IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Технически анализ на акциите на Първа Инвестиционна Банка

    25 Ноември 2019 11:25


    Техническият анализ е често ползван прийом от инвеститорите за определяне на две неща - подходящият момент за влизане и излизане от една позиция, както и разбира се на стопове за ограничаване на загубите и прибиране на печалбите.

    Според техническите анализатори, този тип анализ може да се прилага върху всякакъв тип активи, дори и върху по-неликвидните такива. И докато тази теза си има своите привърженици и противници, сега ще погледна към акциите на Първа Инвестиционна Банка и ще се опитам да приложа някои от прийомите на графичния и техническия анализ.

    Защо на акциите на ПИБ?

    Първо защото книжата на банката са компонент на SOFIX. Второ - защото те са един от най-волатилните компоненти, доказали с времето, че са лидери, както по ръст (при повишение на индекса), така и по загуба (при неговото понижение). И трето - защото в момента графиката е много показателна, съгласно принципите на този вид анализ.

    Какво казва графиката?

    Първото което се вижда на дългосрочната графика (с която традиционно започва техническият анализ) е разширяващ се триъгълник, характеризиращ се с по-високи върхове и по-високи дъна.

    Това е първата добра новина за инвеститорите, защото освен потенциални добри нива за вход и поставяне на стоповете, тази фигура дава много добър бъдещ потенциал за движение.

    Всяко по-високо дъно е с около 20-25% по-високо от предходното. Предвид на факта, че последното дъно на акциите бе при ниво от 1.71 и приложим тази формула - 25% по-високо дъно, то излиза, че следващото дъно на акциите на банката не би следвало да е под 2-2.1 лева (първа отправна точка).





    Казано по друг начин - всяко доближаване до посочената граница, би могло да дава добра възможност за купувачите, с възможност за поставяне на близък стоп.

    Още един добър знак има за инвеститорите от техническия анализ. И той идва по отношение на наблюдаваната дивергенция между движението в цената на акциите и техническия индикатор RSI. Както се вижда от графиката подобни разминавания в посоките на движение на цената и индекса RSI, често са предшествали намирането на дъно за акциите на банката.

    На следващо място, периодът между дъната и върховете е доста сходен, макар и да се разширява. Стъпвайки на тази база, инвеститорите биха могли да очакват следващото дъно за акциите на банката (ако разбира се историята се повтаря), да е през първата половина на следващата година.

    Отново на тази база (повторение на историята, което разбира се не е задължително да се случи), следващия връх при акциите на банката би могъл да се очаква да настъпи към края на 2021-ва година, а съгласно разширяващия се триъгълник целта за поскъпване би следвало да е над предходния връх от 6.3 лева за брой. Всъщност инвеститорите би следвало да търсят върха някъде близо около горната трендова линия. В тази насока, колкото повече са бави възстановяването (и горната линия се отдалечава), толкова по-високо би следвало да е целта за поскъпването на акциите на банката.

    Кога би се развалил посоченият сценарий?

    Няколко са възможностите за нарушаване на посочения сценарий. На първо място, за това би свидетелствало понижение на акциите на компанията под предходното дъно, което би развалило изцяло фигурата "разширяващ се триъгълник". Друго "препъни камъче" може да е невъзможността на акциите да преодолеят по-предходния връх от 2014-та година - при ниво от 4.6 лева. Това може да създаде опасност за формиране на друга популярна в техническия анализ фигура - "глава с рамене".

    *Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на ПИБ.

    http://www.infostock.bg/infostock/co...itsionna-banka

    Коментар


    • "Гордостта" на българския вложител (ПИБ) съгласно обявената на сайта на банката тарифа удържа 0,25% от всяка картова транзакция в чужбина.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
        1.09 беше най-ниската цена...спомням си като днес ....щото аз си взех предния ден на 1.11 е се чувствах прекаран
        Брях, помниш като слон, явно си бил доста ангажиран
        Аз имам някакви смътни такива за 1.20-30 рейндж...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Minka

          Най-добрата банка в България. Чакаме я някъде под 2 лв. Мисля, че за кратко удари 1,40 лв. преди години.
          1.09 беше най-ниската цена...спомням си като днес ....щото аз си взех предния ден на 1.11 е се чувствах прекаран

          За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение

            Идеи ли им даваш...
            Не, подчертавам че има и по-иновативни от тях. В сравнение с индийците, нашите хубавци са си направо консервативни.

            Коментар


            • Идеи ли им даваш...

              Коментар


              • India's PMC Bank created over 21,000 fake accounts to hide loans

                Коментар


                • Скоро трябва да се изяснят нещата...

                  https://www.capital.bg/politika_i_ik..._proiznese_po/

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                    при 44.1% необслужвани кредити - ако определението е точно, то тогава какво следва ??
                    Следва ръст на необслужваните кредити до 60 процента по време на следващия мечи пазар, който стой и чака зад вратата.

                    След това следва притчата за стомната и водата.

                    Разбира се това не пречи акцията да удвои цената си преди това да се случи.
                    Last edited by Todor Sabev; 01.11.2019, 13:08.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                      при 44.1% необслужвани кредити - ако определението е точно, то тогава какво следва ??
                      Обикновено следва ръст на печалбата, че да вземе да се капитализира банката

                      Коментар


                      • Само си спомнете по аналогия колко гръцки банки имаше (вкл. клоновете) и как приключи всичко. Без да спекулирам, ако говорим за вътрешни играчи мисля, че само една-две банки са достатъчно големи за да могат да смелят тази, но втората тъй или иначе погълна наскоро една, та няма да участва, следователно остава единствен кандидат. Но нещо не мисля, че ще тръгнат натам работите, по-скоро ще се ролват нещата до приемливо изчистване, а и тези 44% също изглеждат доста пресилени. Вероятно ще се върви към някаква форма на докапитализиране, а никога не е изключен и чуждестранен инвеститор.
                        P.S. Имам
                        Мнението ми не е препоръка към никого и за нищо. За повече - чл. 37 от конституцията

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                          няма такъв играч с пари, който може да бъде помолен под каквато и да е форма да купи нещо, което струва много под нулата
                          Затова "помолят" съм го сложил в кавички.

                          Коментар


                          • Процесът на вадене на скелети е болезнен, но изцяло положителен

                            Коментар


                            • Една от двете зорко следени от европейския надзор български банки - ПИБ (Fibank), отчита печалба от 65 млн. лв. към края на септември, съобщи БНБ. За сравнение, печалбата на банката за полугодието бе 94 млн. лв., което значи, че през последното тримесечие е натрупана около 30 млн. лв. загуба.

                              Негативният финансов резултат за тримесечието най-вероятно се дължи на допълнителните обезценки, които банката се наложи да направи след проверката на качеството на активите й от Европейската централна банка (ЕЦБ).

                              https://www.mediapool.bg/pib-otchete...ews299678.html

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от GenCho Разгледай мнение

                                И тъй като на всички е ясно , че няма да могат да намерят "истински" пари(иначе досега имаха 3 години и да са ги намерили), според мен е по-добре да се върви към поглъщането им от някой от по-големите играчи. Това е вече работа на държавата. Имам впредвид да "помолят" някой от големите да ги купят.
                                няма такъв играч с пари, който може да бъде помолен под каквато и да е форма да купи нещо, което струва много под нулата

                                Коментар

                                Working...
                                X