IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БФБ-София АД (BSE)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Доц. д-р Маню Моравенов, изп. директор на Българската фондова борса, в "Бизнес старт", 28.03.2024

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

      Колега, без значение какви са оборотите на Бийм и международния пазари не мисля, че са в ущърб, напротив убеден съм, че носят само полза на капиталовия ни пазар. За да се появи даден инструмент на капиталов пазар зависи от емитента му, така че за да има ДЦК на борсата зависи от Финансовото министерство. Ръководството на БФБ от години иска такъв инструмент, за да привлече повече индивидуални инвеститори. По тяхна идея същото са направили Хърватската и Македонските борси и са имали много добри резултати. Едните са привлекли 40 000 индивидуални инвеститори другите 15 000. Деня за акции, също е положителна инициатива за пополяризиране на капиталовия пазар. Според мен всички тези неща са стъпки в правилната посока за постигане на положителен резултат от самата борса. Не искам да съм адвокат на борсата, но съм сигурен че в разходите им има поддържане на инфрастуктура, която придполагам не е без значение от колко инвеститори се използва. По спомен последния брой инвеститори на нашата борса, който ми е попадал е около 12 000. Същевременно не отричам това, че може да се оптимизират разходите, с което да се подобри индивидуалния резултат! Относно подаръка енергийната борса, той бе от Европейската комисия. Ще се съглася с колегата Тони, че държавата е длъжник на борсата!

      Същевременно и според мен работата на борсата е да осигури добра инфраструктура, различни инструменти, но не и да участва в капитала на ИПО фонд
      Аз не казвам че са лоши бийм и чуждите акции. Напротив, всяка добра инициатива трябва да се приветства - факт. Но нека не си затваряме очите и за не толкова добрите неща. Аз самия не съм враг на БФБ, напротив, имам малко акции, но ми се иска да инвестирам повече. Към момента обаче не смятам че парите ми, инвестирани в акции БФБ ще са на "сигурно" място. Една платформа като аларик, успя да пусне за търговия ДЦК на пет държави, без да се моли на министри, и без да получава дивиденти от енергийната борса и т.н.. Ако БФБ толкова са се загрижили да листват държавни компании, защо не започнат от себе си? Аз ще ти кажа, когато собственик е голямо чуждестранно дружество, подобни врътки с държавните пари стават доста по-трудни. Една приватизацията на борсата ще вдигне пазарната и оценка В ПЪТИ. Защо това не се случва сам можеш да си отговориш... Нямам нищо лично против ръководството на БФБ, имам претенции към резултатите които постигат.
      Last edited by mancev; Днес, 14:45.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от danetha Разгледай мнение
        Държавата няма как да е добър стопанин.
        Аз бих изявил инвестиционни намерения тук около 10.00лв наесен.

        Данетке,- теб винаги ще те боли!
        В инвестирането е като в секса,- "прелюдията и обгрижването" е гаранцията за върховните и продължителни наслади

        Коментар


        • Държавата няма как да е добър стопанин.
          Аз бих изявил инвестиционни намерения тук около 10.00лв наесен.

          Коментар


          • Съгласен съм на 100% с inteIIect и ВВ50

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

              Както казах не ми се иска разговора да навлиза в политическата тема, НО...
              Поправката с но-то е моя. Както не ти иска, така продължаваш с калта - ненужна и то точно там, където ще срещне естествен отпор, както се вижда и от темата. Много удобно подмина моя коментар, ясно е защо.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                Всеки може да провери колко са оборотите на бийм и пазара и на BSE International. Не мога да разбера от кой зависи да се предлагат ДЦК на БФБ, от финансовия министър или от самата БФБ, че да трябва някой да натиска друг. "Лошата" държава толкова обезкърви БФБ, че буквално и подари енергийната борса, която само кеш-а на дружествата в нея, носи няколко милиона приход. Не говорим дори за печалбите които носи. И след всичкото това, колко е печалбата на БФБ? Нека не звучи като заяждане, но когато някой ми каже че му трябвали пари да развива държавно дружество, последното нещо за което се сещам е че парите ще отидат за развитие на нещо, а няма да отидат " по предназначение". Както казах и по-горе, първо покажи резултати. Орежи разходи, направи реформи, излез на печалба от основна дейност, и тогава искай държавата да не те обезкървява като си взема своето ( принципала е в пълното си право да прави с печалбата каквото прецени). Нека сравним БФБ, дори не с борсите от Западна Европа, дори не с тези от ЦИЕ, нека я сравним с тези на Румъния, Хърватия, Словения? Картинката май не е в полза на нашата борса, и за това този път не е виновна държавата.
                Колега, без значение какви са оборотите на Бийм и международния пазари не мисля, че са в ущърб, напротив убеден съм, че носят само полза на капиталовия ни пазар. За да се появи даден инструмент на капиталов пазар зависи от емитента му, така че за да има ДЦК на борсата зависи от Финансовото министерство. Ръководството на БФБ от години иска такъв инструмент, за да привлече повече индивидуални инвеститори. По тяхна идея същото са направили Хърватската и Македонските борси и са имали много добри резултати. Едните са привлекли 40 000 индивидуални инвеститори другите 15 000. Деня за акции, също е положителна инициатива за пополяризиране на капиталовия пазар. Според мен всички тези неща са стъпки в правилната посока за постигане на положителен резултат от самата борса. Не искам да съм адвокат на борсата, но съм сигурен че в разходите им има поддържане на инфрастуктура, която придполагам не е без значение от колко инвеститори се използва. По спомен последния брой инвеститори на нашата борса, който ми е попадал е около 12 000. Същевременно не отричам това, че може да се оптимизират разходите, с което да се подобри индивидуалния резултат! Относно подаръка енергийната борса, той бе от Европейската комисия. Ще се съглася с колегата Тони, че държавата е длъжник на борсата!

                Същевременно и според мен работата на борсата е да осигури добра инфраструктура, различни инструменти, но не и да участва в капитала на ИПО фонд
                Last edited by Key Ru; Днес, 11:42.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                  Всеки може да провери колко са оборотите на бийм и пазара и на BSE International. Не мога да разбера от кой зависи да се предлагат ДЦК на БФБ, от финансовия министър или от самата БФБ, че да трябва някой да натиска друг. "Лошата" държава толкова обезкърви БФБ, че буквално и подари енергийната борса, която само кеш-а на дружествата в нея, носи няколко милиона приход. Не говорим дори за печалбите които носи. И след всичкото това, колко е печалбата на БФБ? Нека не звучи като заяждане, но когато някой ми каже че му трябвали пари да развива държавно дружество, последното нещо за което се сещам е че парите ще отидат за развитие на нещо, а няма да отидат " по предназначение". Както казах и по-горе, първо покажи резултати. Орежи разходи, направи реформи, излез на печалба от основна дейност, и тогава искай държавата да не те обезкървява като си взема своето ( принципала е в пълното си право да прави с печалбата каквото прецени). Нека сравним БФБ, дори не с борсите от Западна Европа, дори не с тези от ЦИЕ, нека я сравним с тези на Румъния, Хърватия, Словения? Картинката май не е в полза на нашата борса, и за това този път не е виновна държавата.
                  Напълно съм съгласен с теб и да допълня малко факти. Преди държавата да подари енергийната борса на БФБ, неконсолидираните резултати показваха макар и малка, но все пак печалба. След като енергийната борса стана дъщерно дружество в началото на 2018г, БФБ рязко си увеличи разходите на ниво майка и без дивидентите от IBEX е на загуба без изключение през последните 6 години (средно около 1 млн.лв годишно). Тоест печалбата от държавният подарък в известна степен се източва в неясна посока. Добре че министерството на финансите все пак следи какво се случва с парите от дивиденти от енергийната борса, иначе щяха да се случат силно съмнителни сделки като закупуването на 40-45% дял от инвестиционен посредник.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от inteIIect Разгледай мнение

                    Сигурно защото държавата им е длъжник, те пък играят сечено на МФ и не изтеглят цялата печалба на БНЕБ в БФБ, така че да не подлежи лесно на разпределение към дивиденти. Струва ми се, че едни хора виждат тези огромни пари, които за тях са загубени, влизайки в държавния бюджет и в джобовете на миноритарните акционери, и просто си чакат завръщането на една позната политическа конюнктура и схеми, при които тези пари могат успешно да бъдат насочени към техните интереси с неща като закупуване на избрани ИП, ИПО фонд за инвестиции в "подходящи" компании и подобни в стил ББР от преди няколко години.
                    И това го има в картите, т.е. вие приемате че всичко което не е раздадено за дивидент ще е окрадено и дайте да има Иху юни пък послед още 3-4г. тихУ?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение

                      Може би сте прав, но ако проверите поведението на държавата Румъния и колко държавни дружества листва и какви усковия създаде за инвеститорите, ще видите че нашата държава е длъжник на БФБ
                      Сигурно защото държавата им е длъжник, те пък играят сечено на МФ и не изтеглят цялата печалба на БНЕБ в БФБ, така че да не подлежи лесно на разпределение към дивиденти. Струва ми се, че едни хора виждат тези огромни пари, които за тях са загубени, влизайки в държавния бюджет и в джобовете на миноритарните акционери, и просто си чакат завръщането на една позната политическа конюнктура и схеми, при които тези пари могат успешно да бъдат насочени към техните интереси с неща като закупуване на избрани ИП, ИПО фонд за инвестиции в "подходящи" компании и подобни в стил ББР от преди няколко години.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                        Всеки може да провери колко са оборотите на бийм и пазара и на BSE International. Не мога да разбера от кой зависи да се предлагат ДЦК на БФБ, от финансовия министър или от самата БФБ, че да трябва някой да натиска друг. "Лошата" държава толкова обезкърви БФБ, че буквално и подари енергийната борса, която само кеш-а на дружествата в нея, носи няколко милиона приход. Не говорим дори за печалбите които носи. И след всичкото това, колко е печалбата на БФБ? Нека не звучи като заяждане, но когато някой ми каже че му трябвали пари да развива държавно дружество, последното нещо за което се сещам е че парите ще отидат за развитие на нещо, а няма да отидат " по предназначение". Както казах и по-горе, първо покажи резултати. Орежи разходи, направи реформи, излез на печалба от основна дейност, и тогава искай държавата да не те обезкървява като си взема своето ( принципала е в пълното си право да прави с печалбата каквото прецени). Нека сравним БФБ, дори не с борсите от Западна Европа, дори не с тези от ЦИЕ, нека я сравним с тези на Румъния, Хърватия, Словения? Картинката май не е в полза на нашата борса, и за това този път не е виновна държавата.
                        Може би сте прав, но ако проверите поведението на държавата Румъния и колко държавни дружества листва и какви условия създаде за инвеститорите, ще видите че нашата държава е длъжник на БФБ
                        Last edited by tony1975; Днес, 10:59.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение

                          Със създаването на Бийм пазара, пазара за международни акции, след обратното изкупуване и стартиращата всеки момент(както чувам) търговия на БГ акции на Ксетра + натиск върху мин фин за търговия на ДЦК на БФБ, мисля че г-н Моравенов показа че прави и може да направи доста за БФБ. Искам да напомня, че не за първа година държавните дружества се обезкървяват, като се взима цялата им печалба - погледни и 2022 Като изтеглят кеш-а от дружеството - доста намаляват възможностите и се орязват плановете за развитие според мен,а от това дългосрочно страда целия пазар.
                          Всеки може да провери колко са оборотите на бийм и пазара и на BSE International. Не мога да разбера от кой зависи да се предлагат ДЦК на БФБ, от финансовия министър или от самата БФБ, че да трябва някой да натиска друг. "Лошата" държава толкова обезкърви БФБ, че буквално и подари енергийната борса, която само кеш-а на дружествата в нея, носи няколко милиона приход. Не говорим дори за печалбите които носи. И след всичкото това, колко е печалбата на БФБ? Нека не звучи като заяждане, но когато някой ми каже че му трябвали пари да развива държавно дружество, последното нещо за което се сещам е че парите ще отидат за развитие на нещо, а няма да отидат " по предназначение". Както казах и по-горе, първо покажи резултати. Орежи разходи, направи реформи, излез на печалба от основна дейност, и тогава искай държавата да не те обезкървява като си взема своето ( принципала е в пълното си право да прави с печалбата каквото прецени). Нека сравним БФБ, дори не с борсите от Западна Европа, дори не с тези от ЦИЕ, нека я сравним с тези на Румъния, Хърватия, Словения? Картинката май не е в полза на нашата борса, и за това този път не е виновна държавата.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

                            Ако няма дивидентец от неразпределената печалба за стари години, маскималната сума на дивидента ще ви е 30 стинки.
                            И ще стоя и ще гледам от страни, дори ще ям и пуканки.
                            Е то това АКО стои винаги за всичко докато не са ясни окончателни решения !
                            Яж си пуканките за да ти е по спокойно

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                              Тони, колко време ще трябва, "добрите идеи и новите неща на г-н Моравенов", да изкарат дружеството на печалба от основна дейност, и кой или кое му пречеше досега?
                              Със създаването на Бийм пазара, пазара за международни акции, след обратното изкупуване и стартиращата всеки момент(както чувам) търговия на БГ акции на Ксетра + натиск върху мин фин за търговия на ДЦК на БФБ, мисля че г-н Моравенов показа че прави и може да направи доста за БФБ. Искам да напомня, че не за първа година държавните дружества се обезкървяват, като се взима цялата им печалба - погледни и 2022 Като изтеглят кеш-а от дружеството - доста намаляват възможностите и се орязват плановете за развитие според мен,а от това дългосрочно страда целия пазар.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Zdravko74 Разгледай мнение

                                Само стой и гледай дали ще е толкова , ама после да не съжаляваш !
                                Ако няма дивидентец от неразпределената печалба за стари години, маскималната сума на дивидента ще ви е 30 стинки.
                                И ще стоя и ще гледам от страни, дори ще ям и пуканки.
                                Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                                Коментар

                                Working...
                                X