IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • ХАХАХА! Равновесие, ще ме скъсаш от смях! Репутацията /негативна/, която Пиб трупна е много проста цифра: капитала на Юнион - 200 млн. лв. минус цената която платиха около 50 млн. е равно на 150 млн. лв. печалба, която именно се нарича негативна репутация и от там отива в капитал. Вземи прочети малко. Аз продължавам да мисля, че си 12 годишен.

    да те цитирам:

    Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
    И в същото време как си увеличава капитала - с репутация разбира се - точно обратното на това което се прави в цяла европа.
    После продължаваш да се чудиш защо цената на акцията расте!?!

    Коментар


    • Пиша рядко, но не мога да се въздържа; защо перспективата на една банка да се свежда само до провизиите? И защо мислите, че управлението на ПИБ може да мърда много с тях, при настоящата регулация?

      Не искам да ги защитавам, но миналата година направих много за рентабилността си, което за една бройка да не разгони дребните клиенти. NIR им се подобрява, ръст има и в такси+комис.

      Не коментирам цената, но казвам, че не е всичко само до провизии.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
        Ravnovesie, вчера ми написа, че съм разсъждавал емоционално но и аз мога да кажа същото за теб. Тук виждам доста негативни емоции и на моменти ми заприличваш на Екуити прайвит в темата за Софарма.
        Доста от нещата, които казваш са пресилени. Покупката на Юнион банк на практика има ефект на увеличение на капитала. Банката продължава да е пъти по-рентабилна от ЦКБ преди обезценки. Има достатъчно буфер да се отпишат проблемните кредити. Отделно в момента пазара не е пред някакъв шок и имат предостатъчно време да си свършат работата. Не е вярно, че нищо не правят. Видимо започнаха да си събират вземанията. Пристъпиха към изпълнение в Бургаска корабостроителница. Предполгам процеса ще продължи и на други места. Без да имаш представа за размера на обезпеченията и размера на провизиите по кредитите няма как да твърдиш, че недопровизират. Личните ми очаквания са, че тази година ще имат много тежка работа по сливанието, провизиране и събиране на лоши кредити. Според мен догодина банката ще е в съвсем друго състояние.
        Между другото те изслушах вномателно. Някои от нещата които написа преди два месеца имат резон,но ще се бъдат смислени чак при цена около 6 лева. За сега пазара мисли като мен. Много съм доволен от това. Тук имам да печеля бас. Лично аз се надявам Pipbel да шорти ПИБ на 5 лева защото някой после трябва да го закара от 8 на 10.
        Добре - да видим - ако съм прав че хипотетично не разкриват лошите си кредити. Какво ще се случи в тази хипотетична ситуация. Рентабилността и ще отрицателна - яко отрицателна ако лошите и кредити са всъщност колкото средното на банковата система. Собствения и капитал ще изгърми, капиталовата и адекватност ще изгърми, всичките тези коефициенти където ги смяташ са просто черта на пясъка, първата вълна и ги няма. За това и българските банки също както и европейските се търгуваха реално на ликвидационна стойност, на танжибъл бук валю. Чак след като си закрепят капитала се преминава на оценка като действащо предприятия. ПИБ си закрепиха капитала с репутация - че то това е перверзия. Купуваш нещо с лоши кредити евтино, доста под собствения капитал на книга, пък той продавач би трябвало да знае какво е състоянието там по-добре от купувача - след това взимаш напълно измисления му собствен капитал, от него изваждаш реалния кеш и това което остава - т.е. измислената част от собствения му капитал си го пишеш като реална печалба. А ако това наистина е измислена част, която всъщност я няма с какво си закрепил капитала - с измислица. Която обаче вдига реалните коефиценти и доста измислено вдига пазарната капитализация.

        Това поне е логиката на нормални пазари. Очевидно тук измислицата си е ОК. Всеки се прави че е истина - или поне тези които купуват измислена репутация срещу реални левчета.

        Честно казано нямам идея защо пиша в тази тема. Не ми пука особено на къде ще върви акцията, защото така и така тук никакви акции няма да си взема.

        P.S. а за това че не мога да знам дали провизират достатъчно. Ами така е. Но където влагам пари гледам на първо място да не ги загубя. Т.е. предпочитам да гледам консервативно пред това да гледам оптимистично. А провизиите им спрямо средното на банковата система са по-ниски. Консервативното ми виждане не е, че те са супер яки в получаването обратно на кредитите си, а че те не провизират достатъчно - поне за моите пари е много по-безопасно да разглеждам лошия вариант при висока степен на неопределеност.
        Last edited by ravnovesie; 04.04.2014, 01:20.

        Коментар


        • Ravnovesie, вчера ми написа, че съм разсъждавал емоционално но и аз мога да кажа същото за теб. Тук виждам доста негативни емоции и на моменти ми заприличваш на Екуити прайвит в темата за Софарма.
          Доста от нещата, които казваш са пресилени. Покупката на Юнион банк на практика има ефект на увеличение на капитала. Банката продължава да е пъти по-рентабилна от ЦКБ преди обезценки. Има достатъчно буфер да се отпишат проблемните кредити. Отделно в момента пазара не е пред някакъв шок и имат предостатъчно време да си свършат работата. Не е вярно, че нищо не правят. Видимо започнаха да си събират вземанията. Пристъпиха към изпълнение в Бургаска корабостроителница. Предполгам процеса ще продължи и на други места. Без да имаш представа за размера на обезпеченията и размера на провизиите по кредитите няма как да твърдиш, че недопровизират. Личните ми очаквания са, че тази година ще имат много тежка работа по сливанието, провизиране и събиране на лоши кредити. Според мен догодина банката ще е в съвсем друго състояние.
          Между другото те изслушах вномателно. Някои от нещата които написа преди два месеца имат резон,но ще се бъдат смислени чак при цена около 6 лева. За сега пазара мисли като мен. Много съм доволен от това. Тук имам да печеля бас. Лично аз се надявам Pipbel да шорти ПИБ на 5 лева защото някой после трябва да го закара от 8 на 10.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
            Банките си увеличиха капитала, защото иначе щяха да фалират.

            А една от причини за ръст в печалбите на тези банки е реинтегриране на провизии.
            Уникредит изкараха 15 милиарда загуба - една от най-високите загуби в историята на корпорациите в Европа, акцията скочи с 10% същия ден защото премахнаха цялата си репутация. Интеза изкара 5 милиарда загуба акцията скочи с 10% от тогава защото премахвала лоши кредити и репутация. КБС, Ерсте, Сосиете женерал хванаха хубави трендове нагоре след като направиха увеличения на капитала. Сантанден, ББВА HSBC си увеличават реално капитала всяко тримесечие със скрипт дивиденти - за който иска и кеш. ББВА чак сега казаха че престават с акциите и преминават към кеш дивидент. Райфайзен две години не можеше да отлепи цената и защото се туткаха с увеличение на капитала, ако се спази традицията следващите месеци яко ще расте.

            В България - ЦКБ направи увеличение на капитала и очевидно по една или друга причина имат по-малки проблеми със събиране на лоши кредити. ПИБ обаче какво прави - лошите и кредити си стоят доста под средното за банковата система - което е леко странно при положение че щом в новините вземе да се говори за предприятие пред фалит все с кредити от ПИБ. И в същото време как си увеличава капитала - с репутация разбира се - точно обратното на това което се прави в цяла европа.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
              Бла, бла, бла.

              Банките си увеличиха катила и си прочистиха балансите. Чистят точно тази репутация, и точно тези лоши кредити, които ПИБ трупа.
              Банките си увеличиха капитала, защото иначе щяха да фалират.

              А една от причини за ръст в печалбите на тези банки е реинтегриране на провизии.
              Veni, Vidi, Vici

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
                Централните банки и правителствата направиха активите пак атрактивни и пазарът вече не ги assume-ва с толкова високи probability of default.

                Това е просто бизнес цикъл, а банките са основна част от кръвоносната система на капитализма и fractional reserve banking системата.

                А банките си увеличиха капитала, защото нямаше да оживеят до добрите времена.

                Банките правят пари "out of thin air", а не от tangibles: )
                Бла, бла, бла.

                Банките си увеличиха катила и си прочистиха балансите. Чистят точно тази репутация, и точно тези лоши кредити, които ПИБ трупа.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                  Растат защото си изчистиха балансите и си увеличиха капитала. И по двете точки ПИБ не е направила нищо.

                  Централните банки и правителствата направиха активите пак атрактивни и пазарът вече не ги assume-ва с толкова високи probability of default.

                  Това е просто бизнес цикъл, а банките са основна част от кръвоносната система на капитализма и fractional reserve banking системата.

                  А банките си увеличиха капитала, защото нямаше да оживеят до добрите времена.

                  Банките правят пари "out of thin air", а не от tangibles: )
                  Veni, Vidi, Vici

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
                    Ами те затова сега растат защото банките не са само tangible book
                    Растат защото си изчистиха балансите и си увеличиха капитала. И по двете точки ПИБ не е направила нищо.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                      Хайде де Европейските банки вече 5 години се търгуват на основа на tangible book
                      Ами те затова сега растат защото банките не са само tangible book
                      Veni, Vidi, Vici

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
                        За банки да гледаш tangible book value няма никакъв смисъл ??!!??

                        Равновесие това да не е някое производствено предприятие
                        Хайде де Европейските банки вече 5 години се търгуват на основа на tangible book

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                          Ако вземеш танджибъл бук валю и не над 1 ами и над 1,5 ще отиде.
                          За банки да гледаш tangible book value няма никакъв смисъл ??!!??

                          Равновесие това да не е някое производствено предприятие
                          Veni, Vidi, Vici

                          Коментар


                          • Ще ме извинявате, ама продадох малко тука че ми трябваше кеш, за друга инвестиция.
                            Ама имам още дето ще ги държа колкото мога по-дълго

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                              Акции нямам тук за съжаление бих казал, но да кажа че с грешно инфо работиш P/B не е над 1 определено. Вземи си конс отчета където я има Юнионбанк.
                              Ако вземеш танджибъл бук валю и не над 1 ами и над 1,5 ще отиде.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                                Ми на софка 1000 тук би трябвало да е 7.7лв
                                Да , може, ма надали.

                                Много интересен метод имаш за определяне на таргетите си. Кристалната топка явно е голяма работа.

                                Аз това което виждам сега е че ПИБ има РЕ >16, РВ>1 при ROE <6, дивидент - 0/зеро/нада
                                В това време моята HSBC се търгува на PE 11 PB 1 при ROE 12.4 и 7.5% дивидент.
                                Тоест поне двойно по евтино. Ма кои ли са HSBC в сравнение с великата ПИБ.

                                Пораздуйте я още малко поне до 5лв, няма лошо, таман кат вляза шорт дабъла ще ми е гаранте.
                                +++
                                Last edited by Балониада; 03.04.2014, 13:10.

                                Коментар

                                Working...
                                X