IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мажоритари - добре или зле?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Respect
    А аз как да разбера дали мажоритаря е читав или не? Трябва да питам в полицията дали има контакти с мафията или какво? Не че ако има, това не може да се окаже плюс...
    Според мен участниците във форума са стигнали до консенсус кои са читавите и кои куци.
    Например читави - Оргахим, Монбат
    Куци - Биовет, Златни пясъци.
    Всеки би могъл да си даде мнението, като едва ли ще има съществени различия.
    Не е препоръка.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Даниела Пеева
      А как да разбереш какъв е той - не е лесно. На пръв поглед дружества, които не закъсняват с отчетите, разкриват задоволително количество информация могат да се окажат с доста лоши мажоритари.
      Трябва преценката да се прави комплексно -
      1. отношение към миноритарните акционери - да споделят навреме с тях и добрите и лошите новини чрез управителните органи на дружеството /все пак с неговите гласове се избират тези хора/
      2. Отношение по време на общото събрание
      Отношение към заинтересованите лица - това са клиенти, доставчици, работници, служители и обществото като цяло. Отново чрез управителните органи
      И т.н
      Ако мога да добавя и
      3. Когато се свикват общи събрания да имат кворум,защото имаме една компания която от 4 свикани ОСА няма кворум,не могат да си разделят предприятието и печалбата я няма и т.н. Сигурно се сещате коя е .

      Коментар


      • А как да разбереш какъв е той - не е лесно. На пръв поглед дружества, които не закъсняват с отчетите, разкриват задоволително количество информация могат да се окажат с доста лоши мажоритари.
        Трябва преценката да се прави комплексно -
        1. отношение към миноритарните акционери - да споделят навреме с тях и добрите и лошите новини чрез управителните органи на дружеството /все пак с неговите гласове се избират тези хора/
        2. Отношение по време на общото събрание
        Отношение към заинтересованите лица - това са клиенти, доставчици, работници, служители и обществото като цяло. Отново чрез управителните органи
        И т.н

        Коментар


        • Ако дружеството има мажоритарен акционер има няколко ползи за дребните акционери, разбира се с уговорката, че мажоритарят няма за основна цел да преточва дружеството и "да краде сам от себе си"
          1. Един мажоритарен собственик винаги изгражда дългосрочна стратегия за развитието на компанията. Ясно е, че ако компанията расте и се развива добре - това се отразява на общия просперитет на всички акционери, които могат да получат печалби от покачване на цената на акцията или от бъдещи дивиденти/безплатни акции.
          2. Когато акционерът е мажоритарен не се наблюдават конфликти в компанията /ако са много на брой крупни акционери конфликти винаги има/ и мажоритарят съсредоточава своето внимание в бизнеса на компанията, а не да решава междуакционерни конфликти
          3. Стабилност на ръководството на компанията - при много на брой акционери, които се стремят да придобият контрол може да се наблюдава честа смяна на ръководството, което да дестабилизира дружеството, пък и честата смяна води до т.нар. феномен "да крадем като за последно"
          Разбира се ако акционерите не гледат дългосрочно на инвестицията си в дадена компания за тях е по-добре да има много на брой по-големи акционери, които да наддават за дребните акции.
          В случай, че мажоритарят няма интерес да споделя печалбите с дребните акционери мястото на това дружество не е на борсата. И миноритарите следва да бъдат овъзмездени за това - например чрез търгово предлагане.
          Както се казва в една реклама "Въпрос на мажоритар"

          Коментар


          • Веднага можеш да разбереш къв е мажоритаря, ето ти Биовет:
            -Продава 3 кокошки, 2 прасета и 1 теле и отчита печалба...66к за година. А тва че е монополист в сегмента,..ся дай да не издребняваме толкоз.
            Или пък Мостстрой:
            - Акция 3к а пък печалба колкото един пенсионер на пазара в Красно село дето продава вестник "строго секретно" ся, за задължения пак да не издребняваме.
            И така нататък и така нататък.
            За да ти е мирна главата си купи акции на Трейса и добре дошъл в клуба.

            Коментар


            • А аз как да разбера дали мажоритаря е читав или не? Трябва да питам в полицията дали има контакти с мафията или какво? Не че ако има, това не може да се окаже плюс...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Michelangelo
                Читав мажоритар - добре (даже едно от най-важните неща за една компания)
                Нечитав мажоритар - много зле, дори и дружеството да е фундаментално супер........... )

                Абсолютно вярно и много точно мнение.
                Примери за тези две групи мажоритари на компании - много могат да се намерят.

                Коментар


                • Читав мажоритар - добре (даже едно от най-важните неща за една компания)
                  Нечитав мажоритар - много зле, дори и дружеството да е фундаментално супер (пример: POLIM, TOPL, ... )

                  Коментар


                  • няма еднозначен отговор на въпроса ти
                    от една страна притежаването на голям пакет акции от един акционер е проблем за малките щото не могат да влияят при вземането на решения
                    от друга страна обаче имайки предвид че контрола от страна на акционерите е силно занижен при голямо разсейване на капитала мениджмънта може да стане почти неконтролируем
                    така че читавия мажоритар може да си е голям плюс
                    за пример можеш да видиш случващото се около доверие и софарма
                    *Не е предложение за покупко-продажба на ценни книжа.

                    Коментар


                    • Ami vsi4ko ima dobri i loshi strani.

                      Dobroto:
                      Ako ima majoritar, toi se grizi za kompaniata v dalgosro4en plan. Ako si naemesh rabotnitsi ( pardon kradtsi), te gledat v po-kratak period.

                      Loshoto:
                      Nai-dobroto za majoritaria moje da ne e nai-dobroto za drugite aktsioneri... Primerite sa mnogo i togava aktsionerite ili prodavat ili se primiriavat.

                      Moeto li4no mnenie e, 4e dokato kompaniata e malka e po-skoro dobre. No kogato porasne, stane goliama, togava ,oje bi ne e nai-dobroto.. Li4no mnenie samo.

                      Коментар


                      • Kolkoto po-goliam e free floata, tolkova po-dobre za malkia investitor.

                        Inache v obshti lini s mizernite %ti free float na povecheto drujestva na bfb nito mojesh da razchitash na dividenti, nito da si otkupiat dialovete obratno zatva stiskash palci za bull market i iako spekula
                        NIAMAM KIRILICA V OFICCEa molia, budete tolerantni...

                        Коментар


                        • Мажоритари - добре или зле?

                          Като дадено дружество има мажоритар, това не е ли по-рисковано за инвеститорите от това да са няколко големи акционери? Нали като имаш акция, тя е ценна, защото:

                          1) Дава дивиденти
                          2) Можеш да я продадеш на някой, който иска да получи контрол над предприятието

                          Т.е. ако има мажоритар, никой друг не може да вземе контрола и отпада полза 2 (никой няма да иска да ти купи акцията, защото пак няма да може да направи нищо с нея). Ако мажоритаря не желае да дава дивиденти, тогава отпада и полза 1. Тогава мажоритаря може да дава дивиденти само ако иска да вдигне цената на акцията и по някое време да си продаде и своите.

                          От друга страна може би при мажоритар дружеството ще се управлява по-лесно и по-ефективно (което не изключва горните недостатъци).

                          Я си кажете мненията, че май куцо, кьораво и сакато ще излиза на борсата и трябва да отсяваме негодното.
                        Working...
                        X