If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Кремиковци (4KW / KREM) - архив до 01.09.11 (тема 2)
Защо Стомана Индъстри работи с 10% марж на печалбата, а Кремиковци затъна?
Каква е причината единият металургичен мастодонт да прави по 100 млн. лв. печалба на година, а другият да спре производството си и къде е изходът за Кремиковци?
Синдикатите: Заплатите в "Кремиковци" могат да се платят
Кремиковските работници отново излязоха на протест.
В 9.00 ч. металурзите преминаха по булевард "Дондуков" и се отправиха към площада пред храм-паметника "Св. Александър Невски".
След това те ще направят протестно шествие до Министерския съвет и до Министерството на икономиката.
Синдикалните лидери заявиха, че ръководството на комбината се е съгласило с всички искания на работниците. Основните от тях са за изплащане на заплатите.
На вниманието на всички колеги, които са пенсионирани или съкратени след 01.11 08г.!! Предлагам на 14.05 09г. в 8h.да се опитаме да направим среща със Синдика и
с Оперативния Директор П.Стоянов във връзка с обещетенията.
Ако ние не вземем нещата в наши ръце ще хапнем дръвцето!!!!!!!!!!
Няма да хапнете никакво дръвце!
Съгласно Търговския закон,Вие сте втори клас кредитори от масата на несъстоятелността и ще си получите обезщетенията от продажба на активи на комбината,към тази маса спадат,всички заплати и обезщетения дължими на работниците към момента, като заплатите за декември,януари и февруари плюс 50% от заплатите за март,април,май и всички месеци,докато не се започне изпълнението на оздравителния план!!!
Съгласно Търговския закон решение за продажба на активи може да се вземе на събранието на Кредиторите ,където по думите на Георги Прохаски до края на май трябва да се внесе и оздравителна програма(план) ,и да се трънсформират дълговете към кредиторите като собственост!!!
До края на май може да се разработи оздравителен план за "Кремиковци". Това каза Георги Прохаски, представител на облигационерите, които са втория най-голям кредитор на банкрутиралото дружество.
По думите му всеки от големите кредитори в момента прави свои оценки за жизнеспособността на комбината и отделните му цехове. На тяхна база облигационерите и държавата, която е най-големият кредитор може да договорят общ оздравителен план. Той би включвал и обръщане на част от дълговете на "Кремиковци" в капитал.
Държавната помощ, обаче няма да може да се капитализира, тъй като представлява публично държавно вземане и законът не предвижда такава възможност. Тя обаче се оспорва от синдика на дружеството Цветан Банков и по случая има дело в Софийски административен съд.
Вариантът с капитализацията се предвижда заради реалната възможност да не се появи стратегически инвеститор за "Кремиковци" при сегашните условия. Прохаски каза, че под един процент е вероятността да се намери решение при преговорите с бразилската компания CSN.
Окончателната развръзка на преговорите пък се очаква в близките няколко дни. Междувременно поредното предупреждение за спиране на доставките на природен газ е получено в комбината и заради него в заводите отново се вземат съответните мерки за подготовка по спиране на мощностите.
Според писмото, изпратено от "Булгаргаз", подаването на газ предстои да бъде преустановено на 12 май.
Най-песимистичният сценарий, при който всички кандидат-инвеститори, желаещи "Кремиковци" в неговата цялост, се оттеглят, става и най-вероятен. Това признаха от Министерството на икономиката и енергетиката в четвъртък. Макар от бразилската компания CSN да не са обявили официално своето оттегляне от преговорите, в българското правителство вече търсят алтернативи какво да правят с комбината. Икономическият министър Петър Димитров нееднократно заявяваше, че при липсата на кандидат инвеститор подаването на газ ще бъде спряно, което означава спиране на коксохима и доменните пещи.
При тези условия най-голяма е вероятността да се запазят само цеховете на края на технологичната верига и да се търсят инвеститори само за тях, казаха представители на облигационерите. Това са електропещите, линията за непрекъснато леене на стомана, мощността за горещо валцуване и тази за студено валцуване, чиято дейност е замразена от 2007 г. поради липса на пари за ремонт. Тяхната работа не е толкова замърсяваща и лесно може да се приведе в съответствие с екоизискванията на Европейския съюз. В същото време доставките на природен газ за коксохима и доменните пещи окончателно ще спрат.
Заради тежката ситуация в Министерството на икономиката е получено писмо от синдика Цветан Банков с предложение да се преобразуват кредиторските вземания в акционерен капитал. То се разглежда в правния отдел на ведомството и се очаква резолюция по него, обясни заместник-министър Нина Радева. От министерството посочиха, че дори да приемат подобна стъпка, отново ще има проблеми поради естеството на вземанията. Така например публичните държавни вземания, каквато е и държавната помощ, предявена за връщане, не могат да бъдат обръщани в акционерен капитал. Размерът на помощта е 430 млн. лв. главница, а с лихвите нейният размер според акта на икономическото министерство вече е 695 млн. лв. Точно това затруднява процеса, защото без възможност за конвертиране тези вземания ще тежат на дружеството дори след увеличението на капитала. Така при евентуално кандидатстване за оборотно и инвестиционно кредитиране заемодателите ще знаят, че вече е налице стар дълг от 695 млн. лв.
Идеята за този ход датира от миналото лято. Тогава зад нея застана Анжело Москов, изпълнителен директор на фонда QVT, който притежава най-голям пакет от облигациите, гарантирани от "Кремиковци". Комитетът на облигационерите предвиждаше само притежателите на дългови книжа да конвертират вземанията си, да оздравят комбината и да го продадат на стратегически инвеститор. Всичко пропадна, когато Софийския градски съд посочи, че комбинатът е бил в неплатежоспособност още преди облигациите да се емитират. Това на практика лиши облигационерите от правото им да придобият комбината или неговите активи като обезпечение. Когато през ноември бе посочена нова дата на неплатежоспособността, вече бе настъпила кризата, а пазарът на стомана страдаше от спадащо търсене и цени.
Отпадне ли този вариант, алтернативата е да се предприемат ликвидация и разпродажба на активите, което според експерти ще е най-неизгодно за кредиторите и най-погрешно, защото активите имат най-голяма стойност в работно състояние.
Върховният административен съд (ВАС) може в понеделник да реши до голяма степен съдбата на банкрутиралото металургично дружество "Кремиковци". Делото, по което ще заседава съдът, е относно държавната помощ, която беше предявена миналото лято и която увеличи дълговете на комбината с 695 млн. лв. Тя е обжалвана от синдика Цветан Банков, но към момента фигурира "под условие" в списъка с кредиторите. Благодарение на помощта държавата е основен заемодател на "Кремиковци" с общи вземания за близо 950 млн. лв., което й дава 41% от гласовете в събранието на кредиторите.
Втори са класирани облигационерите с вземане от 692 млн. лв., или 29% от гласовете. При отпадане на държавната помощ те автоматично ще се наредят на първо място с почти 42% и ще имат много по-голямо влияние при вземането на стратегическите решения за комбината.
Хора, близки до процедурата по обжалването, съобщиха, че възможностите са три. Държавната помощ да бъде утвърдена в сегашния й размер, да се намали или напълно да бъде отменена. Основание за последното дава фактът, че актът за публично държавно вземане е издаден от Министерството на икономиката и енергетиката, а по закон това може да правят само Министерството на финансите и НАП. Предмет на оспорване обаче са още главницата от 431 млн. лв., върху която за няколко години е натрупана лихва от 264 млн. лв.
Инвестиционният банкер Правин Банкър, който е съветник на комитета на най-големите облигационери, коментира пред "Дневник", че без държавната помощ лесно ще се консолидира мнозинство и ще се отвори път на кандидат-инвеститорите. Проблем според облигационерите е дали държавата ще приеме решението на съда и дали ще съдейства на бразилския рудодобивен гигант. Опасенията са свързани с готовността на правителството да издаде комплексно разрешително на "Кремиковци", ангажиментите, които е готово да поеме за цената на природния газ, електроенергията и транспортните услуги, които се предоставят от БДЖ. "Консултант на CSN са "Делойт" и от края на миналата година правят проучване дали "Кремиковци" може да работи и да носи печалба", обясни той.
Директор на комбината заяви, че огромните суми, които в миналото са били сочени като необходими за изграждане на очистващи съоръжения и получаване на комплексно разрешително, в действителност са значително по-малки, но са били раздувани от старото ръководство. "Заради ниското търсене на стомана доменните пещи не работят. Така за комплексно разрешително ще са нужни само около 15 млн. евро, които да се инвестират в коксохимичното производство. Едва когато пазарът се подобри, ще може да се инвестира и в останалите мощности, които днес са практически консервирани, но тогава средства ще може да се набавят от собственото производство на комбината", каза той.
Подобна е и идеята на бразилската компания. За момента те предлагат именно да изкупуват кокс, произведен от "Кремиковци", но липсва споразумение относно цената.
В следващите седмици се очаква да бъде утвърден и окончателният списък с кредиторите. След това в едномесечен срок те ще трябва да одобрят оздравителен план и негов изпълнител. Не стане ли това, законът предвижда ликвидация и разпродаване на имуществото.
Междувременно вчера съдът отложи за май следващото заседание по делото за непризнаване на държавната помощ за "Кремиковци". Синдикът на комбината Цветан Банков обжалва приетата на първото заседание на кредиторите около 400 млн. лв. сума като държавна помощ. Даден е ход на делото, следващо заседание ще има след месец.
Раздвижване ще има когато това корумпирано крадливо правителство си отиде -50% като комисионна от сделката с Лакшми Миттал за комбината или 40 милиона евро от Смарт груп!!!
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...
На вниманието на всички колеги, които са пенсионирани или съкратени след 01.11 08г.!! Предлагам на 14.05 09г. в 8h.да се опитаме да направим среща със Синдика и
с Оперативния Директор П.Стоянов във връзка с обещетенията.
Ако ние не вземем нещата в наши ръце ще хапнем дръвцето!!!!!!!!!!
Няма да хапнете никакво дръвце!
Съгласно Търговския закон,Вие сте втори клас кредитори от масата на несъстоятелността и ще си получите обезщетенията от продажба на активи на комбината,към тази маса спадат,всички заплати и обезщетения дължими на работниците към момента, като заплатите за декември,януари и февруари плюс 50% от заплатите за март,април,май и всички месеци,докато не се започне изпълнението на оздравителния план!!!
Съгласно Търговския закон решение за продажба на активи може да се вземе на събранието на Кредиторите ,където по думите на Георги Прохаски до края на май трябва да се внесе и оздравителна програма(план) ,и да се трънсформират дълговете към кредиторите като собственост!!!
До края на май може да се разработи оздравителен план за "Кремиковци". Това каза Георги Прохаски, представител на облигационерите, които са втория най-голям кредитор на банкрутиралото дружество.
По думите му всеки от големите кредитори в момента прави свои оценки за жизнеспособността на комбината и отделните му цехове. На тяхна база облигационерите и държавата, която е най-големият кредитор може да договорят общ оздравителен план. Той би включвал и обръщане на част от дълговете на "Кремиковци" в капитал.
Държавната помощ, обаче няма да може да се капитализира, тъй като представлява публично държавно вземане и законът не предвижда такава възможност. Тя обаче се оспорва от синдика на дружеството Цветан Банков и по случая има дело в Софийски административен съд.
Вариантът с капитализацията се предвижда заради реалната възможност да не се появи стратегически инвеститор за "Кремиковци" при сегашните условия. Прохаски каза, че под един процент е вероятността да се намери решение при преговорите с бразилската компания CSN.
Окончателната развръзка на преговорите пък се очаква в близките няколко дни. Междувременно поредното предупреждение за спиране на доставките на природен газ е получено в комбината и заради него в заводите отново се вземат съответните мерки за подготовка по спиране на мощностите.
Според писмото, изпратено от "Булгаргаз", подаването на газ предстои да бъде преустановено на 12 май.
Най-песимистичният сценарий, при който всички кандидат-инвеститори, желаещи "Кремиковци" в неговата цялост, се оттеглят, става и най-вероятен. Това признаха от Министерството на икономиката и енергетиката в четвъртък. Макар от бразилската компания CSN да не са обявили официално своето оттегляне от преговорите, в българското правителство вече търсят алтернативи какво да правят с комбината. Икономическият министър Петър Димитров нееднократно заявяваше, че при липсата на кандидат инвеститор подаването на газ ще бъде спряно, което означава спиране на коксохима и доменните пещи.
При тези условия най-голяма е вероятността да се запазят само цеховете на края на технологичната верига и да се търсят инвеститори само за тях, казаха представители на облигационерите. Това са електропещите, линията за непрекъснато леене на стомана, мощността за горещо валцуване и тази за студено валцуване, чиято дейност е замразена от 2007 г. поради липса на пари за ремонт. Тяхната работа не е толкова замърсяваща и лесно може да се приведе в съответствие с екоизискванията на Европейския съюз. В същото време доставките на природен газ за коксохима и доменните пещи окончателно ще спрат.
Заради тежката ситуация в Министерството на икономиката е получено писмо от синдика Цветан Банков с предложение да се преобразуват кредиторските вземания в акционерен капитал. То се разглежда в правния отдел на ведомството и се очаква резолюция по него, обясни заместник-министър Нина Радева. От министерството посочиха, че дори да приемат подобна стъпка, отново ще има проблеми поради естеството на вземанията. Така например публичните държавни вземания, каквато е и държавната помощ, предявена за връщане, не могат да бъдат обръщани в акционерен капитал. Размерът на помощта е 430 млн. лв. главница, а с лихвите нейният размер според акта на икономическото министерство вече е 695 млн. лв. Точно това затруднява процеса, защото без възможност за конвертиране тези вземания ще тежат на дружеството дори след увеличението на капитала. Така при евентуално кандидатстване за оборотно и инвестиционно кредитиране заемодателите ще знаят, че вече е налице стар дълг от 695 млн. лв.
Идеята за този ход датира от миналото лято. Тогава зад нея застана Анжело Москов, изпълнителен директор на фонда QVT, който притежава най-голям пакет от облигациите, гарантирани от "Кремиковци". Комитетът на облигационерите предвиждаше само притежателите на дългови книжа да конвертират вземанията си, да оздравят комбината и да го продадат на стратегически инвеститор. Всичко пропадна, когато Софийския градски съд посочи, че комбинатът е бил в неплатежоспособност още преди облигациите да се емитират. Това на практика лиши облигационерите от правото им да придобият комбината или неговите активи като обезпечение. Когато през ноември бе посочена нова дата на неплатежоспособността, вече бе настъпила кризата, а пазарът на стомана страдаше от спадащо търсене и цени.
Отпадне ли този вариант, алтернативата е да се предприемат ликвидация и разпродажба на активите, което според експерти ще е най-неизгодно за кредиторите и най-погрешно, защото активите имат най-голяма стойност в работно състояние.
Върховният административен съд (ВАС) може в понеделник да реши до голяма степен съдбата на банкрутиралото металургично дружество "Кремиковци". Делото, по което ще заседава съдът, е относно държавната помощ, която беше предявена миналото лято и която увеличи дълговете на комбината с 695 млн. лв. Тя е обжалвана от синдика Цветан Банков, но към момента фигурира "под условие" в списъка с кредиторите. Благодарение на помощта държавата е основен заемодател на "Кремиковци" с общи вземания за близо 950 млн. лв., което й дава 41% от гласовете в събранието на кредиторите.
Втори са класирани облигационерите с вземане от 692 млн. лв., или 29% от гласовете. При отпадане на държавната помощ те автоматично ще се наредят на първо място с почти 42% и ще имат много по-голямо влияние при вземането на стратегическите решения за комбината.
Хора, близки до процедурата по обжалването, съобщиха, че възможностите са три. Държавната помощ да бъде утвърдена в сегашния й размер, да се намали или напълно да бъде отменена. Основание за последното дава фактът, че актът за публично държавно вземане е издаден от Министерството на икономиката и енергетиката, а по закон това може да правят само Министерството на финансите и НАП. Предмет на оспорване обаче са още главницата от 431 млн. лв., върху която за няколко години е натрупана лихва от 264 млн. лв.
Инвестиционният банкер Правин Банкър, който е съветник на комитета на най-големите облигационери, коментира пред "Дневник", че без държавната помощ лесно ще се консолидира мнозинство и ще се отвори път на кандидат-инвеститорите. Проблем според облигационерите е дали държавата ще приеме решението на съда и дали ще съдейства на бразилския рудодобивен гигант. Опасенията са свързани с готовността на правителството да издаде комплексно разрешително на "Кремиковци", ангажиментите, които е готово да поеме за цената на природния газ, електроенергията и транспортните услуги, които се предоставят от БДЖ. "Консултант на CSN са "Делойт" и от края на миналата година правят проучване дали "Кремиковци" може да работи и да носи печалба", обясни той.
Директор на комбината заяви, че огромните суми, които в миналото са били сочени като необходими за изграждане на очистващи съоръжения и получаване на комплексно разрешително, в действителност са значително по-малки, но са били раздувани от старото ръководство. "Заради ниското търсене на стомана доменните пещи не работят. Така за комплексно разрешително ще са нужни само около 15 млн. евро, които да се инвестират в коксохимичното производство. Едва когато пазарът се подобри, ще може да се инвестира и в останалите мощности, които днес са практически консервирани, но тогава средства ще може да се набавят от собственото производство на комбината", каза той.
Подобна е и идеята на бразилската компания. За момента те предлагат именно да изкупуват кокс, произведен от "Кремиковци", но липсва споразумение относно цената.
В следващите седмици се очаква да бъде утвърден и окончателният списък с кредиторите. След това в едномесечен срок те ще трябва да одобрят оздравителен план и негов изпълнител. Не стане ли това, законът предвижда ликвидация и разпродаване на имуществото.
Междувременно вчера съдът отложи за май следващото заседание по делото за непризнаване на държавната помощ за "Кремиковци". Синдикът на комбината Цветан Банков обжалва приетата на първото заседание на кредиторите около 400 млн. лв. сума като държавна помощ. Даден е ход на делото, следващо заседание ще има след месец.
Раздвижване ще има когато това корумпирано крадливо правителство си отиде -50% като комисионна от сделката с Лакшми Миттал за комбината или 40 милиона евро от Смарт груп!!!
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...
На вниманието на всички колеги, които са пенсионирани или съкратени след 01.11 08г.!! Предлагам на 14.05 09г. в 8h.да се опитаме да направим среща със Синдика и
с Оперативния Директор П.Стоянов във връзка с обещетенията.
Ако ние не вземем нещата в наши ръце ще хапнем дръвцето!!!!!!!!!!
Оздравителен план за "Кремиковци" може да бъде готов до месец
в. Дневник
До края на май може да се разработи оздравителен план за "Кремиковци". Това каза Георги Прохаски, представител на облигационерите, които са втория най-голям кредитор на банкрутиралото дружество.
По думите му всеки от големите кредитори в момента прави свои оценки за жизнеспособността на комбината и отделните му цехове. На тяхна база облигационерите и държавата, която е най-големият кредитор може да договорят общ оздравителен план. Той би включвал и обръщане на част от дълговете на "Кремиковци" в капитал.
Спирайки природния газ ,Държавата ще унищожи залога пред Бондхолдерите!
Ще има ли тогава какво да се оздравява?
Защо се подаваше толкова месеци природен газ и сега когато може да има някакво реално решение се реши ,че природния газ ща се спира - защото не можаха да вземат куфарчето с парите?
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...
Беше сметната и общата сума, с която комбинатът е задлъжнял към различни кредитори – тя е 2 200 000 000 лева към края на 2008 година.
Това е огромна сума – тя е съпоставима с бюджетния излишък, с който Сергей Станишев и Пламен Орешарски толкова се гордеят. “Кремиковци” е прекрасен символ на политиката на тройната коалиция и на философията на българските социалисти – всичко, което може да бъде отлагано, се отлага, решения по възможност не се вземат, важното е блатото да си стои спокойно. Само че това отлагане струва пари – в конкретния случай над 2 милиарда лева, в общия случай – няколко десетки милиарди, които България губи – от европейски фондове, от кражби и корупция, от некадърщина. Специално за “Кремиковци” имаше изход, който двама министри на икономиката от социалистическата партия – Румен Овчаров и Петър Димитров – проспаха, понеже… Не е съвсем ясно защо – дали толкова си могат, дали не са си получили комисионите, дали друго нещо – все едно: резултатът е фалирал завод и огромни дългове. На фона на тази катастрофа приватизационната сага с авиокомпания “Балкан”, която е любим пример на днешните управляващи, е някакво дребно занимание за аматьори, ученическо упражнение. А изходът за “Кремиковци” е виден дори за неспециалистите: предприятието е интересно за потенциалните инвеститори като Прамод Митал, Константин Жеваго и бразилците от CSN не защото те си нямат производствени мощности: за една година тези компании произвеждат толкова стомана, колкото “Кремиковци” не е произвело за 20. И на трите компании, които са от страни извън Европейския съюз, не им трябват пещите на “Кремиковци” от съветската ера, които гълтат 11 пъти повече ток, отколкото е нормално. Трябва им българската квота за продажба на стомана в Европейския съюз. И Петър Димитров, и Румен Овчаров не трябваше да продават доменни пещи – трябваше да продават квота за безмитна продажба на стомана в ЕС. Тя не е малка – 2,5 милиона тона до 2011 година. За сравнение – квотата на Русия, която е водещ производител, е 2,2 милиона тона. Всичко над тази квота се облага с 26 процента мито, което прави стоката трудно продаваема. И “Кремиковци”, както и много други производства и отрасли могат да печелят от стратегическите предимства на България – най-вече членството в ЕС. То беше платено на висока цена от всички българи, струваше усилията на всички граждани на държавата, в него беше инвестирано много. Когато дойде време да се берат плодовете, начело на държавата се оказаха некадърници, хора, които по причини от най-различен характер не са в състояние да оползотворят предимствата. Затова блатото продължава да си бъде блато. И “Кремиковци” е само поредният – и даже не най-важният – пример за това.
При умни управници трябваше да се използват даденостите написани по горе,но те СА КОРУМПИРАНИ УПРАВНИЦИ, ИСКАТ ОГРОМНИ КУФАРЧЕТА С ПАРИ!!!
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...
Петък, 8 май беше първият работен ден от много време насам, в който протестиращите кремиковски работници не блокираха центъра на София. По неясни причини автобусите, които превозваха протестиращите, този път не тръгнаха и работниците тръгнаха пеш от комбината към жълтите плочки. Не стигнаха. Спряха край Враждебна и блокираха околовръстния път на София за около десетина минути.
ГЕОРГИ ДАСКАЛОВ Случващото се с “Кремиковци” е прекрасен символ на това, което става в държавата. Няколко години поред работниците бяха нагло и безцеремонно лъгани, че ще бъде намерен инвеститор, че комбинатът има бъдеще, че те имат бъдеще. Когато стана съвършено ясно, че нищо от обещаното не се сбъдва, работниците увиснаха с неплатени заплати за повече от половин година, “Кремиковци” се видя с дългове от близо 3 милиарда лева, а държавата си изми ръцете и рече: Криза е, дами и господа. Вър`те сега на улицата. Забележителна е техниката, с която властта се справи с “човешкия материал” в “Кремиковци”. В продължение на месеци на работниците беше осигуряван почти всеки ден коридор до центъра на столицата и място за митингуване, където се вееха лилави хартиени знаменца и се държаха гневни речи. През това време работа нямаше, заплати също нямаше, обаче имаше масали от типа “ей сега идат украинците”, “тия дни ще дойдат бразилците” и “няма да позволим “Кремиковци” да фалира. И “поетапни” съкращения, докато металурзите бъдат сведени до безопасен за правителството брой. Половин година без заплата и катадневни безплодни протести могат да сломят и най-коравия металург в републиката и да разкалят и най-калената стомана. Резултатът се вижда: обезверени хора, умиращ комбинат, 5000 души на улицата. Без заплати, без обезщетения, без нищо. И без сериозни изгледи за намиране на работа. Същата технология се прилага и спрямо останалия протестиращ народ: земеделци, студенти, учители, лекари. Благи лъжи, протакане до безкрай, докато хората се уморят и махнат с ръка – и властта пак може да си прави каквото си е правила винаги. Същото се прави и в политиката: опозицията се омаломощава, раздробява се на партийки и движенийца, дава й се право да джафка от парламентарната трибуна, да си прави подписки за уволнение на правителството, от които резултатът е като от чакането на стратегически инвестотор за “Кремиковци”, а през това време властта се хили и вика: Нали искахе демокрация и пазарна икономика. На ви сега.
Не са 5000 ,а над 100 000 засегнати от спирането на Кремиковци и ти го знаеш това защото товарните превози на БДЖ са сведени буквално на 0.Да не повтарям за пристанища,митници,НЕК,Булгаргаз(спирането на газта на 12.05.09г.ще доведе до съкращаване на персонала на ГРС Богоров).
От безумното подписване на разрешителни за строеж станаха още над 100 000 и така нататък.
ВСЕКИ НАРОД СИ ЗАСЛУЖАВА СЪДБАТА И УПРАВНИЦИТЕ!!!
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...
Петък, 8 май беше първият работен ден от много време насам, в който протестиращите кремиковски работници не блокираха центъра на София. По неясни причини автобусите, които превозваха протестиращите, този път не тръгнаха и работниците тръгнаха пеш от комбината към жълтите плочки. Не стигнаха. Спряха край Враждебна и блокираха околовръстния път на София за около десетина минути.
ГЕОРГИ ДАСКАЛОВ Случващото се с “Кремиковци” е прекрасен символ на това, което става в държавата. Няколко години поред работниците бяха нагло и безцеремонно лъгани, че ще бъде намерен инвеститор, че комбинатът има бъдеще, че те имат бъдеще. Когато стана съвършено ясно, че нищо от обещаното не се сбъдва, работниците увиснаха с неплатени заплати за повече от половин година, “Кремиковци” се видя с дългове от близо 3 милиарда лева, а държавата си изми ръцете и рече: Криза е, дами и господа. Вър`те сега на улицата. Забележителна е техниката, с която властта се справи с “човешкия материал” в “Кремиковци”. В продължение на месеци на работниците беше осигуряван почти всеки ден коридор до центъра на столицата и място за митингуване, където се вееха лилави хартиени знаменца и се държаха гневни речи. През това време работа нямаше, заплати също нямаше, обаче имаше масали от типа “ей сега идат украинците”, “тия дни ще дойдат бразилците” и “няма да позволим “Кремиковци” да фалира. И “поетапни” съкращения, докато металурзите бъдат сведени до безопасен за правителството брой. Половин година без заплата и катадневни безплодни протести могат да сломят и най-коравия металург в републиката и да разкалят и най-калената стомана. Резултатът се вижда: обезверени хора, умиращ комбинат, 5000 души на улицата. Без заплати, без обезщетения, без нищо. И без сериозни изгледи за намиране на работа. Същата технология се прилага и спрямо останалия протестиращ народ: земеделци, студенти, учители, лекари. Благи лъжи, протакане до безкрай, докато хората се уморят и махнат с ръка – и властта пак може да си прави каквото си е правила винаги. Същото се прави и в политиката: опозицията се омаломощава, раздробява се на партийки и движенийца, дава й се право да джафка от парламентарната трибуна, да си прави подписки за уволнение на правителството, от които резултатът е като от чакането на стратегически инвестотор за “Кремиковци”, а през това време властта се хили и вика: Нали искахе демокрация и пазарна икономика. На ви сега.
До края на месец май може да има оздравителен план за металургичния комбинат „Кремиковци”, заяви Георги Прохаски, представител на облигационерите в комбината. Оздравителният план трябва да бъде гласуван от кредиторите и утвърден от съда. Дългът на комбината най-вероятно ще се преструктурира в акционерен капитал.
Според експерта, това е временно решение, при което кредиторите поемат тежестта на комбината. То ще действа, докато не се намери стратегически инвеститор, но в момента няма възможност за това. Прохарски коментира, че доскоро всички са разчитали на бразилската компания CSN за сключване на търговски договор за коксохимичното производство. Шансовете това да се случи вече са под един процент, допълни експертът.
“Доставките на газ към “Кремиковци” още не са започнали да спират. Ако нямаме никакво решение, те ще бъдат преустановени на 12 май, с което ще бъде прекратена производствената дейност”, заяви пред “Всеки ден” Людмил Павлов от КТ “Подкрепа”. Той потвърди, че облигационерите имат воля да помогнат на комбината и щом го заявяват официално, значи това ще стане. Те, заедно с държавата, ще ускорят оздравителен план след капитализиране на дълга на предприятието, каза Павлов. Според него това ще стане до идния вторник- 12 май.
Да вземем и "Кремиковци". Ако комбинатът беше в Япония, още през 2007 г. той щеше да е в несъстоятелност, а в началото на 2008 да има нов собственик (тогава имаше интерес към него от най-големите в бранша, както и от компании за недвижими имоти). Кредиторите (включително и държавата) щяха да са получили голяма част от вземанията си, предприятието щеше се развива и нямаше да се налага държавата да го субсидира с безплатен ток, газ, жп превози и т.н. Икономиката щеше да спечели стотици милиони или милиарди. Това е само една пропусната възможност заради бавни процедури и лоша бизнес среда.
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...
Срещу Захариев има 10 дела за неизпълнение на договора по приватизация!!!
Прости ми Bonbon,но има детйли които ти не знаеш - виждаме се всеки ден с Банков!!!
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...
Коментар