IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
    Батя, хакде да не си говорим бодряшки на ангро, все пак имам високо мнение за теб поне на икономическа база. От фибанката са изтеглени над 1, 4 милиарда. Справка - официалния доклад на Европейската комисия, която със сигурност няма как да бъде обвинена, че манипулира цифри - http://ec.europa.eu/competition/stat...9861_152_4.pdf
    In total, between 20 June 2014 and 3 July 2014, FIB paid out BGN 1 424 million
    както ти казаха, като развалиш депозит, то си губиш лихвата. Сметни ги грубо по 5% средна лихва на 1 милиард колко се получават? Сметката е груба и определено не претендира за точност, защото нито знам на колко са им били тези депозити, нито колко са се върнали от тях обратно.

    Бърза справка сред депозитите на фибанката, които се предлагат и към момента, след като лихвите се сринаха главоломно, показва, че за 18 месечен депозит, фибанката дава 3,80% лихва, при това за едва 3 000 лева минимален депозит. На колко викаш беше депозита на държавата за 18 месеца - 2,2% ли беше или греша? За колко- за едни има-няма 900 милиона?
    http://fibank.bg/bg/page/3861#nasheto-predlojenie

    И последно, тук говорим и за морал хазарт - държавата ще тегли пари, за да върне това, което е сложила на депозит във фибанката, щото държавата кинта няма ей-така свободна Т.е. ако държавата изтегли кредит над 2,2% лихва, то всички ние дружно хем ще сме дали кинти на отрицателна лихва на фибанката, хем ще носим целият риск от инвестицията там Е, кажи ми, честно, това как ти звучи?
    Ами явно пак всеки ще си вижда каквото иска, така че спора е безсмислен, поне за мен.
    Само леко примерче - 5% резната лихва казваш.. значи един вид всички тия депозити са били годишни и са прекратени точно на 11-тия месец
    За държавата също не се кахъри - ще спечели от операцията - по ДЦК с подобен матуритет плаща 1-1,5% лихва.. скоро и още по-ниско

    Успех в самоубеждаването колко е лоша акцията... дето викаше Никола за ЦКБ на 58 ст. - "В момента е малоумно да се инвестира в банкови акции"

    Коментар


    • Батя, хакде да не си говорим бодряшки на ангро, все пак имам високо мнение за теб поне на икономическа база. От фибанката са изтеглени над 1, 4 милиарда. Справка - официалния доклад на Европейската комисия, която със сигурност няма как да бъде обвинена, че манипулира цифри - http://ec.europa.eu/competition/stat...9861_152_4.pdf
      In total, between 20 June 2014 and 3 July 2014, FIB paid out BGN 1 424 million
      както ти казаха, като развалиш депозит, то си губиш лихвата. Сметни ги грубо по 5% средна лихва на 1 милиард колко се получават? Сметката е груба и определено не претендира за точност, защото нито знам на колко са им били тези депозити, нито колко са се върнали от тях обратно.

      Бърза справка сред депозитите на фибанката, които се предлагат и към момента, след като лихвите се сринаха главоломно, показва, че за 18 месечен депозит, фибанката дава 3,80% лихва, при това за едва 3 000 лева минимален депозит. На колко викаш беше депозита на държавата за 18 месеца - 2,2% ли беше или греша? За колко- за едни има-няма 900 милиона?
      http://fibank.bg/bg/page/3861#nasheto-predlojenie

      И последно, тук говорим и за морал хазарт - държавата ще тегли пари, за да върне това, което е сложила на депозит във фибанката, щото държавата кинта няма ей-така свободна Т.е. ако държавата изтегли кредит над 2,2% лихва, то всички ние дружно хем ще сме дали кинти на отрицателна лихва на фибанката, хем ще носим целият риск от инвестицията там Е, кажи ми, честно, това как ти звучи?
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Изтеглиха се предсрочно към 800 млн. лв., ако са им резнали по 1-2% натрупана лихвичка, това са 8 до 16 млн. лв. ефект - пренебрежимо малко на фона на ръста на дохода с над 100 млн.

        При предсрочно прекратяване няма никакво "резване", а гориш с цялата лихва.
        Тези 1-2%, по спомен, бяха 4-5% ...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
          Като си рекъл А, кажи и Б - Нетния лихвен приход на какво се дължи? Дали на това, че едни немалко хорица си развалиха депозитите? Таксите и комисионите дали не се дължат на същото. Та като си говорим за уан оф ефекти, защо не отчитаме и тези? Да се замислим и какво ще стане, когато държавата изтегли депозита си от 900 милиона на ниска лихва и този депозит следва да се събере от пазара на пазарни нива? Или и тогава ще наложим омерта, ще трием и ще се молим на държавата да удължи отново депозита? А ако утре се смени комюнктурата (политическата), тогава какво правим? И т.н. - хайде да си поотговорим и на тези въпроси, а?

          П.С. И наистина не разбирам защо постоянно се замитат под килима въпросите за държавната помощ за фибанката? Едва ли не се представя като особено гордост, че са поставени под наблюдение Хайде малко по-сериозно, може ли - разбирам, че огромната част от пишещите тук са заинтересовани малко или много, но нека не подценяваме умственият потенциал и на останалите, които в огромната си част задават доста резонни въпроси, на които просто се отговаря бодряшко с ЪЪЪЪп и до там
          Може ли аз да отговаря.. нали съм от най-бодрите ъпари тук
          Ефекта такси и комисионни от изтеглени по време на паниката пари е нищожен. Изтеглиха се предсрочно към 800 млн. лв., ако са им резнали по 1-2% натрупана лихвичка, това са 8 до 16 млн. лв. ефект - пренебрежимо малко на фона на ръста на дохода с над 100 млн. Отделно не отчиташ че от банката обявиха период в който размислилите и опомнилите се че са прецакани клиенти могат да си върнат депозита и им се възстановяват наказателните такси
          Много коректен ход, евала на мениджмънта!
          За 900 млн. държавни - те са при лихва 2,2% годишно. Ти следиш ли как се развива депозитния пазар и че вече масово се предлагат по-ниски лихви!? Тук търсиш под вола теле. Банката няма никакъв проблем веднага да плати. Ето чети:
          Горанов: Забранил съм на ПИБ да връща пари на бюджета

          И накрая - аз като акционер в банката съм много доволен от ангажиментите поети от ПИБ във връзка с държавната помощ - изчистване на портфейла, подобряване на риск мениджмънта, повишаване на корпоративната култура, стриктен контрол от много по-надежден надзорен орган спрямо Искорвата БНБ.
          Въобще това бе един от основните фактори които промениха мнението ми за тази банка и съответно акция

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pivoley Разгледай мнение
            ....

            Отделно, погледни данните за нетния лихвен доход на банката. За 2013г. - 162 млн.лв., а за 2014г. - 276 млн.лв. Отделно, банката прави и по 100 млн.лв. приходи от такси и комисиони.

            И изхождайки от тези данни, ROE от поне 8% е напълно реалистично. А това прави 60 млн.лв. нетна печалба.
            Като си рекъл А, кажи и Б - Нетния лихвен приход на какво се дължи? Дали на това, че едни немалко хорица си развалиха депозитите? Таксите и комисионите дали не се дължат на същото. Та като си говорим за уан оф ефекти, защо не отчитаме и тези? Да се замислим и какво ще стане, когато държавата изтегли депозита си от 900 милиона на ниска лихва и този депозит следва да се събере от пазара на пазарни нива? Или и тогава ще наложим омерта, ще трием и ще се молим на държавата да удължи отново депозита? А ако утре се смени комюнктурата (политическата), тогава какво правим? И т.н. - хайде да си поотговорим и на тези въпроси, а?

            П.С. И наистина не разбирам защо постоянно се замитат под килима въпросите за държавната помощ за фибанката? Едва ли не се представя като особено гордост, че са поставени под наблюдение Хайде малко по-сериозно, може ли - разбирам, че огромната част от пишещите тук са заинтересовани малко или много, но нека не подценяваме умственият потенциал и на останалите, които в огромната си част задават доста резонни въпроси, на които просто се отговаря бодряшко с ЪЪЪЪп и до там
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pivoley Разгледай мнение
              Е, ти нали не смяташ, че от кредитите към свързани предприятия, 25% са добри, а 75% са лоши?
              Чакай, чакай, май не си наясно какво се случва с кредитите към свързани лица в общия случай?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                Няма всеки път. Просто тези 1 и нещо милиарда свързани като ги провизират и реално няма да и остане никакъв собствен капитал. А до момента никой не е отрекъл тази сериозна експозиция към свързани лица.
                Въпросът е какво ще стане с цената на акцията, ако се окаже, че над 90% от кредитите към свързани предприятия са редовни. И към момента в цената са калкулирани около 450 млн.лв. обезценки. Като добавим и 290 млн.лв. реални обезценки от 2014г. това прави 740 млн.лв. Е, ти нали не смяташ, че от кредитите към свързани предприятия, 25% са добри, а 75% са лоши?

                Отделно, погледни данните за нетния лихвен доход на банката. За 2013г. - 162 млн.лв., а за 2014г. - 276 млн.лв. Отделно, банката прави и по 100 млн.лв. приходи от такси и комисиони.

                И изхождайки от тези данни, ROE от поне 8% е напълно реалистично. А това прави 60 млн.лв. нетна печалба.
                Last edited by Pivoley; 12.03.2015, 19:36.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                  Освен това печалбите в сектора ще растат с двуцифрен темп, така че след няколко години картинката ще е още по хубава.
                  Тук съм съгласен, това е видно и от януарските данни, когато банковата система обяви най-добрият си резултат за последните 5-6 години (на месечна база).

                  Коментар


                  • Според мен Батя е умерен песимист по позицията. ПИБ и Софарма са единствените компании, които отговарят на критериите за син чип. Когато отмине психозата ще влезе във всички по-големи портфейли. Просто няма как да дойдеш на нашата борса и да не вземеш от четвъртата по големина банка. Отделно резултатите ще се подобрят драстично. Моите очаквания са за продължителен период на бърз ръст на икономиката. В тези условия е невъзможно да нямаме голямо подобрение на банковите отчети. Това вече се случва. Печалбата преди обезценки на ПИБ и сектора расте непрекъснато. При сектора обезценките се върнаха до обичайните им нива от преди кризата. Спокойно можем да обявим, че проблемите са зад гърба на сектора. Въпроса е какво остава да се обезценява тук. Според мен процеса е към края си или е приключил. Само миналата година бяха нетно 291 милиона лева обезценки. С което достигнахме средните нива за сектора. Грубите ми сметки сочат печалба преди обезценки от 200-220 милиона за тази година. Дали старите проблеми вече са изписани е трудно да се каже. Ще го видим в следващите отчети, но според мен са към края си. Важното е, че през предният възходящ цикъл 2001-2008 обезценките бяха 1/4 от брутната печалба. Тоест това би направило някъде около 150 милиона годишна печалба. Освен това печалбите в сектора ще растат с двуцифрен темп, така че след няколко години картинката ще е още по хубава.
                    Предполагам акцията ще стои в страни от вниманието докато не покажат първият отчет без обезценки.
                    Естествено това са моите очаквания и те може да не се сбъднат. Не препоръчвам нищо на никой.
                    Last edited by dddd; 12.03.2015, 18:26.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                      Банката изписа близо 300 млн. лв. провизии за 2014-та и въпреки това изкара 30 млн. лв. печалба. Да, към 160 млн. са еднократен положителен ефект от продадените гори на Южен поток транспорт, но другото си е от основна дейност. След това ударно изчистване на баланса от лоши кредити, вероятно провизиите ще спаднат рязко в следващите отчети. Отваря се вероятност ПИБ да вади по 100-150 млн. лв. чиста годишна печалба. От тук нататък сметката може всеки сам да си я прави
                      Дано да се случи това. Аз съм на мнение, че БГ банки трябва да има и да с топ 4, обаче защо реши, че тези провизии ще намаляват? Откъде знаеш кои кредити са влезли в тези 300 милиона? Петролски има ли?Има доста интересни моменти около провизирането, ама не ми се пише, че пак ще ме забършат.Успех с акцията.
                      Това за IFC за мен е поредния пиар, също като рекламите, които не спират да ни заливат от ТВ.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mito Karamitov Разгледай мнение
                        Ооо братчед Фанто ти изпълзя - вече и прага на появявяне ти го разбрах
                        9 негативни мнения и ти цъФФФна

                        Купи още после ще имаш артия за WC
                        Ами какво да ти кажа, гледам активност в темата отварям и твоят скромен ник се мъдри на среща ми и пак хейти. Не знам кой тук се оказва на хонорар активен ... Не разбирам обаче едно, като не те кефи акцията какво правиш в тази тема? Аз имам акции тук и си следя и дискутирам. Теб всеки път като те засека само хейтиш с кофата.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
                          Не отчиташ един много сериозен момент - репутационния риск ... или го отчиташ?
                          Интересно ми е да постнеш сметките, ако не е проблем, разбира се.
                          Не може и бляскава репутация и тънка цена на борсата
                          Ще се оправи репутацията.. постепенно.. а цената на акцията може би по-бързо
                          Ето новина в тази посока от скоро:
                          Fibank и IFC работят заедно за развитие на доброто корпоративно управление
                          Проектът цели определяне на стандарти за корпоративно управление в съответствие с последните световни тенденции

                          Въобще плана за преструктуриране във връзка с държавната помощ ще донесе доста ползи за нас, миноритарните акционери. Полезно е да се прочете.

                          Относно сметките ми.
                          Нищо сложно и свръх-анализаторско Банката изписа близо 300 млн. лв. провизии за 2014-та и въпреки това изкара 30 млн. лв. печалба. Да, към 160 млн. са еднократен положителен ефект от продадените гори на Южен поток транспорт, но другото си е от основна дейност. След това ударно изчистване на баланса от лоши кредити, вероятно провизиите ще спаднат рязко в следващите отчети. Отваря се вероятност ПИБ да вади по 100-150 млн. лв. чиста годишна печалба. От тук нататък сметката може всеки сам да си я прави

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
                            Не отчиташ един много сериозен момент - репутационния риск ... или го отчиташ?
                            Интересно ми е да постнеш сметките, ако не е проблем, разбира се.
                            Рупатцията на банката сред инвеститори спекуланти не е пострадала - и преди лятото, и сега, феновете и критицити са в непроменен състав.
                            Различното е, че сега и двете групи могат да купуват по-ниско.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                              Първо - термина ми е по-дългичък - 2 г. примерно
                              и Второ - амбициите ми за доходност доста по-големи

                              Оценката ми е че потенциала за поскъпване на ПИБ е 3-4 пъти по-висок от този на Атера. Разбира се и риска е по-голям.. въпрос на лична преценка и толерантност към риск
                              Не отчиташ един много сериозен момент - репутационния риск ... или го отчиташ?
                              Интересно ми е да постнеш сметките, ако не е проблем, разбира се.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение
                                Запиши си- Можех и Атера !!! поне са равни по цена
                                п.п. а и отговора е с къс термин - до 14 дни след ОСА на Атерата
                                Първо - термина ми е по-дългичък - 2 г. примерно
                                и Второ - амбициите ми за доходност доста по-големи

                                Оценката ми е че потенциала за поскъпване на ПИБ е 3-4 пъти по-висок от този на Атера. Разбира се и риска е по-голям.. въпрос на лична преценка и толерантност към риск

                                Коментар

                                Working...
                                X