IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Държавен мега холдинг излиза на борсата

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Такива неща като Енергийна стратегия на ЕС (която все още се дискутира и не е приета) като преструктурирането на сектора което протече в началото на тази година (разделянето на НЕК и Булгаргаз) явно нямат значение за целите на новия министър. Разбирам че за консултантите това е сладка работа но все пак. За съжаление консолидацията в сектора малко закъсня и вече всички промени трябва да бъдат съгласувани с ЕС. Най малкото за това този проект е безумен и практически невъзможен. Странно дори ако е толкова трудно защо не погледнат процесите в Румъния.

    Коментар


    • Държавен мега холдинг излиза на борсата

      Акции от бъдещия енергиен холдинг, който се очаква да бъде създаден през 2008 г., ще бъдат пуснати на Българската фондова борса и на някоя от международните. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
      Холдингът ще обедини мини “Марица-изток“, ТЕЦ “Марица-изток 2“, АЕЦ “Козлодуй“, НЕК и “Булгаргаз холдинг“. До края на годината консултантът на министерството ще е готов с оценката на новата структура.
      Неотдавна главният изпълнителен директор на “Булгаргаз холдинг“ Любомир Денчев обяви, че амбицията на холдинга е до две-три години да се пуснат 20-30% първо на българската борса, а на следващия етап пакетът да бъде увеличен и да се предложи и на лондонската борса.
      Димитров мотивира отказа от варианта за пускане на акции от двете компании на борса с желанието да се изчака успокояване на пазара. Създаването на холдинга е залегнало в програмата за управление на правителството. За обединяване на държавните енергийни дружества се заговори по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски, тази идея беше лансирана и от бившия министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. За две години обаче не беше направено почти нищо за обединяването. Според зам.-министъра на икономиката и енергетиката Галина Тошева консултантът “Дейлот“ предлага първоначално да бъде създаден финансов холдинг, като дружествата ще работят самостоятелно една-две години, а най-важните решения ще се вземат от холдинга. Тя обясни, че целта е компаниите да свикват да работят заедно.
      Концепцията за създаването на холдинга, разяснена преди време пред парламентарната енергийна комисия, предвиждаше да се създаде финансова компания, в която да участват само централите, и се предлагаха три варианта за пускането на акции на българската и чуждите фондови борси. В първия се предлагаше от 5 до 15% от акциите й да бъдат пуснати на българската борса, а след 12-14 месеца - още 10-15%. Според втория вариант на лондонската борса и на такава в САЩ на целеви инвеститори трябва да бъдат предложени от 10 до 30% от акциите на компанията. Съществува и междинен вариант, при който на българската борса ще се продават 5-10%, а на чужди - 20-30% от акциите.
      Първоначалните намерения бяха в холдинга да влязат мините и централите, на следващия етап ще се присъединят “Булгартел“ и телекомуникационните дейности на НЕК, а впоследствие дейностите по преноса на ток и газ, като бъде създадена компания за пренос и системно управление на енергийните и газовите мрежи.
      Енергийни експерти коментираха, че създаването на холдинга ще отнеме година и половина, а компаниите трябва да се подготвят, защото в момента страдат от лошо управление и липса на финансова политика.
      На въпрос как ще действа министерството, ако Европейската комисия се обяви против създаването на холдинга, Тошева заяви, че ведомството ще се съобрази с препоръките й и производството и преносът ще се самостоятелни. Неотдавна Брюксел обяви стратегия за либерализация на енергийния пазар, която предвижда разделянето на производството от преноса, срещу нея се обявиха германската Е.ОN и френската ЕDF. “Булгаргаз“ и НЕК също заявиха, че ще подкрепят големите компании и са срещу последващото разделяне.

      http://dnes.dir.bg/2007/11/20/news2353716.html
    Working...
    X