IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шелли груп АД (A4L)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение
    Някой казва, че реалната цена тук трябва да е два пъти по-ниска от сегашната. Аз казвам, че предвид рентабилността и перспективите за растеж, реалната цена трябва да е три пъти над сегашната. Който желае, нека ме обори!
    Ти пък, според мен е 5,5 пъти - така ми го каза Dimitar (Allterco), а аз на него му вярвам повече от Библията. И който желае, нека ме обори

    Иване, искаш ли един бас - ще видим 15 лева преди да видим 25, ако изобщо някога ги видим. Ти си програмист момче, едва ли би ти било проблем бас за 200 кинта (или 100 евро, ако 200 кинта ти звучи стряскащо ) - та това са едва 2 акции на Балонерко в съвсем близко бъдеще. Аз имам 15 акции, с които мисля да ставам мЕлионерче, колко му е да ти заделя 2 и да се разплатя с теб, ако греша
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение

      Това не го разбирам - печалбата е счетоводна еквилибристика, която можеш да я докараш и като си поиграеш с амортизациите. Кеш флоуа на компанията е в пъти по-важен!
      Ако една компания има стабилен паричен поток, то можеш да сложиш много дълг и да инвестираш в нови активи. Заради амортизацията и лихвените плащания е напълно възможно компанията да покаже и загуба на първо време, но като паричен поток да е много стабилна.
      За теб такава компания е по-лоша ли?
      Не, но правилно казваш: "стабилен", Алтерко съм сигурен, че ще има такъв паричен поток, да видим след година две...

      Коментар


      • Някой казва, че реалната цена тук трябва да е два пъти по-ниска от сегашната. Аз казвам, че предвид рентабилността и перспективите за растеж, реалната цена трябва да е три пъти над сегашната. Който желае, нека ме обори!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от camm Разгледай мнение

          Спомням си как агенция за кредитен рейтинг присъди първокласен такъв на Еврохолд заради паричния поток, нищо че губеше милиони години наред, не е препоръка, особено за покупка на Еврохолд...
          Това не го разбирам - печалбата е счетоводна еквилибристика, която можеш да я докараш и като си поиграеш с амортизациите. Кеш флоуа на компанията е в пъти по-важен!
          Ако една компания има стабилен паричен поток, то можеш да сложиш много дълг и да инвестираш в нови активи. Заради амортизацията и лихвените плащания е напълно възможно компанията да покаже и загуба на първо време, но като паричен поток да е много стабилна.
          За теб такава компания е по-лоша ли?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

            Батя, не че нещо, ама на куропераора не можеш да стъпиш на малкия пръст на познанията Вярно, че си няма телефон и не е ясно какво ще се пъмпва или дъмпва, а това е решаващо за нашата клета борсичка. Тук стратегията винаги е била една - да се надуе колкото може, за да се привлекат шарани от бг и/или да се продаде на някой западен баламурник. Само дето и шараните, и баламурниците свършиха и сега сме на поселдните издихания на яхтсмените, което си личи от всеки дребен пъмп напоследък - много бързо ги заливат с хартия и акцията връща.

            Реалната цена е наполовина на сегашната - лично мнение, ама срещу яхта не се плува, докато не срещне айсберг
            Те западните баламурници обаче са на привършване в тази криза. А и трябва да са луди да платят премия за компания от България след като американските IoT пиъри търгуват на под 3х оборота 2022.
            Алтерко според мен се подлъгаха с този листинг (абсолютно ненужен) в Германия. Ако акционерите искаха да направят добра печалба, трябваше да се слеят с някой американски SPAC още преди повече от година и сега да търгува на NYSE с американски мултипъли.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

              Колега, за теб съм забелязал, че оценките ти изглеждат много добре теоретично издържани, но се оказват тотално неадекватни на практика! Затова за мен лично, твоята оценка за Алтерко в момента е с полезност клоняща към 0.
              Не искам да те обидя, просто изтъквам реалните факти видими досега
              Нека не забравяме, че говорим за компании на БФБ и за инвеститорите на тази борса!
              Приемам критиката ти, наистина оценките ми са теоритично правилни за нормално работеща борса с професионални институционални инвеститори.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение

                Точно за това говорим. С колко е надценена Алтерко, а не дали е скапана компания. Генерира печалба и много малък паричен поток, които според мен не отговаря въобще на пазарната й капитализация или потенциал за растеж, особенно пък през следващите 18мес, които със сигурност ще са трудни за бизнеса.
                Това е много труден за отговор въпрос! Ще си позволя да поразсъждавам. Първо ще започна с това, че следващите месеци може да са трудни, но има предпоставката да са добри и според мен ще бъдат такива. Компанията направи най-важното нещо... инвестира в хора и сега трябва да чакаме плодовете. Дали са правилните хора съвсем скоро ще си проличи. Относно паричните потоци на последната среща коментираха стоковата наличност и това, че работят да я оптимизират. В това Q, което е традиционно най-силното на компанията, от една страна трябва да си подготвен за него, а от друга в днешно време е по-добре да направиш икономии от обем (което се надявам да са успели да постигнат) отколкото да си с кеш. В края на Q1 23г, след като посъберат раздадените пари за това Q (вземания и собствения им склад), ситуацията с паричите потоци ще е различна. За догодина имаме новите продукти, които ще представят на CES и новия бизнес. Следя представянето на компанията и до сега не са имали предначертана цел, която систематично да не е била постигната и това е основанието да съм оптимист за това, че нещата и сега ще се случат по правилния начин. Когато тези параметри се подредят, вече не би изглеждала надценена... спрямо сегашните стойности. Тогава обаче отново ще е надценена, защото проблема е, че има глад за качествени компании. Докато компанията върви добре ще се движи с по-висок множител, трябва нещо да се обърка, за да стане подценена. Така че тя си е на стойността, просто по-високия множител е, защото очакванията към нея са по-високи.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                  Батя, не че нещо, ама на куропераора не можеш да стъпиш на малкия пръст на познанията ...
                  Че аз оспорвам ли му знанията!? Нали точно това писах.. на теория е отличник, на практика двойкаджия!
                  Те и БАН-ските старци пращят от знания, ама кютат на мизерни заплати, вместо да стават милиардери, правейки стартъпи - еднорози като колегите на Запад!
                  Схвана ли вече разликата или още трябва да ти се обяснява? Или ти е необяснимо, като Алтерко вече над 2 години!?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    Батя, не че нещо, ама на куропераора не можеш да стъпиш на малкия пръст на познанията Вярно, че си няма телефон и не е ясно какво ще се пъмпва или дъмпва, а това е решаващо за нашата клета борсичка. Тук стратегията винаги е била една - да се надуе колкото може, за да се привлекат шарани от бг и/или да се продаде на някой западен баламурник. Само дето и шараните, и баламурниците свършиха и сега сме на поселдните издихания на яхтсмените, което си личи от всеки дребен пъмп напоследък - много бързо ги заливат с хартия и акцията връща.

                    Реалната цена е наполовина на сегашната - лично мнение, ама срещу яхта не се плува, докато не срещне айсберг
                    Спомням си как агенция за кредитен рейтинг присъди първокласен такъв на Еврохолд заради паричния поток, нищо че губеше милиони години наред, не е препоръка, особено за покупка на Еврохолд...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                      Колега, за теб съм забелязал, че оценките ти изглеждат много добре теоретично издържани, но се оказват тотално неадекватни на практика! Затова за мен лично, твоята оценка за Алтерко в момента е с полезност клоняща към 0.
                      Не искам да те обидя, просто изтъквам реалните факти видими досега
                      Алтерко има много кеш и по-малкия паричен поток се дължи на по-големи вземания от продажбите, навярно се налагат заради големия им ръст, също така голямата му и растяща печалба странно как не му прави впечатление, не знам за другите, ама с това първо появяване от години мнооого ми падна в очите...

                      Иначе прав е, че следващите години ще са трудни за бизнеса, като ще се разрастват с 50 % за година, едва ли ще им е лесно, мъкааа, мъкааа...

                      Еврохолд пък има огромен кеш флоу, и десетомилионни загуби без последната година, ама не е препоръка за нищо...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                        Колега, за теб съм забелязал, че оценките ти изглеждат много добре теоретично издържани, но се оказват тотално неадекватни на практика! Затова за мен лично, твоята оценка за Алтерко в момента е с полезност клоняща към 0.
                        Не искам да те обидя, просто изтъквам реалните факти видими досега
                        Батя, не че нещо, ама на куропераора не можеш да стъпиш на малкия пръст на познанията Вярно, че си няма телефон и не е ясно какво ще се пъмпва или дъмпва, а това е решаващо за нашата клета борсичка. Тук стратегията винаги е била една - да се надуе колкото може, за да се привлекат шарани от бг и/или да се продаде на някой западен баламурник. Само дето и шараните, и баламурниците свършиха и сега сме на поселдните издихания на яхтсмените, което си личи от всеки дребен пъмп напоследък - много бързо ги заливат с хартия и акцията връща.

                        Реалната цена е наполовина на сегашната - лично мнение, ама срещу яхта не се плува, докато не срещне айсберг
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение

                          Точно за това говорим. С колко е надценена Алтерко, а не дали е скапана компания. Генерира печалба и много малък паричен поток, които според мен не отговаря въобще на пазарната й капитализация или потенциал за растеж, особенно пък през следващите 18мес, които със сигурност ще са трудни за бизнеса.
                          Колега, за теб съм забелязал, че оценките ти изглеждат много добре теоретично издържани, но се оказват тотално неадекватни на практика! Затова за мен лично, твоята оценка за Алтерко в момента е с полезност клоняща към 0.
                          Не искам да те обидя, просто изтъквам реалните факти видими досега

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

                            По-добре стойностна компания на завишена цена, отколкото скапана компания на много ниска цена"
                            Точно за това говорим. С колко е надценена Алтерко, а не дали е скапана компания. Генерира печалба и много малък паричен поток, които според мен не отговаря въобще на пазарната й капитализация или потенциал за растеж, особенно пък през следващите 18мес, които със сигурност ще са трудни за бизнеса.

                            Коментар


                            • Click image for larger version

Name:	316958061_10227976868869609_3431110401155087017_n.jpg
Views:	1
Size:	25.6 КБ
ID:	3994995

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение

                                Не съм наясно на кой сайт гледаш тази финансова информация, но марж от -110% не знам дали си даваш сметка какво представлява, ако въобще можеше да има такъв марж. Та толкова за инфото.

                                Дал съм как търгува пиър групата на Алтерко и защо капитализация от над 350млн. лв е висока оценка за компанията.
                                А Алтерко е компания с печалба, но много нисък кеш флоу, които отново не предполага такава оценка на компанията.
                                Информацията я взимам от същия сайт, в който показателите на Алтерко са:

                                Return on assets N/A
                                Return on equity N/A
                                Return on invested capital N/A
                                Gross margin 42,87%
                                Operating margin 15,87%
                                Net margin 13,06%
                                EBITDA margin N/A

                                Някои от показателите нямат стойност към момента, като към последния период, към който има информация са положителни, а не отрицателни стойности. Сайта е ТрейдингВю.

                                Що се отнася до показателите на компанията, изобщо не съм си правил труда да ги анализирам, самия чарт им е достатъчно показателен. Двуседмичен ръст след IPO-то и от там 93% спад за 2 години. Аз само показвам актуалната ситуация за компанията, за която и на 1 път оборота да се търгува, пак не си струва. Другата е доста по-добре има само 82-3% спад от началото на годината. Класическа американска корпорация. Залагат едни числа, които винаги подобряват при отчетите, ама проблема е, че в последните две години залагат само загуба и чат-пат излизат на печалба. Те като гледам са излезли на борсата месец преди Алтерко 2016 и от там до днес 150% скок в цената на акцията.... при Алтерко процента е малко по различен за щастие

                                Да капитализацията на Алтерко е висока, ама и по-висока ще става. Тук ще си позволя да цитирам един по-умен от мен човек и невъобразимо по-богат от мен "По-добре стойностна компания на завишена цена, отколкото скапана компания на много ниска цена"
                                Last edited by Key Ru; 24.11.2022, 09:58.

                                Коментар

                                Working...
                                X