If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Технически анализ на SOFIX от Александър Николов, портфейлен мениджър в УД Карол Капитал Мениджмънт
Преди два месеца в анализа си за SOFIX (при стойности около 410 пункта) писах, че вече няма съмнение, че индексът е отново в низходящ тренд като най-вероятния сценарий е да видим начупен низходящ тренд през следващите месеци, който най-вероятно ще откара цените към 375/365 пункта.
Разбира се, както обикновено, дискусиите около този мой анализ бяха за това, как той е необоснован и няма как да се реализира. Повечето участници на пазара се надяваха нивото от 400 пункта да задържи цените и да последва ново силно движение нагоре. Както и друг път съм писал обаче, надеждата не ни плаща сметките, само ценовото действие го прави. Този краен оптимизъм обаче преди два месеца бе странен с оглед на изключително негативните технически сигнали към момента: цените бяха под 100-дневната средна, която бе в низходящ тренд, а индикаторът MACD бе негативен. Между другото, обърнете внимание на състоянието на индикатора MACD в самото начало на август: тогава SOFIX се търгуваше около 420 пункта, но индикаторът MACD тестваше нулевата линия отдолу - изключително силен сигнал за продажби - тази ситуация е означена на графиката.
Под влияние и на големите разпродажби на глобалните пазари, очакваният спад се разви много по-бързо и индексът в момента вече е зоната 375/365 пункта. Сега разбира се, изниква въпроса дали може да видим още по-голям спад от текущите нива под влияние на негативните тенденции на развитите пазари.
В анализа си сега, ще акцентирам на няколко важни неща. Първо, текущият тренд е надолу (в това едва ли някой се съмнява сега) и съответно, докато този тренд е в сила, опитите да се хване дъно не са обосновани. Следователно може да очакваме и по-ниски цени през следващите месеци на БФБ. На второ място обаче, може да посочим факта, че индексът на българските акции се намира в широка странична консолидация на седмична графика, при която ключово ниво на подкрепа е дъното от 2010 г. при 337 пункта. Докато това дъно е в сила, може да очакваме, че тази голяма странична консолидация ще остане валидна. И на трето място, моето принципно мнение е, че българският пазар не е корелиран с развитите международни пазари. Това означава, че след като премине сегашната ситуация на панически разпродажби, с узряването на низходящия тренд на развитите пазари, все повече пазари ще започнат да се разминават и да се движат без връзка с големите пазари и българският пазар ще е един от тези пазари.
След всички тези разсъждения, водещите ми очаквания към момента са за търговия предимно настрани през следващите месеци между (да кажем 350 отдолу и 400 пункта отгоре). Ако това стане, то има добри шансове през 2012 г. да е налице атрактивна ситуация за инвестиране. Да се гони дъното при текущия низходящ тренд само защото има шанс нивото от 337 пункта да остане в сила обаче е неоправдано. Затова, възможностите през 201 2г. ще се отворят само за онези, които пазарът не е изхвърлил трайно в опитите им да хванат дъното.
Анализът има информационен и образователен характер и не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.
Нищо не пишете за снощното рали в америката. Що така, оптимизма май е близо до кота нула. А като стане така, вече всички да се меци, знам какво се получава...
Много е вероятно след като някои трейдъри си получат дивидентите да се нахвърлят да купуват от зелените чипове.Лично познавам чиляк който ще вложи най-малко 16 000 лева( от дивиденти които скоро ще получи) в придобиването на акции на БФБ.
Коментар