IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ИмПулс I АД

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение
    Може би сте го видели, но и тук да го има
    Компанията е записала обикновени акции за 300 хил. лева на проведеното учредително събрание

    Коментар


    • Може би сте го видели, но и тук да го има
      Дружеството още не е решило дали да се листне на основен пазар на БФБ, или на западна борса с фокус върху зелените инвестиции

      Коментар


      • Първоначално изпратено от haryy

        Аз от лятото насам си мисля, т.е. от както се разбра за увеличаването на капитала, че е по нормално, за всички, които им гласувахме доверие, да раздадат някакъв, макар и символичен дивидент, примерно по една, или две стотинки, защото съм убеден, че много хора си купиха акции на датата 07.07.2021 год. / по спомен мисля, че тогава беше /, просто защото познаваха лицето и човека Николай Мартинов, и просто защото имаха голямо доверие. Честно казано мажоритарите, на които имаме доверие на БФБ се броят на пръсти. И много ми се искаше да подхвана този въпрос на уебинара, който беше съвсем наскоро, но се отказах. Ако те не искат да дадат такъв дивидент, винаги ще ме оборят.
        Аз например бих го приел като подигравка,откъде ви идва на ума дивидент 1-2 стотинки или дивидентна доходност 1.5 процента,с това ли ще привличаме инвеститори при над 10 процента инфлация?
        Last edited by спекуланта; 19.12.2023, 21:22.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Slg Разгледай мнение

          Правил ли си сметка колко е къшът от дивиденти от БФБ компаниите и какво би се паднало на акция?
          Не!
          Сега прегледах публикувания доклад за дейността до 09.2023.
          НАличност кеш 477К. Спокойно от този кеш могат да дадат по 0.05 лв, което прави малко под 300К.

          Едно такова действие би дало живот на акцията и със сигурност ще излезе от този рейндж последните месеци 1.20 - 1.28лв.
          Last edited by polax; 20.12.2023, 08:35.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение
            Мисля си дали няма да е добре да раздадат дивидента от дивидентните дружества, като дивидент за акционерите през 2024?
            Предстоят увеличения и този кеш не им е жизненоважен.
            ефектите, които ще постигнат са няколко:
            - на първо място ще намалеят мераклиите на аска.
            - ще върнат позагубеното доверие на сегашните акционери, които вече чакаме дивидент.
            - ще раздвижват интереса към акцията и цената ще е друга, като ще повишат интереса към увеличенията.

            Мислите ли, че има резон в размислите ми?
            Правил ли си сметка колко е къшът от дивиденти от БФБ компаниите и какво би се паднало на акция?

            Коментар


            • Мисля си дали няма да е добре да раздадат дивидента от дивидентните дружества, като дивидент за акционерите през 2024?
              Предстоят увеличения и този кеш не им е жизненоважен.
              ефектите, които ще постигнат са няколко:
              - на първо място ще намалеят мераклиите на аска.
              - ще върнат позагубеното доверие на сегашните акционери, които вече чакаме дивидент.
              - ще раздвижват интереса към акцията и цената ще е друга, като ще повишат интереса към увеличенията.

              Мислите ли, че има резон в размислите ми?

              Коментар


              • Стартъпът Kikimora.io, който разработва продукти за киберсигурност е получил финансиране за общо 993 хил. евро от фондове и бизнес ангели, съобщи за Forbes България Красимир Коцев

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Slg Разгледай мнение
                  Това, което споделихте е полезно за много от хората, инвестирали в Импулс и ще донесе позитиви на акцията.
                  Аз се радвам, че все пак четат тук, защото това май е единственото място, където лесно могат да намерят обратната връзка на миноритарните инвеститори. В крайна сметка те движат пазара. Определено тук най-доброто предстои, ама май ще е след известно време

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                    Благодаря за споделената кореспонденция колега! Предполагам вече се убедихте, че долния ми пост е бил точен!? Аз рядко говоря нещо без да съм запознат. Радвам се, че сега и вие сте по-наясно и можете да прецените за себе си.
                    Успех!




                    Ами не, изобщо не работят безплатно. Просто малко отложено, но в никакъв случай безплатно. Мисля, че никой и не очаква друго. Всеки труд се заплаща. Просто тяхната схема е доста сложна и объркваща за нас, непрофесионалните инвеститори. Но аз съм взел решение вече за себе си, ще стискам тук, докато Storied Data бият по капитализация Apple.

                    Коментар


                    • Благодаря за споделената кореспонденция колега! Предполагам вече се убедихте, че долния ми пост е бил точен!? Аз рядко говоря нещо без да съм запознат. Радвам се, че сега и вие сте по-наясно и можете да прецените за себе си.
                      Успех!



                      Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                      Т.е. искаш да ти работят почти безплатно!? Ти би ли го правил?

                      Коментар


                      • Това, което споделихте е полезно за много от хората, инвестирали в Импулс и ще донесе позитиви на акцията.

                        Коментар


                        • Благодаря за отговорите!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dimi71 Разгледай мнение
                            Здравейте!
                            Благодаря, че наистина държите на дребните инвеститори!
                            Колкото до възнаграждението формално погледнато е така. Но да не забравяме привилегированите акции в Имвенчър 1 и най-вече в Имв.2 където е основния ресурс на фонда
                            Доколкото разбирам, чрез т.нар. Коректив, се отказват от тези 20% когато парите са дошли от Имв 1 и 2. Надявам се да съм разбрал правилно. Остават да се облагат директните инвестиции на БФБ. Ами тези инвестиции мога да си ги правя и сам, без да губя 20%. Така разсъждавам като дребен инвеститор. Може и да греша, но доста хора във форума са на подобно мнение.
                            Разбира се, нямам претенции за 20% в Имвенчър 1 и 2, защото там наистина всичко зависи от вашите усилия и те трябва да бъдат възнаградени.
                            В Илевън примерно, възнаграждението е в определени в Устава рамки - между 300 и 400 хил.лв.
                            В HRC мисля, че нямат разходи за управление.
                            Та затова мисля, че няма да изкарате много пари от клас В в Импулс, а доста дребни ще се върнат към акцията

                            Кутия
                            Re: Отпадане на привилегии по акции клас Б
                            От:
                            Николай Мартинов
                            До:
                            dimcho veselinov
                            Здравейте


                            Дори с възнагражденията, които имаме да получаваме в бъдеще от ИмВенчър 1 и 2 няма да достигнем рентабилност в следващите 2 години поне. От ИмВ 1 нямаме текущо възнаграждение - там всичко е отложено, от ИмВ 2 имаме 1 % годишно още една година и след това също става отложено. Каквото имаме да получаваме ще бъде обложено с 3 - 5 годишна инфлация.
                            След последната корекция за инвеститорите в Импулс е разликата е 0.1% дали са инвестирали директно в ИмВ 1, 2 или 3. Таксата от 20% се прилага само веднъж. Разликата за инвеститорите в Импулс е, че имат борсовата ликвидност.

                            По въпроса за борсовите компании - да, инвеститорите могат да си ги купят и сами. Хипотезата за придобиването им обаче е това, че са растящи и носят дивидент, а не това, че са борсови. С времето делът на чисто борсовите компании ще намалява, като се запазва фокуса за стремеж към 30 % дивидентски растящи компании. Планът е в следващите 2 години да няма значителни покупки на борсови компании, а да се инвестира в Им3, така че делът на борсовите компании ще пада.

                            Илевън е подобен на нас проект, но не точно. Първо това беше извадка от успелите компании на Илевън от едно общо много диверсифицирано портфолио създадено преди над 5 години преди ИПО им, което беше обезценено на 65 % и новите инвеститори купиха само работещите към този момент компании. Този инструмент има 5 години срок и екипът на Илевън получи при създаването му 10 % безплатни акции. Тоест на екипа е платено предварително 2 % на година, при нас цялото възнаграждение е отложено. Отделно те имат текущо възнаграждение както сте писали.

                            В ЕйчАрКепитъл ако нямат възнаграждение, то това е грешка, която ще им е трудно да оправят и от там вероятно няма повече да привличат инвеститори или ще предложат на акционерите промяна в посока безплатни акции или тантиеми. Ние притежаваме незначителен дял от акциите на Импулс , за разлика от ръководството на ЕйчАрКепитъл което е мажоритарен собственик и затова акциите от клас Б изравняват мотивацията.

                            И трите компании позволяват на инвеститорите да купят различни стратегии на инвестиране и различни по зрелост портфейли от растящи компании. Първите две са екстракт от най - доброто, което е правено в последните 7 - 10 години на дяловия пазар в България, докато нашият е сформиран средно преди около 3 години. Общото между тях е че инвеститорите могат да участват с примерно 100 лева само.

                            Тезата ми е че макар и подобни трите казуса са несравними.

                            Коментар


                            • Здравейте!
                              Благодаря, че наистина държите на дребните инвеститори!
                              Колкото до възнаграждението формално погледнато е така. Но да не забравяме привилегированите акции в Имвенчър 1 и най-вече в Имв.2 където е основния ресурс на фонда
                              Доколкото разбирам, чрез т.нар. Коректив, се отказват от тези 20% когато парите са дошли от Имв 1 и 2. Надявам се да съм разбрал правилно. Остават да се облагат директните инвестиции на БФБ. Ами тези инвестиции мога да си ги правя и сам, без да губя 20%. Така разсъждавам като дребен инвеститор. Може и да греша, но доста хора във форума са на подобно мнение.
                              Разбира се, нямам претенции за 20% в Имвенчър 1 и 2, защото там наистина всичко зависи от вашите усилия и те трябва да бъдат възнаградени.
                              В Илевън примерно, възнаграждението е в определени в Устава рамки - между 300 и 400 хил.лв.
                              В HRC мисля, че нямат разходи за управление.
                              Та затова мисля, че няма да изкарате много пари от клас В в Импулс, а доста дребни ще се върнат към акцията

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение

                                Би ли споделил какви бяха въпросите и отговорите?
                                Благодрая!

                                Кутия
                                Отпадане на привилегии по акции клас Б
                                От:
                                Николай Мартинов
                                До:
                                chess_krakra@abv.bg

                                Здравейте

                                Във връзка с въпрос зададен от вас във форума на ИнвесторБГ за пълно отпадане на възнаграждението по акциите клас Б.

                                Ако приемем,че това възнаграждение отпадне напълно за нас ще има следните последици


                                Оставаме на следното възнаграждение, както е по устав

                                “Общото годишно възнаграждение на Съвета на директорите се изчислява, при спазване на следните условия: (а) в случай че чистата стойност на имуществото на Дружеството е в размер до 5 000 000 лева, годишното възнаграждение ще бъде в размер на 1 % от чистата стойност на имуществото на Дружеството; (б) в случай че чистата стойност на имуществото на Дружеството е в размер между 5 000 000 лева и 25 000 000 лева, годишното възнаграждението ще бъде в размер на 50 000 лева плюс 0.5 % върху превишението на чистата стойност на имуществото на Дружеството над 5 000 000 лева; (в) в случай че чистата стойност на имуществото на Дружеството е в размер над 25 000 000 лева, годишното възнаграждение ще е в размер на 150 000 лева плюс 0.1% върху превишението на чистата стойност на имуществото на Дружеството над 25 000 000 лева.”

                                Което към настоящия момент е около 70 хиляди годишно и се ограничаваме на 180 х лева при капитал 50 милиона лева които планираме да наберем в следващите 5 години. Това означава че в следващите пет години ние не трябва да си поставяме за цел Импулс да има самостоятелен екип, които да инвестира в директни сделки без да се използват възнагражденията, които се получават в Имвечърите.

                                Този подход ще ни лиши напълно от финансова мотивация да влизаме в директни сделки или да придобиваме дялове от управлявани от други мениджъри инструменти за инвестиране в растящи компании, защото след като достигнем 25 милиона активи под управление възнаграждението става 0.1 %.

                                Примерно е нужно да направим сделка директно в компания за 1 милион лева през Импулс. Тогава нашето цяло възнаграждение ще бъде 1000 лева годишно. Считате ли това за справедливо възнаграждение?



                                Поздрави

                                Николай Мартинов

                                Коментар

                                Working...
                                X