IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма Трейдинг АД (SFT / SFTRD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ще се опитам и аз да го обясня по-просто: 7-годишно дъно означава, че нещо си (няма значение какво) е било на днешната си стойност за последен път в историята точно преди 7 години и за тези 7 години никога не е минавало под тази стойност. Междувременно колко нагоре е ходило няма абсолютно никакво значение и накъде ще ходи от тук на сетне също няма никакво значение.

    С други думи ако някой каже, че златото е на 5 годишно дъно, това означава, че за последен път в историята си можел да си купиш толкова евтино злато точно преди 5 години. Никой не знае утре накъде ще поеме златото, но за дъното това няма значение. Ако продължи надолу може да стигне 6 годишно дъно, 7 годишно дъно, етц.

    Примерът е измислен и няма нищо общо с цената на златото в момента.
    Last edited by hamorphis; 07.12.2019, 15:04.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от econo_miss Разгледай мнение

      Здравей Мариян, би ли постнал графика на новото дъно без вьзходящо движение? Дай да правим разлика между низходяща линия и дъно.
      Разбрах искате в заглавия да пиша "низходяща линия", а не дъно.
      но може и двете
      Низходящата линия е на 4 поредни години, но дъното е на 7
      дъното минава отвъд предното връхче, а линията е до него

      Говорите за различни неща
      Дъното си е 7 годишно, ако искате питайте където искате

      Низходящата линия е нещо съвсем различно, има своето място, но не се ползва, защото разни връхчета я прекъсват и не може да напиша 7 години, а само 4, в случая.А журналиста търси по дълги трендове, отделно и в заглавие няма място за "печалбата е на 7 годишно дъно, но тенденцията на спад (според някои низходяща линии на резултата) е на 4 години, а приходите и ебитда са рекордни"

      например акциите на Сирма са на 4 годишно (дори абсолютно, защото нямат повече години борсово присъствие) дъно
      но има връхче от ноември 2018-та и може някой философ, да каже, че спада е оттогава и низходящата линия е само една година, преди това е било в диапазон (рейндж).Така е но дъното си е дъно и е сега, не е нужен ръст.

      В обобщение смесвате понятия
      А графика поствам веднага
      на Сирма
      https://www.investor.bg/companies/SKK/chart/
      надолу надолу
      а възходящо движение?, е има някакви подскоци, но те променят ли че акцията е на дъно?

      Направо се хващам за главата
      Пишеш си статии 19 години и после идва някой и ти казва, че дъното не е дъно, ако няма ръст ?!?!?
      WTF
      Нищо чудно да не зная какво е дъно, връх, тренд, ръст, растеж, понижение, повишение, корекция, подскок на умряла котка, реакция на новина. Да и си ги слагам където ми падне в текста, на съвсем произволни грешни места.
      Да обаче това е вярно само колкото вие като счетоводител слагате печалбата на мястото на амортизациите, приходите при ДМА-тата, задълженията в приходите от лихви например

      Вие сте първият, който ми обяснява, че дъното не било дъно, а било връх, цитирам "ново дъно без възходящо движение"?!? Правилно ли да разбирам, че ако някоя акция (или резултат) само падат, няма да има дъно. А какво има тогава, мушмули?

      Ето Ви определението за дъно "най-малката (ниска) стойност за определен период". Например тригодишно дъно на цената е най-ниската цена за 3 години. Ако тя е станала днес, значи днес е дъното. Няма да чакаме утре да се качи, за да кажем "вчера беше дъното, защото днес се качи".

      При печалбата, аналогично. Хващаш период, например7 години, и ако най-ниската печалба е последната, казваш че това е дъното. Иначе ако хванех 8 годишен период, дъното щеше да е 2012 г. А разбрах, трябва да чакам 2055 г., например за да има "възходящо движение", за да кажа, че 2019 септември е дъно за 7 години. Спирам да пиша новини, ще пиша 2055-та Или ще почаквам поне 2-3 години.
      Съответно вие не изготвяйте отчети, защото настоящия отчет е безмислен (за 2019 г. например),ако не можеш да го сравниш със следващия (за 2020 г.). Хм, как да стане.

      Няма ново дъно, без възходящо движение?Хм, дали не е без низходящо движение? Дали възходящото не е нужно за връх. Или казвате, че при възходящо стават дъна, а при низходящо върхове.

      "Господин Йорданов, дъно има тогава, когато има възход след това."

      Предавам се.
      Last edited by mpy_yordanov; 07.12.2019, 14:46.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

        Здравейте, след като сте се подписвал под отчетите сте бил главен счетоводител (едва ли изп. директор или одитор).
        Но това не означава че печалбата НЕ е на 6-7 годишно дъно. Окей Ебитда е на рекорд, а много бизнеси се продават през ЕБИТДА и EV, но дивидента още се плаща от печалбата, но ще кажете от неконсолидираната, а тя е на връх и несъответствието се покрива с увеличения на капитала. Ок така е, никой нищо не отрича.

        За мен като журналист новината беше че печалбата е на 7 годишно дъно. Казах си "Марияне я виж старите отчети", защото нали знаете че журналистите и инвеститорите са късогледи и мързеливи и гледат каквото им е дадено, тоест последния отчет. Е аз се зарових назад и за мен това беше новината. Защото суперлативи, суперлативи, пък то дъно на резултата.

        Затова кажете "браво" че съм свалял и слагал в таблица към 10 отчета. Някои друг да го е направил?

        Леко не разбрах заяждането с мен (дъно има тогава, когато има възход след това) WTF. Гръмки заглавия. ?!?!?

        Вече ще пускам статиите без заглавия. И ще наруша журналистическото правило за обратна пирамида (важното да е в заглавието). А печалбата не е важна, защото се инвестира и ще има як ръст след това. Ми добре. Ето Трейс, вади печалби и цената скочи от 2,32 лв. на 3,78 лв. или над 50-70% ръст (говоря по памет).

        Като свършат с инвестициите (ако са били успешни, защото е пълно с примерни на провалени инвестиции в света на бизнеса) и печалбата дойде , цената ще качи. Какво Ви е жълтото, че сега е на дъно. (дъно имало когато има възход след това). Това последното е глупост. Защото едно дъно, може да бъде последвано от ново дъно, като дъно вече е новото дъно. Например ако една акция пада 10 години след IPO -то е била на дъно във почти всеки момент. Например акциите на Сирма , копаят нови и нови дъна. Може да го наречем задънване, на жаргон.
        https://www.investor.bg/companies/SKK/chart/
        всяко ново понижение до най-ниска цена е дъно, а скоро след това има ново дъно и акцията вече е на -50% за 4 г. след IPO-то.
        . Не е нужен възход, за да кажеш че е на дъно. Също дупка в медна мина, удря нови и нови дъна, не е нужно да заровят дупката (рекултивират), за да се каже "имаше дъно".

        Аз като журналист от почти 20 г. да ми обясняват, че най-ниската цена за даден период или най-слабия резултат не е дъно?
        Каня Ви да заемете моето място (и без това не е високоплатено и го пускам), да видя каква НЕ жълта статия ще съчините. Може да напишете анализ и да ми го пратите, ще го публикувам. Пуснете го тук, ще го препечатам в статия.

        Разбира се това би било професионално, много по-лесно е да кажете "ти си жълтотърсач, и не знаеш какво е дъно". Вашето поведение е жълто.

        Bigbear пише нещо в блог или форума, препечатвам го и готово. Напишете и вие. Ще се радвам вътре да напишете процента вероятност (примерно 100%), че направените от Софарма трейдинг инвестиции (включително за заплати в началото, преди брейк ивън) ще носят ХХ% годишна доходност за периода от ... до .... Или в бизнеса гаранции няма. Може да е повече и да е ХХХ%.

        Или да стъпим на фактите, пък каквото стане в бъдеще, пак ще стъпим на фактите.
        Здравей Мариян, би ли постнал графика на новото дъно без вьзходящо движение? Дай да правим разлика между низходяща линия и дъно.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение

          Ти в този период ако не си направил парата ... Си баси финансиста хехее
          N O comment

          Коментар


          • Първоначално изпратено от econo_miss Разгледай мнение

            Господин Йорданов, дъно има тогава, когато има възход след това. Защо все такива гръмки заглавия. Започвам да си мисля, че пишете и във Факти, Поглед и други жълтурани. А то и тук си стана жълтурник.
            Здравейте, след като сте се подписвал под отчетите сте бил главен счетоводител (едва ли изп. директор или одитор).
            Но това не означава че печалбата НЕ е на 6-7 годишно дъно. Окей Ебитда е на рекорд, а много бизнеси се продават през ЕБИТДА и EV, но дивидента още се плаща от печалбата, но ще кажете от неконсолидираната, а тя е на връх и несъответствието се покрива с увеличения на капитала. Ок така е, никой нищо не отрича.

            За мен като журналист новината беше че печалбата е на 7 годишно дъно. Казах си "Марияне я виж старите отчети", защото нали знаете че журналистите и инвеститорите са късогледи и мързеливи и гледат каквото им е дадено, тоест последния отчет. Е аз се зарових назад и за мен това беше новината. Защото суперлативи, суперлативи, пък то дъно на резултата.

            Затова кажете "браво" че съм свалял и слагал в таблица към 10 отчета. Някои друг да го е направил?

            Леко не разбрах заяждането с мен (дъно има тогава, когато има възход след това) WTF. Гръмки заглавия. ?!?!?

            Вече ще пускам статиите без заглавия. И ще наруша журналистическото правило за обратна пирамида (важното да е в заглавието). А печалбата не е важна, защото се инвестира и ще има як ръст след това. Ми добре. Ето Трейс, вади печалби и цената скочи от 2,32 лв. на 3,78 лв. или над 50-70% ръст (говоря по памет).

            Като свършат с инвестициите (ако са били успешни, защото е пълно с примерни на провалени инвестиции в света на бизнеса) и печалбата дойде , цената ще качи. Какво Ви е жълтото, че сега е на дъно. (дъно имало когато има възход след това). Това последното е глупост. Защото едно дъно, може да бъде последвано от ново дъно, като дъно вече е новото дъно. Например ако една акция пада 10 години след IPO -то е била на дъно във почти всеки момент. Например акциите на Сирма , копаят нови и нови дъна. Може да го наречем задънване, на жаргон.
            https://www.investor.bg/companies/SKK/chart/
            всяко ново понижение до най-ниска цена е дъно, а скоро след това има ново дъно и акцията вече е на -50% за 4 г. след IPO-то.
            . Не е нужен възход, за да кажеш че е на дъно. Също дупка в медна мина, удря нови и нови дъна, не е нужно да заровят дупката (рекултивират), за да се каже "имаше дъно".

            Аз като журналист от почти 20 г. да ми обясняват, че най-ниската цена за даден период или най-слабия резултат не е дъно?
            Каня Ви да заемете моето място (и без това не е високоплатено и го пускам), да видя каква НЕ жълта статия ще съчините. Може да напишете анализ и да ми го пратите, ще го публикувам. Пуснете го тук, ще го препечатам в статия.

            Разбира се това би било професионално, много по-лесно е да кажете "ти си жълтотърсач, и не знаеш какво е дъно". Вашето поведение е жълто.

            Bigbear пише нещо в блог или форума, препечатвам го и готово. Напишете и вие. Ще се радвам вътре да напишете процента вероятност (примерно 100%), че направените от Софарма трейдинг инвестиции (включително за заплати в началото, преди брейк ивън) ще носят ХХ% годишна доходност за периода от ... до .... Или в бизнеса гаранции няма. Може да е повече и да е ХХХ%.

            Или да стъпим на фактите, пък каквото стане в бъдеще, пак ще стъпим на фактите.
            Last edited by mpy_yordanov; 07.12.2019, 12:24.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Балониада Разгледай мнение



              Много е трудно с вербални журналистически интервенции да се спре потъването. Спекулантите на бфб преминаха за кратко време през катаклизми и разнородни схеми. Някои от тях се научиха и станаха дори по-добри от журналиста в анализите. Това обезсмисля вече тежките вербални интервенции. Виждаме, че пазарът си казва своето и не го играе като предколедна Снежанка, раздававаща подаръци до рогата на еленчето Рудолфо
              Спокойно, рано или късно пазарът ще оцени дъното. Дотогава - най!!!
              Инвеститорите (които често са и анализатори, когато говорим за личен фонд) трябва да са много по-умни от журналистите. Иначе потъват.

              Коментар



              • Първоначално изпратено от econo_miss Разгледай мнение

                Господин Йорданов, дъно има тогава, когато има възход след това. Защо все такива гръмки заглавия. Започвам да си мисля, че пишете и във Факти, Поглед и други жълтурани. А то и тук си стана жълтурник.
                Много е трудно с вербални журналистически интервенции да се спре потъването. Спекулантите на бфб преминаха за кратко време през катаклизми и разнородни схеми. Някои от тях се научиха и станаха дори по-добри от журналиста в анализите. Това обезсмисля вече тежките вербални интервенции. Виждаме, че пазарът си казва своето и не го играе като предколедна Снежанка, раздававаща подаръци до рогата на еленчето Рудолфо
                Спокойно, рано или късно пазарът ще оцени дъното. Дотогава - най!!!
                Last edited by Балониада; 07.12.2019, 09:17.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                  Най-сърцато плюят анонимните. Зад написаното няма име и личност, която да стои. Може би ако някога се види личността, доста ще се учудя за много неща от написаното!!! Едва ли ще има нещо съществено направено в живота на много от тях!!!
                  И аз мога да кажа, че най-гнусни са лихварите, но не го правя и не ги коментирам с напомпено самочувствие. Някои тук може и да имат такова на многознаещи партньори, без да се усещат, че са партньор от пета глуха линия.
                  Разбира се, освен "най", друга полезна, качествена информация от тях трудно може да се очаква.

                  Коментар


                  • Тук ако ще се вади от борсата ква е идеята? Да се смъкне максимално цената, за да не записва на увеличенията никой друг освен Донев като по този начин фф все повече намалява и накрая на търговото и цената да смехотворна. Има ли нещо смислено в тия разсъждения или съм тотално ненаясно с нещата.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от econo_miss Разгледай мнение
                      Fortis, моето име стои под отчетите на СФТР за 2010 - 2016 г. Това ти стига. Дъно, я бегайте сите финансисти.
                      И за разлика от всички уволнени там в последните години, аз сам си тръгнах. Всичко което съм написал е вярно. Сега доволен ли си? Не? Е....това е. As simple as that.
                      работил си, плащали са ти, дошло е било време да напуснеш и това е било, като навсякъде
                      не те знам кой си, както и преди писах - познавам когото трябва и на мен това ми стига
                      за теб сигурно е важно какво си преживял

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от econo_miss Разгледай мнение
                        Fortis, моето име стои под отчетите на СФТР за 2010 - 2016 г. Това ти стига. Дъно, я бегайте сите финансисти.
                        И за разлика от всички уволнени там в последните години, аз сам си тръгнах. Всичко което съм написал е вярно. Сега доволен ли си? Не? Е....това е. As simple as that.
                        Ти в този период ако не си направил парата ... Си баси финансиста хехее

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от econo_miss Разгледай мнение
                          Fortis, моето име стои под отчетите на СФТР за 2010 - 2016 г. Това ти стига. Дъно, я бегайте сите финансисти.
                          И за разлика от всички уволнени там в последните години, аз сам си тръгнах. Всичко което съм написал е вярно. Сега доволен ли си? Не? Е....това е. As simple as that.
                          А, ТАКА СЕГА ........ каква стана тя?
                          fuск the bеаr - give me the bееr

                          Коментар


                          • Fortis, моето име стои под отчетите на СФТР за 2010 - 2016 г. Това ти стига. Дъно, я бегайте сите финансисти.
                            И за разлика от всички уволнени там в последните години, аз сам си тръгнах. Всичко което съм написал е вярно. Сега доволен ли си? Не? Е....това е. As simple as that.
                            Last edited by econo_miss; 06.12.2019, 18:51.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                              На вас май не ви е много ясно, че когато се сравнява печалба, и тя е най-ниска в последните 7 години, това е дъно. И децата във втори клас го знаят. Иначе е много лесно да се плюе анонимно по форумите. То поне да имаше за какво...
                              Най-сърцато плюят анонимните. Зад написаното няма име и личност, която да стои. Може би ако някога се види личността, доста ще се учудя за много неща от написаното!!! Едва ли ще има нещо съществено направено в живота на много от тях!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от econo_miss Разгледай мнение

                                Господин Йорданов, дъно има тогава, когато има възход след това. Защо все такива гръмки заглавия. Започвам да си мисля, че пишете и във Факти, Поглед и други жълтурани. А то и тук си стана жълтурник.
                                На вас май не ви е много ясно, че когато се сравнява печалба, и тя е най-ниска в последните 7 години, това е дъно. И децата във втори клас го знаят. Иначе е много лесно да се плюе анонимно по форумите. То поне да имаше за какво...

                                Коментар

                                Working...
                                X