IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
    Зависи от няколко неща.
    Аз гледам на ПИБ като на банка търгуваща на П/Б 0.5х. Не мисля, че е толкова важно дали това са 0.48х или 0.52х.

    Друг важен аспект е затварянето на самата сделка, а това ще стане чак през октомври най-рано. Те сега просто са подписали СПА за купуването на акциите и са обявили сделката, но реално ПИБ ще придобие МКБ Юнионбанк поне след 2 месеца. Ако погледнем отчетите на МКБ Юнионбанк, то към края на 2012 са имали 193.5млн. лв собствен капитал. На година (ако не отписват активи) правят по около 28-30млн. лв печалба. Реално за 10-те месеца до придобиването биха направили по груби сметки около 24-25млн. лв, които трябва да се добавят към капитала. Така цената на покупката реално става П/Б 0.5х.
    Печалбата им за полугодието на тази година е 2,6 млн, а миналата година по същото време загуба 4,7 млн. Обезценки 20 млн. миналата 15 сега

    Коментар


    • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
      ПИБ се търгува на 0,46, ако цената ти е вярна, значи са платили МКБ на 0.56
      Зависи от няколко неща.
      Аз гледам на ПИБ като на банка търгуваща на П/Б 0.5х. Не мисля, че е толкова важно дали това са 0.48х или 0.52х.

      Друг важен аспект е затварянето на самата сделка, а това ще стане чак през октомври най-рано. Те сега просто са подписали СПА за купуването на акциите и са обявили сделката, но реално ПИБ ще придобие МКБ Юнионбанк поне след 2 месеца. Ако погледнем отчетите на МКБ Юнионбанк, то към края на 2012 са имали 193.5млн. лв собствен капитал. На година (ако не отписват активи) правят по около 28-30млн. лв печалба. Реално за 10-те месеца до придобиването биха направили по груби сметки около 24-25млн. лв, които трябва да се добавят към капитала. Така цената на покупката реално става П/Б 0.5х.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Copacabana Разгледай мнение
        Грахам, точно това казах - „Привлечените им средства са доста по-големи от кредитният им портфейл.”

        Това естествено ще направи общата банка много по-ефективна, както и да се опитвате да го извъртите.

        Имам акции – не е препоръка.
        Да това е икономически вярно. Ще се търси синергия между добрия кредитен портфеил на Юнионбанк / активи / и стабилния пасив на ПИБ / депозити, капитал, кредитни линии, друг вид дълг /.......
        Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

        Коментар


        • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение
          Имайте предвид, че ПИБ освен цената /която още не е ясна/ трябва да платят и милиони финансиране, което МКБ е дала на Юнионбанк.
          Мисля че в повечето пишещи тук има неразбиране на материята.
          Да все някога ще се върнат кредитните линии , същевременно ПИБ има излишък на ликвидност , следователно вероятно няма да търсят още пасиви за да ги покрият тези кредитни линии.

          НО ТОВА НЯМА ОТНОШЕНИЕ КЪМ ЦЕНАТА НА СДЕЛКАТА , а само към бъдещото структуриране на пасива и актива на консолидираната банка......
          Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

          Коментар


          • Сега на въпроса - ние в Европа ли сме ?
            http://www.investor.bg/evropa/334/a/...-banki,156478/
            За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

            Коментар


            • Грахам, точно това казах - „Привлечените им средства са доста по-големи от кредитният им портфейл.”

              Това естествено ще направи общата банка много по-ефективна, както и да се опитвате да го извъртите.

              Имам акции – не е препоръка.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение
                Имайте предвид, че ПИБ освен цената /която още не е ясна/ трябва да платят и милиони финансиране, което МКБ е дала на Юнионбанк.
                Това тук е изчистено според мен. Кредитните линии сигурно са предоговорени иначе няма икономически смисъл за ПИБ да купуват.
                Veni, Vidi, Vici

                Коментар


                • Имайте предвид, че ПИБ освен цената /която още не е ясна/ трябва да платят и милиони финансиране, което МКБ е дала на Юнионбанк.
                  Life won't wait for you.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                    ПИБ всъшност са платили 110млн. лв за МКБ Юнионбанк, което си малко над 0.5х капитала на банката. Реално на толкова търгува в момента и самата ПИБ като мултипликатор, така че не бих казал, че цената е много ниска. Такава е цената, която ПИБ може да плати към този момент.
                    ПИБ се търгува на 0,46, ако цената ти е вярна, значи са платили МКБ на 0.56

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Copacabana Разгледай мнение
                      Имам малко вътрешна информация, цената е по-надолу.

                      Пибаджиите смятат, че са купили много хубава банка с хубав портфейл, много добре провизиран, с много добре обучени служители и смятат да задържат банката такава каквато е.

                      Освен цената, която е много добра за ПИБ – ще им се увеличи капитала на слятата банка, ще станат още по–системно значима и по-ефективна – защотото като гледам баланса, наистина им трябва по-голям портфейл, за да печелят. Привлечените им средства са доста по-големи от кредитният им портфейл.

                      Имам акции и съм доволен от това развитие!
                      ПИБ всъшност са платили 110млн. лв за МКБ Юнионбанк, което си малко над 0.5х капитала на банката. Реално на толкова търгува в момента и самата ПИБ като мултипликатор, така че не бих казал, че цената е много ниска. Такава е цената, която ПИБ може да плати към този момент.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от fant0mas Разгледай мнение
                        Бахахахахаха - продължаваш да пушиш и съвсем се обърка – не си разбрал нищо... казах ти не се мъчи, сложничко е!
                        Пазарът ще покаже Аз веднъж ти казах че нищо не разбираш и до момента не си показал нищо с което да ми промениш мнението

                        Коментар


                        • Бахахахахаха - продължаваш да пушиш и съвсем се обърка – не си разбрал нищо... казах ти не се мъчи, сложничко е!

                          Коментар


                          • Имам малко вътрешна информация, цената е по-надолу.

                            Пибаджиите смятат, че са купили много хубава банка с хубав портфейл, много добре провизиран, с много добре обучени служители и смятат да задържат банката такава каквато е.

                            Освен цената, която е много добра за ПИБ – ще им се увеличи капитала на слятата банка, ще станат още по–системно значима и по-ефективна – защотото като гледам баланса, наистина им трябва по-голям портфейл, за да печелят. Привлечените им средства са доста по-големи от кредитният им портфейл.

                            Имам акции и съм доволен от това развитие!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fant0mas Разгледай мнение
                              Равновесие, не е хубаво от сутрин да си напушен.

                              Ще са 100 милиона, ако цената е 0.5 БВ!
                              А сега разбрах - печалбата от МКБ ще е 100 милиона и за това си мислиш че това ще е достатъчно за да не се прави увеличение. Ами няма да е съвсем така. За момент ще отговарят на изискванията но в следващия момент нарастналите рискови активи ще изискват и по-сериозни капиталови ресурси за влизане в час. Така че в крайна сметка пак ще направят увеличение. Но да не е следващите месеци, а ще е следващата година, година и половина. Което означава че този дамоклев меч над цената на банката ще продължи да стои по-дълго. А така и вероятността цената на акция да се представя по-добре от пазара намалява. А ако се запази настоящия начин на оценка това изкупуване няма да им увеличи рентабилността към капитала. Така че в крайна сметка ще продължат да се търгуват на ПБ около 0,5. Само където вече капитала им е е по-голям. Което означава че и бъдещето увеличение ще е по-голямо, което пък изначава че и размиването ще е прилично.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                                Най-грубо, за да има и средносрочен ефект увеличението би трябвало капитала да се вдигне с поне 20%. Т.е. минимум 100 милиона. Положителния ефект от тази покупка може да увеличи малко срока в който да се задържат над 12%. Но в крайна сметка ще се наложи пак да правят увеличение. Иначе скелетите им гардероба ще им стоят вечно.

                                А нещо ме съмнява и търпението на БНБ към ПИБ да е безкрайно.
                                Ами ако грубо капитала на МКБ е 200 000 000 лева и покупката е на 0.5 book value, това прави 100 000 000 лв, с която сума ще се увеличи собствения капитал на ПИБ в случая
                                Veni, Vidi, Vici

                                Коментар

                                Working...
                                X