If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Е, ако им вземат 7-те милиона, приходите от лихви ще спаднат и не е ясно с тези заплати, дали ще финализират следващата година на печалба. Не е препоръка
SOFIX е велик – постави световен рекорд! Financial Times
Едно често забравяно ъгълче на развиващите се пазари постигна най-добрата възвращаемост на инвестициите в акции от началото на 2011 г. - пише в специализираните си страници Financial Times. И това е България.
Индексът на най-ликвидните български акции нараства най-бързо в целия свят от началото на 2011 г. - категорична е финансовата медия. Изчислено в долари, от началото на годината до 13 май SOFIX е нараснал с 29.23% - нещо невиждано в останалите държави и борси. В левове ръстът на индекса е 22%, но и това е напълно достатъчно, за да се нарече отлично постижение.
Инвеститорите изглежда са решили, че икономическата ситуация в Югоизточна Европа не е никак толкова зле, както по принцип се счита – коментира FT. Макар че световният рекорд на България е неоспорим, другите борси в региона също не се представят никак зле – 27.58% преизчислен в долари ръст за белградския индекс BELEX, 20.76% доларов ръст за BUX в Будапеща /виж таблицата най-долу/.
Пръв в света през 2011 г. по растеж, преизчислен в долари, SOFIX отстъпва само на индекса в Замбия, отчитайки стойността в местна валута – продължава да ни хвали FT.
Още по-поразително е, че борсите в Полша, Румъния и Унгария растат също и благодарение на плаващия курс на валутите си – докато завързаното за евро българско левче е поскъпнало само с 8% от началото на годината спрямо долара.
Изненадани сме – признават лондонските финансисти. „Имаше много лоши новини, икономическият натиск в региона също беше сериозен“. Но заради помощта от ЕС и МВФ и активността на чуждестранните банки в региона, които са се разбрали помежду си да не изтеглят капитали, ситуацията видимо се е подобрила.
Още през лятото на 2009 г. е станало ясно, че регионът ще избегне финансовият крах – споходил Ирландия, Гърция и Португалия, така че инвеститорите, ловящи на дъното, са надушили възможностите.
Специално за България се посочва, че равнището на публичния и частния дълг е ниско, както и доходността на 10 – годишните ДЦК е паднала от 3.8% през декември до 3.2%. Януари се е оказал повратна точка за регионалните борси.
Много хубаво не е на хубаво
Какво можем да очакваме? Стабилността не означава растеж, подмята FT. Икономическото възстановяване в региона е доста слабо и зависи от експорта за Германия. Кредитната експазния също остава ниска.
А я има и дългата сянка на Гърция – гръцките банки контролират около 35% от банковите активи в България и 20% в Румъния. Ако гръцката криза пламне отново, ще има шокове в региона.
От друга страна, съседни силни играчи като Турция и Русия са дали признаци, че искат да си вкарат парите тук. Но ако това се случи, ще е бавен и несигурен процес.
Не следва да се обиждаме, че един от основните експерти по балкански и български фондови пазари в Британия е компанията Exotix. Лидерът й съветва в момента да се продават активи в България и Румъния и да се купуват в Сърбия. Ако инвеститорите послущат съвета му, последиците ще са драматични – подхвърля автора на FT.
“Каквото се качва бързо, може тъкмо толкова бързо да започне да се движи в обратна посока“. Борсите в ЮИ Европа като правило са малки, като капитализацията на борсата в България е само 2.2 млрд. долара /бел. ред. ?!/
Дори Румъния с капитализация от 20.5 млрд. долара и Унгария с 33.3 млрд. са мнного по-малки от борсата във Варшава с капитализация от 177 млрд. долара. Няма да е нужно много усилие – разсъждава експертът – пазарът да обърне посоката си, особено ако много инвестиции се контролират от бързи в решенията си чужди фондови мениджъри. Заключението му: Балканите никога не са били лесно място за инвеститорите.
МС прие концепцията за интеграция на ЦД и БФБ
06 Април 12:53
Документът определя насоките за организация, провеждане и приключване на интеграцията>
Правителството прие концепция за интеграция на Българска фондова борса АД и Централен депозитар АД в европейските и световни финансови пазари и възложи на вицепремиера и министър на финансите изпълнението и контрола по изпълнение на концепцията, съобщават от правителствената пресслужба.
Документът определя насоките за организация, провеждане и приключване на интеграцията на БФБ и ЦД чрез приватизация, която да осигури тяхното бъдещо стабилно и ефективно управление, а в резултат на това - и развитие на българския капиталов пазар като цяло. Консолидацията има три основни цели:
- развитие на българския капиталов пазар и гарантиране на неговото бъдеще сред европейските пазари;
- изграждане на по-ликвиден и по-надежден борсов пазар, с по-ефективна инфраструктура и практики, напълно хармонизирани с най-добрите международни стандарти;
- утвърждаване на българския капиталов пазар като инфраструктурен център за капиталовите пазари в региона.
Развитието на българския капиталов пазар е основният приоритет, залегнал в приетата от ръководството на Българска фондова борса - София АД стратегия за развитието на БФБ за периода 2010-2012 г. Правителството подкрепя тази цел като приоритетна, тъй като модерният и ефективно работещ капиталов пазар е фактор за българската икономика с пряко отражение върху икономическия растеж и финансовата стабилност.
Развитието на ликвиден и надежден пазар, възстановяването на доверието на местните и чуждестранните инвеститори, въвеждането на атрактивни борсови продукти и повишаването на сигурността на борсовата търговия изискват постоянна хармонизация с европейските стандарти и активна и последователна политика от страна на участниците в капиталовия пазар, в т. ч. на държавата.
Осъществяването на тази цел е неизбежно свързано с интегрирането на българския капиталов пазар с голям световен или европейски капиталов пазар.
Съобщение от БФБ-София
Предприети действия по проучване на интерес за участие в приватизационна процедура на
БФБ-София
Във връзка с интервю на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков пред агенция Reuters
относно бъдещето на Българска фондова борса – София АД, бихме искали да потвърдим, че в изпълнение на
Стратегията на БФБ, ръководството й е предприело действия по първоначално проучване на наличието на
интерес от страна на стратегически инвеститори – водещи борсови оператори.
Към настоящият момент са проявили интерес за участие в приватизационна процедура няколко компании,
с представители на които са проведени предварителни срещи с цел идентифициране на интерес към българския
капиталов пазар.
Водените срещи са предварителни, с информативна цел и нямат характер на водене на преговори за
придобиване на дружество.
Повече информация ще бъде оповестена при официалното стартиране на процедура по приватизация
на дела на МФ в БФБ.
Дата на публикация: 22.02.2011 г.
Илкова и Папазов да връщат комисионните, и с техните пари да се прави новата инвестиция! XETRA е тяхно дело и сега ще се наложи да търпим последствията им от дълновидните им управленски решения!
Илкова и Папазов да връщат комисионните, и с техните пари да се прави новата инвестиция! XETRA е тяхно дело и сега ще се наложи да търпим последствията им от дълновидните им управленски решения!
+1
с лихвите
това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции
Тука имаше мечти за дивиденти в близко бъдеще, но може би вместо това ще трябва да се купува нова платформа. Незнам каква би била цената на нова платформа и дали БФБ има толкова пари или ще трябва кредит?
Илкова и Папазов да връщат комисионните, и с техните пари да се прави новата инвестиция! XETRA е тяхно дело и сега ще се наложи да търпим последствията им от дълновидните им управленски решения!
Малко размисли относно способността на българите винаги да уцелваме потъващите кораби:
тва е един пример как една хубава борса сте баде сасиапана от една малоумна борса като NYSE, koato e скапа и неефикасна. дано онези курви от NYSE им доиде акала. Eurex, Xetra, Clearstream са платформи на които NYSE не моге да стапи и малкиа си праст. NYSE Euronext can't even clear its own trades
Тука имаше мечти за дивиденти в близко бъдеще, но може би вместо това ще трябва да се купува нова платформа. Незнам каква би била цената на нова платформа и дали БФБ има толкова пари или ще трябва кредит?
Коментар