IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Между другото може и да не ги натисне, може да си им ок провизиите, и да покриват достатъчно надеждно лошите кредити. Няма как да го знам. Тогава пазарната цена ще си е ОК, леко скъпичко за моя вкус, но нищо притеснително. Но аз инвестирам в европейски банкови акции от доста години и ако съм научил нещо е че това си е игра с огъня ако банките изглеждат недокапитализирани и ако имам съмнение предпочитам да стоя настрана вместо да си паря пръстите. За последните години съм изпуснал така доста печеливши в последствие сделки, но пък съм си и спестил бая загуби.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
      Ravnovesie, всички знаем, че към момента притиснат в ъгъла продавач няма как да вземе адекватна цена за активите си. Същевременно е ясно, че с времето нещата ще се променят към МНОГО по-добро. Според твоята оценка дори и 200 милиона за консолидираната банка са много, но това прави само 2 милиарда оценка за българския банков сектор през пазарния им дял. Това са абсурдно ниски стойности. Отделно имаш и рефлективност. Подобряването в сектора води до подобряване в икономиката и обратно. Това е самоподдържащ се процес, до достигане на точка на пречупване и смяна на посоката. Сега сме едвам в началото на възходящия цикъл. С времето резултатите ще се подобрят в пъти. Отделно ще се отпуснат разбиранията за стойност. Само преди две години П/Е 10 за МЦХ беше скандално много. Виж колко е в момента. През цялото време наблягаш на размера на миналите проблеми и дали банковия капитал отговаря на необходимостите. Изхождаш от идеята, че лъжат в счетоводството си и банковия надзор на БНБ е неефективен. Това са предположения, които няма как да потвърдиш без да знаеш размера на отделните кредити, обезпеченията и провизиите по тях. На мен най-много ми харесва пазарния им дял и това, че след консолидацията ще правят около 150 милиона годишно преди обезценки. Вероятно в срок от 5 години ще минат 200 милиона годишно. При възходящ бизнес цикъл обезценките са около 20 процента от брутната печалба. На практика след три години ще правят по 150 милиона чисто на година. Дори и да приемем, че имаш някакви основания и не всичко в миналото е било наред, то максимум през 2015 година всичко ще бъде изчистено. Според мен този процес ще приключи още в края на тази година.
      Точно тези расъждения изстреляха цената на акцията нагоре. До известна степен разсъждавах като тебе, но преди шест месеца изцяло преосмислих позицията си. Много съм доволен от това.
      На мен не ми е проблема че пазара не вижда това което аз виждам. Проблемът ми е че никой не може да гарантира че в понеделник например БНБ няма да натисне ПИБ да си увеличат капитала с 300 милиона. А както казваш при такъв пазар не може да се вземе добра цена. Още повече с тези репутации в СК, дето може да вървят при нашите спекуланти, но не и при нормален чужд стратегически инвеститор.

      И какво ще правят тогава акционерите и ако излезе цена много под пазарната - ще почнат да приказват колко ни е кофти пазара. А сами ще са си виновни, щото са си затворили очите и са вярвали че дядо мраз прави безплатни подаръци.

      Коментар


      • Ravnovesie, всички знаем, че към момента притиснат в ъгъла продавач няма как да вземе адекватна цена за активите си. Същевременно е ясно, че с времето нещата ще се променят към МНОГО по-добро. Според твоята оценка дори и 200 милиона за консолидираната банка са много, но това прави само 2 милиарда оценка за българския банков сектор през пазарния им дял. Това са абсурдно ниски стойности. Отделно имаш и рефлективност. Подобряването в сектора води до подобряване в икономиката и обратно. Това е самоподдържащ се процес, до достигане на точка на пречупване и смяна на посоката. Сега сме едвам в началото на възходящия цикъл. С времето резултатите ще се подобрят в пъти. Отделно ще се отпуснат разбиранията за стойност. Само преди две години П/Е 10 за МЦХ беше скандално много. Виж колко е в момента. През цялото време наблягаш на размера на миналите проблеми и дали банковия капитал отговаря на необходимостите. Изхождаш от идеята, че лъжат в счетоводството си и банковия надзор на БНБ е неефективен. Това са предположения, които няма как да потвърдиш без да знаеш размера на отделните кредити, обезпеченията и провизиите по тях. На мен най-много ми харесва пазарния им дял и това, че след консолидацията ще правят около 150 милиона годишно преди обезценки. Вероятно в срок от 5 години ще минат 200 милиона годишно. При възходящ бизнес цикъл обезценките са около 20 процента от брутната печалба. На практика след три години ще правят по 150 милиона чисто на година. Дори и да приемем, че имаш някакви основания и не всичко в миналото е било наред, то максимум през 2015 година всичко ще бъде изчистено. Според мен този процес ще приключи още в края на тази година.
        Точно тези расъждения изстреляха цената на акцията нагоре. До известна степен разсъждавах като тебе, но преди шест месеца изцяло преосмислих позицията си. Много съм доволен от това.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
          Пазар бе пич .... Явно това е най-доброто, което е щял да получи. Не забравяй, че много банки, получили помощ, бяха задължени да продават и това бутна цените надолу. След като са продали, явно са нямали избор.
          Това казвам, това е най-доброто което са можели да получат, а не нещо с 200% отгоре. Но ПИБ си завежда нещото заедно с 200% отгоре - които никой не е искал да даде само 3 месеца преди това.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
            Имаше достатъчен срок да продаде, не беше притискане от днес за утре. За този срок най-доброто което получи е 30ст. за акция.
            Пазар бе пич .... Явно това е най-доброто, което е щял да получи. Не забравяй, че много банки, получили помощ, бяха задължени да продават и това бутна цените надолу. След като са продали, явно са нямали избор.
            He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

            Коментар


            • Ох, ти май се правиш на идиот?!? Сто пъти го написаха и в нашата преса, ако не четеш немската.

              БЛБ беше задължена от правителството на Германия да продаде всичките си чужди поделения, влючително и МКБ Унгария. Имаха точно определен срок. Много щеше да им е трудно да продадат МКБ с банчиците в Румъния и България. С Румъния така и не им се получи. С МКБ още се мъчат. За продажбата тук, освен капитала им трябваше да върнат и кредити към БЛБ, които реално можеха да се превърнат в загуба за БЛБ.......... всъщност мисли каквото искаш....... все ми е тая.... аз съм доволен от акцията!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
                Продавачът не беше идиот, а беше притиснат до стената от ЕС и ЕЦБ. Не се прави че не знаеш защо се случи продажбата. Ако пък наистина не знаеш - ебати инвеститора си ....
                Имаше достатъчен срок да продаде, не беше притискане от днес за утре. За този срок най-доброто което получи е 30ст. за акция.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                  Да бе да, и продавача е идиот и затова всеки лев го продава за 30 ст.
                  Продавачът не беше идиот, а беше притиснат до стената от ЕС и ЕЦБ. Не се прави че не знаеш защо се случи продажбата. Ако пък наистина не знаеш - ебати инвеститора си ....
                  He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Barky Разгледай мнение
                    И защо точно смяташ, че е измислена. Сметката е проста. Имай предвид, че Юнион бяха много добре провизирани и отписаха капитал преди продажбата, така че печалбата/капитала са съвсем истински.
                    Да бе да, и продавача е идиот и затова всеки лев го продава за 30 ст.

                    Коментар


                    • И защо точно смяташ, че е измислена? Сметката е проста. Имай предвид, че Юнион бяха много добре провизирани и отписаха капитала преди продажбата, така че печалбата/капитала са съвсем истински.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Barky Разгледай мнение
                        ХАХАХА! Равновесие, ще ме скъсаш от смях! Репутацията /негативна/, която Пиб трупна е много проста цифра: капитала на Юнион - 200 млн. лв. минус цената която платиха около 50 млн. е равно на 150 млн. лв. печалба, която именно се нарича негативна репутация и от там отива в капитал. Вземи прочети малко. Аз продължавам да мисля, че си 12 годишен.

                        да те цитирам:



                        После продължаваш да се чудиш защо цената на акцията расте!?!
                        Че аз какво съм казал. Че си надуват капитала с измислени печалби Което всъщност е факта.

                        Коментар


                        • ХАХАХА! Равновесие, ще ме скъсаш от смях! Репутацията /негативна/, която Пиб трупна е много проста цифра: капитала на Юнион - 200 млн. лв. минус цената която платиха около 50 млн. е равно на 150 млн. лв. печалба, която именно се нарича негативна репутация и от там отива в капитал. Вземи прочети малко. Аз продължавам да мисля, че си 12 годишен.

                          да те цитирам:

                          Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                          И в същото време как си увеличава капитала - с репутация разбира се - точно обратното на това което се прави в цяла европа.
                          После продължаваш да се чудиш защо цената на акцията расте!?!

                          Коментар


                          • Пиша рядко, но не мога да се въздържа; защо перспективата на една банка да се свежда само до провизиите? И защо мислите, че управлението на ПИБ може да мърда много с тях, при настоящата регулация?

                            Не искам да ги защитавам, но миналата година направих много за рентабилността си, което за една бройка да не разгони дребните клиенти. NIR им се подобрява, ръст има и в такси+комис.

                            Не коментирам цената, но казвам, че не е всичко само до провизии.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                              Ravnovesie, вчера ми написа, че съм разсъждавал емоционално но и аз мога да кажа същото за теб. Тук виждам доста негативни емоции и на моменти ми заприличваш на Екуити прайвит в темата за Софарма.
                              Доста от нещата, които казваш са пресилени. Покупката на Юнион банк на практика има ефект на увеличение на капитала. Банката продължава да е пъти по-рентабилна от ЦКБ преди обезценки. Има достатъчно буфер да се отпишат проблемните кредити. Отделно в момента пазара не е пред някакъв шок и имат предостатъчно време да си свършат работата. Не е вярно, че нищо не правят. Видимо започнаха да си събират вземанията. Пристъпиха към изпълнение в Бургаска корабостроителница. Предполгам процеса ще продължи и на други места. Без да имаш представа за размера на обезпеченията и размера на провизиите по кредитите няма как да твърдиш, че недопровизират. Личните ми очаквания са, че тази година ще имат много тежка работа по сливанието, провизиране и събиране на лоши кредити. Според мен догодина банката ще е в съвсем друго състояние.
                              Между другото те изслушах вномателно. Някои от нещата които написа преди два месеца имат резон,но ще се бъдат смислени чак при цена около 6 лева. За сега пазара мисли като мен. Много съм доволен от това. Тук имам да печеля бас. Лично аз се надявам Pipbel да шорти ПИБ на 5 лева защото някой после трябва да го закара от 8 на 10.
                              Добре - да видим - ако съм прав че хипотетично не разкриват лошите си кредити. Какво ще се случи в тази хипотетична ситуация. Рентабилността и ще отрицателна - яко отрицателна ако лошите и кредити са всъщност колкото средното на банковата система. Собствения и капитал ще изгърми, капиталовата и адекватност ще изгърми, всичките тези коефициенти където ги смяташ са просто черта на пясъка, първата вълна и ги няма. За това и българските банки също както и европейските се търгуваха реално на ликвидационна стойност, на танжибъл бук валю. Чак след като си закрепят капитала се преминава на оценка като действащо предприятия. ПИБ си закрепиха капитала с репутация - че то това е перверзия. Купуваш нещо с лоши кредити евтино, доста под собствения капитал на книга, пък той продавач би трябвало да знае какво е състоянието там по-добре от купувача - след това взимаш напълно измисления му собствен капитал, от него изваждаш реалния кеш и това което остава - т.е. измислената част от собствения му капитал си го пишеш като реална печалба. А ако това наистина е измислена част, която всъщност я няма с какво си закрепил капитала - с измислица. Която обаче вдига реалните коефиценти и доста измислено вдига пазарната капитализация.

                              Това поне е логиката на нормални пазари. Очевидно тук измислицата си е ОК. Всеки се прави че е истина - или поне тези които купуват измислена репутация срещу реални левчета.

                              Честно казано нямам идея защо пиша в тази тема. Не ми пука особено на къде ще върви акцията, защото така и така тук никакви акции няма да си взема.

                              P.S. а за това че не мога да знам дали провизират достатъчно. Ами така е. Но където влагам пари гледам на първо място да не ги загубя. Т.е. предпочитам да гледам консервативно пред това да гледам оптимистично. А провизиите им спрямо средното на банковата система са по-ниски. Консервативното ми виждане не е, че те са супер яки в получаването обратно на кредитите си, а че те не провизират достатъчно - поне за моите пари е много по-безопасно да разглеждам лошия вариант при висока степен на неопределеност.
                              Last edited by ravnovesie; 04.04.2014, 00:20.

                              Коментар


                              • Ravnovesie, вчера ми написа, че съм разсъждавал емоционално но и аз мога да кажа същото за теб. Тук виждам доста негативни емоции и на моменти ми заприличваш на Екуити прайвит в темата за Софарма.
                                Доста от нещата, които казваш са пресилени. Покупката на Юнион банк на практика има ефект на увеличение на капитала. Банката продължава да е пъти по-рентабилна от ЦКБ преди обезценки. Има достатъчно буфер да се отпишат проблемните кредити. Отделно в момента пазара не е пред някакъв шок и имат предостатъчно време да си свършат работата. Не е вярно, че нищо не правят. Видимо започнаха да си събират вземанията. Пристъпиха към изпълнение в Бургаска корабостроителница. Предполгам процеса ще продължи и на други места. Без да имаш представа за размера на обезпеченията и размера на провизиите по кредитите няма как да твърдиш, че недопровизират. Личните ми очаквания са, че тази година ще имат много тежка работа по сливанието, провизиране и събиране на лоши кредити. Според мен догодина банката ще е в съвсем друго състояние.
                                Между другото те изслушах вномателно. Някои от нещата които написа преди два месеца имат резон,но ще се бъдат смислени чак при цена около 6 лева. За сега пазара мисли като мен. Много съм доволен от това. Тук имам да печеля бас. Лично аз се надявам Pipbel да шорти ПИБ на 5 лева защото някой после трябва да го закара от 8 на 10.

                                Коментар

                                Working...
                                X