If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Няма как да запишат тая банка. Провалено ИПО. Ако искат все пак да листнат банката това трябва да стане на около P/B 2.5x което прави 3 лева и то максимална цена от 3 лв. Сега видях, че Скарлатов си смятa multiples с новия емитиран капитал..... така не се научиха, че това не е правилно, защото:
1. Не е ясно колко пари ще съберат и дали изобщо ще се листнат.
2. Мултиплицира се капитал, който не е ясно какво ще стане с него.......
Инвестбанк си правят сметките без кръчмаря ... просто не е нормално да си мислят, че при тази обстановка, при тези цени и показатели някой нормален инвеститор ще си купи тяхни акции ...
Коментар
Anton Chigurh
hahahhaha
Няма как да запишат тая банка. Провалено ИПО. Ако искат все пак да листнат банката това трябва да стане на около P/B 2.5x което прави 3 лева и то максимална цена от 3 лв. Сега видях, че Скарлатов си смятa multiples с новия емитиран капитал..... така не се научиха, че това не е правилно, защото:
1. Не е ясно колко пари ще съберат и дали изобщо ще се листнат.
2. Мултиплицира се капитал, който не е ясно какво ще стане с него.......
Въпреки колебливия пазар напоследък банката вярва, че ще успее да набере 60 млн. лв.
Управлението на публична компания не е забавно. Финансовият регулатор има безкрайни изисквания, миноритарните акционерни са вечно недоволни, а при най-малкия проблем портфолио мениджъри и журналисти ти загряват телефона. Затова обикновено компаниите излизат на борсата само при нужда. Българските банки, които нямат зад гърба си голяма международна институция, определено са в тази ситуация. Те имат голяма нужда от капитал. Простото правило е, че за да раздаваш кредити, трябва да имаш адекватно количество собствени средства. През миналата година това беше нещото, което изкара на фондовата борса две от малкото останали банки с предимно българско участие - ПИБ и Корпоративна банка. Сега по техните стъпки тръгва и Инвестбанк. Разликата отпреди година е, че сега пазарът далеч не е толкова гостоприемен към новите компании. В резултат дори няколкото малки първоначални публични предлагания (IPO) се провалиха. Въпреки това мениджмънтът на банката е оптимистично настроен и не обмисля отлагане.
"Следват някои юридически процедури и смятаме, че предлагането би могло да стане края на март, началото на април. Дали избрахме правилния момент? Не, това не е най-добрият момент - не само за Инвестбанк, но и за всяка фирма, която иска да се качи на борсата. Причината е известна на всички, това е глобалната криза на капиталовите пазари", обясни Владимир Владимиров, изпълнителен директор на Инвестбанк.
Предложението
на Инвестбанк към инвеститорите е в размер на 10 млн. нови акции, с които капиталът на банката да достигне 80 млн. лв. Ценовият диапазон, в който ще се приемат поръчки, е 5.90-7.20 лв., като така при успех банката би набрала между 59 и 72 млн. лв. Емисията ще бъде пласирана на база на заявения интерес и подадените поръчки, по метода бук билдинг (от англ. book building), който дава по-широка свобода на продавача при определянето на цената и разпределянето на книжата. От Инвестбанк обаче уверяват, че не се предвижда преференциалното им разпределение за отделни групи инвеститори.
Активите на банката през 2007 г. се удвояват до 1.08 млрд. лв., а неодитираната печалба на банката за 2007 г. бележи петкратен ръст до 10.25 млн. лв. Владимиров поясни, че одитът е към своя край и вероятно окончателното число ще достигне над 10.5 млн. лв. "За 2008 г. отново очакваме доста сериозен ръст на активите и печалба от порядъка на 20 млн. лв., като не включваме в тези разчети предстоящото IPO", добави той, като подчерта, че това са по-скоро песимистични прогнози. "С това IPO няма да се нуждаем от капиталова подкрепа през следващите три години до 2010 г.", каза още Владимиров.
Основни акционери в Инвестбанк са Петя Славова (с 21.1%) плюс контролираните от нея "Феста холдинг" (70.1%) и "Винком" (5.5%). След края на предлагането се очаква свободно търгуваният дял да достигне около 15%, като досегашните основни акционери са поели ангажимент да не участват в IPO и да не продават свои акции за период от шест месеца. "Доколкото ни е известно основните акционери нямат намерение да продават мажоритарния пакет акции на този етап", каза Владимиров.
При сегашното неспокойствие на инвеститорите е трудно да се предвиди каква ще бъде
Реакцията на пазара
"Ние не се стремим към рекорди по отношение на презаписване или по отношение на постигната цена. Очакваме предложените 10 млн. акции да бъдат изкупени изцяло, но не очакваме голямо презаписване и не очакваме цените да са горната част на тази скала. Оптимизмът ни, че това IPO ще бъде успешно, се базира на тенденцията на добро развитие на банката", каза Владимиров и обясни, че засега не са водени разговори с потенциални инвеститори, но множество фирми - клиенти на банката, са заявили категорично своето участие.
Сред инвестиционната общност обаче цари по-скоро скептицизъм. "Ниската ликвидност на местния пазар и липсата на свободен паричен ресурс ще направи набирането на 59 милиона лева значително тежка задача. Проблемът с ликвидността на банковия сектор в Америка и Западна Европа, която охлади ентусиазма на инвеститорите към публичните банкови институции, е предпоставка за по-слаб интерес от чуждестранни инвеститори", прогнозира Илиян Скарлатов, директор "Капиталови пазари" в "София интернешънъл секюритиз". "При цена от 5.90 лв. за акция на Инвестбанк коефициентът цена към счетоводна стойност (P/B) е 3.21, същевременно към момента трите водещи публични банки се търгуват при P/B от средно 3.28, като при ЦКБ той е 2.76. Сравнено със сектора, Инвестбанк не предлага никаква отстъпка в цената, а сравнена с ЦКБ, е видимо по-скъпа. Още повече ако се вземе предвид сравнително ниската възвращаемост на капитала", добави той.
Показателите за рентабилност на банката изглеждат по-ниски от средните нива (виж таблицата), но от банката обясняват, че те са доста изкривени от двете увеличения на капитала в края на миналата година. "Ако се смята реално времето, в което сме разполагали със средствата, рентабилността на капитала на банката е 21%, а през 2008 по план ще е по-висока", обясни прокуристът на банката Цанко Коловски. "Имаме право, ако пазарната ситуация не е добра, да го отложим, но самият факт, че продължаваме, означава, че сме оптимисти", добави той.
Явно зора за привличането на свеж ресурс е голям и не търпи отлагане
Владимир Владимиров: Ние не се стремим към рекорди по отношение на презаписване или по отношение на постигнатата цена. Очакваме предложените 10 млн акции да бъдат изкупени изцяло, но не очакваме голямо презаписване и не очакваме цените да са в в горната част на тази скала (5.90 - 7.20 лв).
спокойно, няма да е близките 3-4 мес. ще изчакат поне 3-мес. отчет да покажат резултатите и да оправят коефициентите, че на тая цена няма да мине номера
като гледам какво става по света и как можеш да си купиш евтини банкови акции по света то тук това ми се вижда смешка акцията не струва и 3 лева в сегашната ситуация ,тия що е пуснаха сега просто не разбирам
Коментар
Anton Chigurh
Първоначално изпратено от meche_cveti93
1anti написа:
всяко зло за добро Smile както каза преди малко един приятел - поне няма да дръпнат пари от пазара с таз цена Smile
По принцип съм любител на финансовите акции..... , но при тези параметри тук ще участвам само , ако ме закарат под конвой ......
Az tuk shte vlezna na 4.50-5 lv hahhahaha
Za da dostigna tazi cena izpolzvam metoda izhluchitelno podhodqshtiq za ocenka na finansovi institucii mnojitel EV/Net Income!!!!!
в цената влиза и една вечеря с ... шефката на свещи,гленфидич и кубински натурален шоколад
...кой ви гледа цената Smile камоли нек'ви проспекти
a shefkata dali e saglasna daje i za neq ne bih uchastwala, tezi mai iskat da stignat KTB po kapitalizacia, i to s napolowinata na tehnite aktiwi - ami golqm napyn shte e, no za tqh sigurno si zaslujawa.
Коментар