IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма Трейдинг АД (SFT / SFTRD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от prodigal Разгледай мнение
    Тук си постнал едни числа, от които не става ясно за 9 мил. или за 90 мил. разлика в паричния говориш и натам цялата сметка... За вземанията, обърни внимание и колко са приходите от лихви по просрочени и с колко намаляват съдебно присъдените такива.

    Иначе рентабилността все още е сравнително ниска и ти разглеждаш хипотези как би могла да стане още по-ниска. Хубаво, щом те влече, но ако предположим че направят 430 мил приходи тази година и предвид че преструктурирането/настройването на бизнеса е напреднало много, дали има шанс да я вдигнат със скромните между 1 и 3 процента?
    Ще ти е по-лесно ако сметнеш разликата между изменението (акцента е за Продигал) в ръста на приходите и изменението в ръста на разходите. От там ще видиш допълнителните 9 млн, без които не знам как щяха да вържат годината.
    За приходите от лихви - за мен това да правиш толкова пари от забавени плащания не е добра новина когато те формират по-висок дълг с всички свързани допълнителни разходи. И после фактурирани приходи от лихви не са виждат никъде като платени в потока, което говори или за счетоводството, или за клиентите...
    Но пък да да хвалиш, че си най-големия доставчик на болниците, с тяхната слава, едва ли може да е първата ми радост
    Факт че е без тези 9 млн събрани допълнително дивидента можеше и да е мираж.

    А когато говориш за преструктуриране е хубаво да уточниш какво имаш предвид - нови складове, нови автомобили, нови инвестиции и какви ли не още разходи, които с ниската норма на амортизация едва се забелязват в ОПРто. Но пък това да повиши маржа до 1-3% ми се струва че ще е "невероятната новина"
    А за Хигия може много да се говори. Както и за печеленето на пазарен дял. Идват избори и ще ми е твърде любопитно дали ще регистрираме кампания "Избери аптека - избери си кмет"
    Надявам се вече е ясно какво имам предвид с изпилени?
    Last edited by фект; 07.03.2011, 21:44.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
      Би било добре коментарите да бъдат свързани със Софарма терйдинг.
      Aми те са в тази връзка. Ето мен например - понеже батята ме амбицира, ще изчакам да генерира ликвидност с лимонките, като се убеди че е дошъл момент да рзакешва и тогава ще му купя, колкото да се зарадва, че е направил 10% профит. Не е препоръка. (Също като у топливо)
      Не е препоръка... !!!
      "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

      Коментар


      • Би било добре коментарите да бъдат свързани със Софарма терйдинг.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
          Какво му е на Топливото? Веднага мога да го разкеша пакетно с 10-12% печалба. Питай депозит мастъра колко време ще я чака тази доходност
          А за лимонтака - ами не заслужаваш подарък

          п.п. сори за офтопика в темата, но се надявам че като й отговоря, ще помогна и прецаканичката да не пише вече офтопик тук
          Е, просто съм добронамерена. Правех ти реклама, ако не си забелязъл. Но като си си продал от алчност душата на дявола, си загубил и чувството си за хумор, за каквалерство пък - да не говорим. С всичкия ли си - можеш ли, да ми кажеш кой участник на борса ще ти вземе предвид лакърдиите и локумите за лимонките по форумите ????? или вече си се взел насеризоно !?
          Не е препоръка... !!!
          "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

          Коментар


          • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
            Abe тя и у топливо беше ясна )))
            По-добре, кажи коя е другата лимонка )))
            Какво му е на Топливото? Веднага мога да го разкеша пакетно с 10-12% печалба. Питай депозит мастъра колко време ще я чака тази доходност
            А за лимонтака - ами не заслужаваш подарък

            п.п. сори за офтопика в темата, но се надявам че като й отговоря, ще помогна и прецаканичката да не пише вече офтопик тук

            Коментар


            • Първоначално изпратено от фект Разгледай мнение
              обърнете внимание на паричния поток:
              постъпления (2010) 487,5 Плащания (2010) 444,5

              постъпления (2009) 397,4 Плащания (2009) 356,3

              Очевидно компанията е имала проблеми с вземанията през 2009г.
              Събирането на 9 млн лева повече директно им е оправило паричния поток. Иначе можеше и банките да тръгнат да ги събират. Предполагам че до голяма степен това са плащания от болниците и че там висят с най-много.
              С 9 млн им намаляват и текущите вземания, което на фона на ръст на продажбите е странно защото означава че въртят по-бързо и постигат по-добри продажни само през логистиката
              Но има намаляване на рентабилността на продажбите.
              Тук си постнал едни числа, от които не става ясно за 9 мил. или за 90 мил. разлика в паричния говориш и натам цялата сметка... За вземанията, обърни внимание и колко са приходите от лихви по просрочени и с колко намаляват съдебно присъдените такива.

              Иначе рентабилността все още е сравнително ниска и ти разглеждаш хипотези как би могла да стане още по-ниска. Хубаво, щом те влече, но ако предположим че направят 430 мил приходи тази година и предвид че преструктурирането/настройването на бизнеса е напреднало много, дали има шанс да я вдигнат със скромните между 1 и 3 процента?
              Нормално е да се насочат усилия в тази насока, предвид че пазара е ограничен и може да расте с темпа на нарастване на покупателната способност и международните цени на лекарствата.
              Как би се отразило това на печалбата, се смята лесно.

              Поздрави

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                Ситуацията е пределно ясна.
                Успех!
                Abe тя и у топливо беше ясна )))
                По-добре, кажи коя е другата лимонка )))
                Не е препоръка... !!!
                "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                Коментар


                • абе малко глупост бях написал в нетрезво хе хе хе

                  фект, що не провериш как вече става разплащането на болниците за лекарства, за да е ясна работата.
                  Last edited by inokentii; 06.03.2011, 10:02.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от фект Разгледай мнение
                    обърнете внимание на паричния поток:
                    постъпления (2010) 487,5 Плащания (2010) 444,5

                    постъпления (2009) 397,4 Плащания (2009) 356,3

                    Очевидно компанията е имала проблеми с вземанията през 2009г.
                    Събирането на 9 млн лева повече директно им е оправило паричния поток. Иначе можеше и банките да тръгнат да ги събират. Предполагам че до голяма степен това са плащания от болниците и че там висят с най-много.
                    С 9 млн им намаляват и текущите вземания, което на фона на ръст на продажбите е странно защото означава че въртят по-бързо и постигат по-добри продажни само през логистиката
                    Но има намаляване на рентабилността на продажбите.
                    А при ръст на горивата (разходи за материали), ръст на по-високо платените служители, големия ливъридж от една страна и
                    намаляване на лихвите по депозити и разплащателни сметки (това милион и половина ефект е сериозна работа)

                    като нищо ще има допълнително свиване на нетния марж
                    Ако и се вдигнат цените на производителите и Хигия започне да възстановява пазарен дял (варнененеца, ако е вярно, може да играе много грубо и мучо дъмпинг) лесно ще видим че акцията е просто още един оборотен супермаркет с изпилени до кокал маржини и на предела на възможния ръст на тоя пазар
                    според мен 2 лева е оптималната цена и всичко нагоре е непремерен риск
                    Да приемем, че в общи линии си прав за много нещо от написаното.
                    Казваш, че всичко е изпилено докрай. А не е ли редно да е така? Отдавна се старая да намеря компания, която от една страна да се управлява много добре, а от друга да има възможност да прави още и още икономии и изпилявания. А защо тогава досега не го е направила? И същевременно тази компания, която търся да е подценена, че да купя изгодно акции! Коя е тази компания според теб?
                    Хигия щяла да възстановява пазарен дял??!! Как ще се случи това? Нали всичко в сектора е изпилено докрай!!!! Хигия какво повече ще пили? Или ако прави дъмпинг, кой ще финансира дейността и до кога, и с каква цел??? Нали все пак трябва да се инвестира в развитието на компанията, че да може дългосрочно да е на пазара?
                    Не виждам причина за притеснения от навлизането на нови конкуренти, щом мениджмънта на Софарма трейдинг работи добре и е изпилил всичко в дейността си, което трябва да е така.
                    Това са моите елементарни разсъждения, на човек, който е далеч от този бизнес.

                    Коментар


                    • обърнете внимание на паричния поток:
                      постъпления (2010) 487,5 Плащания (2010) 444,5

                      постъпления (2009) 397,4 Плащания (2009) 356,3

                      Очевидно компанията е имала проблеми с вземанията през 2009г.
                      Събирането на 9 млн лева повече директно им е оправило паричния поток. Иначе можеше и банките да тръгнат да ги събират. Предполагам че до голяма степен това са плащания от болниците и че там висят с най-много.
                      С 9 млн им намаляват и текущите вземания, което на фона на ръст на продажбите е странно защото означава че въртят по-бързо и постигат по-добри продажни само през логистиката
                      Но има намаляване на рентабилността на продажбите.
                      А при ръст на горивата (разходи за материали), ръст на по-високо платените служители, големия ливъридж от една страна и
                      намаляване на лихвите по депозити и разплащателни сметки (това милион и половина ефект е сериозна работа)

                      като нищо ще има допълнително свиване на нетния марж
                      Ако и се вдигнат цените на производителите и Хигия започне да възстановява пазарен дял (варнененеца, ако е вярно, може да играе много грубо и мучо дъмпинг) лесно ще видим че акцията е просто още един оборотен супермаркет с изпилени до кокал маржини и на предела на възможния ръст на тоя пазар
                      според мен 2 лева е оптималната цена и всичко нагоре е непремерен риск

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Ivkoo Разгледай мнение
                        Надувате ли балона пичове...
                        Нали трябва да има излъгани камилчета
                        Мнението не е препоръка за сделки с ценни книжа.

                        Коментар


                        • Надувате ли балона пичове...

                          Коментар


                          • Според батето компания аналог описана по-горе от него се търгува 8 пъти по-скъпо тоест по тази логика цени от 13-14 лева са напълно реални в бъдеще време.Обърнете внимание на съотношението P/S.Това отношение в зависимост от вида бизнес според мен трябва да бъде между 0,5 и 3.Конкретно за бизнеса на това дружество смятам че е нормално този коефициент да е между 0,6 и 1 а вижте колко е в момента.Засега не ви препоръчвам да купувате на 7 лева защото може да си купите и по-евтино.Гореизложеното не е препоръка за нищо.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от the money-maker Разгледай мнение
                              Тука единственият правилен въпрос според мен е кога ще заковем 8 лева.
                              Какви 8 лева направо 80000000000 лв/акция

                              Коментар


                              • Не исках да товаря повече темата с пръсъствието си но пък ще е неучтиво да не отговоря
                                Да, и аз мисля че 3 лв. са напълно достижими. Особенно щом и цената на майчето взе да мърда нагоре. Много е важно как точно г-н Донев ще продължи с разширяването на фри-флота. Ако го прави леко и разумно, пътя нагоре ще е бърз. Вярвам че той е умен мъж и няма да играе срещу собствените си интереси.
                                Та... да не бъдем много алчни, и Дядо Коледа да ни ги донесе тия 3 кинта, пак е напълно доволно

                                Коментар

                                Working...
                                X