IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Телелинк Бизнес Сървисис груп АД (TBS)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Мисля, че справедливата цена е между 11-12 лв.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение

      Първо да видим кои са новите "камилчета".
      Май първо ще видим кои са "тарикатчетата" - http://www.x3news.com/?page=News&uniqid=647a161472455
      мненията ми не са препоръка за каквито и да е действия

      Коментар


      • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
        Мисля че имаме хубаво дъно на цената.........нататък ще видим
        Първо да видим кои са новите "камилчета".

        Коментар


        • Първоначално изпратено от maradona Разгледай мнение
          Май развръзката настъпи тука......
          Мисля че имаме хубаво дъно на цената.........нататък ще видим

          Коментар


          • Май развръзката настъпи тука......

            Коментар


            • Първоначално изпратено от wild at heart Разгледай мнение

              май обърка темата.
              оп грешка извинявам се! за другото Теле ставаше въпрос

              Коментар


              • Първоначално изпратено от tony1975
                Чата изключен и викат: "Няма въпроси"!!!
                Е как да питам за листването във Франкфурт ?

                май обърка темата.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

                  Много си прав. Нещо подобно е и в държавата като цяло - всеки си дърпа към него, нооо да не забравяме, че и хляба, и ножа са в мажоритара. за мен той показа какво иска да направи недвусмислено с дребните и с "управляващия". Вероятно греша, но такива действия, поне според мен трябва да се наказват.
                  Подценяваш ми се струва "управляващия" - той далеч не е безгласна буква. Стойността на собствеността на мажоритаря се дължи на "управляващия" и все още е зависима от него.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение

                    Тук открай време е като орел, рак и щука. Мажоритаря иска да продава, управляващия иска да работи и да развива, дребните искат дивидент и цена. По едно време изглеждаше, че всички интереси могат да се реализират, ама нещата не се случиха, времената се промениха и сега пак всеки дърпа на неговата си страна.
                    Много си прав. Нещо подобно е и в държавата като цяло - всеки си дърпа към него, нооо да не забравяме, че и хляба, и ножа са в мажоритара. за мен той показа какво иска да направи недвусмислено с дребните и с "управляващия". Вероятно греша, но такива действия, поне според мен трябва да се наказват.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

                      Хубав пост и доста аргументирано, логично мислене. Според мен проблемите са, че ако наистина искат да развиват компанията и са намерили купувач на акции, то:

                      1. Не бива да продават лични акции и по този начин парите да влезнат в техните джобове, а не в тези на компанията! Ако компанията има нужда от пари, за да се разраства/ преструктурира/ застрахова, то тези пари трябваше да влезнат в нея.
                      2. Защо по дяволите има обратно изкупуване ако ситуацията е такава?

                      Взех си преди време загубата и доверието ми е безвъзвратно загубено. Сега вече и задни салта да правят, никога няма и да помисля за тях.

                      П.П. Нямам представа кой е купувачът, но ако трябва да заложа, то бих предположил, че управлява чужди пари.
                      Тук открай време е като орел, рак и щука. Мажоритаря иска да продава, управляващия иска да работи и да развива, дребните искат дивидент и цена. По едно време изглеждаше, че всички интереси могат да се реализират, ама нещата не се случиха, времената се промениха и сега пак всеки дърпа на неговата си страна.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Trakiets Разгледай мнение

                        Но трябва да им се признае, че се опитват да продължат да развиват компанията, защото секторът е перспективен и възможности има достатъчно.
                        Хубав пост и доста аргументирано, логично мислене. Според мен проблемите са, че ако наистина искат да развиват компанията и са намерили купувач на акции, то:

                        1. Не бива да продават лични акции и по този начин парите да влезнат в техните джобове, а не в тези на компанията! Ако компанията има нужда от пари, за да се разраства/ преструктурира/ застрахова, то тези пари трябваше да влезнат в нея.
                        2. Защо по дяволите има обратно изкупуване ако ситуацията е такава?

                        Взех си преди време загубата и доверието ми е безвъзвратно загубено. Сега вече и задни салта да правят, никога няма и да помисля за тях.

                        П.П. Нямам представа кой е купувачът, но ако трябва да заложа, то бих предположил, че управлява чужди пари.
                        Last edited by 15-; 05.06.2023, 20:33.

                        Коментар


                        • Ето как аз виждам ситуацията.

                          Основният пазар на компанията в момента е България, а основният клиент навън е Adria Midco, която движи бизнеса на United Group в бивша Югославия.

                          Adria Midco има големи дългове. От години кредитният рейтинг на компанията е дълбоко в зоната "боклук". Това не беше голям проблем, когато лихвите бяха около нулата. Само, че след като ЦБ започнаха да вдигат лихвите, спредовете се увеличиха и цялата група United Group започна да оправя баланса си и да разчиства дългове. Продажбата на телекомуникационните кули в България, Словения и Хърватия е достатъчно показателна. Естествено ще намалят и ИТ инвестициите си. Тази година Телелинк очакват сериозен спад на бизнеса си с телекоми, а през следващите години не прогнозират никакъв растеж спрямо 2022 г.

                          Другият основен източник на приходи е България, в значителна степен обществените поръчки - министерства и държавни агенции, които искат да се "дигитализират". Нищо специално, но така или иначе има заделен бюджет (държавен или европейски), защо пък да не го изхарчат. Проблемът тук е, че политическата картина е изключително непредсказуема в последно време. Не знаеш този проект, по който правиш предварителна работа половин година, дали накрая изобщо ще се случи или ще го забавят или ще прекратят процедурата, ако в министерството влезе нов министър с друг екип и визия.

                          Какво правиш в тази ситуация?

                          Естествено, че диверсифицираш бизнеса. Търсиш по-стабилни клиенти и по-предвидима среда.

                          Телелинк са се насочили към придобивки в Румъния и Хърватия, където инвестират повече от нас в ИТ инфраструктура, но не чак толкова, за да компенсират спада, които очакват в България.

                          Затова търсят наистина големите пазари като Германия и САЩ. Само, че стандартът и конкуренцията там не са като в България, където реалната им конкуренция са 3-4 фирми, а другите продават основно хардуер. Там една ИТ компания може да избира между хиляди партньори. На Телелинк ще са им нужни сериозни инвестиции, за да придобият някаква критична маса. Първоначално ще разчитат на контактите си с компании, които работят в България (Луфтханза, примерно). Само, че това ще е до един момент и ще са им нужни повече и по-емблематични спечели търгове, ако искат да започнат да ги приемат насериозно.

                          Дали така са планирани да се развие бизнеса, още когато са излизали на борсата или в течение на времето са сменили курса, не знам. Може би е комбинация от двете. Но е ясно, че ситуацията е много по-различна от тази преди три години.

                          Не знам дали планът им ще успее, има доста неизвестни. Но трябва да им се признае, че се опитват да продължат да развиват компанията, защото секторът е перспективен и възможности има достатъчно.


                          Нямам директни наблюдения, но пък с наличната информация се опитвам да сглобя картина, която ми изглежда логична. Може и да греша
                          Във всеки случай не отписвайте компанията, само защото е спряла да дава дивидент. Дивидентът е резултат от развитието на бизнеса, а не обратното.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение


                            Дааа, на него можело с дисконт, а на нас със 45% форс , за да имаме стимул да държим и да се пренадяваме
                            житлянов ни пожъна как си му е реда, че и през ред ...
                            Направо ожъна с големия комбайн ! Лошото е, че с действията си такива като него сриват доверието не само в собствените им компании ! Дивиденти и растящ бизнес, ала бала приказки за наивници ! Освен, че подведоха дребните инвеститори излъгаха и професионални такива ! На уебинара на Импулс поставих въпроса за пакета им тук, надявам се ако не са го продали вече час по скоро да го направят ! Житянов и компания добре са усвоили схемите на гуруто им Спас Русев !

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Q35 Разгледай мнение
                              Не само дойде, ами отнесе каквото трябва и си тръгна!

                              Дааа, на него можело с дисконт, а на нас със 45% форс , за да имаме стимул да държим и да се пренадяваме
                              житлянов ни пожъна как си му е реда, че и през ред ...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
                                Събудете се! Купувача дойде!
                                Стана ли ясно кой е купувача ?

                                Коментар

                                Working...
                                X