Първоначално изпратено от ariman_007
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Трябва ли да се заплащат предварително акциите при IPO
Collapse
X
-
И по въпроса за book-building а, който някой колеги споменават надолу. Това е най-използвания способ за ИПО-та по цял свят. Защо да не е приложим и тук? Основно е, че с този способ се балансира търсенето и предлагането. Ако търсенето е голямо цената се изстрелва. Ако си играл рисковане купуваш скъпи акции и то в по-голямо количество, от това което си искал. Съвсем просто.
Всеки си има глава на раменете и да си мисли дали да поема рискове. Дали ИП-то да ти иска пари си зависи от него дали ще ти носи риска.
Коментар
-
СМЕЯ ДА ТВЪРДЯ ,ЧЕ ГОРНАТА АНКЕТА Е МАНИПУЛАТИВНА И ЗАДАДЕНА КАТО ЗА ДОМАШНО ЗА ГЛАСУВАНЕ ОТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ПОСРЕДНИЦИ И ДР.ИНСТИТУЦИИ,С ЦЕЛ ДА СЕ ОТРАЗИ "МНЕНИЕТО НА ИНВЕСТИЦИОННАТА ОБЩНОСТ".СПОРЕД МЕН С ТАКОВА АНОНИМНО ГЛАСУВАНЕ И С ГЛАСОВЕ ФАНТОМИ ,ЩЕ СЕ ИЗФАБРИКУВА ОСНОВАТА НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРЕДВАРИТЕЛНО ВНАСЯНЕ НА СУМИТЕ.И ВСЯКО НЕСЪГЛАСИЕ ЩЕ ПОЛУЧИ ОТГОВОР-АМИ НАЛИ ТАКА ГО ИСКАХТЕ.КОЕТО ЩЕ Е ОТКРОВЕНА ЛЪЖА И ПЪЛНА ИЗМАМА.ЖАЛКО,ЧЕ УВАЖАВАНИЯ ОТ МЕН"INVESTOR.BG" СЕ ЯВАВА КАТО СЪУЧАСТНИК В ТАЯ ГНУСОТИЯ.
Коментар
-
Може би трябва да има някакво частично внасяне на средства предварително, например 10%; това ще гарантира сериозност на офертата, защото ако даваш оферта за 220 000 акции за 22 милиона, без да имаш пукната пара.Но решение за това трябва да се вземе в конкретния случай.Защото за някоя емисия може да няма достатъчно желаещи и ако се въведе предварително записване, то няма да се запише.
Коментар
-
Какво ще "bкажете колеги, това което КФН допуска по проспектите за записване на акции по метода на "book-building, не е ли в нарушение на Закона за пазарите на фин. инструмнети, а преди два дни и ЗППЦК. То по нашето законодателство , инв. посредник е длъжен да изпълнява нарежданията по реда на посъптването им. По долу цитатът от новия Закон за пазарите за фин. инструменти.
Чл. 33. (1) Инвестиционният посредник завежда в специален дневник по реда на постъпването им всички нареждания на своите клиенти.
(2) Инвестиционният посредник е длъжен да изпълнява незабавно, честно и точно приетите клиентски нареждания, включително да спазва реда на постъпване на идентични нареждания.
Коментар
-
Категорично не трябва да се иска кеш предварително, т.е. това не трябва да е задължително.
Само по себе си "book-building" не означава нищо, освен "пълнене или написване на книгата" на приетите поръчки, т.е. на Запад няма единна стандартизирана процедура. Пребладават случаите - около 60 - 87 % според различните изследвания и пазари - в които издателят на книжата /често след съгласието на мениджъра на емисията/ има пълната дискреция да реши кои поръчки да удовлетвори, като се ръководи от много и избрани от него критерии-вид на инвеститора, дисперсия, вкл. и географска, реноме, и т.н. Логично, плащането на цената става само след определянето на инвеститорите и приетите поръчки.
При първичната търговия по традиция и поради много странични причини /помислете за законите срещу изпирането на пари и финанс на тероризма/ се отдава предпочитание на интересите на емитента, а не на инвеститора - първият определя на кого на продаде/от кого да се финансира. Инвесторите са равнопоставени само доколкото спрямо тях се определят еднакви правила - напр. на всеки поръчката може да бъде класирана на 100 %, на 50 %, или да бъде декласирана. Това положение ще го видите в 90 % от проспектите на Запад от последните няколко години!
Всяко IPO у нас трябва да се преценява от КФН поотделно, и когато има струпване на неудачно избрани критерии, или фактори /включително и откровено незнание на структуриране на пласмента, неумение или манипулиране, срив на пазара и т.н./, да се иска съответната промяна, и то предварително.
Всякакви постулати от рода на "парите напред" могат само да утрепят предлаганията в страната. Ако презаписването само по себе си беше опасно явление, то цивилизовният свят отдавна да го беше забранил. Всъщност как?
Коментар
-
"
Ще бъдат ли наложени ограничения върху презаписванията на емисиите нови акции при първичните предлагания?
- Този проблем се свързва с това, че при първичните предлагания в някои случаи парите постъпват много след като са дадени заявките за участие, т.е. дават се "кухи" заявки за книжа, срещу които не стоят реални пари, и се афишират бомбастични, например 12 пъти, презаписвания. От своя страна това води до "убеждението" и нагласата, че книжата са изключително търсени и цените ще се повишат многократно на вторичния пазар. В някои случаи това несъмнено е така и веднага могат да се посочат поне два-три примера от последната година.
На този етап в комисията смятаме, че не бива да задължаваме инвеститорите да дават предварително парите си за участие в първично предлагане. Това ще е против утвърдената световна практика. Подобно изискване за блокиране на средствата ще изгони и големите чуждестранни инвеститори, към които са насочени една немалка част от емисиите нови книжа. Така че тук трябва да внимаваме за веждите и очите... Ще оставим на пазара сам да намери вярната посока."
Това е част от интервюто с Димана Ранкова пред в-к "Дневник"от 15.10.2007г.Както и част от отговора.
В близко бъдеще очаквам поне 1 неуспешно IPO,което да отрезви всички.Звучи абсурдно ,но с тези над 60 задаващи се насреща ППП, нагласата,че през борсата могат да се привлекат пари за каквото ти хрумне,може да изиграе лоша шега някому.
Що се отнася до презаписванията,никой не е луд да държи или да внася пари ,когато няма нищо сигурно.Когато ми гарантират ,че ще запиша ,каквото искам-добре.До 10% ,като вид капаро-да.Инак-сбогом на IPO-тата.
Коментар
-
Анкетата не съдържа някои съществени варианти, като, например, да предплащат само юридическите лица.
Струва ми се, че духът на законодателството ни, а може би и буквата, изисква равнопоставеност между лицата (юридически и физически). Надявам се, че няма да става нужда да регистрираме ЕООД-та.
Според мен би било уместно да се изисква задължително предплащане 100 %, само ако и другата страна (емитентът) също има реципрочното задължение да удовлетвори заявките на 100 % от записаните акции.
Защо се търсят ограничителни мерки само в посока на търсенето? Представете си, че в случая с Трейс емитентът беше длъжен да удовлетвори всички записани акции. За колко милиарда, мислите, че щяха да бъдат заявките?
Коментар
-
Най-разумно ми изглежда 25% за всички оферти. Така ще липсва моментът с кухите поръчки, но и няма да има прекалено много разпродажби и промени в цените на другите акции. Ако пък някой мажоритар реши като Трейсианците да има много акционери да направи ограничение в броя акции, които може да закупи ФЛ/ЮЛ - примерно - не повече от 0.05% от предлаганото количество акции на ИПО-то, като по този начин ще си гарантира минимум 2000 акционери и няма има нужда да се правят такива невероятни заявки за цялата емисия, да се заявяват фиктивни суми и да се получават такива невероятни презаписвания.
Коментар
Коментар