
„Булгаргабак-Холдинг” АД счита, че проблемът е бил оценен от всички потенциални купувачи в контекста на цялата сделка и не е бил причина за оттеглянето им, пише още в прессъобщението.
Коментар
-
Нагли, по-нагли, БАТ .
Москва. Ръководителят на управлението за осигуряване на дейността на руския президент Владимир Кожин заяви, че Москва стои зад неосъществената приватизация на “Булгартабак холдинг”. В интервю за авторитетното руско списание “Итоги”, цитирано от БНР, Кожин твърди, че в управлението има отдел, който се занимава с издирването на активите в чужбина на Съветския съюз. В пространното интервю Владимир Кожин отговаря на въпрос за резултатите от работата на този отдел.
От архивите са събрани достатъчно сериозни материали, но за това трябва да се говори твърде внимателно, казва Владимир Кожин и допълва, че междудържавните отношения са изключително сложна и деликатна материя. Той посочва два примера, показващи ефективността на отдела на ръководеното от него управление. Първият е с концерна “Булгартабак” – един от стълбовете на българската икономика. Документите свидетелстват, че Русия като първоприемник на Съветския съюз има сериозни права в концерна. Когато правителството на България реши да го приватизира, ние предложихме да бъдат отчетени нашите интереси, продължава Кожин. Доколкото това не стана, изпратихме материали до всички потенциални участници в сделката. Те ги оцениха правилно и като резултат вече втора година няма никаква приватизация. Българските ни партньори сега разсъждават как да излязат от тази ситуация. Руската страна се надява, че в края на краищата ще срещне разбиране от българска страна, заключава Владимир Кожин.
Коментар
-
tabak
Нагли, по-нагли, БАТ .
Кипърска офшорка купува БТХолдинг?
Кипърската офшорна фирма “Набърн лимитид”, зад която стои българска финансова групировка, ще приватизира най-апетитните части от “Булгартабак” в близките месеци, пише в новия си брой в. “168 часа”.
Това може да се случи още при мандата на сегашното правителство.
Представители на офшорната компания вече били получили аудиенция при новия икономически министър Милко Ковачев, за да обсъдят плановете си.
Разследването показа, че “Набърн лимитид” вече е приключила успешно първата си инициатива, целяща придобиването на “Булгартабак”.
Документи от московското патентно ведомство, с които изданието разполага показват, че офшорката вече е придобила собствеността върху българските марки цигари в Русия.
Правата върху марките в Украйна също вече са собственост на “Набърн”, твърдят отлично осведомени източници.
Според тях няма друго обяснение на факта, че офшорката е придобила въпросните марки, освен това, че компанията се готви да купи “Булгартабак”.
Според осведомени източници върху новата приватизационна стратегия се работи усилено и до седмица–две тя трябва да влезе за разглеждане в правителството, а до месец – в парламента.
Вестникът припомня рязката промяна в поведението на ДПС по отношение на приватизационната сделка и позицията на новия земеделски министър Нихат Кабил, според когото БТХолдинг трябва да се приватизира в най-скоро време.
Източник от ДПС е запознал репортер на “168 часа” с проект на новата приватизационна стратегия.
Най-интересната част от нея е, че до приватизацията на големите цигарени фабрики се допускат не само стратегически инвеститори, както беше при предната процедура, но и всякакви други юридически субекти. Ограничения всъщност не са предвидени, което разкрива възможности за участие и пред офшорни компании.
Според източник от Московското патентно ведомство, който е проучил в детайли сложните операции около присвояването и последвалите препродажби на собствеността върху българските марки цигари, “Набърн” е собственост на “българска финансова структура”.
Московският патентен експерт твърди, че следите водят към застрахователна компания. Според хора от кухнята най-сигурният начин да се стигне до реалните собственици на “Набърн” е да се проследи одисеята с правата на българските марки в Русия.
Разследването на седмичника посочва като "главно действащо лице" Александър Найденов, който през годините е проявявал интерес към Булгартабак.
През 90-те той е представител за България на швейцарската компания "Селектинвест", която притежават правата на шест от най-популярните в Русия марка цигари.
Впоследствие швейцарците прехвърлят тези права на фирма "Бултабакс" - също свързана с Найденов, която през август 2004-та дава правата на тези марки на “Набърн”.
"168 часа" цитира справка в АПИС, според която Найденов е съдружник на Васил Божков във фирма "Ваал".
Руски източници, цитирани от вестника, свързват тези обстоятелства с факта, че Божков е собственик на "Бул инс" и твърдят, че именно застрахователната групировка е новият фаворит за БТХолдинг.
Коментар
-
бат-ко
Нагли, по-нагли, БАТ .
днес блабт се активизира. може би ще има добри новини за него.
Коментар
-
Пророк
Нагли, по-нагли, БАТ .
Аааа, сетих се можем да приватизираме "Булгартабак" през трудовата борса!!!
Коментар
-
Пророк
Нагли, по-нагли, БАТ .
Гражданско неподчинение обявиха във вторник сутринта работници и служители от фабриката "Хасково БТ". Повод за протестите им са предстоящите съкращения на 120 души от закритото цигарено производство в предприятието и неизплатените работни заплати за пет месеца назад.
Хасковската фабрика, заедно с тези в Шумен, Асеновград и Плевен остана само като тютюнопреработвателно дружество, след като не бяха подновени лицензиите за производство на цигари.
Те ще са следващите. Чудесна переспектива!!!
Коментар
-
Нагли, по-нагли, БАТ .
К.Колчев: Приватизирайте "Булгартабак" през борсата
08.02.2005
Камен Колчев, изпълнителен директор на инвестиционна компания "ЕЛАНА" пред в.Банкеръ:
"Продажбата чрез Българска фондова борса най-вероятно ще се окаже не само най-ефективният, но и единственият възможен начин държавата да се освободи от тежащата й собственост. В момента трябва да се помисли най-вече как може да се продадат "Булгартабак холдинг" и най-добрите му тютюневи фабрики предвид няколкото провалени опита. Плюсовете за приватизация на "Булгартабак" през БФБ са, че ако дойде финансов инвеститор, който ще купи мажоритарния дял в холдинга или в някое от дъщерните му дружества чрез борсова сделка, той ще се стреми да реализира печалба според пазарните принципи. Което означава, че тютюневите ни фабрики ще преминат от графата "политическа икономика" в графата "пазарна икономика". Не е изключено и даже е нормално който и да купи фабриките, да съкращава работници и да изкупува по-малко тютюн, отколкото дружествата са изкупували досега. Опитът от приватизацията на БТК спокойно може да бъде използван, за да приключи раздържавяването и в другите сектори на икономиката. Време е държавата да приготви съществени пакети от "Булгартабак" и от дъщерните му дружества и да ги продаде срещу реални пари на фондовия пазар."
Коментар
Коментар