IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кремиковци (4KW / KREM) - архив до 01.09.11 (тема 2)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Трайков: Няма да позволим НЕК и „Булгаргаз” да станат собственици на „Кремиковци”
    Гергана Тодорова | 18 ноември 2009 11:56
    Размер на шрифта: A | A | A |

    Трайков: Няма да позволим НЕК и „Булгаргаз” да станат собственици на „Кремиковци”
    Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков /© снимка: Sofia Photo Agency

    Принтирай | Изпрати

    Министерството на икономиката няма да разреши държавните дружества НЕК И „Булгаргаз” като големи кредитори на „Кремиковци” да станат собственици на комбината. Това заяви ресорният министър Трайчо Трайков на кръгла маса за проблемите на предприятието. Участниците в дебата обсъдиха двата варианта за бъдещето на „Кремиковци” – приемането на оздравителен план или ликвидация на дружеството.

    Според КНСБ и КТ „Подкрепа” обявяването на комбината в ликвидация ще затрудни изплащането на заплатите на работниците. Синдикът Цветан Банков също подчерта, че „Кремиковци” ще има повече възможности като действащо предприятие. Една от тях е НЕК, която е заявила решение за записване на акции чрез повишаване капитала на дружеството, да стане мажоритарен собственик и да търгува с тях. „Ако се стигне до приемането на плана за оздравяване, Националната електрическа компания ще запише около 60 млн. акции при капитал 18 млн. в момента на дружеството и тя би придобила около 79 процента от капитала на дружеството”, обясни Банков.

    Според министър Трайков обаче подобно действие е нецелесъобразно, особено когато комбинатът всеки момент може да спре работа, тъй като няма комплексно разрешително, допълни още министър Трайчо Трайков. „Само ще ви кажа какво би означавало големите държавни предприятия да станат собственици на „Кремиковци” – те да трябва да изплащат всички задължения на „Кремиковци” в условия, в които нямат разрешение за работа и не биха имали в следващите десет месеца и в които трябва да плащат публичните вземания към Министерството на финансите”, каза министърът.

    Трайков не пожела категорично да се обяви в подкрепа ликвидация на комбината, но обясни, че към момента друга алтернатива няма. „Към момента това, което имаме, е отказ на облигационерите от подкрепа на оздравителния план, така че оздравителен план няма”, каза министърът.

    *Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!

    Още новини в DarikNews.bg

    Коментар


    • Абе какво стана на 12 Ноември, не излезе и ред по въпроса? Бях подготвил бутилка шампанско по повод несъстоятелноста..

      Коментар


      • Ликвидацията е по-добрия вариант за работниците в "Кремиковци"

        Последна редакция: 18.11.2009, 11:05

        Публикуване: 18.11.2009, 09:58
        Кремиковци

        © buhovo.ing-pi.com

        Автор: Спас Стамболски

        Размер на шрифта: a a a

        Интересите на работниците в "Кремиковци" ще бъдат защитени много по-добре в процедура на ликвидация. Това е така, защото те са едни от кредиторите и ще бъдат обезщетени. Това заяви председателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев в сутрешния блок на БНР.

        Освен това, според него, в предприятието все още има здрави части, които могат да бъдат продадени, а не да се конвергират дълг срещу собственост, каквато е идеята на оздравителния план.

        Станчев смята, че при нормална и цивилизована ликвидация е възможна и друга схема, при която работниците ще получават части от това, което тепърва ще се продава за обезпечаване на интереса на кредиторите. "Кредиторите за 70% от дълговете на "Кремиковци" са държавни предприятия - НЕК, БДЖ, Булгаргаз, а за другите 30% - са чуждестранни инвеститори", припомни експертът.

        Според Станчев в "Кремиковци" е натрупан толкова много отпадък от дейността на заводите, че ще има работа поне още за 10 години при относително добра конюнктура на пазара на скрап.

        Влакът за оздравителен план на „Кремиковци" е изпуснат, каза по време на кръгла маса за бъдещето на комбината Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ). Дискусията се организира от федерация „Металици" към КНСБ и БАМИ и нанея са поканени депутати, министри, представители на кредиторите и на ръководството на комбината.

        Според Питими Паунова държавата може да направи промяна в законодателството и да се приложи процедура за запазване на определено производство.

        Никой не иска запазването на комбината в сегашния му вид. „Трябва да видим дали все пак има вагон, който можем да хванем, след като изпуснахме много влакове", категорична беше Паунова.

        Синдикатите в комбината държат да не се пристъпва прибързано към ликвидация и да се приложи оздравителния план. Планът обаче не беше подкрепен нито от облигационерите, нито от държавата, и това предполага бъдеща ликвидация на металургичния гигант. Задълженията на "Кремиковци" са 2 млрд. лв.

        Очаквайте подобности!

        Коментар


        • http://www.focus-news.net/?id=n1299756

          Около 400 фирми са свързани с "Кремиковци" и зависят от комбината, според Васил Яначков

          18 ноември 2009 | 10:17 | Агенция "Фокус"


          София. В София се провежда национална кръгла маса за бъдещето на комбинат „Кремиковци”, предаде репортер на Агенция „Фокус”. В събитието участва Желязко Христов, президент на КНСБ, Тони Мърфи, представител на Световната и Европейска федерации на металоработниците, Цветан Банков, синдик на комбината, и други. Около 400 са фирмите, които са свързани с „Кремиковци”, и съдбата им зависи от комбината, според Васил Яначков, председател на федерация „Металици” към КНСБ. На базата на ситуацията в комбината се говори за съкращения от около 4 хил. души в железниците.
          Влакът за оздравителен план на „Кремиковци” е изпуснат, каза по време на кръгла маса за бъдещето на комбината Политими Паунова, директор на Българската асоциация на металургичната индустрия. Според нея - държавата може да направи промяна в законодателството и да се приложи процедура за запазване на определено производство.
          Никой не иска запазването на комбината в сегашния му вид. „Трябва да видим дали все пак има вагон, който можем да хванем, след като изпуснахме много влакове”, каза тя.
          Росица ГЕОРГИЕВА


          http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=277283

          14 кредитори искат акции от “Кремиковци”
          10.11.2009г.


          14 кредитори от общо 53 са дали съгласие за трансформиране на вземанията си в акции от капитала на “Кремиковци”. Това съобщи вчера синдикът на дружеството Цветан Банков.

          Сред тях е Националната електрическа компания. Става дума за около 162 млн. лв. вземания, срещу които кредиторите могат да запишат 67 648 345 акции при повишаване капитала на “Кремиковци”.

          В комбината е пристигнало и писмо от Министерството на финансите, съобщи Банков. Очакваше се министър Дянков да даде разрешение за разсрочване на публичните дълговете на предприятието. Засега такова разрешение няма.

          Симеон Дянков е изложил подробно изисквания, които следва да бъдат изпълнени при окончателния вариант на плана за оздравяване и сега предстояло доработването му в съответствие с тях.

          Очаквам да бъда готов с корекциите до две седмици, каза Банков. Тогава планът ще бъде изпратен отново във финансовото министерство, след което ще бъде внесен в съда. Но това едва ли щяло да стане по-рано от януари 2010 г.

          Министърът на икономиката Трайчо Трайков се обяви против спирането на агонията. Единствената реална алтернатива за “Кремиковци” е ликвидацията, която като процес ще продължи много време - може би години, коментира вчера той.

          От август до сега комбинатът е натрупал 13 млн. лв. допълнителен дълг към НЕК. С течение на времето „Кремиковци” е станал фалшива индустриална структура, коментира министърът.

          БДЖ му вози товарите и се надява на пари, но не получава. МВР охранява влаковете и също чака пари, но пари няма. И така става все по-лошо и по-лошо. Неслучайно държателите на облигации от комбината се отказаха да трансформират вземанията си в акции, каза Трайчо Трайков.

          Коментар


          • http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/...at_sudbata_na/

            Синдикати и управляващи обсъждат съдбата на "Кремиковци"

            Последна промяна в 09:02 на 18 ное 2009

            Обявяването на "Кремиковци" в ликвидация ще постави много по-остро въпроса откъде ще се намерят необходимите средства за изплащане на дължимите заплати, внасяне на осигуровки, изплащане на обезщетения, погасяване на други задължения към работниците.

            Това каза лидерът на КНСБ Желязко Христов на кръгла маса по проблемите на "Кремиковци". Във форума участват икономическият министър Трайчо Трайков, заместник-министри, депутати.

            Желязко Христов посочи, че са необходими промени в Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност, което ще позволи на работниците да вземат до 1800 лева.

            Оздравителният план за дружеството не беше подкрепен нито от облигационерите, нито от държавата, и това предполага бъдеща ликвидация на металургичния гигант. Задълженията на "Кремиковци" са 2 милиарда лева.

            Синдикатите в комбината държат да не се пристъпва прибързано към ликвидация и да се приложи оздравителния план.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от gigow
              Първоначално изпратено от baraba

              Кръгла маса за съдбата на „Кремиковци” ще се проведе хотел „Шератон”

              18 ноември 2009 | 07:58 | Агенция "Фокус"

              А защо точно в Шератон?Синдикатите с парите на металурзите или държавата с нашите?
              "Синдикалистите" просто са си свикнали там?
              "Синдикалистите" просто са си свикнали там?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от baraba
                [b]
                Кръгла маса за съдбата на „Кремиковци” ще се проведе хотел „Шератон”

                18 ноември 2009 | 07:58 | Агенция "Фокус"
                А защо точно в Шератон? И кой ще плати сметката. Синдикатите с парите на металурзите или държавата с нашите?
                Аз там и кафе не пия. Пихме веднъж с жена ми преди демокрацията и като платих сметката само дето не плаках.
                Сега да не е станало по-евтино? Или "синдикалистите" просто са си свикнали там?
                Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                Коментар


                • =====================================ДЕКЛАРАЦИЯ=== ==========================================

                  Българската асоциация на металургичната индустрия /БАМИ/ следи с особена загриженост протичащите събития в „Кремиковци” АД, съосновател и постоянен член на Асоциацията.
                  Случващото се във фирмата потвържава многократно изразяваната от нас позиция, че проблемите в металургичната индустрия могат да доведат до възникване на негативни последици за икономиката на страната.
                  Работодателите от сектора отдавна осъзнаха необходимостта от влагането на големи инвестиции за преструктуриране и модернизиране на предприятията и това вече се реализира във всички фирми. В „Кремиковци”АД тези промени протичат по-бавно.
                  Причините за забавеното изпълнение на Плана за жизнеспособност на дружеството са многостранни, но следва да се отчетат и допълнително утежняващи фактори. Те са свързани с непрогнозируемо нарастващите през последните години цени на електроенергия, природен газ, ж.п. превозите и др., като тези процеси ще продължат да влияят негативно на целия сектор и през настоящата година.
                  Въпреки значимото за страната производство на стомана, това количество на глава от населението е почти два пъти по-ниско спрямо средното за страните от Европейския съюз. Прекратяване на дейността на „Кремиковци” АД ще повлияе още по-негативно на този показател и ще ни отдалечи от развитите страни.
                  Настояваме българската индустрия да се развива с активна държавна политика, осигуряваща благоприятна среда за успеха на бизнеса, а не чрез закриване на мощности от тежката индустрия, която е структуроопределяща и основа за развитие на последващите ешалони на икономиката на страната.
                  ================================================== =========================================

                  Коментар



                  • http://www.focus-news.net/?id=n1299673
                    Кръгла маса за съдбата на „Кремиковци” ще се проведе хотел „Шератон”

                    18 ноември 2009 | 07:58 | Агенция "Фокус"


                    София. Национална кръгла маса за съдбата на комбинат „Кремиковци”, организирана от федерация „Металици” към КНСБ и Българската асоциация на металургичната индустрия, ще се проведе днес в София. Поканени за участие са депутати, министри, представители на кредиторите и на ръководството на комбината.
                    Дискусията ще се състои в хотел „Шератон”, зала „Сердика” от 10.00 часа.

                    Чувствайте се поканени,но е време да се плаща сметката другари синдикалне лидери на КНСБ:




                    Историята помни един интересен случай, когато Валентин Захариев поканил директорите на Кремиковци на маса, те му похапнали, попинали, па когато дошло време да се плаща, той рекъл на келнера да му донесе само неговата сметка . Така братя се става богат и заможен Тази история има и свойте поучителени изводи:

                    1.Внимавайте кой Ви кани на маса!
                    2.Внимавайте с кого сядате на една маса!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от gypsykrem1956

                      Прав си че са старички материалите!
                      Идеята ми беше, че и новите управници за сега я карат само на обещания,демек Тотю обещава, Борисов обещава , а накрая резултат никакъв и развръзка никаква!
                      Дано поне прочетат някои слепци за какво иде реч преди да почнат да ни обвиняват за всички злини на тоя свят.А промяна в политиците не очаквай скоро при тоя бездушен народ и тази безнаказаност на престъпниците.Докато единствената заплаха за тях е загубата на изборите няма как да не продължат да ни крадат

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от reg user
                        gypsykrem1956
                        говорех за статията във вестник атака .На пръв поглед изглежда че е от днешния ден но се оказва че е от архива и заблуждава хората че отразява пресни събития но е възможно и аз да се заблуждавам.Не можах да я намеря от кой ден е и ако го уточним мисля ще е по коректно към всички .
                        EDIT:
                        Видях че си я махнал от последния пост но наистина ми е интересно кога точно другаря яначков е бил толкова загрижен за нас .Не че проблемите които е поставил не са важни ама в контекста на действията му е малко нагло разбиш ли
                        Прав си че са старички материалите!
                        Идеята ми беше, че и новите управници за сега я карат само на обещания,демек Тотю обещава, Борисов обещава , а накрая резултат никакъв и развръзка никаква!

                        Коментар


                        • gypsykrem1956
                          говорех за статията във вестник атака .На пръв поглед изглежда че е от днешния ден но се оказва че е от архива и заблуждава хората че отразява пресни събития но е възможно и аз да се заблуждавам.Не можах да я намеря от кой ден е и ако го уточним мисля ще е по коректно към всички .
                          EDIT:
                          Видях че си я махнал от последния пост но наистина ми е интересно кога точно другаря яначков е бил толкова загрижен за нас .Не че проблемите които е поставил не са важни ама в контекста на действията му е малко нагло разбиш ли

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от JoroCherniq
                            Първоначално изпратено от forex_guru
                            У мен възниква още едно въпросче.Защо когато изстинат тези коксхимически батерии не могат да бъдат пуснати отново.Разпадат ли си и ако да от какъв материал са.Колко струва една коксхимическа батерия и във всички металургични комбинати ли има такива.Ако не, какво е предимстовото да има?
                            Ето отговор и на втората част от въпроса ви:
                            Първоначално изпратено от reg user
                            В процеса на коксуване се отделя коксов газ който се връща за подгряване на батерията .Излишъкът се гори в теца заедно с други вторични продукти от коксуването и осигурява безплатна електроенергия .Отделят се един куп други продукти които се продават като бензол нафталин амониев сулфат смоли и т.н.
                            Предимството е че излиза по евтино отколкото един стоманодобивен завод да купува кокс на готово.

                            +1
                            Направо си спретнахме по една дистертация: Що е това металургия !

                            Коментар


                            • forex_guru написа:
                              Разпадат ли си и ако да от какъв материал са.Колко струва една коксхимическа батерия и във всички металургични комбинати ли има такива.Ако не, какво е предимстовото да има?

                              Струва около 200 млн заедно с цялата химическа част и всички съпътстващи цехове .(Говорим за построяване на нови съоръжения) Това е заложено като опция в оздравителния план след период от време в който да бъде възсатановена добивната част на комбината .Тази стъпка ще бъде предприета само ако са изпълнени предните условия и ако се намери външен инвеститор .В старите батерии както и на цялата територия на коксохимичното производство има доста метал който може да бъде претопен когато няма правни пречки за това и се пристъпи към разчистване на района но в никакъв случай съпоставим като стойност на тази за която е заложен.Цената му при евентуална ликвидация ще падне още няколко пъти докато накрая се намери някой "загрижен"българин да го купи за 1 долар и с него да бъдат покрити всички задължения към кредиторите. В момента не може да се претопява основно оборудване тъй като коксохима е заложен като гаранция заедно с други части от комбината .

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от reg user
                                gypsykrem1956 Oт статията която си постнал става ясно че министърчето се е загрижил само за заплатите и условията на труд в комбината които според мен ще използва като аргумент да си свърши поръчката .Виж само от къде идва информацията . КНСБ !!! Тия дето настояват за ликвидация са се загрижили за заплатите на хората .Другите неща е задължително да ги прочетат хората дето ни обясняват че плащат заради нас а не заради това че ги крадат управници и пресъпници.Не вярвам да проумеят нещо и след това ама е хубаво да си мислим че още има хора на които им пука какво става с държавата и къде отиват парите на народа .Все пак сме само в 21 век и времето на телевизорите опера все още не е отминало
                                Праим редакция тогаз:

                                http://www.tvevropa.com/bg/news/bulgaria/view/2582

                                01.април.2009

                                ГЕРБ са обезпокоени и от невъзможността на това правителство да се справи със ситуацията в структуроопределящото предприятие за българската икономика „Кремиковци”, заяви Цветанов.


                                http://www.focus-news.net/?id=n1291443

                                Тотю Младенов е поел ангажимент да постави въпросът за „Кремиковци” в Съвета за тристранно сътрудничество

                                04 ноември 2009 | 11:34 | Агенция "Фокус"



                                София. Среща между представители на синдикатите в „Кремиковци” и министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов се е провела вчера. Министърът е поел ангажимент да постави въпросът за „Кремиковци” в Съвета за тристранно сътрудничество, тъй като в момента 3 хил. души вече не са на работа.

                                И кво прайим сега?


                                darik news
                                30 октомври 2009 13:34

                                Людмил Павлов от "Подкрепа" е изпратил сигнал до главния прокурор, в който по думите му "с договори, с всичко пише кой какво е източил от "Кремиковци" от 1999 година досега". "Там ще видите от всички тези 2 млрд. лв., които се сочат като задължения на комбината реалните задължения са около 100-200 млн. лв. Всичкото друго няма нищо общо с "Кремиковци", каза синдикалистът.


                                http://www.vestnikataka.com/?module=...19&format=html

                                4/02/2008

                                Над 1 милиард лева из точил Митал от "Кремиковци"

                                Заедно с Александър Томов индиецът раз работил корупционни схеми, чрез които фалирал к омбината


                                Над 1 милиард лева общо за по-малко от две години е взел от "Кремиковци" индиецът Прамод Митал, съобщи вчера на пресконференция лидерът на "Ред, законност, справедливост" Яне Янев, като се позова на документи от самото дружество. От тях става ясно, че Митал е ощетил държавата с над 200 млн. евро и е дал възможност на изпълнителния директор Александър Томов да се облажи с милиони левове.

                                Томов вземал месечна заплата от 50 000 лв.
                                като изпълнителен директор от 2007 година, докато работниците имат неизплатени възнаграждения, а комбинатът е фалирал. През 2006 г. Томов е взел по различни договори за "неоценимата" си консултантска дейност веднъж 100 000 долара и веднъж същата сума в левове. През същата година той е прибрал и по друг договор 10 000 лв., огласи Янев и предостави копия от договор на журналистите, чиято достоверност ще проверяват компетентните органи. Тези документи и още много други от РЗС щели да депозират за разследване при главния прокурор Борис Велчев. Според Янев Александър Томов е направил зле режисиран водевил със следния сценарий: Украинският богаташ Константин Жеваго щял да купи Кремиковци за 500 млн.евро, от които 350 млн. щели да са за плащане на еврооблигационния заем, 100 млн. лично за Митал, а други 50 млн. за комисионна на Ал.Томов. плюс допълнителна комисионна, ако "Кремиковци" днес спечели търга за концесията на пристанище Лом. Интересът на Жеваго бил поетапно да нареже на скрап агломерационното, доменното и коксохимическото производства, да ги претопи и валцува, от което щял да получи около 2 милиарда лева и не по-малко от 4 милиарда като продаде земята, по оценка на водещи софийски брокери.

                                Как е работела
                                схемата за източване?
                                Основната част от суровините - коксуващи въглища и желязна руда са се доставяли от Канада и Бразилия, а малка част от Украйна по схема, която е губеща за Кремиковци. Основната фирма, с която се е работело, е индийска държавна фирма, която играе ролята на финансираща организация. Паралелно с нея се е осъществявало и външно финансиране от Stemcorq London UK и други фирми, които имат предимството само те да изкупуват продукцията на завода. Например лондонската фирма, която е един от най-големите търговци на стомана в Европа, изкупува продукцията в цени в пъти по-ниски от пазарните. А Митал получава по 20 долара на тон комисионна от тези фирми. От РЗС са установили и че няколко десетки индийски служители са получили разрешителни за постоянно пребиваване на територията на страната на основание чл.25а от ЗЧРБ за "особена заслуга към националната икономика", но без да отговарят на изискванията на този закон. Сред тези индийци е личният готвач на Прамод Митал.

                                Сагата с документите на индийците може да надмине аферата "Куйович"
                                Не малка заслуга за погрома в предприятието има и българското ръководство и особено изпълнителният директор Александър Томов, е категоричен Яне Янев. Например, чрез бартер на фирма "Екометалинженеринг" са отстъпени търговската база на комбината, почивната му база в Панчарево и други имоти, след което фирмата ги препродава на 30 пъти по-висока цена. Над 40 апартамента пък, които са били собственост на комбината, са разпродадени на цени 50% по-ниски от пазарните. Разпродадени са терени, имоти и земеделски земи, собственост на фирмата. Според експерти Томов за кратко време е създал нов кръг от фирми около "Кремиковци" за митническо обслужване и логистика, за ремонтни дейности вътре в комбината, фирми, чрез които да се движи търговията със скрап. През последните две години обаче държавата като миноритарен собственик с 25% в дружеството е проявила пълно нехайство и няма данни дали е проверявала как е изразходван облигационният заем от 325 милиона евро. По признание на самия Александър Томов капитали от Кремиковци са били пренасочвани към инвестиции в чужбина, въпреки че самото дружество е било декапитализирано. Дали държавата е проверила операциите на Митал с парите на "Кремиковци" през дъщерните му фирми - Global steel holding - GSHL, попита Янев. Няма отговор и на въпроса - защо въпреки рекордно високите цени на металите на международните пазари "Кремиковци" трупа рекордно големи загуби от 60-80 млн. лева през периода на управление на Митал. Според Янев от българските държавни мъже, замесен в схемите по източването на предприятието бил и ексминистър Румен Овчаров, а настоящият Петър Димитров показал, че нищо не отбира от това, което трябва да върши. "От опозицията трябва да сме единни по тези казуси, когато отстояваме националните интереси. А в опозицията водещите партии са ГЕРБ и АТАКА и който отрича това не зачита гласа на суверена, който каза своята воля на изборите", заключи Янев.

                                Разпадът на комбината започва през 1999 г.,
                                когато "Кремиковци" е подарен за 1 долар на фирмата "Дару металс", собственост на Валентин Захариев, който обаче трябваше да изплати дълговете му в размер на 420 милиона долара. По-късно държавата блокира акциите, обект на продажбата до изпълнение на инвестиционната програма на "Дару металс". "Дару металс" обаче се преименува на "Финметалс холдинг". В управлението на "Финметалс" през 2004 г. влизат индийците Сангита Митал, Вилас Вишну Джамнис, Субаш Чандра Махешуари и Прамод Митал. През 2005 г. стана известно, че акционерите на "Финметалс холдинг" АД са сключили предварително споразумение с "Глобъл стийл холдинг лимитид", според което компанията на Митал възнамерява да купи в пълен размер капитала на "Финметалс холдинг". Така всъщност Митал купува "Финметалс", а не "Кремиковци".
                                Покупката на "Финметалс холдинг" беше единственият начин индийците да придобият мажоритарен дял от "Кремиковци", тъй като книжата му са все още блокирани от Агенцията за следприватизационен контрол.
                                При приватизацията на комбината в него работят около 30 000 човека. Междувременно работниците намаляват наполовина, а заводът затъва в дългове.
                                Капацитетът на "Кремиковци" е за производство на 160 000 тона стомана месечно. При реално производство от 110 000 тона месечно според предоставените на борсата финансови отчети към деветмесечието на 2007 г. комбинатът има печалба преди лихви, амортизации и данъци в размер на 73.5 млн. лв., при 815 млн. лева приходи от обичайна дейност. През последните три години обаче, предприятието е на нетна загуба. Общите му задължения към деветмесечието са 1,6 млрд. лева, при 2,5 млрд. стойност на активите. Финансови експерти, обаче имат огромни съмнения към начина, по който се отчитат активите и въобще се води счетоводството на "Кремиковци".


                                http://www.segabg.com/online/new/art...d=5&id=0000902

                                Разследване
                                Как "Кремиковци" купи зад граница заводи за милиони и ги загуби
                                Разследване на "Подкрепа" разкрива нови подробности за голямото източване на комбината
                                Юлиана Бончева

                                Работниците на "Кремиковци" вече почти нямат надежда, че комбинатът ще бъде спасен.

                                Снимка: БГНЕС

                                "Подкрепа" ще изпрати на премиера Бойко Борисов и вътрешния министър Цветан Цветанов папка с нова серия разкрития за източването на "Кремиковци". Папката разкрива зловонни сделки с участието на ексдиректор, който през 1999-2005 г. е и съдружник на държавата в "Кремиковци". Става дума за Валентин Захариев, който купи 71% от комбината за левче, а 6 години по-късно се оттегли с 9-цифрена печалба и изгради цяла империя под знака на холдинга "Интертръст".

                                "Искаме да обясним на Бойко Борисов как дружеството е жестоко източвано под носа на държавата", казва лидерът на "Подкрепа" в "Кремиковци" Людмил Павлов. Ситуацията е малко деликатна, понеже Валентин Захариев е един от известните спонсори на ГЕРБ.

                                Балкански войни

                                Под командването на Валентин Захариев "Кремиковци" се изявява като сериозен чуждестранен инвеститор. В началото на 2005 г. българският титан купува два завода за ламарина - "НюКо Ламкос" в Косово и "Леминд" в Сърбия. И двете сделки са приватизационни, така че "Кремиковци" не само плаща милиони за придобивките си, но и поема ангажименти да инвестира още милиони в тях, да пази предмета им на дейност и поне 2 години да не прехвърля другиму акциите и дяловете си.

                                На 12 август 2005 г., точно преди да се оттегли от "Кремиковци", директорът Захариев подписва странен договор, с който дава на холдинга "Интертръст" цялата власт върху заводите в Сърбия и Косово. В комбинацията участва и GSHL ("Глобал Стийл холдингс лимитид") - фирмата на Прамод Митал, която само след 4 дни, на 16 август 2005 г., ще замести Захариев като собственик на 71% от "Кремиковци". Тройната схема предвижда "Кремиковци" да продаде на "Интертръст" участията си в Косово и Сърбия за общо 5.536 млн. евро, а "Интертръст" да продаде на GSHL (т.е. на Митал, а не на "Кремиковци") своя завод за тръби "Интерпайп" за 10.25 млн. долара. Тези рокади на собственост обаче няма да станат веднага, а до 2 години - времето, през което "Кремиковци" не може да прехвърля участията си в "НюКо" и "Леминд". А дотогава "Кремиковци" се задължава да отстъпи всичките си права в двете задгранични фабрики на "Интертръст холдинг", който да управлява и инвестира вместо него. На свой ред "Интертръст" трябва да прехвърли цялата власт върху "Интер пайп" на GSHL.

                                "Интертръст" трябва да инвестира вместо "Кремиковци" 15 млн. евро в "НюКо Ламкос" за 2 години. През тези две години косовското предприятие работи на ишлеме за "Интертръст" (договорът е с дъщерната на холдинга "Стил Комодитис") и успява да натрупа към 3 млн. евро счетоводни загуби. В книгата на акционерите на "НюКо Ламкос" пък са отразени странни промени - към август 2005 г. като собственик фигурира "Кремиковци", но 3 месеца по-късно е вписан Валентин Захариев, а през февруари 2007 г. се появява "Интертръст холдинг". Тези трансакции обаче са невалидни, понеже "Кремиковци" е имал забрана да прехвърля акции. И тъй като се оказва, че и планът за инвестиции е тотално провален, приватизационното ведомство на Косово разваля договора, прибира си "НюКо Ламкос" и като капак начислява 6 млн. евро неустойки на "Кремиковци".

                                Така нашият комбинат се прощава с косовската си инвестиция. Но междувременно губи и другата си балканска придобивка - сръбския завод "Леминд". Там "Интертръст" успява да вземе акциите на "Кремиковци", прекръства "Леминд" на "Интерлеминд", а "Стил Комодитис" става изключителен представител на сръбското предприятие.

                                През 2007 г. обновеното ръководство на "Кремиковци" сезира българската Темида за лошото управление на задграничните активи на предприятието. Прокуратурата продължава да търси истината.

                                Отделяй и владей

                                Малко след като купува за левче "Кремиковци", Захариев отцепва от комбината тръбопрокатния завод и го продава заедно с прилежащите му над 500 хил. кв. м терен. Новият собственик е "Ватвас" АД - дружество, регистрирано в Кипър, и по тази причина с неясна собственост. Спрягат се разни имена, за които и по-късно ще се чува много - украинецът Виктор Демянюк, още по-прочутият му сънародник Костя Жеваго, самият Валентин Захариев.

                                За зла участ фабриката за тръби "Ватвас" зацикля и през 2003-2004 г. стига до фалит. Следва разпродажба на активите. И тръбопрокатното производство на "Кремиковци" възкръсва, но вече като собственост на "Интертръст" на Захариев. Така се ражда "Интерпайп".

                                През 2004 г., докато още ръководи комбината, Захариев решава да обособи инженеринговата дейност в отделна фирма. Така се появява "Фин Тех Инженеринг"АД, в което 95% днес са на холдинга "Интертръст".

                                "Аква тур 21" е друг мост между "Кремиковци" и по-новия бизнес на Захариев. Дълги години това дружество стопанисва почивната станция на металурзите на Витоша, известна поне колкото съседните хотели "Простор" и "Щастливеца". Докато управлява "Кремиковци", Захариев на няколко пъти удължава договора на арендатора, а на 31 декември 2004 г. продава на "Аква тур 21" витошката база за 850 хил. лв. - истински новогодишен дар.

                                Малко преди да се раздели с комбината, Захариев подписва с "Аква тур 21" и два предварителни договора за продажба на почивната база на металурзите в Китен. Два 14-етажни хотела, ресторант, 10 бунгала, 2 басейна, спортна площадка, паркинг заедно с прилежащата земя са спазарени за 2.2 млн. лева. Следващите шефове на "Кремиковци" отказват да финализират тази сделка, но "Аква тур 21" води дела, изходът от които не е ясен.

                                Собственици на "Аква тур 21" са Кирил, Петър и Катя Захариеви - синовете и съпругата на Валентин Захариев, издава справка в Булстат от лятото на 2007 г.

                                Опасни връзки

                                През лятото на 2007 г. Министерството на икономиката изисква информация за сделките, влошили финансовото здраве на "Кремиковци". Анализът, подготвен от управителния съвет, разкрива, че фирми, свързани с Валентин Захариев, дължат нетно на комбината и негови дъщерни дружества над 18 млн. лева. Според доклада:

                                "В периода 2001-2004 г. "Кремиковци" АД и дъщерното му дружество "Кремиковци Трейд" са поддържали активни търговски и финансови отношения с офшорните дружества "Скад Ко"- Кипър, и "БулСтил" - Великобритания. Към 31.12.2004 г. тези фирми дължат на "Кремиковци" близо 200 млн. лева. Не намираме документални следи бившето ръководство на "Кремиковци" да е предприемало каквито и да е било действия за събиране на своите вземания от посочените чуждестранни компании", пише в анализа.

                                През 2006 г. новият управленски екип на "Кремиковци" праща на офшорките покани да си платят вересиите, но се оказва, че двете фирми не се намират на адресите, които са посочили. Бившият директор Захариев и екссчетоводителката Цветанка Любенова не откликват на апела да помогнат - тъй като информацията за собственици, шефове, лица с право да подписват документи за двете офшорки се оказва повече от оскъдна. Според юристи бившето ръководство на "Кремиковци" е неглижирало закона за прането на пари, който изисква да се набавят определени данни, когато се прави бизнес с офшорки.

                                Някакви данни все пак се откриват и сочат към познати лица. Като например Таня Цекова, бивш член на надзорния съвет на "Кремиковци" и финансов директор на "Кремиковци трейд", която се появява в документи като представител на "Скад Ко" в България с адрес "Бул. Цар Борис III" 19Б. На същия адрес са преживявали още "Финметалс холдинг", "Кремиковци трейд", "Интертръст холдинг", Интерпайп". През 2007 г. В. Захариев обяснява, че борчовете на двете офшорки се надули заради курсови разлики, за което те не били виновни.

                                След Валентин Захариев за кратко директор на "Кремиковци" става индиецът Алок Гупта. После идва Вилас Джамнис, амбициран да направи комбината конкурент на "Тисен Круп" и "Арселор". Той открива, че предшественикът му Гупта е ощетил "Кремиковци", като е продавал изделия на цени под себестойност на "Интертръст" и "Стил Комодитис".

                                Заедно с Алок Гупта от "Кремиковци" си тръгва и производственият директор Петър Лещаров. От тогава до днес той е ключов служител на Валентин Захариев. Тъкмо Лещаров движи проекта на "Интертръст холдинг" за стоманодобивен завод за 94 млн. лева край "Кремиковци". За известно време той е и зам.-шеф на борда на "Пещоремонт". Това е дружеството, което внесе в съда искане "Кремиковци" да бъде обявен във фалит.

                                Вече се въртят прогнози, че планът за оздравяване няма да бъде подкрепен от кредиторите. Това ще е краят на сагата "Кремиковци". "Ако се стигне до ликвидация, всички следи за източване и престъпна безстопанственост ще бъдат заличени - бързо и завинаги", смята лидерът на металурзите в "Подкрепа" Людмил Павлов. Така никога няма да разберем кой (не) е защитавал интересите на комбината и на държавата.

                                КАРЕ

                                От сделка за 1 лев до Данъкоплатец №1

                                През 2005 г. Валентин Захариев се оттегля от "Кремиковци" и се посвещава на холдинга "Интертръст". По това време държавата вече съди "Финметалс" заради куп неизпълнения и закъснения по приватизацията от 1999 г., когато "Кремиковци" бе продаден за левче. И за да обезпечи вземанията си, блокира 71% от акциите на "Кремиковци", купени от Захариев. Бизнесменът обаче предприема хитър финт - продава "Финметалс холдинг" на GSHL на Прамод Митал. Към днешна дата холдингът дължи с неустойките и лихвите над 250 млн лева.

                                А междувременно инж. Захариев се оказва любимец на приходната агенция точно покрай "Кремиковци". През 2006 г. директорката на НАП Мария Мургина му връчва приза "Данъкоплатец №1" на републиката. Бизнесменът получава признанието, защото декларира към личните си доходи за 2005 г. придобитите милиони (над 100) от продажбата на "Финметалс холдинг", както и дължимия данък - също в милиони. Не след дълго обаче Захариев става жертва на изнудване, от което изскача новината, че едрият данъкоплатец е декларирал, но не е внесъл данъка. По-късно Мургина попада в ноктите на Темида по три обвинения - едно от тях е свързано със същите задължения на Захариев. Прокуратурата твърди, че за да улесни бизнесмена, тя е допуснала не съвсем законни еквилибристики с разсрочване и прихващане на данъците му.

                                Днес Валентин Захариев е един от най-успелите българи. Контролира десетки фирми, подкрепян от синовете и съпругата си. Ежегодната класация на сп. "Впрост" го нарежда сред най-богатите източноевропейци.


                                http://19min.bg/news/4/3196.html

                                Какво може да направи човек с един долар? Нищо особено ще отговорите вие. Да, ама не. Някои хора стават милиардери за един долар. Ако искате жив пример – ето ви Валентин Захариев, който отново нашумя покрай две събития тези дни – новата класация на милиардерите в Източна Европа на полското сп. Впрост от една страна и спирането на доменни пещи в Кремиковци – от друга. Как става чудото? С участието на Иван Костов, разбира се. През 1999 г. правителството на Командира продава срещу 1 долар комбината Кремиковци на фирмата Дару металс на Валентин Захариев. Собственикът се задължава да покрие 635 милиона дългове и да направи 300 милиона долара инвестиции. Дали някой по онова време е проверил дали е възможно тази магия да бъде осъществена от една малка българска фирма? Едва ли. Поради това “недоглеждане” държавата отпуска веднъж помощ от 183 милиона лева и втори път опрощава задължения на комбината на стойност 201 милиона лева към държавни фирми като Булгаргаз. Така на практика запълва две-трети от дълговете на предприятието. Според изявление на министър Николай Василев от 2002 г. обаче “средства изтичат към офшорки”. Дали е така не можем да твърдим, но дълговете на комбината набъбват до космическите 2, 3 милиарда лева в момента. Държавните 25, 29% дял от акциите на завода не са никаква гаранция. Понеже те, общо взето, не струват даже и един долар при подобно управление на собствеността в продължение на 10 години. По-лошото е, че сметката остава за данъкоплатците, които я плащат чрез запушване на Булгаргаз, увеличаване на цените на парното и жп превозите и други подобни екстри. През 2004 година държавата все пак налага запор върху дружеството. Тогава Валентин Захариев намира индийския бизнесмен Прамод Митал и неговата Глобал Стийл взема 71% от комбината. За тази работа си има цена, която според различни източници е между 100 и 200 милиона евро. Обещанията на новия собственик и устатия му директор Александър Томов са невероятни, но всъщност работата съвсем се закучва. Спира ритмичното плащане на сметки, от дъжд на вятър се раздават заплати, а работниците от 25 000 през 1989 г. спадат до 2500 души в момента. Междувременно щедро са разпродадени ценни книжа на световните борси, парите от които отиват неясно в чий джоб. Но не в този на държавата или на колектива. Източването на Кремиковци не е от вчера. По времето на Беровото правителство “на входа и на изхода” на комбината е поставена Мултигруп. Фирмата Интерстийл, натоварена с тази мисия, подхранва величието на първата българска бизнесимперия. Кръгът на Илия Павлов постепенно изсмуква де що има. Когато идва времето на Костов естествено газовата му война с олигарха от Богров се пренася и на кремиковски терен и мултака силом е отстранен от “входа и от изхода”. Така се стига до операта за един долар, която всички продължаваме да гледаме. А докога? Източването на "Кремиковци" започва на 14.06.1999 г., когато заводът е приватизиран за 1 долар. Фирмата, назначена от държавата - Делойт и Туш да установи задълженията на "Кремиковци" към държавата, за да се пристъпи към приватизация, установява задължения в размер на 183 млн. лева. Така съгласно чл. 11 от приватизационния договор продавачът /държавата/ се задължава да осигури средства за погасяването им. Дълговете са предимно към други държавни фирми и институции - Булгаргаз, НЕК, БДЖ, митници, пристанища, Държавен бюджет, местни данъци и такси. Правителството на Иван Костов взема решение и финансовият министър Муравей Радев превежда ефективно сумата 183 млн. лева от държавния бюджет на новия собственик. Парите обаче не отиват за погасяването на задълженията на комбината към държавната хазна. Към този момент заводът има двама изпълнителни директори - държавният Дилян Димитров и новият собственик Валентин Захариев. След шестмесечно съвместно управление представителят на държавата напуска, а Захариев изненадващо обявява чрез медиите, че били открити "скрити задължения" в размер на 270 млн. лева. Това твърдение той поддържа през цялото си управление. Не става ясно приватизиран ли е "Кремиковци" за 1 долар или е подарен заедно с 183 млн. лева? Къде обаче потъват средствата, получени от разпродажбата на многобройните имоти на "Кремиковци" в София и страната, никой не казва. Не е ясна и дейността на двата синдиката, когато работниците с месеци не получаваха възнаграждението си, а те стопанисваха успешно имотите, дадени им от Валентин Захариев. Известно е, че новият инвеститор, който влиза в завода - индиецът Прамод Митал на свой ред също не изпълнява своите задължения. Той спешно намира облигационен заем в размер на 325 млн. евро срещу ипотека на части от "Кремиковци". Държавата в лицето на икономическия министър Петър Димитров се оказа, че не знае притежател ли е в момента Митал на акциите на комбината и какво всъщност е заложено. Прикриват се и действията на държавата с нейната собственост от 24.9%. не е ясно как тя е участвала в решението за намирането, а в последствие и в погасяването на заема. От взетите через евробондове от Прамот Миттал 325 млн. евро в "Кремиковци" влизат само 112 млн. евро, но отново не за погасяването на задълженията към държавата. Управляващите трябва да отговорят как е разпределен заема и как е използван. Промените в поведението на Митал през последните дни очевидно се дължат на "неудобството" да разясни условията на заема, разпределението и възникналите задължения. Управляващите да кажат как държавата, със своето участие ще контролира погасяването на задълженията по заема и/или възникналите последици от неизпълнението му. Защо Кремиковци трейд - собственост на "нямащия нищо общо вече с "Кремиковци" Валентин Захариев в момента договаря и доставя суровини и материали за комбината "на входа на предприятието" и в същото време изкупува "на преференциални" цени 75% от продукцията "на изхода"? Решението за обявяване на "Кремиковци" в несъстоятелност и назначаването на синдик, което лансира министърът на икономиката Димитров, е може би опит да се прикрият и последните следи от безумната приватизация и "източването" му, смятат националистите. Въпросът е в състояние ли е Държавата в лицето на Министерство на промишлеността мотивирано да докаже как и по какъв начин са се формирали задълженията към нея в размер на 695 милиона лева,като в тази сума не влизат задълженията към държавните търговски дружества Булгар газ,НЕК,БДЖ,Пристанища,Митници?

                                http://www.vestnikataka.com/?module=...edition_id=725

                                Властта прикрива далаверата “Кремиковци”
                                ЕКИП АТАКА


                                Главният прокурор Борис Велчев да извади събраните данни за далаверата, наречена "Кремиковци", които потъват в прокуратурата от 2002 година. За това призова лидерът на националистите Волен Сидеров. АТАКА ще направи всички постъпки, за да стане ясно на обществеността как е протекло ограбването на "Кремиковци", категоричен беше Сидеров.
                                Срещу бившият собственик на завода Валентин Захариев се водят шест дела за 150 милиона лева. Те са заведени от Агенцията за следприватизационен контрол, но вече 6 години потъват в прокуратурата. В същото време се готви нов грабеж на "Кремиковци". Банката на царя - "Мерил линч", чрез която Милен Велчев ограби България с близо милиард долара, ще идва да "спасява" завода.
                                Да се направи нова финансова ревизия на "Кремиковци" от 1998 година до сега, за да се установи реалното състояние на комбината, настояват от АТАКА.
                                Националистите ще внесат искане да бъде създадена анкетна комисия в парламента, която да разследва източването на "Кремиковци" и ще сезират и европейските институции за случващото се с комбината.
                                Източването на "Кремиковци" започва на 14.06.1999 г., когато заводът е приватизиран за 1 долар. Фирмата, назначена от държавата - Делойт и Туш да установи задълженията на "Кремиковци" към държавата, за да се пристъпи към приватизация, установява задължения в размер на 183 млн. лева. Така съгласно чл. 11 от приватизационния договор продавачът /държавата/ се задължава да осигури средства за погасяването им. Дълговете са предимно към други държавни фирми и институции - Булгаргаз, НЕК, БДЖ, митници, пристанища, Държавен бюджет, местни данъци и такси.
                                Правителството на Иван Костов взема решение и финансовият министър Муравей Радев превежда ефективно сумата 183 млн. лева от държавния бюджет на новия собственик. Парите обаче не отиват за погасяването на задълженията на комбината към държавната хазна. Към този момент заводът има двама изпълнителни директори - държавният Дилян Димитров и новият собственик Валентин Захариев. След шестмесечно съвместно управление представителят на държавата напуска, а Захариев изненадващо обявява чрез медиите, че
                                били открити "скрити задължения" в размер на 270 млн. лева.
                                Това твърдение той поддържа през цялото си управление.

                                Според националистите не става ясно приватизиран ли е "Кремиковци" за 1 долар или е подарен заедно с 183 млн. лева?

                                Управлението на Валентин Захариев е съпътствано от нестихващи скандали - блокиране на транспорта от страна на БДЖ, митници, пристанища, Булгаргаз, НЕК, тъй като подписваните споразумения за разсрочване на задълженията постоянно не се изпълняват. В резултат на това, по времето на управление на НДСВ, Народното събрание излъчва комисия с председател Рамадан Аталай от ДПС, която констатира нарастване на задълженията на "Кремиковци" в размер на 640 млн. лева. Така се стига до извода, че трябва да се намери нов инвеститор.
                                Заради дълговете на комбината държавата, в лицето на Агенцията за следприватизационен контрол взема мерки да ограничи "продажбата на парче" на обособени части от "Кремиковци" като блокира акциите на фирмата на Валентин Захариев - Финметалс холдинг, която държи 71% от комбината. Парадоксалното в случая е, че в същото време Захариев е обявен през 2006 г. за най-големия данъкоплатец на Република България, поради успешната продажба за 125 млн. евро на акциите на Финметалс холдинг.
                                Прокуратурата трябва да даде отговор платил ли е Захариев данъци към държавата и как е станала продажбата при блокирана собственост на "Кремиковци" за неизплатени задължения, настояват от АТАКА.

                                В неизвестност потъват образуваните от прокуратурата прокурорски преписки и следствени дела, касаещи нарушения и безстопанствено отношение на длъжностни лица, констатирани с ревизионни актове и проверки, възложени от Върховна касационна прокуратура за периода 1998 - 2004 г.

                                По това време председател на борда на директорите е Александър Томов, който продължава да управлява и при сегашния собственик Прамод Митал.
                                Поетите задължения от фирмата ДАРУ МЕТАЛС на Валентин Захариев, приватизатор на "Кремиковци" от 1999 г., са изпълнени само в частта да закупи "Кремиковци" за 1 долар и да изнася 75% от готовата продукция за Италия - за фирма Марчегалия. Частта за инвестиции от 300 млн. долара и изплащане на задълженията към държавата е "изпълнена" с издигането на оградна стена около завода, което Агенцията за следприватизационен контрол изненадващо е "оценила като инвестиция" в размер на 130 млн. долара.
                                Къде обаче потъват средствата, получени от разпродажбата на многобройните имоти на "Кремиковци" в София и страната, никой не казва.

                                Не е ясна и дейността на двата синдиката, когато работниците с месеци не получаваха възнаграждението си, а те стопанисваха успешно имотите, дадени им от Валентин Захариев.

                                Коментар

                                Working...
                                X