ИнвестБанк направи ли IPO вече?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Новите IPO 2007
Collapse
X
-
Енергийните монополи може да са на борсата от 2008 г.
България може да листва на борсата миноритарни пакети от държавните газови и енергийни монополисти още в началото на 2008 г., ако управляващата коалиция одобри дълго обсъждания план за това. Не е коментирана пълна приватизация на "Булгаргаз" и НЕК, за да се гарантира, че потребителите ще бъдат защитени и цените ще останат достъпни.
Коментар
-
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=372696
Проспектите на още 2 компании чакат одобрение
Други 5 дружества подготвят документи
Автор: Стефан АНТОНОВ
днес, 19:33
Инвестиционните проспекти на още 2 компании, обявили желанието си да предложат свои акции за търговия на фондовата борса, вече са внесени и чакат одобрение от Комисията за финансов надзор. Това са "Финанс инженеринг" и "Хидроизомат". Те се подготвят за вторични публични предлагания, които вероятно ще се осъществят през октомври.
В инвестиционния посредник "Авал ин" вече са получили писмото от КФН относно проспекта на "Финанс инеженеринг", съобщи Александър Бухчев, прокурист на дружеството. Капиталът на компанията е 10.386 млн. лв, но конкретен фрий флоут още не се споменава. Дъщерни дружества на "Финанс инженеринг" са операторът на пощенски услуги "Постфинанс" и енергийните "Финауто", "Неготино пауър", "Вестинг електрик" и "Финанс инженеринг енерджи".
Проспектът на "Хидроизомат", също е в КФН, като от ръководството на компанията очакват становище. От настоящия капитал в размер на 1.050 млн. лв. за търговия ще бъдат предложени 200 хил. акции, което прави фрий флоут около 20%, съобщи Борислав Недялков, председател на съвета на директорите. Той допълни, че емисионната стойност за акция ще е около 5 лв.
В етап на подготовка са проспектите на още няколко компании, които планират да ги внесат в регулатора до края на следващия месец. От тях първично публично предлагане възнамеряват да направят от "Херти", които произвеждат алуминиеви и пластмасови капачки за бутилки. Компанията планира да увеличи капитала си от 12 млн. на 15 млн. лв., като предложат 3 млн. нови акции с номинал 1 лев. Проспектът трябва да бъде готов и внесен до средата на септември, поясни за "Дневник" финансовият директор на компанията Елена Захариева.
За реализация на инвестиционната си програма 1.3 млн. акции с номинал 1 лев ще предложи и великотърновската компания "Дървообработване". Настоящият й капитал е 3.3 млн., но предвижданото разрастване на дейността в партньорство с "Икеа" налага набирането на средства през капиталовия пазар, което вероятно ще се осъществи през декември, прогнозира изпълнителният директор Атанас Василев.
С емисия от 2 млн. нови акции на борсата възнамеряват да излезе и инженеринговата компания "Енемона". Дружеството контролира "Ломско пиво", чиито акции вече се търгуват на борсата.
Твърдо намерение за придобиване на публичен статут и листване на БФБ -София, са изявили още от "Софарма трейдинг" и "Инермат", като проспект на второто дружество вече се подготвя от инвестиционния посредник "Авал
Коментар
-
http://dnevnik.bg/show/?storyid=362233
"Варненски бряг" ще излиза на фондовата борса
Акционерите ще гласуват решението през септември
от Весела НИКОЛАЕВА [54 прочитания]
днес, 19:43
Поредна компания, която търси купувач, ще излезе на Българската фондова борса - това е "Варненски бряг" АД, стана ясно от поканата за общо събрание на акционерите му, публикувана в Държавен вестник. На извънредно събрание на 11 септември те ще решават придобиването на публичен статут на дружеството, чиито основен актив е хотел "Одесос" във Варна.
Изпълнителният директор на "Варненски бряг" Пламен Цанков заяви, че има вероятност дружеството да бъде продадено, а през фондовата борса това е по-изгодно заради данъчните облекчения. Той поясни, че вероятно за търговия ще бъде пуснат минимален пакет акции, но още не е решено дали предлагането ще е първично или вторично.
"Варненски бряг" е приватизирано от работническо-мениджърското дружество "Варненски бряг 98" през 1998 г. за 2.055 млн. долара. Преди години в активите му е бил и хотел "Мусала", който обаче е продаден. Справка в ДАКСИ показва, че капиталът на компанията е 212 хил. лв., а неин основен собственик е офшорната фирма "Фаворит трейдинг лимитед".
С цел продажба досега на Българската фондова борса са качени две компании - "Бялата лагуна", което е малък курортен комплекс на Черно море, и "Ломско пиво" АД, чието публично предлагане приключи преди дни.
При подобни дружества, които се качват на борсата с цел продажба, пазарът гледа само като страничен наблюдател, коментира Минчо Минчев, главен дилър в Инвестбанк. Щом законът го позволява, не виждам пречка да се прави, добави той.
Васил Василев, финансов анализатор в "Карол", също коментира, че към момента законодателството в България позволява ползването на значителни данъчни преференции при продажбата на акции, в това число и на мажоритарни пакети. Поради това няма да е чудно, ако покрай вълната нови компании на борсата се възползват и такива, чиято цел е продажба на мажоритарния пакет с цел ползване на данъчни облекчения, каза той.
Според Минчо Минчев това е предварително договорена сделка, в която външен инвеститор не би могъл да се включи и поради тази причина отношението към миноритарните акционери и корпоративното управление на компанията нямат значение за пазара.
Не мога да кажа, че това е най-удачната причина за листване на една компания на борсата от гледна точка на миноритарните инвеститори, но като цяло такива случаи не са изключени през следващите години, е мнението на Васил Василев.
Коментар
-
http://www.seenews.com/news/topnews/
INTERVIEW - Bulgarian Copper Miner Asarel Medet To Go Public in 2008
Коментар
-
Втора компания от групата на „Спарки“ ще се търгува на борсата.
Русенската компания „Спарки“ ще излезе на Българската фондова борса чрез вторично предлагане на свои акции. Предложението ще бъде гласувано от акционерите на общото събрание, което е насрочено за 27 юли, стана ясно от съобщение в последния брой на Държавен вестник.
Компанията е собственост на „Спарки България“, която държи и 75% от капитала на „Спарки Елтос“, чиито акции се търгуват на БФБ - София.
Според електронния регистър ДАКСИ капиталът на „Спарки“ е 1 млн. лв.
През 2006 г. година „Спарки“ е реализирало 31.365 млн. лв. приходи от продажби и печалба след данъчно облагане в размер на 1.796 млн. лв. За настоящата година поставените цели пред компанията са достигане на продажби 50 млн. лв. и печалба след данъци 6 млн. лв.
Инвестиционната програма за периода 2007-2010 г. предвижда изграждане на нова производствена фабрика в Русе. В нея се предвижда да бъдат внедрени най-модерни технологии на стойност 23 млн. евро.
Коментар
-
http://www.monitor.bg/bussiness/arti...id=40&eid=1091
Предстои май нещо тука. Преди време бяха проявили интерес към излизане на БФБ.
Коментар
-
Централен депозитар регистрира Трейс Груп Холд и Финанс Инженеринг АД
12.06.2007 16:32
Акциите на Трейс Груп Холд и Финанс Инженеринг АД бяха регистрирани в Централен депозитар, показва седмичния бюлетин на институцията.
Трейс Груп Холд e концентрирано в областта на строителството и свързаните с него дейности, като обединява 10 обвързани компании, седалищата на които са в структуроопределящи региони на РБългария.
Това са Пи Си Ай, СК Трейс, УСМ АД, ПСФ Мостинженеринг, Трейс Бургас, Трейс София, Родопа Трейс, Берко Трейс, Пътстройинженеринг и Пътно подържане АД.
Трейс Груп Холд АД е член на Асоциацията на индустриалния капитал в България, на българска браншова камара "Пътища" и на БТПП. Основният капитал на дружеството е 2 млн. лв.
Финанс Инженеринг е специализирано в консултациите на дружества относно капиталовата им структура, управление и придобиване на финансови вземания и на дългови портфейли, факторинг, фючърси, управление на предприятия в ликвидация, както и на предприятия в ликвидни кризи, консултантски и информационни услуги, маркетинг и финансов инженеринг и др.
Основният капитал на дружеството е 10.386 млн. лв., като Трейдърс Интернейшинъл, САЩ притежава 87.50% от компанията, а Генади Табаков има 12.50 на сто.
Финанс инженеринг АД притежава по 100% от капитала на Финанс инженеринг енерджи ЕАД – София и Финауто ЕООД – София и 50% от Постфинанс АД – София.
От двете компании не бяха открити за коментар относно плановете им свързани с Българска фондова борса.
За листване на Българска фондова борса ще гласуват акционерите на Инермат АД на предстоящото на 27 юли 2007 г. общо събрание на акционерите, пък става ясно от съобщение в Държавен вестник.
Инермат АД е приемник на създаденото през 1968 г. ДСО 'Инертни материали' Стара Загора. По това време са били проектирани и изградени находищата 'Зимница' – за добив и преработка на речна баластра, и 'Братя Кунчеви' – за добив и преработка на различни фракции трошен камък.
Компанията е специализирана в добива и преработката на материали за строителството, като пясък, трошен камък, чакъл, бетон и др.
Капиталът на дружеството е 2.566 млн. лв., като Тракшън Ентърпрайсис, САЩ притежава 77.944% от дружеството, а Христо Василев и Кристиана Василева-Пенкова имат респективно по 18.317 и 2.954 на сто.
Коментар
-
Първоначално изпратено от AbritusПървоначално изпратено от InvestorrrАми да, минаха така да се каже две - на ЕУБГ и Тодоров. ЕУБГ първия ден бяха продадени акции на 2.7 лв. средна ако не се лъжа, така че може да се каже, че при сегашната цена е успешно, докато това не Тодоров не бих казал.
Коментар
-
Първоначално изпратено от InvestorrrАми да, минаха така да се каже две - на ЕУБГ и Тодоров. ЕУБГ първия ден бяха продадени акции на 2.7 лв. средна ако не се лъжа, така че може да се каже, че при сегашната цена е успешно, докато това не Тодоров не бих казал.
Коментар
Коментар