IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма Трейдинг АД (SFT / SFTRD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от BSE Will Rise Разгледай мнение

    Убеден съм, че е голяма доза късмет .....
    ...
    Има много интересни моменти, като пример мога да дам с акциите на META.

    08.2021 - Цена 379$

    10.2022 - Цена 93$

    Сега - Цена 505$

    Тук ги изтървах и не изиграх позицията, за съжаление.

    ..
    Както казваше моя ментор в инвентарането "Следварително и баба може"
    Виж, опитай да задържиш тези 35-40% доходност за 20 г. и ще влезеш в историята на инвестиционното изкуство.. отделно че ще бъдеш свръх богат

    Коментар


    • Първоначално изпратено от dido_yord Разгледай мнение

      Последната "6-ца от тотото" ми се случи съвсем скоро при XTRA DTG купих ноември ср. 28,32 и началото на месеца ми отнесоха таргентата на 44.5 ;-)
      На SFT съм заложил на 15 ;-)
      Поздравления за добрата сделка! Добър пример за Swing. Успял си да скалпираш последното дъно.
      DTG си буксуваха в интервала 25-30 и последното тримесечие EPS-a беше 50% над очаквания и това ги изстреля много.
      Иначе ако бях на твое място, може би щях да ги държа до 60. Изглежда, че имат реален потенциал.

      За SFT също добър таргет. Аз може би и в интервала 12-14 бих ги продал ако го стигнат по-бързо и ако има други добри алтернативи.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от BSE Will Rise Разгледай мнение

        Относно БФБ, аз казах, между 35 и 40% на година, или грубо 3% на месец. Това е моята лична изискуема норма на вързвърщаемост от акциите като клас активи в портфейла ми.
        Моето очакване е такова и за чужбина, защото пак са клас акции и личното ми усещане за риск е аналогично.
        Аз следвам среднорсочна Swing стратегия (за обръщане на тренд) и никога на късо. За мен изкуството е "да хванеш падащия нож" в компания с много солиден фундамент и история.

        Последните ми две сделки от този тип са: Paramount Global (PARA) - https://finance.yahoo.com/quote/PARA/chart
        преди няколко дни купих на 10.23$
        Целта ми е между 17$ и 20$.

        Другата е Herbalife Ltd. (HLF) - https://finance.yahoo.com/quote/HLF
        Преди дни купих на 8.70$
        Целта тук ми е между $13 и 17$

        Гледайки графиките, историята на компаниите, както и фундамента им, допускам че е доста вероятно да има обръщане на тренда.
        А при обръщане, първата половина на ръста става по-бързо като време, което ти увеличава IRR-а.

        Друг пример с по-малка комапания от края на януари е Aris Water Solutions, Inc. (ARIS) - https://finance.yahoo.com/quote/ARIS
        Тук влязох на 8.69$, или около 38% return за 40-тина дни, без да добавям дивидента от около 1%, който си чакам след месец.
        Тази позиция бих я държал по-дълго може би. Под 20$ - 24$ не ми се иска да продавам.

        От БФБ примера ми е Смарт Органик на спада успях да си клъвна малко и на 13 лв.
        Тях никога не бих ги продал. Ако Яни продължава да развива така компанията още 4-5 години и може да стигнат 80-100 лв.

        А Софарма Трейдинг според мен си изостават, спрямо фундамента. 2016 - 2018 година беше голям бум заради посоката с аптеките, освен самата дистрибуция. Тогава пазара ги надцени до 7-9 лева, а те фундаментално не струваха толкова. Просто по-високи очаквания.
        Но 2023 г. е изключителна като резултати. Допускам, че и 2024 ще е поне на същото ниво, ако не е и с едни 10-20% ръст на печалбата.
        Средната покупна цена ми е малко под борсовата. Не успях да хвана дъното, но с този фундамент очаквам до края на годината да стигнат 8-9 лева, което са едни 40-60% доходност.
        А тук под 12-14 лв. за акция не бих продал в края на 2025 година.

        Поздрави!

        Мнението ми не е препоръка за търговия с акции.
        Последната "6-ца от тотото" ми се случи съвсем скоро при XTRA DTG купих ноември ср. 28,32 и началото на месеца ми отнесоха таргентата на 44.5 ;-)
        На SFT съм заложил на 15 ;-)
        Last edited by dido_yord; 10.03.2024, 09:34.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

          Това си е сериозно и Бъфет може ряпа да яде, ако можеш дългосрочно да вадиш 35-40% на година.

          Поздрави и продължавай все така!
          Убеден съм, че е голяма доза късмет от друга страна. Не искам да звучи така, сякаш се хваля с каквото и да е. Просто споделям конкретни неща от стратегията ми.
          Ще се радвам, ако някой сподели за обратите, който е постигал, ако следва аналогична стратегия.

          Бъфет е невероятен инвеститор и много можем да се учим от него.

          През последната година стигнах до извода, че винаги има интересни и подценени компании по пазарите. Само да имаме време да скрийнваме, да четем за тях и да анализираме показателите и графиките им.
          Има много интересни моменти, като пример мога да дам с акциите на META.

          08.2021 - Цена 379$

          10.2022 - Цена 93$

          Сега - Цена 505$

          Тук ги изтървах и не изиграх позицията, за съжаление. Но е перфектен Swing.
          Цената падна основно заради провала с Metaverse. Инвестираха едни огромни суми и накрая 20 души онлайн. Но пък компанията си е супер рентабилна и с добри тенденции, това естествено не я събори и вече е по 5.
          Това движение ако се улови са по 20-22% доходност на месец, за период от 18 месеца.

          Една такава позиция ако имаш за този период, с тегло едва 14-15% от портфейла ти, ще ти носи 3% на месец на целия портфейл.

          Друг такъв Swing пример, който успях да уловя с по-сериозна сума беше в БГ с Алкомет през 2015 - 2017.
          Тогава тъкмо си оправиха проблема с ценообразуването на себестойността на суровината (премиите за съхранение на алуминий се бяха увеличили много и това им увеличаваше покупната цена на суровината значително).
          Средната ми беше 5.60 лв.
          Продадох ги на 12.50 лв. след 20тина месеца.
          Тук да е било към 5-6% на месец средно-месечната доходност.
          Скочиха до над 20 след това и малко ми стана тъпо, но фундаментално не струваха такива нива.

          Сигурен съм, че всеки тук е имал и много по-големи удари. Просто давам пример за стратегията.


          Поздрави и успех на всички.


          Не е препоръка за търговия с акции!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от BSE Will Rise Разгледай мнение

            Относно БФБ, аз казах, между 35 и 40% на година, или грубо 3% на месец. Това е моята лична изискуема норма на вързвърщаемост от акциите като клас активи в портфейла ми.
            Това си е сериозно и Бъфет може ряпа да яде, ако можеш дългосрочно да вадиш 35-40% на година.

            Поздрави и продължавай все така!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

              Поздравления за добрите резултати от търговията навън!

              Но всичко опира до риск и доходност. Имайки предвид риска да инвестираш в акции на БФБ каква средногодишна доходност за дълъг период считаш, че е достатъчна, за да инестираш на БФБ и да си доволен от резултатите?
              Относно БФБ, аз казах, между 35 и 40% на година, или грубо 3% на месец. Това е моята лична изискуема норма на вързвърщаемост от акциите като клас активи в портфейла ми.
              Моето очакване е такова и за чужбина, защото пак са клас акции и личното ми усещане за риск е аналогично.
              Аз следвам среднорсочна Swing стратегия (за обръщане на тренд) и никога на късо. За мен изкуството е "да хванеш падащия нож" в компания с много солиден фундамент и история.

              Последните ми две сделки от този тип са: Paramount Global (PARA) - https://finance.yahoo.com/quote/PARA/chart
              преди няколко дни купих на 10.23$
              Целта ми е между 17$ и 20$.

              Другата е Herbalife Ltd. (HLF) - https://finance.yahoo.com/quote/HLF
              Преди дни купих на 8.70$
              Целта тук ми е между $13 и 17$

              Гледайки графиките, историята на компаниите, както и фундамента им, допускам че е доста вероятно да има обръщане на тренда.
              А при обръщане, първата половина на ръста става по-бързо като време, което ти увеличава IRR-а.

              Друг пример с по-малка комапания от края на януари е Aris Water Solutions, Inc. (ARIS) - https://finance.yahoo.com/quote/ARIS
              Тук влязох на 8.69$, или около 38% return за 40-тина дни, без да добавям дивидента от около 1%, който си чакам след месец.
              Тази позиция бих я държал по-дълго може би. Под 20$ - 24$ не ми се иска да продавам.

              От БФБ примера ми е Смарт Органик на спада успях да си клъвна малко и на 13 лв.
              Тях никога не бих ги продал. Ако Яни продължава да развива така компанията още 4-5 години и може да стигнат 80-100 лв.

              А Софарма Трейдинг според мен си изостават, спрямо фундамента. 2016 - 2018 година беше голям бум заради посоката с аптеките, освен самата дистрибуция. Тогава пазара ги надцени до 7-9 лева, а те фундаментално не струваха толкова. Просто по-високи очаквания.
              Но 2023 г. е изключителна като резултати. Допускам, че и 2024 ще е поне на същото ниво, ако не е и с едни 10-20% ръст на печалбата.
              Средната покупна цена ми е малко под борсовата. Не успях да хвана дъното, но с този фундамент очаквам до края на годината да стигнат 8-9 лева, което са едни 40-60% доходност.
              А тук под 12-14 лв. за акция не бих продал в края на 2025 година.

              Поздрави!

              Мнението ми не е препоръка за търговия с акции.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BSE Will Rise Разгледай мнение

                Изключително точно дефинираш ситуацията на БФБ.
                Аз също много се кефя на неефективността на пазара тук и промоцийките, които често се случват поради това.

                В периода 2010-2017 реализирах средно-годишна доходност от 36% само на БФБ. След това продадох всичко и средата на 2020 г. Пак започнах да товаря.
                последните 3 години не са ми чак толкова успешни, както бяха 10-17, но пак не е зле положението.
                в чужбина успявам да постигна по-висока доходност за сега, сигурно е и голяма доза късмет. Ще видим.
                Всеки сам решава къде да увеличи теглото на портфейла си. БФБ винаги ще има поне едни 30-тина % за мен.
                Но откакто отворих очи към чужбина, преоткрих един тотално нов свят в борсовата търговия. Сякаш не съм търувал последните 18 години, приблизително колкото всъщност ми е опита тук.
                От друга страна, зависи доколко задълбаваш във фундамента Колкото по-ефективен е пазара, толкова по-голяма е възможността да купиш на ниски нива, докато да кажем последната година печалбите на компанията са паднали. Защото в този момент са се включили и продавачите на късо и тотално са подценили компанията, спрямо фундамента й.
                Иначе те разбирам, аз години наред упорито отказвах да вдигна глава от бфб и да се фокусирам с висок приоритет на запад. И то точно, защото много си обичах неефективността на пазара тук. Дори и слабата ликвидност ми харесваше, когато търгувах с по-малки суми

                И колеги, не ме разбирайте грешно, аз не съм против БФБ, напротив, винаги ще съм си тук, просто ми е с по-малък процент в портфейла
                Поздравления за добрите резултати от търговията навън!

                Но всичко опира до риск и доходност. Имайки предвид риска да инвестираш в акции на БФБ каква средногодишна доходност за дълъг период считаш, че е достатъчна, за да инестираш на БФБ и да си доволен от резултатите?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                  Нее, с нищо не си ме засегнал.. споделяме си гледни точки и впечатления, всичко е точно
                  Моята теза е че на БФБ се намират и доста подценени компании дори и без мажовци бандюги
                  Да, наистина са малко, не е като морето от компании и възможности навън, но пък там си има други специфики и затруднения. Там пазарите са много ефективни и често се оказва, че компании които уж изглеждат свръх подценени (с Р/Е 2-3), са така заради някаква основателна причина, която още масата не е видяла или не знае. Купуваш си такъв "тигър" и догодина без цената да е мръднала Р/Е - то станало 20. Просто Е-то рязко ерозирало поради някаква "неясна" причина. Докато тук има компании с ниски съотношения просто защото пазара е неефективен, конкуренцията е малка, има неефективни играчи като ПФ, които редовно ни правят подаръци.
                  Не знам, може и аз един ден да погледна по-сериозно навън, но пък БФБ ми е толкова лесна и позната, и така ме е разглезила, че надали ще намеря мотивация да чета и уча толкова усърдно за някой нов пазар, че да стана наистина ефективен играч и там.


                  Успех!
                  Изключително точно дефинираш ситуацията на БФБ.
                  Аз също много се кефя на неефективността на пазара тук и промоцийките, които често се случват поради това.

                  В периода 2010-2017 реализирах средно-годишна доходност от 36% само на БФБ. След това продадох всичко и средата на 2020 г. Пак започнах да товаря.
                  последните 3 години не са ми чак толкова успешни, както бяха 10-17, но пак не е зле положението.
                  в чужбина успявам да постигна по-висока доходност за сега, сигурно е и голяма доза късмет. Ще видим.
                  Всеки сам решава къде да увеличи теглото на портфейла си. БФБ винаги ще има поне едни 30-тина % за мен.
                  Но откакто отворих очи към чужбина, преоткрих един тотално нов свят в борсовата търговия. Сякаш не съм търувал последните 18 години, приблизително колкото всъщност ми е опита тук.
                  От друга страна, зависи доколко задълбаваш във фундамента Колкото по-ефективен е пазара, толкова по-голяма е възможността да купиш на ниски нива, докато да кажем последната година печалбите на компанията са паднали. Защото в този момент са се включили и продавачите на късо и тотално са подценили компанията, спрямо фундамента й.
                  Иначе те разбирам, аз години наред упорито отказвах да вдигна глава от бфб и да се фокусирам с висок приоритет на запад. И то точно, защото много си обичах неефективността на пазара тук. Дори и слабата ликвидност ми харесваше, когато търгувах с по-малки суми

                  И колеги, не ме разбирайте грешно, аз не съм против БФБ, напротив, винаги ще съм си тук, просто ми е с по-малък процент в портфейла

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                    Нее, с нищо не си ме засегнал.. споделяме си гледни точки и впечатления, всичко е точно
                    Моята теза е че на БФБ се намират и доста подценени компании дори и без мажовци бандюги
                    Да, наистина са малко, не е като морето от компании и възможности навън, но пък там си има други специфики и затруднения. Там пазарите са много ефективни и често се оказва, че компании които уж изглеждат свръх подценени (с Р/Е 2-3), са така заради някаква основателна причина, която още масата не е видяла или не знае. Купуваш си такъв "тигър" и догодина без цената да е мръднала Р/Е - то станало 20. Просто Е-то рязко ерозирало поради някаква "неясна" причина. Докато тук има компании с ниски съотношения просто защото пазара е неефективен, конкуренцията е малка, има неефективни играчи като ПФ, които редовно ни правят подаръци.
                    Не знам, може и аз един ден да погледна по-сериозно навън, но пък БФБ ми е толкова лесна и позната, и така ме е разглезила, че надали ще намеря мотивация да чета и уча толкова усърдно за някой нов пазар, че да стана наистина ефективен играч и там.


                    Успех!
                    Поздрави, Батя! Много хубаво си го написал, казал си доста истини и според мен.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                      Нее, с нищо не си ме засегнал.. споделяме си гледни точки и впечатления, всичко е точно
                      Моята теза е че на БФБ се намират и доста подценени компании дори и без мажовци бандюги
                      Да, наистина са малко, не е като морето от компании и възможности навън, но пък там си има други специфики и затруднения. Там пазарите са много ефективни и често се оказва, че компании които уж изглеждат свръх подценени (с Р/Е 2-3), са така заради някаква основателна причина, която още масата не е видяла или не знае. Купуваш си такъв "тигър" и догодина без цената да е мръднала Р/Е - то станало 20. Просто Е-то рязко ерозирало поради някаква "неясна" причина. Докато тук има компании с ниски съотношения просто защото пазара е неефективен, конкуренцията е малка, има неефективни играчи като ПФ, които редовно ни правят подаръци.
                      Не знам, може и аз един ден да погледна по-сериозно навън, но пък БФБ ми е толкова лесна и позната, и така ме е разглезила, че надали ще намеря мотивация да чета и уча толкова усърдно за някой нов пазар, че да стана наистина ефективен играч и там.


                      Успех!
                      +1
                      Много точно казано! Дано повече хора, които се подиграват на БФБ-то и си играят на милиарди с акулите навън да го прочетат и най-вече осмислят!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BSE Will Rise Разгледай мнение

                        За ДОХ нищо не казвам.
                        Забравяш БАКБ на кого е и за колко я купи след като продаде другата

                        Следя твоите коментари още от 2006 година по темите, които ме интересуват и уважавам много мнението ти.
                        Говоря по-генерално, за съжаление на БФБ сме се нагледали на "проблемни" мажовци и схемите им.
                        ............

                        ПП: Извинявай, ако съм те засегнал с нещо.

                        Желая ти много печалби и успехи!
                        Нее, с нищо не си ме засегнал.. споделяме си гледни точки и впечатления, всичко е точно
                        Моята теза е че на БФБ се намират и доста подценени компании дори и без мажовци бандюги
                        Да, наистина са малко, не е като морето от компании и възможности навън, но пък там си има други специфики и затруднения. Там пазарите са много ефективни и често се оказва, че компании които уж изглеждат свръх подценени (с Р/Е 2-3), са така заради някаква основателна причина, която още масата не е видяла или не знае. Купуваш си такъв "тигър" и догодина без цената да е мръднала Р/Е - то станало 20. Просто Е-то рязко ерозирало поради някаква "неясна" причина. Докато тук има компании с ниски съотношения просто защото пазара е неефективен, конкуренцията е малка, има неефективни играчи като ПФ, които редовно ни правят подаръци.
                        Не знам, може и аз един ден да погледна по-сериозно навън, но пък БФБ ми е толкова лесна и позната, и така ме е разглезила, че надали ще намеря мотивация да чета и уча толкова усърдно за някой нов пазар, че да стана наистина ефективен играч и там.


                        Успех!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                          Т.е. за теб ДОХ и БАКБ не са истиски.. ? Ок, всеки има право на мнение.. пък било то и грешно
                          Жив и здрав!
                          За ДОХ нищо не казвам.
                          Забравяш БАКБ на кого е и за колко я купи след като продаде другата

                          Следя твоите коментари още от 2006 година по темите, които ме интересуват и уважавам много мнението ти.
                          Говоря по-генерално, за съжаление на БФБ сме се нагледали на "проблемни" мажовци и схемите им.

                          Последната година започнах да насочвам поглед към NYSE и хич не съжалявам. Дори и комисионите за търговия са по-ниски.
                          Най-много ме впечатлява факта, че във всеки един момент има огромни столетни или поне няколко десетилетни компании, генериращи кеш, които са значително подценени.
                          Тук е едно и също. Добре, че последните няколко години влязоха малко нови компании за цвят. За съжаление на пръсти се броят старите, които ми харесват.

                          DEVIN ми харесваше, изкупиха я. UPAC ми харесваше, изкупиха я. BTH, SOFBT и GAGBT изглеждаха интересно, знаете кой спечели от тях накрая и кой се смя последен.
                          ALUM са стара любов, но сега не са интересни с тези цени на метала.
                          И като гледам остават Фармите и още малко.
                          SO са супер и там съм натоварил немалко, по време на спада в интервала 13 - 18 лв.
                          МОНБАТ-а бяха стабиляги до преди 6-7 години, видяхме какво им се случи...
                          АТЕРА бяха интересни, но сега ми се виждат скъпи.
                          Жабоците стават, но не ми харесва бизнеса.
                          БФБ е супер компания, но вече не ми се влиза на тези нива. Същото е и за Шели.

                          Общо взето на пръсти се броят за мен възможностите в този момент.

                          ПП: Извинявай, ако съм те засегнал с нещо.

                          Желая ти много печалби и успехи!


                          Мнението ми не е препоръка за търговия с акции!



                          Last edited by BSE Will Rise; 07.03.2024, 23:04.

                          Коментар


                          • При Агрия също ми харесват P/E, P/B, P/S, P/EBITDA, EV/EBITDA, EV/Sales

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BSE Will Rise Разгледай мнение

                              Имах предвид други истински компании. По тази логика и CHIM, можеше да добавиш в изброяването и SNRG и още десетки подобни.
                              Т.е. за теб ДОХ и БАКБ не са истиски.. ? Ок, всеки има право на мнение.. пък било то и грешно
                              Жив и здрав!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от dido_yord Разгледай мнение
                                Понеже работя в чиста логистична компания, много подобна на SFT, ви уверявам че текущите дългове не са никакви дългове ;-)
                                Ако до сега не си вземал подходящите медикаменти, започни да ги вземаш редовно

                                Коментар

                                Working...
                                X