IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от orchis Разгледай мнение
    Защо изтрихте всички постовое от днес?
    Като гледам са оставили поста на Andy2000 в който се пише за бъдещето на ПИБ.
    Извода : пишете за бъдещето , не и за миналото
    И пак няма гаранция - зависи какво пишете
    За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

    Коментар


    • Това съобщение беше изтрито от X_Y. Причина: Излишен коментар.
      Не че нещо, но ако се тръгне по този път - повече от половината коментари тук са излишни

      Коментар


      • Защо изтрихте всички постове от днес?
        Такава поголовна сеч не бях виждал досега.
        Last edited by orchis; 01.12.2014, 12:34.

        Коментар


        • Бъдещето на ПИБ, поне за мен, е ясно. Въпросът е на каква цена.

          orchis и ravnovesie задават резонни въпроси.
          Не мразя ПИБ, дълго време съм бил техен клиент и обслужването им е на едно добро ниво като за БГ.Като клиент не бих могъл да кажа нищо лошо за тях.

          Коментар


          • недейте така бе. оставете го момчето. то под централния офис на ПИБ 1000 тона чисто самородно злато да открият равния пак ще му е малко капитала.
            Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

            Коментар


            • Първоначално изпратено от cymru Разгледай мнение
              Равновесния отдавна трябваше да си смени ника на Неравновесния - много емоция и лично отношение взе да вкарва, дано не му изиграе лоша шега. Едно време биваше с анализите, ама сега явно е загубил форма
              Едно време приказваше същите работи когато пишех, че Еврохолд се е устремил към левче Пък си стигна левчето и го подмина.

              Коментар


              • Равновесния отдавна трябваше да си смени ника на Неравновесния - много емоция и лично отношение взе да вкарва, дано не му изиграе лоша шега. Едно време биваше с анализите, ама сега явно е загубил форма
                Не-заслужил инвеститор

                Коментар


                • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                  Пазара е краен песимист поради следните причини.
                  Банката генерира доход чрез който може да обезцени ПРЕДПОЛАГАЕМИ проблемни активи.
                  Сделката с Юнион 170 милиона
                  Сделката с имота 160 милиона
                  Обичайна дейност за 2014 - 140 милиона
                  обичайна дейност за 2015 - 160 милиона
                  ВСИЧКО 650 милиона.
                  вземания от клиенти към 30.09.2014 5,9 милиарда нетно
                  тоест в рамките на две години банката е генерирала собствен капитал, който би и позволил да обезцени ооколо 11 процент аот кредитният си портфейл без това да доведе до спадане под нормативните изисквания. Същевремнно и преди това е имало обезценки, макар и под средните за сектора.
                  Следователно според мен в края на 2015 обезценките ряко ще секнат.
                  Казвам, че е злонамерено защото не прилагаш същите високи критерии към другите публични банки. Искам да чуя мнение за портфейла на ЦКБ. искам да чуя каква доходност правят и какви са нивата на обезценките. Абсурдно е да имаш дете пъти по-високи изисквания към ПИБ отколкото към ЦКБ.
                  Дори да приемем, че ПИБ трябва да обезцени над средното ниво за сектора, то към края на 2015 то пак ще бъде постигнато и без увеличение на капитала.
                  Разбирам да се тревожиш за целенасочена атака от страна на Бивол, Тома Белев и Протестна мрежа, но това с капитала вече не е актуално за всеки непредубеден човек.
                  Не ти ли хрумва че ако си прав че банката изкарва толкова много от оперативна дейност, то къде тогава изобщо са тези пари. След като собствения и капитал всъщност не е мръднал особено последните години - ако изключим счетоводната врътка с Юнион банк. Обезценките им са дотса по-ниски от средното и не дават дивиденти. Та може би сериозно бъркаш за това колко изкарва банката.

                  Коментар


                  • Пазара е краен песимист поради следните причини.
                    Банката генерира доход чрез който може да обезцени ПРЕДПОЛАГАЕМИ проблемни активи.
                    Сделката с Юнион 170 милиона
                    Сделката с имота 160 милиона
                    Обичайна дейност за 2014 - 140 милиона
                    обичайна дейност за 2015 - 160 милиона
                    ВСИЧКО 650 милиона.
                    вземания от клиенти към 30.09.2014 5,9 милиарда нетно
                    тоест в рамките на две години банката е генерирала собствен капитал, който би и позволил да обезцени ооколо 11 процент аот кредитният си портфейл без това да доведе до спадане под нормативните изисквания. Същевремнно и преди това е имало обезценки, макар и под средните за сектора.
                    Следователно според мен в края на 2015 обезценките ряко ще секнат.
                    Казвам, че е злонамерено защото не прилагаш същите високи критерии към другите публични банки. Искам да чуя мнение за портфейла на ЦКБ. искам да чуя каква доходност правят и какви са нивата на обезценките. Абсурдно е да имаш дете пъти по-високи изисквания към ПИБ отколкото към ЦКБ.
                    Дори да приемем, че ПИБ трябва да обезцени над средното ниво за сектора, то към края на 2015 то пак ще бъде постигнато и без увеличение на капитала.
                    Разбирам да се тревожиш за целенасочена атака от страна на Бивол, Тома Белев и Протестна мрежа, но това с капитала вече не е актуално за всеки непредубеден човек.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                      Ravnovesie, аз не виждам репутация в баланса им. Направи сметка колко са средните обезценки за българсакат банкова система и колко в абсолютна стойност е необходимо да провизира ПИБ за да се достигне необходимото ниво. После вземи предвид, колко е дохода преди обезценки и колко време ще им трябва да достигнат до тези нива. Само за деветмесечието имат 110 милиона преди озбезценки и обезцениха 85 милиона. Правят по около 40 милиона на тримесечие от обичайна дейност но от продажбата на имота ще им останат около 160. Тоест само през четвърто тримесечие могат да направят обезценки от 200 милиона лева без да пострада баланса им! Аз като взех средните обезценки за системата и ги наложих на баланса на ПИБ получих доста интересни неща. Според мен не си се задълбочавал в тази банка а говориш наизуст. Имам странното усещане, че имаш лична неприязън и не си обективен.
                      Разбира се че съм се задълбочил. Все пак ако бях намерил че сътсоянието и е по-добре отколкото пазара оценява щях да си взема и да очаквам че ще направя кинти.

                      Но според мен пазара всъщност е краен оптимист за банката - включително и в момента.

                      Коментар


                      • Ravnovesie, аз не виждам репутация в баланса им. Направи сметка колко са средните обезценки за българсакат банкова система и колко в абсолютна стойност е необходимо да провизира ПИБ за да се достигне необходимото ниво. После вземи предвид, колко е дохода преди обезценки и колко време ще им трябва да достигнат до тези нива. Само за деветмесечието имат 110 милиона преди озбезценки и обезцениха 85 милиона. Правят по около 40 милиона на тримесечие от обичайна дейност но от продажбата на имота ще им останат около 160. Тоест само през четвърто тримесечие могат да направят обезценки от 200 милиона лева без да пострада баланса им! Аз като взех средните обезценки за системата и ги наложих на баланса на ПИБ получих доста интересни неща. Според мен не си се задълбочавал в тази банка а говориш наизуст. Имам странното усещане, че имаш лична неприязън и не си обективен.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ravnovеsie Разгледай мнение
                          и поне за мен си слагам дисконт от 30% за сигурност. .
                          Много малък дисконт като за бг .....само дето те обвиняват, според мен си от оптимистите

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                            Бате Пешо и forex master се появиха да плюят по ПИБ. Това е първият силен бай сигнал от много време насам. Имат нюх и безпогрешно маркират дъната.
                            Никога не съм плюл по ПИБ нещо си се заблудил.Имам сметки там от 1999 година.И добри лихви даваха.По едно време имаха едни свободни депозити трепачи докарвах си лихва от близо 10% на година.Ама умря бизнеса първо се усетиха и намалиха срока в който можеше да се довнася после смъкнаха лихвата.Към днешна дата нямам доверие в нито една банка в България.Иначе пиба ме устройва имат много клонове и банкомати обслужването не е чак толкова лошо.

                            Коментар


                            • Всички европейски банки масово изтриват репутации. никой не гледа сериозно на положителна репутация като капитал. Е сори ама предпочитам да имам акции от банка без измислени простотии в баланса.

                              Ливъриджа ама изобщо не е все още регулаторно изискване. И какво да ми пука за ливъриджа при положение че българските банки имат по 20% лоши кредити, а повечето европейски под 5%.

                              След това - всички тези сметки отдолу дето съм ги пуснал са всъщност силно оптимистични. Те предполагат че ПИБ не е правила никакви големи мизерии и че всъщност могат да си увеличат капитала. За първото имам съмнение, за второто определено съм сигурен че не могат. Т.е. те са от гледна точка на оптимист за ПИБ, а аз не съм такъв.

                              След това нямам идея какво е действителното покритие с обезпечения на кредити на ПИБ. Реално от това покритие зависи обзценката на кредитите, а за това няма как да има информация. Не вярвам някой извън висшия мениджмънт на банката да знае до колко оценките на обезпеченията са пазарни или са силно надути. В такъв случай - след като става дума за моите пари, аз приемам консервативния вариант, т.е. по лошия вариант. което при липса на адекватна информация смятам че е варианта който всеки инвеститор и още повече спекулант е хубаво да приеме.

                              Това увеличение на капитала с 170 е капка в морето. 2 процентен пункт подценява на неоходимите провизии води до много по-сериозни негативни ефекти. А все пак това че средно банковата система обезценява с един процент, не означава че ПИБ е средна банка. Може да е много по-консервативна - в което аз се съмнявам или да е много по-агресивна - което намирам за по-вероятно. А във втория случай тези 320 милиона дето ги мислиш може да са много много под реалното. Няма как да знаем. Или поне аз няма как да знам.

                              За това и намирам за доста едностранчиво да буташ напред само положителните от твоя гледна точка ефекти и да игнорираш или да отричаш всички вероятни негативни изненади.

                              В крайна сметка ми се струва че пазара върви към моята цена. И се отдалечава от твоята. Да повърви още известно време в същата посока и може и да реша че риска си заслужава. За момента все още има дълъг път надолу - според мен. А както казах не ми се иска да рискувам сериозен процент като залагам че пазара се движи от слепи оптимисти. Още повече когато не изглежда така.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovеsie Разгледай мнение
                                нормалния танджибъл ПБ за голяма европейска банка, без подобни на ПИБ проблеми и с достатъчно капитал - проверено от ЕЦБ е 0,8.

                                Значи от СК на ПИБ първо махаш положителната репутация от Юнион - това е счетоводна врътка, не е реална печалба. След това извади тези 320 милиона - които си сметнал и капитала се оказва значително под този който и трябва за да отговаря на изискванията за капиталова адекватност. След това сложи евентуално увеличение на капитала - така че да се получи задоволителна капиталова адекватност и след това получения резултат го умножи по 0,8. Това би била нормална пазарна капитализация, за банка без капиталови проблеми.

                                За елементарно смятане си сметни че увеличението на капитала ще е по пазарна цена към момента - макар че това изобщо, ама изобщо не е даденост, и поне за мен си слагам дисконт от 30% за сигурност. Така ще откриеш с колко би трябвало да се увеличат акциите и колко ще е пазарната стойнос на ПИБ след едно евентуално увеличение. След това от тази стойност извади сумата на увеличението на капитала. И това което остава е това което е близо до моето виждане за справедлива настояща стойност на ПИБ.

                                Ако и след като си направиш тези сметки смяташ че ПИБ е добра инвестиция на сегашната цена - еми ок, твои са си парите.
                                мдаа... не за първи път срещам случай, при който поради липса на внимание към детайла се стига до тежка грешка.

                                така, 0.8 ПБ, нали така? при какъв среден ливъридж на банките? Щото БГ банките имат средно доста по-нисък ливъридж от т.нар западни банки. Сметни го. И тогава сметни колко трябва да е аджъстмента на ПБ за БГ банки.

                                второ - с един ред изтри капитала на бившата Юнион. това, което казваш пич за т.нар счетоводна врътка е, че напрактика Юнион е имала значителен по обем (за около 200 милки) непровизирани кредити. При положение, че Юнион беше немска банка, следвала правилата на майка си, това е меко казано научна фантастика. Дори не е и научна, ами си е чисто фентъзи. От много разбирачи на т.нар high finance, се забравят фундаментите и какво значение имат те. С думи прости - това, че майката на Юнион я продаде в най-кофтито време на цени на файър сейл, не означава, че купените активи и капиталовата и секция са били зле пич. Затова т.нар врътка си е много добра сделка.

                                и на последно място - адски удобно забравяш за еднократния ивент от тази сделка за земята. не ме интересува как се е случила и кой на кой с какво и как действал. фактите са, че банката с един удар с КЕШ си увеличи капиталовата секция със 170 милиона, без да разводни акционерите - щот си е чиста проба печалба - за твои разни там сметки и изчисления можеш да го броиш като вдигане на капитала със 170 милки с КЕШ.

                                И на последно място - да парите са мои, твоите са твои - ти прави каквото искаш с тях, просто не знам какво правиш във форума на ПИБ като нито имаш акции, нито пари там, но пееш колко била зле банката. Знам, че всички искат да купуват ефтинко и да излъжат бъзливите шарани, но в този случай който пил пил, който евал евал, сори за тия дет гледаха мача от телевизора вместо да дойдат на стадиона. Щото пич, може всичко, но следващите месеци ще си гризеш ноктите що аджеба не направих таз бърза врътка. И ще се опитваш да успокоиш алчната ти съвест с това видиш ли колко рискова била банчицата.
                                Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                                Коментар

                                Working...
                                X