IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
    Това имам в предвид, до като една банка не си реши проблема с недокапитализация няма как да се отпусне да расте нагоре. винаги съществува риска да бъде затворена или да направи увеличение с прекалено размиване на капитала. Като си направи увеличението, като се види че пазара и вярва, като си подобри съотношенията и се отпуска да расте - понякога с много и за бързо.
    За последните години банката си качи пазарния дял с 60 процента. От тук нататък трябва само да го поддържа. Определено няма да е проблем. Според мен може да расте с темпото на сектора без да се налага да увеличава капитала, но няма да може да дава дивиденти. Всеки е приел различни сценарии за вероятни. Да видим кои ще изязат правилни. За сега съм много доволен от инвестицията си. Естествено винаги мога да си променя меннието. както казах по-рано до преди половин година бях ПИБ хейтър, когато преосмислих позицията си. Винаги мога да го направя отново.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      Това имам в предвид, до като една банка не си реши проблема с недокапитализация няма как да се отпусне да расте нагоре. винаги съществува риска да бъде затворена или да направи увеличение с прекалено размиване на капитала. Като си направи увеличението, като се види че пазара и вярва, като си подобри съотношенията и се отпуска да расте - понякога с много и за бързо.
      Именно. Без да съм специалист по банкови акции успях да си направя една бърза съпоставка. Просто да видя къде се намира ПИБ в действителност.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ghettoff Разгледай мнение
        И въпреки това имат още много потенциал..
        Това имам в предвид, до като една банка не си реши проблема с недокапитализация няма как да се отпусне да расте нагоре. винаги съществува риска да бъде затворена или да направи увеличение с прекалено размиване на капитала. Като си направи увеличението, като се види че пазара и вярва, като си подобри съотношенията и се отпуска да расте - понякога с много и за бързо.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ghettoff Разгледай мнение
          Защо съжаляваш? В цената вече е оптимистичния сценарий, т.е че акцията ще расте с пазара, но надали по-бързо от него. А ти търсиш компании с много по-голям потенциал, доколкото знам..
          Всъщност когато се премине към оптимизъм следва песимизъм, ако оптимизма е прекален и песимизма след това има тенденция да е такъв.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
            Те тъкмо си направиха увеличението.
            И въпреки това имат още много потенциал..

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
              Браво, добре обоснована гледна точка... ама да беше я споделил преди месец

              Наистина е интересна инвестиция тази акция, за хора които една сега се включват на пазара. Аз около 2,90 купих 10-тина тона, но ми бяха за спекула и бързо ги продадох при ръста... сега разбира се съжалявам. Но аз съм лесен.. портф. ми е пълен с интересни акции с потенциал.. Ако един ден някой от моите акции изпревари твърде много ръста на пазара като цяло и конкретно на ПИБ , бих си купил пак тук. До тогава, просто ще я държа под око - и като пазарно представяне и като периодични отчети
              Защо съжаляваш? В цената вече е оптимистичния сценарий, т.е че акцията ще расте с пазара, но надали по-бързо от него. А ти търсиш компании с много по-голям потенциал, доколкото знам..

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ghettoff Разгледай мнение
                +1. Бих заложил на Райфайзен в Австрия...
                Те тъкмо си направиха увеличението.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                  Или с други думи аз тук не бих влязал на над 2 лева.
                  +1. Бих заложил на Райфайзен в Австрия...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                    Ravnovesie, точно този сценарий е малко вероятен. На първо място през 2008 година банката не кредитираше така интензивно. Поради тази причина тя изтърва последната година от надуването на балона. От днешна гледна точка това изглежда доста добре. Отделно трябва да вкара и рефлективността. Оживяването на икономиката ще превърне някои кредити в добри, ще повиши цената и ликвидността на обезпеченията. Самото подобрение в банковия сектор подобрява икономиката а тя банковия сектор. В един момент става самоподдържащ се процес. Но да се върнем на твоя силно песимистиен и според мен много малко вероятен сценарий. Ти твърдиш че е възможно да не им стигнат 270 милиона. Това е по-малко от очакваната от мен печалба преди обезценки за 2014 и 2015. Защо да увеличават капитала? Просто ще си провизират скелетите и от 2016 по твоя сценарий ще излязат на над 100 милиона чиста печалба годишно. Дявола хич не е черен.
                    Правят по 5% възвращаемост към собствения капитал от дейност и то като не провизират достатъчно. за да запълнат дупката със собствени печалби с това темпо ще им трябват към 20 години.

                    Ако вземат да правят по 20%, т.е. всичко в икономиката изневиделица стане само цветя и рози, имотите в банско пощуреят и така нат. ще им трябват 3 години и половина. но това не е оптимистичен сценарии а халюцинация към момента.

                    Или с други думи аз тук не бих влязал на над 2 лева.

                    Коментар


                    • [QUOTE=dddd;1059574609]Ravnovesie, точно този сценарий е малко вероятен. На първо място през 2008 година банката не кредитираше така интензивно. Поради тази причина тя изтърва последната година от надуването на балона. От днешна гледна точка това изглежда доста добре. QUOTE]

                      А малоумните и губещи инвестиции в Банско и ски зоната кой ги кредитираше? Губещите и пред фалит бизнесначинания на Ковачки кой ги кредитира и до днес? Вижте как Райфайзен от огромна печалбаза 2012, през 2013 реализираха 43 млн загуба само от провизии, отново на кредитиране в туризма вкл. част от които в същото Банско

                      Коментар


                      • Ravnovesie, точно този сценарий е малко вероятен. На първо място през 2008 година банката не кредитираше така интензивно. Поради тази причина тя изтърва последната година от надуването на балона. От днешна гледна точка това изглежда доста добре. Отделно трябва да вкара и рефлективността. Оживяването на икономиката ще превърне някои кредити в добри, ще повиши цената и ликвидността на обезпеченията. Самото подобрение в банковия сектор подобрява икономиката а тя банковия сектор. В един момент става самоподдържащ се процес. Но да се върнем на твоя силно песимистиен и според мен много малко вероятен сценарий. Ти твърдиш че е възможно да не им стигнат 270 милиона. Това е по-малко от очакваната от мен печалба преди обезценки за 2014 и 2015. Защо да увеличават капитала? Просто ще си провизират скелетите и от 2016 по твоя сценарий ще излязат на над 100 милиона чиста печалба годишно. Дявола хич не е черен.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                          Това е положителния сценарии - а сега да си представим отрицателния. Лоши кредити на 20% от кредитите - т.е. 1,1 милиарда лева, провизии за 50% от лошите кредити т.е. 560 милиона лева. Начислени провизии за 224 милиона лева. Нужда от допълнителни провизии за 337 милиона.

                          Капитала се вдига само 150 милиона. 180 милиона остават да бъдат покрити по някакъв начин. Рентабилност към собствения капитал 4,8% отговарящо ПБ около 0,5. При собствен капитал от 538 милиона прави 269 милиона като се раздели на 110 милиона акции се получава цена от 2,44. Увеличение на капитала за компенсиране на липсващите 337 милиона. Ако се направи на 2,44 - колкото излиза през оценка през западни пиъри с подобна рентабилност се получава увеличение от над 138 милиона акции - т.е. над 2 пъти над настоящия брой. Ако се направи на настоящата цена се получава увеличение от близо 100 милиона акции.

                          И в двата случая се получава брутално размиване на стойността за настоящите акционери.
                          Мога да ти нарисувам и по-лош Но за съжаление на нямащите банката си е ОК

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                            Вглеждате се твърде много в коефициента П/Б и пропускате голямата картина. Няма как една банка да се оценява само по един коефициент и той да е универсален. Нека да вземем две конкурентни банки с едно и също П/Б. Едната е рентабилна и прави примерно 120 милиона лева преди обезценки а другата само 17. Нека се опитаме да си представим балнаса на двете стуктури след 3-4 години. Ще бъде съвсем различно. Според мен сделката за Юнионбанк беше много добра поради две причини. Първата е еднократния ефект. Той ще позволи на банката бързо да извади скелетите от гардероба без да има някакви сериозни сътресения. Обезценките за 2013 са над 60 милиона. Ще има някакви обезценки и през 2014 и после ще свършат. Как би изглеждала банката след сливането. Активите ще бъдат около 9 милиарда лева собствен капитал около 700 милиона. Печалба преди обезценки 120-150 милиона и ще расте всяка година. При траен ръст на икономиката обезценките няма да са повече от 25 процента от печалбата. Така идваме до очаквани от мен печалби от около 90-100 милиона през 2015 година. Така погледнато изглежда по съвсем друг начин. Същевременно ръста на активите ще продължи заедно с този на икономиката. Това ще налага да се поддържа все по-голям собствен капитал. Поради тази причина не виждам как ще се разпределя дивидент. Въпреки всичко не виждам проблем в това защото в рамките на 7-8 години банката ще има активи над 10 милиарда евро и много голям собствен капитал. Това ще повлече след себе си и голям ръст на акцията. Поради тези си разсъждения започнах миналата година да харесвам акцията. Не мога да си кривя душата, че 2007-2011 харесвах корпоративна и недолюбвах ФИБ, но света се променя и с това и нашето мнение. За сега съм много доволен от развитието на ситуацията. нека да разгледаме какво би се случило с нерентабилната банка. Тя ще бъде иправена пред алтернативата постоянно да увеличава капитала или да загуби пазарен дял. При всяко увеличение аз ще се чудя дали да платя или да ми разводнят участието. Определено предпочитам ПИБ. Естесвено това не е препоръка а личната ми гледна точка към нещата. Бъдещето е несигурно и може да се развие по неочакван начин.
                            Това е положителния сценарии - а сега да си представим отрицателния. Лоши кредити на 20% от кредитите - т.е. 1,1 милиарда лева, провизии за 50% от лошите кредити т.е. 560 милиона лева. Начислени провизии за 224 милиона лева. Нужда от допълнителни провизии за 337 милиона.

                            Капитала се вдига само 150 милиона. 180 милиона остават да бъдат покрити по някакъв начин. Рентабилност към собствения капитал 4,8% отговарящо ПБ около 0,5. При собствен капитал от 538 милиона прави 269 милиона като се раздели на 110 милиона акции се получава цена от 2,44. Увеличение на капитала за компенсиране на липсващите 337 милиона. Ако се направи на 2,44 - колкото излиза през оценка през западни пиъри с подобна рентабилност се получава увеличение от над 138 милиона акции - т.е. над 2 пъти над настоящия брой. Ако се направи на настоящата цена се получава увеличение от близо 100 милиона акции.

                            И в двата случая се получава брутално размиване на стойността за настоящите акционери.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                              Вглеждате се твърде много в коефициента П/Б и пропускате голямата картина. Няма как една банка да се оценява само по един коефициент и той да е универсален. Нека да вземем две конкурентни банки с едно и също П/Б. Едната е рентабилна и прави примерно 120 милиона лева преди обезценки а другата само 17. Нека се опитаме да си представим балнаса на двете стуктури след 3-4 години. Ще бъде съвсем различно. Според мен сделката за Юнионбанк беше много добра поради две причини. Първата е еднократния ефект. Той ще позволи на банката бързо да извади скелетите от гардероба без да има някакви сериозни сътресения. Обезценките за 2013 са над 60 милиона. Ще има някакви обезценки и през 2014 и после ще свършат. Как би изглеждала банката след сливането. Активите ще бъдат около 9 милиарда лева собствен капитал около 700 милиона. Печалба преди обезценки 120-150 милиона и ще расте всяка година. При траен ръст на икономиката обезценките няма да са повече от 25 процента от печалбата. Така идваме до очаквани от мен печалби от около 90-100 милиона през 2015 година. Така погледнато изглежда по съвсем друг начин. Същевременно ръста на активите ще продължи заедно с този на икономиката. Това ще налага да се поддържа все по-голям собствен капитал. Поради тази причина не виждам как ще се разпределя дивидент. Въпреки всичко не виждам проблем в това защото в рамките на 7-8 години банката ще има активи над 10 милиарда евро и много голям собствен капитал. Това ще повлече след себе си и голям ръст на акцията. Поради тези си разсъждения започнах миналата година да харесвам акцията. Не мога да си кривя душата, че 2007-2011 харесвах корпоративна и недолюбвах ФИБ, но света се променя и с това и нашето мнение. За сега съм много доволен от развитието на ситуацията. нека да разгледаме какво би се случило с нерентабилната банка. Тя ще бъде иправена пред алтернативата постоянно да увеличава капитала или да загуби пазарен дял. При всяко увеличение аз ще се чудя дали да платя или да ми разводнят участието. Определено предпочитам ПИБ. Естесвено това не е препоръка а личната ми гледна точка към нещата. Бъдещето е несигурно и може да се развие по неочакван начин.
                              Браво, добре обоснована гледна точка... ама да беше я споделил преди месец

                              Наистина е интересна инвестиция тази акция, за хора които една сега се включват на пазара. Аз около 2,90 купих 10-тина тона, но ми бяха за спекула и бързо ги продадох при ръста... сега разбира се съжалявам. Но аз съм лесен.. портф. ми е пълен с интересни акции с потенциал.. Ако един ден някой от моите акции изпревари твърде много ръста на пазара като цяло и конкретно на ПИБ , бих си купил пак тук. До тогава, просто ще я държа под око - и като пазарно представяне и като периодични отчети

                              Коментар


                              • Вглеждате се твърде много в коефициента П/Б и пропускате голямата картина. Няма как една банка да се оценява само по един коефициент и той да е универсален. Нека да вземем две конкурентни банки с едно и също П/Б. Едната е рентабилна и прави примерно 120 милиона лева преди обезценки а другата само 17. Нека се опитаме да си представим балнаса на двете стуктури след 3-4 години. Ще бъде съвсем различно. Според мен сделката за Юнионбанк беше много добра поради две причини. Първата е еднократния ефект. Той ще позволи на банката бързо да извади скелетите от гардероба без да има някакви сериозни сътресения. Обезценките за 2013 са над 60 милиона. Ще има някакви обезценки и през 2014 и после ще свършат. Как би изглеждала банката след сливането. Активите ще бъдат около 9 милиарда лева собствен капитал около 700 милиона. Печалба преди обезценки 120-150 милиона и ще расте всяка година. При траен ръст на икономиката обезценките няма да са повече от 25 процента от печалбата. Така идваме до очаквани от мен печалби от около 90-100 милиона през 2015 година. Така погледнато изглежда по съвсем друг начин. Същевременно ръста на активите ще продължи заедно с този на икономиката. Това ще налага да се поддържа все по-голям собствен капитал. Поради тази причина не виждам как ще се разпределя дивидент. Въпреки всичко не виждам проблем в това защото в рамките на 7-8 години банката ще има активи над 10 милиарда евро и много голям собствен капитал. Това ще повлече след себе си и голям ръст на акцията. Поради тези си разсъждения започнах миналата година да харесвам акцията. Не мога да си кривя душата, че 2007-2011 харесвах корпоративна и недолюбвах ФИБ, но света се променя и с това и нашето мнение. За сега съм много доволен от развитието на ситуацията. нека да разгледаме какво би се случило с нерентабилната банка. Тя ще бъде иправена пред алтернативата постоянно да увеличава капитала или да загуби пазарен дял. При всяко увеличение аз ще се чудя дали да платя или да ми разводнят участието. Определено предпочитам ПИБ. Естесвено това не е препоръка а личната ми гледна точка към нещата. Бъдещето е несигурно и може да се развие по неочакван начин.

                                Коментар

                                Working...
                                X