IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ !!! архив 1

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от stani Разгледай мнение
    Седмица в която факи ще има над 300 мнения.
    Не се знае дали над 300, но може форекса да има и повече от него
    Не е препоръка... !!!
    "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

    Коментар


    • Седмица в която факи ще има над 300 мнения.

      Коментар


      • оптимизЪма, ало, що сме така заспали ?

        Коментар


        • Нов закон ще регулира дейността на взаимните фондове

          Правата на дребните инвеститори във взаимни фондове в България ще бъдат по-добре защитени, а възможностите за вложения ще се увеличат. Това ще се случи, ако бъде приет специален закон, който да регулира индустрията.

          В момента над документа работи Комисията за финансов надзор с активното съдействие на професионалната гилдия чрез Българската асоциация на управляващите дружества. По-голямата защита ще се постигне чрез осигуряване на прозрачност и повече информация за самите фондове.
          Пазарът на взаимни фондове в числа
          485 млн. лв. са нетните активи на българските фондове в края на февруари
          8.025 трлн. евро са активите в Европа в края на декември 2010 г.
          2.035 трлн. евро са активите на националните (non-UCITS) фондове в Европа

          Освен това ще се позволи и създаване на нови видове схеми, които ще са насочени към професионалните инвеститори. Предвижда се и да бъдат съкратени сроковете за разрешаване за навлизане на нови играчи на пазара. Новата регулация е с работно заглавие Закон за колективното инвестиране във финансови инструменти.

          За дребните инвеститори

          Основната промяна в новото законодателство ще е въвеждането на ключова информация за инвеститорите, която да съдържа най-важната за един фонд информация в стандартна за цяла Европа форма. Така инвеститорите ще могат да имат унифициран инструмент за сравнение на отделните фондове.

          Според Криста Бернбахер, директор "Централна и Източна Европа" в "Райфайзен кепитъл мениджмънт", формата на документа все още се обсъжда на европейско ниво, макар че до няколко месеца вече трябва да се прилага от управляващите дружества в целия ЕС. По думите й той най-вероятно ще представлява документ от максимум две страници с информация за рисковия профил и представянето на всеки взаимен фонд.

          В момента например повечето управляващи дружества имат подобен документ от две страници с основни данни и факти за всеки от фондовете си. Това обаче е по-скоро маркетинг материал, където всяка компания подбира по свое усмотрение каква информация да включи. Това прави тези материали трудно сравними за фондове на различни компании.

          Отделно с новата директива ще се улесни предлагането на взаимни фондове в различни европейски страни, без да е нужно управляващата ги компания да има клон във всяка страна. Ще се облекчат и сливанията и вливанията на фондове, както и ще се създадат главни захранващи структури (Master-Feeder-Funds), чрез които ще може да се обединяват активите на няколко схеми.

          За професионалните инвеститори

          Друга основна новост в готвения закон е въвеждането на непублични инвестиционни дружества и договорни фондове, които ще се предлагат на по-малко от 100 лица – акредитирани инвеститори. Те ще имат задължението да следят дали инвеститорите им са под 100 и как точно се прехвърлят дяловете или акциите им на трети лица.

          Освен това дяловете или акциите на фондовете може да са безналични, съответно регистрирани в Централния депозитар, или налични - следени от самите управляващи ги дружества. Техните инвестиционни ограничения ще са значително по-малки от тези на взаимните фондове за масовите инвеститори, а задължението за разпределение на риска може да отпада.

          Те ще имат и по-облекчен режим за публикуване на информация, включително за стойността на нетните им активи на дял.

          Така тези фондове ще приличат повече на известните на Запад хедж фондове и съответно не се приемат като инвестиционни схеми за масовия инвеститор под името UCITS - предприятия за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа.

          В Европа този тип структурирани продукти, известни още като non-UCITS, заемат около 25% от общия пазар на колективните инвестиционни схеми, или те управляват над 2 трлн. евро от общо 8 трлн. евро, по данни на Европейската асоциация на фонд мениджърите EFAMA. Такива са различни национални фондове например за инвестиции на средства на работещите или други типове специализирани инвестиционни тръстове.

          Допълнително с новия закон може да се въведе възможността емитирането на дялове или акции на инвестиционните дружества и фондове от типа non-UCITS да става освен с пари и с финансови инструменти. Това е т.нар. правило in-kind създаване на дялове, с което се характеризират наложилите се последните години борсово търгувани фондове ETFs. То позволява на определен тип инвеститори да внесат акции вместо пари и така да получат дялове от самия фонд.

          Предлага се и ограничение на издаването на акции и дялове и главно на институционални инвеститори, като в този случай ще се изисква книжата да се регистрират за търговия на регулиран пазар, отново почти като ETF-ите. На пазара вече всеки ще може да си купи публичните книжа, което отново наподобява характеристиките на ETF-ите.

          С новия закон се предвиждат по-кратки административни срокове за лицензиране и повече отговорност за банките депозитари с цел по-висока защита на инвеститорите. Така например лиценз ще се издава за един вместо за три месеца, а банките депозитари ще са по-стриктно длъжни да следят за състоянието на взаимните фондове, чиито активи съхраняват.

          Новият проектозакон все още трябва да получи финалните си щрихи, за да придобие финален чернови вариант за гласуване в самата Комисия за финансов надзор, а оттам и за съгласуване с всички заинтересувани страни. Затова предстои да се изчистят кои от всички предложения ще запазят настоящия си вид и кои ще бъдат променени.

          Очаква се окончателният вариант на законопроекта да бъде готов и предаден в Министерския съвет през април-май, така че да бъде приет преди влизането в сила на директива UCITS IV от 1 юли 2011 г. Идеята за изцяло нов закон идва от това да не се натоварва излишно с информация настоящият Закон за публичното предлагане на ценни книжа, където са регламентирани в момента разпоредбите за взаимните фондове.

          Коментар


          • а аз се чудех преди година , що всички борси растът, а нашата не ?!?! Той Пърсито вземал пари от хората, ама не им купувал акции - пресичал е паричните потоци към БФБ. От януари тоз ъп тренд не е случаен май - просто Пърси го няма! Варненци к'вот можаха помогнаха за повишението на Софикс, сега е ред на софиянци...
            и тоз коментар е без препоръка

            Коментар


            • Първоначално изпратено от forman777 Разгледай мнение
              Иначе е факт, че ние сме все още една от малкото страни където може да се пие вода от чешмата
              =========
              Доскоро пиех само минерална. Само, че наскоро слушах по радиото една професорка, която заяви, че чешмяната вода можеш да я пречистиш по много лесен способ. Пълниш една двулитровка с чешмяна вода и я слагаш във фризера. Като се вледени водата изкарваш шишето и го оставяш за час-два да почне да се разтопява. Първите 100-200грама които са се разтопили съдържат цялата гняс която има във водата. Нея я изливаш в мивката. Останалия лед като се разтопи е най-чистата вода на планетата.

              Коментар


              • Rapane, видно е добре си запознат с водопровода край Владиславово да не би да си имаш автосалонче или отдаваш под
                наем

                Коментар


                • Първоначално изпратено от forman777 Разгледай мнение
                  Предпочитам да я прекарвам през термоканата
                  каква ти е идеята за тази термокана
                  - нагряваш водата и пиеш топла вода
                  - чакаш да изстине /просто пиеш преварена вода като бебетата/

                  имам кана брита, но вкуса не ми понася през техните филтри
                  Last edited by JackDaniels; 05.03.2011, 03:07.
                  вари я, печи я, сливата си остава слива - народна мъдрост

                  Коментар


                  • При тези апарати не винаги водата е добра. Предпочитам да я прекарвам през термоканата

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от forman777 Разгледай мнение
                      Иначе е факт, че ние сме все още една от малкото страни където може да се пие вода от чешмата

                      Вярно е и това.. Чесно казано и аз често си пия от чешмата. В офиса ме задължиха и взех тия автомати със 20 литровите бутилки и да ти кажа дето сме няма и 30 човека това си стана разход....

                      Коментар


                      • Иначе е факт, че ние сме все още една от малкото страни където може да се пие вода от чешмата

                        Коментар


                        • В Турция водата се добива от много по дълбоко и на дребно не е много по скъпа

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от forman777 Разгледай мнение
                            С водата е не лош бизнес, но трябва да ти излезе сметката
                            Абе то намериш ли пазар сметката излиза при всички случаи, защото себестойността е много ниска....

                            Коментар


                            • С водата е не лош бизнес, но трябва да ти излезе сметката

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от forman777 Разгледай мнение
                                Имам такива, но при това което предстои едва ли ще стои земята да не се работи
                                Е това и е на земята основното предназначение... Колкото и да напредва прогреса трудно ще избягаме от цикъла, дето свършва в клозета... Майтап.....

                                Примерно миналата седмица един ентусиаст ме навиваше да бутилираме изворна вода - там пазара макар и доста конкурентен има много потенциал, защото е въпрос на време хората да се усетят че минералната вода не може да се пие постоянно... А и това са сладки пари - без да инвестираш, кой знае колко, концесията на водата е за 10 години с опция за продължаване.... Бутилките са внос от турция, а веднага може да им плащаш с готова продукция....То го има и другото - нещата на ниво бизнес план винаги са цветя и рози а кто почнеш и като опраска багера магистралният водопровод за Стрелбище (дето никой не знае защо е 10 метра в дясно от скиците например) и нахакаш непредвидени 100 бона и друа гледна точка ти изникне..... Не съм се занимавал до сега ама явно трябва да си вдигна погледа над недвижимите имоти....

                                Коментар

                                Working...
                                X