IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шелли груп АД (A4L)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Днешните акции заминаха основно у немско.

    Коментар


    • Лискача днес почти го сгънаха.Къде е тръгнал да пикае срещу вятъра.
      Утре >17 ,а защо не и >18

      Коментар


      • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
        Софарма, Агрия , Мбат и някои други направиха обратни изкупувания , за да подкрепят цената си.
        Епъл, Алфабет, Амазон и Nvidia удвоиха в последните месеци обратните изкупувания - отново за да подкрепят акциите си ...само тук обратното според някакви си юристи трябва да е извънборсово, което го превърна в безмислен и осакатен инструмент- пародия някаква!!!
        Експерта стига мрънка... когато не разбираш нещо по добре не се излагай... и ти беше в на ос к седя до човек които ти обясни регулациите за обратно изкупуване. В Германия

        Коментар


        • Софарма, Агрия , Мбат и някои други направиха обратни изкупувания , за да подкрепят цената си.
          Епъл, Алфабет, Амазон и Nvidia удвоиха в последните месеци обратните изкупувания - отново за да подкрепят акциите си ...само тук обратното според някакви си юристи трябва да е извънборсово, което го превърна в безмислен и осакатен инструмент- пародия някаква!!!
          Last edited by tony1975; 24.10.2022, 13:53.

          Коментар


          • Бастен,той Скота добре ти го е казал.
            След 8 месеца постваш някакъв анализ ??!! Постарал си се,ОК,но каква полза от него??
            А и най-важното.Къде ще ходи цената сега на база този анализ ? пак тишина
            И друго.Неохим е с P/E 1.05.Обяви 64млн печалба и точно след това падна 30%.Ta,полза има ли някаква от тези анализи на БФБ?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение


              Иначе ето и малко други финансови данни:

              Основните показатели към последния публикуван отчет (30.06.2022):
              * P/E: 26,6
              * P/B: 4,44
              • Забележка: Ако се елиминират Приходите от валутни операции, които коментирах по-горе, P/E скача на 32,5
              Цената тогава е 18,75 лв., респективно след лекото нормализиране на същата последния месец, в момента P/E и P/B са вече леко подобрени.

              На мен лично ми е интересно и да се анализира какво буквално „Държи“ (“Hold”-ва) компанията вече доста тримесечия. Логиката за търговец е да има някакви прилични складови запаси, но интересно е че тук има и други сериозни пера.

              1.) Стоките са 0,63 лв. на 1 акция. (в края на 2021 г. са дори 0,42 лв/акция).
              Проблема е, че цената на 1 акция не е 1 лв., а в момента (макар и леко подобрена спрямо 30.06.2022), все още е доста висока – около 17 лв. Т.е. срещу 17 лв, имаме 0,65 лв, СТОКИ, които чакаме да се „завъртят“ и да реализират печалба в даден момент

              2.) Вземанията са 1,40 лв. в 1 акция…. Т.е. вземанията са над 2 пъти повече от Стоките – принципно не ми изглежда много логично, но както и да е….

              3.) Най-интересна е ситуацията с „Паричните авоари“ – срещу 1 акция имаме цели 1,56 лв.=>
              Тези нива си стоят замразени от последното тримесечие на 2020 г. (там някъде май беше увеличението на капитала, което предполагам е формирало част от този огромен излишък).

              Общо взето не знам каква е идеята – реално вече цели 2 години са извадени от дейността. Интересно е, че след като на практика не се ползват, не ги и дават на акционерите !? (като дивидент се дават 0,10 лв. на акция от налични 1,56 лв.)… Обективно погледнато, това са „мъртви“ пари… надяваме се, че ще станат „живи“ (да генерират стойност за акционерите), но към днешна дата вече 2 години са си точно мъртви….

              Или като обобщение (извън нивата от около 25-30 на P/E от които акционерите разчитат да си върнат вложените пари), анализа чисто на Активите показва, че:

              Срещу 17 лв. (към момента) притежаваме:
              • 0,56 лв. в „Стоки“
              • 1,40 лв. във „Вземания“
              • 1,56 лв. в „Пари“
              =====================
              Общо: 3,52 лв. Краткотрайни активи в 1 акция (която в момента струва 17 лв.);

              Като за Търговска фирма, Краткотрайните активи са основния елемент в Баланса, който има значение.

              Или като обобщение, двата основни индикатора показват ЕДНОВРЕМЕННО:
              1. Необясним спад в рентабилността при ръст на Приходите;
              2. Срещу 17 лв. (цена на акция) притежаваме 3,52 лв. Краткотрайни активи, които като се завъртят ще трябва да реализират бъдещите печалби. (Без да се вторачваме, че половината от този краткотрайни активи не работят и реално дружеството може да работи и без тях).
              Горе с CAPS съм написал „ЕДНОВРЕМЕННО“, защото това е и проблема. Ако примерно рентабилността си беше добра и P/E се подобрява, няма значение, че срещу нашите 17 лв. имаме само 3,52 лв….

              Но когато ти спада рентабилността, някак си човек се замисля какво точно притежава срещу тези в случая 17 лв….

              Както се казваше - „Всеки сам си преценя“ ...

              Казано честно, не мисля, че много хора вземат под внимание отчетите по тази позиция (включително ти ), но дано съм видиш нещо, което да ти свърши работа, а ако съм бил полезен поне на 1 друг човек - добре дошло….
              Страхотен счетоводен анализ браво и много слаб инвестиционен...ако позволиш...ако беше така то от всеки счетоводител щеше да става инвеститор....и второто нещо всички твои чуденки и въпроси бяха многократно изговорени с ръководството на събранията тази година....идеята е че се движиш 8 месеца назад което в инвестирането е пагубно,... и сто пъти ти казах отиди и говори с хората.... и последно алтерко публикува сензационни продажби заради война и енергиина криза и последно когато инвестираш се опитай да избягаш от своят натурел... пробвай друг потготвени... не може само консерватизъм и цифри... има и други важни неща... успех
              Last edited by Scottie Pippen; 24.10.2022, 22:16.

              Коментар


              • Van Basten, поздравления за обстойния анализ. Една бележка за нетната печалба: ако отчиташ единичния ефект на курсовите разлики, не е ли добре да се отчете и отписването на значително вземане (1 429 хил), което намалява печалбата, но няма значително отношение към основния бизнес??
                Алтерко е растяща компания. Докато продажбите растат с добри темпове, другите показатели имат малко значение, според мен. По това акцията започва да прилича на събратята си от NASDAQ.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                  Гледам,че месец по-късно отново не си намерил време.Вероятно си много зает и не е заради това,че нямаш никаква идея къде ще иде цената след този отчет.

                  Иначе ето и малко други финансови данни:

                  Основните показатели към последния публикуван отчет (30.06.2022):
                  * P/E: 26,6
                  * P/B: 4,44
                  • Забележка: Ако се елиминират Приходите от валутни операции, които коментирах по-горе, P/E скача на 32,5

                  Цената тогава е 18,75 лв., респективно след лекото нормализиране на същата последния месец, в момента P/E и P/B са вече леко подобрени.

                  На мен лично ми е интересно и да се анализира какво буквално „Държи“ (“Hold”-ва) компанията вече доста тримесечия. Логиката за търговец е да има някакви прилични складови запаси, но интересно е че тук има и други сериозни пера.

                  1.) Стоките са 0,63 лв. на 1 акция. (в края на 2021 г. са дори 0,42 лв/акция).
                  Проблема е, че цената на 1 акция не е 1 лв., а в момента (макар и леко подобрена спрямо 30.06.2022), все още е доста висока – около 17 лв. Т.е. срещу 17 лв, имаме 0,65 лв, СТОКИ, които чакаме да се „завъртят“ и да реализират печалба в даден момент

                  2.) Вземанията са 1,40 лв. в 1 акция…. Т.е. вземанията са над 2 пъти повече от Стоките – принципно не ми изглежда много логично, но както и да е….

                  3.) Най-интересна е ситуацията с „Паричните авоари“ – срещу 1 акция имаме цели 1,56 лв.=>
                  Тези нива си стоят замразени от последното тримесечие на 2020 г. (там някъде май беше увеличението на капитала, което предполагам е формирало част от този огромен излишък).

                  Общо взето не знам каква е идеята – реално вече цели 2 години са извадени от дейността. Интересно е, че след като на практика не се ползват, не ги и дават на акционерите !? (като дивидент се дават 0,10 лв. на акция от налични 1,56 лв.)… Обективно погледнато, това са „мъртви“ пари… надяваме се, че ще станат „живи“ (да генерират стойност за акционерите), но към днешна дата вече 2 години са си точно мъртви….

                  Или като обобщение (извън нивата от около 25-30 на P/E от които акционерите разчитат да си върнат вложените пари), анализа чисто на Активите показва, че:

                  Срещу 17 лв. (към момента) притежаваме:
                  • 0,56 лв. в „Стоки“
                  • 1,40 лв. във „Вземания“
                  • 1,56 лв. в „Пари“
                  =====================
                  Общо: 3,52 лв. Краткотрайни активи в 1 акция (която в момента струва 17 лв.);

                  Като за Търговска фирма, Краткотрайните активи са основния елемент в Баланса, който има значение.

                  Или като обобщение, двата основни индикатора показват ЕДНОВРЕМЕННО:
                  1. Необясним спад в рентабилността при ръст на Приходите;
                  2. Срещу 17 лв. (цена на акция) притежаваме 3,52 лв. Краткотрайни активи, които като се завъртят ще трябва да реализират бъдещите печалби. (Без да се вторачваме, че половината от този краткотрайни активи не работят и реално дружеството може да работи и без тях).

                  Горе с CAPS съм написал „ЕДНОВРЕМЕННО“, защото това е и проблема. Ако примерно рентабилността си беше добра и P/E се подобрява, няма значение, че срещу нашите 17 лв. имаме само 3,52 лв….

                  Но когато ти спада рентабилността, някак си човек се замисля какво точно притежава срещу тези в случая 17 лв….

                  Както се казваше - „Всеки сам си преценя“ ...

                  Казано честно, не мисля, че много хора вземат под внимание отчетите по тази позиция (включително ти ), но дано съм видиш нещо, което да ти свърши работа, а ако съм бил полезен поне на 1 друг човек - добре дошло….

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                    Гледам,че месец по-късно отново не си намерил време.Вероятно си много зает и не е заради това,че нямаш никаква идея къде ще иде цената след този отчет.
                    Ето ти анализа на отчета за полугодието.

                    Калкулациите са правени в дните след излизане на отчета и ги направих на бързо още като излезе отчета, но наистина нямах време да ги оформя в пост....

                    Както и да вчера и тази сутрин си поиграх да ги "облека" в четима форма, като даже някои от показателите съм ги Update-нал към текущи цени, така че да изглеждат по-благоприятно.

                    Подчертавам отново, че си е просто анализ - НЕ претендирам, че съм прогнозирал движението на акцията и анализа си е валиден към момента на излизане на Отчета за полугодието.

                    Дано ти е полезен, ако решиш да се базираш и на фундамента при оценката на компанията....

                    =================================

                    Първо - за да отразя и шумотевицата последния месец с данните за значителения ръст в продажбите през Q3 - Не знам защо всички са се вторачили в тези ръстове и предизвикват такъв див ентусиазъм…. Защото самостоятелно не значат почти нищо. Трябва да се анализират в съвкупност с другите основни финансови показатели, които са в крайна сметка и доста по-важни.

                    Много по-важния показател е анализът на НЕТНА печалба, а за да се проследи връзката с ръстовете на приходите, е добре анализът да бъде на ниво „ЗА тримесечие“ (а не „към“ тримесечие, т.е. с натрупване). Така по-лесно се виждат трендовете !

                    Към 30.06.2022 г., Нетната печалба е 6‘338 хил.лв., като нетната печалба само за 2-рото тримесечие е 2‘429 хил.лв. (за 1-то респективно е 3‘909 хил.лв.).

                    Без задълбочаване, спада на печалбата изглежда „само“ (-38%), но ако се задълбочим в отчета се вижда, че част от формираната нетна печалба не е формирана от основната дейност („Продажба на стоки“), а от „Приходи от валутни операции и валутно – курсови разлики, нето“ – това е печалба несвързана с дейността.

                    Общо взето това ефект от огромния кеш дето държи дружеството (btw. за да си представите колко е много – това са по ~1,60 лв./акция, като дружеството разпределя към акционерите само по около 0,10 лв. за дивидент от тях,но това е една друга тема…) и който в края на 2021 г. в голяма степен е в USD, който в резултат на поскъпването тази година явно е допринесъл в голяма степен за печалбата.

                    Та приходите от тези валутни ефекти към 2-то тримесечие са 1‘559 хил.лв….. може да сравните приноса им в общата печалба.

                    За нуждите на анализа на рентабилността, реших да не вадя цялата печалба от тези валутни операции, а само промяната спрямо предното тримесечие (412 хил.лв. за Q’1). Така ефекта от валутните курсове САМО за Q’2 е (+1‘147 хил.лв.).

                    Респективно ако от общата нетна печалба за Q’2 се извади тази „валутна печалба“, остава нетна печалба от едва 1‘282 хил.лв. и спада спрямо предното тримесечие реално става -67 %

                    И ето сега как изглеждат данните като Сравнение на нетната печалба за първите две тримесечия на настоящата 2022 и съответно за предходната 2021 г.:
                    • 1-во тримесечие г.: 4‘047 хил.лв.
                    • 2-ро тримесечие 2021 г.: 2‘952 хил.лв.
                    • 1-во тримесечие 2022г.: 3‘909 хил.лв.
                    • 2-ро тримесечие 2022 г.: 1‘282 хил.лв.

                    Предполагам всеки може да си интерпретира тренда само на нетната печалба.

                    По-интересен за мен обаче е анализа на тренда на РЕНТАБИЛНОСТТА, т.е. именно анализа как огромните ръстове на Продажбите се отразяват на печалбата:

                    Рентабилност ЗА тримесечие (последните 3 завършени тримесечия + последното за 2020-а):
                    • 4-то тримесечие‘2020 г.: 54,6 % (Нетна печалба: 8’600 хил.лв. при Продажби за 15‘761 хил.лв.);
                    • 4-то тримесечие‘2021 г.: 29,1 % (Нетна печалба: 5‘916 хил.лв. при Продажби за 20‘349 хил.лв.);
                    • 1-во тримесечие‘2022 г.: 22,8 % (Нетна печалба: 3‘909 хил.лв. при Продажби за 17‘131 хил.лв.);
                    • 2-ро тримесечие‘2022 г.: 6,9 % (Нетна печалба: 1‘282 хил.лв. при Продажби за 18‘593 хил.лв.);

                    Какви са причини за тези данни само можем да гадаем...

                    Каква е логиката при ръст на продажбите да спада рентабилността нямам идея. На теория би следвало да имаме подобрение на рентабилността поради поне 2 причини:
                    1. Икономии от мащабите (по-добри цени на 1-ца стока, при поръчка на по-големи количества спрямо поръчка на по-малки количества);
                    2. При ръст на Приходите трябва да има подобрение на рентабилността, поради наличие на постоянни/фиксирани разходи (администрация, заплати на Top management, офиси, складови площи);

                    Логично би било, ако не се подобрява рентабилността, то поне да се запази, а не да спада, особено пък толкова рязко…

                    Лично за мен, важния показател е нетната печалба, която реално генерира стойността за акционерите. Ръста на приходите е от значение само ако допринася за ръста на печалбата, иначе си е просто един кух оборот.

                    Естествено – „Всеки сам си преценя“, кое формира стойност за него като акционер – оборот или печалбата за акционерите.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                      Гледам,че месец по-късно отново не си намерил време.Вероятно си много зает и не е заради това,че нямаш никаква идея къде ще иде цената след този отчет.



                      Глупости на търкалета от 1001 нощ
                      Много добре си спомням всичко, защото бях в тази тема почти нон-стоп от над 20-22 лв и се забавлявах с рибите.
                      И ще ти кажа какви бяха нещата.
                      Нито един ,повтарям НИТО ЕДИН ,не очакваше не 50% спад ,ами и даже корекция ! Погледите и насторенията бяха за над 50лв и тук- там плахи подвиквания за 100лв
                      Оная риба Грахам беше най-гръмогласния за 50лв и след като почнах да поствам графики и анализи продаде и после вместо да ми благодари ,взе да се прави на мъж.Азис също продаде след като аз взех да поствам !
                      То не бяха предложения за басове и какво ли не хаха
                      После останалите риби почнаха да "ловят" дъна от 26,24 и надолу.
                      Ето това са фактите и ги има в тази тема.Ако ти се чете, виж датите,върни 40-50 страници и дерзай
                      Ами, наистина бях много зает.... Както и да е - ще ти отговоря в отделен пост.

                      Тук ще коментирам само общите приказки и "меренето на п^шки".

                      Обективно погледнато абсолютно НЕ си прав - имаше хора, които очакваха спад - повечето си го казваха съвсем явно и открито - например Грую !
                      Аз лично също очаквах точно голям спад, а не "даже корекция" (както се изразяваш). Не съм го споделял преди да продам по обективни причини....
                      Когато продадох (беше на около 21 лв.) и след като се САМОБИЧУВАХ публично, че съм пропуснал да го направя на 25-26 лв, си споделих анализа на акцията - можеш да го прочетеш.

                      Дали е бил верен или не, е отделен въпрос... Тази акция е принципно показателна, че цената й върви много различно спрямо стойността й, така че вероятно просто съм имал късмет, пазара да се е движил в даден момент по реалната оценка на фундамента...

                      Както и да е - сега ще ти постна анализа - дано ти е полезен....

                      Коментар


                      • Ама хайде де...видя се че няма айс на 17 лв..все чакате на готово ...или чакате Тонката посреднощ да ви пусне някоя снимка белкем го повдигнете с 2 лв!
                        Last edited by X_Y; 24.10.2022, 09:43.

                        Коментар


                        • The Listed SME Research Hub is a website which offers access to published equity research reports for 20 qualified Small and Medium Enterprises (SMEs) listed on the stock exchanges of Bulgaria, Croatia, North Macedonia, Romania, Serbia and Slovenia.The Hub was launched on 20 May 2020 with the publication of initiation reports for four companies with the remainder to follow in the coming months. The Hub is part of the Listed SME Research Coverage Programme, an initiative supported by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and fully funded by the TaiwanBusiness EBRD Cooperation Fund.">

                          Коментар


                          • На седмична база Алтерко е свръх разпродаден и само 3 пъти досега в историята е бил на такива разпродадени нива.
                            Седмично РСИ под 40 е имало само 3 пъти ,като винаги след това е имало добър ръст .
                            Седмично РСИ под 40 означава и че ако досега не си продал,не е тук мястото да го правиш.Да ,може да падне още малко,но от риск/печалба гледна точка много,много по-изгодни са дългите позиции. Предполагам,че следващия месец ще видим сериозно съживяване тук (така казва германската графика)


                            https://tvc-invdn-com.investing.com/...4ecb4ae562.png


                            Коментар


                            • Първият по рода си напълно смарт хотел "The Emporium Plovdiv" стана най-добрият 5-звезден хотел на Балканите



                              The Emporium Plovdiv впечатлява с иновативни технологии за подобряване на хотелското изживяване за своите гости чрез концепцията на „умни стаи“ /Smart Rooms/, пълна с възможности за персонализиране, които позволяват на гостите да управляват индивидуални сценарии според настроението си: да регулират светлината в стаята си, да задават атмосферата, да отварят и затварят завесите и да контролират аудио-визуалните функции.
                              https://trafficnews.bg/biznes-klub/h...briiat-259514/

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Plemennika_na_shefa Разгледай мнение
                                лискачи
                                Да няма после

                                Коментар

                                Working...
                                X