If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Годината е 1998-а. Управлява правителството на Иван Костов, а за гордостта на социндустрията ни "Кремиковци" има реален стратегически кандидат-купувач - турската "Ердемир". Преговорите се водят от министъра на промишлеността тогава Александър Божков и заместника му Марин Маринов. Още по това време металургичният гигант е в незавидно състояние огромни дългове, източван от процъфтяващифирмина входа и изхода. Но има шанс - "Ердемир" е готов да плати символично 1 долар, да поеме част от дълговете и да налее 500 млн. долара, за да остане "Кремиковци" водещ производител на стомана.
Целите на българското правителство и на купувача са в една посока, бе заявил тогава шефът на “Ердемир” Йълмаз Аргюден. Но шансът си остана само шанс, който, както често се случва в приватизацията с марка BG, бе пропуснат. А водещата роля за това бе на синдикатите. На практика те си избраха друг купувач и дадоха яростен отпор на турската оферта...
В крайна сметка “Кремиковци” днес го няма. Няма ги и синдикатите в предприятието. Няма го и бизнеса, който осигуряваше повече товари на “БДЖ-Товарни превози” от всички сегашни клиенти на жп компанията, взети заедно.
Две са ключовите стъпки за намаляването на дефицита му, смятат икономистите. Първата е да се премахне ранното пенсиониране, но точно там реформата на Дянков се препъва, тъй като подобна промяна не се предвижда за десетките хиляди полицаи и военни. Според Иван Нейков 300 хил. души са възползвалите се от това право и броят им непрекъснато расте.
Втората стъпка е да се увеличи събираемостта на приходите от осигуровки, която се затруднява от сериозния дял на сивия сектор и нарастването му вследствие на кризата.
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...
От общината се надяват, че новият собственик на металургичния комбинат "Кремиковци" ще започне изплащане на дълга за данък сгради и такса смет, който е почти 9 млн. лева.
Новите собственици на Кремиковци, бързайки да осребрят собствеността си, не се съобразяват и с най-елементарни правила за опазване на околната среда. На територията на бившия комбинат се добива по много съмнителни начини скрап, като се горят различни видове отпадъци, включително кабели, трансформаторно масло и други отпадъци. А уж, собственик на новия собственик на фалиралия комбинат е известна банка с много претенции за корпоративна социална отговорност и т.н.
Лошото е, че и "компетентните" органи също никакви ги няма.... А ние и нашите деца живеем в този град и държава!?
Ново БДЖ "Железницата трябва да бъде такава, каквато държавата може да си я позволи. Ако не успеем да оздравим този оператор БДЖ, ще се търсят механизми за създаване на нова компания", каза по БНР министърът на транспорта Ивайло Московски. Според него те са започнали да се трупат от десетилетия насам. "Нужна е била политическа воля проблемите да бъдат решени. Към това като прибавим и фактическата обосновка, затварянето на "Кремиковци", затварянето на торовите заводи, затварянето на тежката металургия, факт е, че железниците в това състояние, в което са, не могат да продължат да съществуват", обобщи Московски. Той покани членовете на синдикатите в железниците за разговор още утре. Председателят на Синдиката на железничарите в България Петър Бунев потвърди готовността си за диалог. (Дневник)
България има немалко добри примери за използване на отпадъци в добивната и металургичната индустрия, посочи заместник-деканът на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" проф. Иван Нишков. "Имахме проект за изследване и използване на състава на хвостохранилището на "Кремиковци" и се оказа, че то е чудесна суровина за висококачествен барит.
За съжаление не се стигна до промишлено внедряване, защото заводът сега е затворен", каза той. В "Аурубис България" шлаката се преработва, получава се меден концентрат и накрая фаелит, който може да се използва в циментовата промишленост като подобрител. Има разработени технологии и за стари табани при медни рудници и дори в момента българска фирма заедно с МГУ внедряват такива в Македония. Според проф. Нишков няма да е чудно, ако в даден момент рециклирането се изравни с минния добив.
Организацията по раздаването на картите е много добра/днес си взех моята/.Фирмата /дружеството,комбината/няма да започне производство на метал никога,хващам се на бас. Говори се,че парите на юнскоуволнените ще се изплащат след ЧНГ,ама...
Темата отдавна стана безсмислена.
Между другото,какви активи останаха още кремиковски?Някой знае ли?
Доста ти е пошла закачката Netware5 , за инвеститор не си много умен но затова пък си достатъчно нагъл!! А и не си само ти, ако нивото на инвеститорите в БГ беше поне на половината на това на металурзите то икономиката щеше да е в непрекъснат разтеж, а тя никаква я няма. А и друго Пролетария ти пише от САЩ , а ти инвеститоре де си ?
Ми да го режат - крайно време беше. А на теб не ти ли изстина "разтопения метал в кръвта" вече? Аман от пролетарски терзания!
Като гледам имаш 5226 дадени мнения-требе да си мноо гуем! Искам да наблегна на последното(което цитирам)-оправи си енглиша, защото, Г-н Заслужил инвеститор, въобще, ама изобщо не се връзва казаното от теб с твоята сигнатура(подпис)-демек,лафа дето си го сложил на родния език на Шекспир! Вземи си го преведи и направи съпоставка на написаното от теб на родния език на Вазов! Аман от дървари!
Няма Кремиковци,има Надин,Надин се реже!Който не вярва,като отиде за парите да види какво има върху бившето ЦУ !
За парите-тези които не са си получили парите от съкращението през юни-ще се опитат да ги платят до Нова година-едва ли-най вероятно -февруари като краен срок!
Коментар