IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шелли груп АД (A4L)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от emos Разгледай мнение
    Това прогноза за дъно ли е и ако е така кое те кара да го мислиш?За мен също 1,45 е много над вижданията ми но пък чак 1.00
    Цената ужасно много ще зависи от постигнатите резултати. В момента фирмата се листва на 13х очакваната ЕБИТДА за 2017г, която пък те прогнозират ще е над 3х по-висока от тази, която ще постигнат през тази година.
    Предвид на това, че от 2014г насам резултатите са само надолу, акционерите тук трябва да се запитат дали след като тази година направят само 700хил. лв ЕБИТДА, другата година дали въобще е възможно да стопират постоянния спад и да направят над 2млн. лв ЕБИТДА. Аз лично смятам, че ще е трудно.
    Причината ЕБИТДА-та толкова силно да се влияе от малък спад в продажбите е че фиксираните разходи са много голяма част от общите разходи и фирмата не може да е много флексибилна ако примерно загуби някой клиент.
    Така, че тази очаквана ЕБИТДА догодина ще им е трудно да я достигнат, а дори и да я достигнат, то пиър групата им търгува на около 7х, т.е. тогава цена от 1лв/акция би било справедливата цена.
    Ако не я постигнат, то тогава и 80ст ще са им много.
    Виждам много паралели със Сирма и не мога да разбера тези ритейл инвеститори записали акции на цена от 1.45лв! За тях няма ли NYSE, NASDAQ etc, че трябва да се набутват във фирма листваща само 10% от акциите си (ниска бъдеща ликвидност) и без лок-ъп.
    Явно още има да се взимат парите на наивниците докато се научат.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от emos Разгледай мнение
      Това прогноза за дъно ли е и ако е така кое те кара да го мислиш?За мен също 1,45 е много над вижданията ми но пък чак 1.00
      Това не е никаква прогноза! Но аз нямам доверие на компании, които правят ИПО, а тепърва щяли да си градят фундамента! И 1,45 им е много, и 1,00 лев им е много! Но не е луд тоя, дето маа баницата!
      Даже и на 1,00 надали ще си купя!!!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от emos Разгледай мнение
        Това прогноза за дъно ли е и ако е така кое те кара да го мислиш?За мен също 1,45 е много над вижданията ми но пък чак 1.00
        при тези показатели които Equity даде, мисля че не бива да се учудвам и на други още по-големи пируети.)))) Преди ipo-то само мимоходом погледнах някои цифри от табличката из проспекта и това направо ме отказа - просто не си направих труда да смятам каквито и да са показатели.)))) Затова ползвам случая да кажа тенкю на К-оператора за положения труд, при все това, че може да му е изглеждало безсмислено )))))
        Last edited by precakanoto; 21.10.2016, 16:05.
        Не е препоръка... !!!
        "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

        Коментар


        • Първоначално изпратено от THE TRADER Разгледай мнение
          Аз ще чакам да си взема от пазара на 1,00 - 1,01...
          Това прогноза за дъно ли е и ако е така кое те кара да го мислиш?За мен също 1,45 е много над вижданията ми но пък чак 1.00
          За българина идеалното място за живот е държава с железни закони спазвани от всички но не и от него

          Коментар


          • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
            съгласно съм за цената, но за филма - сирма2-алтерко имам друго предположение ))))
            Много от младите играчи не са гледали филма - бианор2 ))) а старите са го позабравили. Това което си мисля е че може да гледаме не сирма2-алтерко а бианор2-алтерко))))))
            Преди сирма имаше друго айти изпълнение, то не бяха реклами и шумотвевици, как щели да завземат америка и т.н.))) а какво се оказа - поне успяха да си купят сградата за офиса ))))))))
            И като допълнение на казаното от теб бих дал и един пример с компания от бранша Telerik. Който може си го може, на момчетата не им беше нужна нашата умряла борса за да бъдат забелязани. Да не говорим за цената на, която си продадоха компанията. Тук тия всичките взети заедно не могат да се продадат за толкова, а съм сигурен, че ще дадат мило и драго ако има кой да им предложи 256млн.долара.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от White Walker Разгледай мнение
              ......
              Цената от IPO-то за мен е неоправдано висока. Дано не съм прав, но тук май влизаме във филма "Sirma 2: Allterco".
              съгласно съм за цената, но за филма - сирма2-алтерко имам друго предположение ))))
              Много от младите играчи не са гледали филма - бианор2 ))) а старите са го позабравили. Това което си мисля е че може да гледаме не сирма2-алтерко а бианор2-алтерко))))))
              Преди сирма имаше друго айти изпълнение, то не бяха реклами и шумотвевици, как щели да завземат америка и т.н.))) а какво се оказа - поне успяха да си купят сградата за офиса ))))))))
              Не е препоръка... !!!
              "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

              Коментар


              • Аз ще чакам да си взема от пазара на 1,00 - 1,01...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                  Според мен Сирма и Алтерко трябва да се обединят!

                  Цветан от ИПО-то на Сирма поне си купи ново бюро, а и вече принтира на цветен Canon! Липсва му само термостат в стаята, така че след сливането ще може да следи температурата в офиса и по смартфона.
                  Даде страхотна идея, ще се получи хубава синергия !

                  Коментар


                  • Сърма 2.
                    Вижте пазара - 30 от 40 компании в БГ40 се търгуват на 10-15 г. дъна и какви са им оценките, и тогава лъсва, колко е несъстоятелно това ИПО. Апропо - не съм чел нищо за него, нито отчет,, нито нищо - ЗНАМ ЧЕ ВСЯКО ИПО НА БФБ Е БЕЗУМНО СКЪПО и не си губя времето Трябват ми само два-три компентара да прочета, да видя БГ40 и предварително ти става ясно, че в сегашаната ситуацуя на БФБ ИПОтата някак как да са далавера Т.е са далавера но за ИПетата и Мажо
                    Bulls on BSE

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                      Според мен Сирма и Алтерко трябва да се обединят!

                      Цветан от ИПО-то на Сирма поне си купи ново бюро, а и вече принтира на цветен Canon! Липсва му само термостат в стаята, така че след сливането ще може да следи температурата в офиса и по смартфона.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от White Walker Разгледай мнение
                        Цената от IPO-то за мен е неоправдано висока. Дано не съм прав, но тук май влизаме във филма "Sirma 2: Allterco".
                        Според мен Сирма и Алтерко трябва да се обединят!

                        Цветан от ИПО-то на Сирма поне си купи ново бюро, а и вече принтира на цветен Canon! Липсва му само термостат в стаята, така че след сливането ще може да следи температурата в офиса и по смартфона.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Ferry Разгледай мнение
                          право думаш!
                          Алтерко е високорискова инвестиция, съобразно продуктите, които предлагат.
                          Но пък цена от 1.30 - 1.50лв за измеренията на нашата смешна борса може и да е достатъчна... знам ли.
                          Eдинственият наистина по-перспективен продукт, който би могъл действително да попадне в полезрението на чужди заинтересовани таргет групи е ШИ.
                          останалите им продукти са реплика на вече преливащи от подобни продукти пазари.
                          това ме навява само на мисълта, че искат да се продадат а.с.а.п. и вероятно ставайки публични, ще се харесат повече на някой заинтересован купувач.
                          Това да купуваш публична фирма е по-сложно от частна! Трябва да отправиш предложение към миноритарите, да чакаш регулатора да го одобри, да правиш дилистинг и да се занимаваш със скуиз аут. Адвокатите и банките прибират огромни суми за такива дейности.
                          По-скоро не търсят чужд инвеститор, а при липсата на такъв гледат дали има шарани на борсата, които да клъвнат.

                          Наистина не мога да повярвам, че още има инвеститори на БФБ, които купуват на 13х ЕБИТДА миноритарен дял от фирма. Мислех си че 2007 още се помни, но уви.
                          Даже Елана, които обикновенно нямат представа от фирмите които рисърчват на БФБ, са написали че пиър групата е на 6.7х ЕБИТДА 2016!

                          То и за това сега има 160 акционера, повечето със сигурност ритейл, с малки изключения на някой заблуден фонд.

                          Коментар


                          • Бях го писал в самото начало и го споменях още няколко пъти, но пак ще го кажа: Алтерко нямат ниакъв шанс да наложат She в развитите държави. Защо? Защото в развитите държави вече има развита IoT индустрия. В Германия говорят за smart градове, където всичко е IoT, а ние тук тепърва говорим за IoT като отделни елементи в домашния условия. Отделно от това, големите играчи в бранша влагат в рисърч на IoT продукти горе-долу толкова пари на година, отколкото ще е капитализацията на Алтерко след IPO-то, само че в EUR.

                            Специфичното при софтуерните фирми е, че растежът на бизнеса им си проличава по ръста на наетите IT специалисти, които имат достатъчно опит (защото начинаещи без опит всеки може да наеме). Rule of thumb - за двойно повече приходи от нови проекти ти трябват двойно повече програмисти. Я някой да погледне в проспекта и да ми припомни какъв е ръстът на IT кадрите при Алтерко за последните 3 години.

                            Отделно, че печалбата в Алтерко "изтича" напълно легално под формата на заплати/бонуси на директорите. Това го пишеше в проспекта и се шашнах като видях какъв огромен процент от печалбата е под формата на заплати за директорите. В това няма нищо незаконно, разбира се, но малките акционери са сериозно ощетени.

                            Цената от IPO-то за мен е неоправдано висока. Дано не съм прав, но тук май влизаме във филма "Sirma 2: Allterco".
                            Last edited by White Walker; 20.10.2016, 20:25.
                            BSE is dark and full of terrors...

                            Коментар


                            • - " Първичното публично предлагане на Алтерко АД приключи с над 3 пъти по-голям интерес от страна на инвеститорите, спрямо минималното изискуемо условие за успех на емисията."

                              Така мисля е по ясно спрямо какво е повече от 3 пЪти

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                                Мога да ти кажа моята теория защо се прави това ИПО.

                                Много технологични фирми се опитаха да капитализират на вълната от фондове и стратегически играчи гледащи нашия ИТ сектор след придобиването на Телерик от Progress. После стана и транзакцията на Riverside с Fadata и някои решиха, че ако на една фирма и лепнеш етикета ИТ, то непременно ще се намерят чужди инвеститори готови да ти дадат куфар с пари.
                                Та теорията ми относно Алтерко е че са се опитали да се продадат на финансов или стратегически инвеститор или поне да наберат някакъв капитал за бъдещото развитие на продуктите си. Със сигурност е имало някакъв интерес, дошли са и са погледнали, сигурно са направили някакъв дю дилиджънс и са решили да не купуват или пък са оценили ниско компанията.
                                Сега акционерите все още искат да си монетизират инвестицията и какво по-лесно от това да се листнеш на БФБ. Никой не прави дю дилиджънс и можеш да говориш високопарни слова за как след 2 години ще се листнеш в Лондон и ще отвориш офиси в Америка и Азия (това в стил Сирма). Половината неща естествено никога няма и да станат, ама кой ли ти помни какво си казал миналата година.

                                Не мога да разбера фирма, която иска да бъда публична и гледа да набере 2млн. лв от борсата. Това да си публично дружество е и доста скъпо, тъй като трябва да създадеш няколко нови позиции - ИР, вътрешен одит и т.н., да работиш с по-големи (и обикновенно по-скъпи) одиторски фирми, адвокатски кантори и други консултантски фирми.
                                Въобще публичността не е евтина и би си заслужавала ако ще правиш голямо ИПО. Сумата, която те искат ще бъде буквално изядена за една година, така че се питам какво налага да се листват на БФБ вместо да направят private placement или да се продадат.
                                право думаш!
                                Алтерко е високорискова инвестиция, съобразно продуктите, които предлагат.
                                Но пък цена от 1.30 - 1.50лв за измеренията на нашата смешна борса може и да е достатъчна... знам ли.
                                Eдинственият наистина по-перспективен продукт, който би могъл действително да попадне в полезрението на чужди заинтересовани таргет групи е ШИ.
                                останалите им продукти са реплика на вече преливащи от подобни продукти пазари.
                                това ме навява само на мисълта, че искат да се продадат а.с.а.п. и вероятно ставайки публични, ще се харесат повече на някой заинтересован купувач.

                                Коментар

                                Working...
                                X