IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шелли груп АД (A4L)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение

    Точно за това говорим. С колко е надценена Алтерко, а не дали е скапана компания. Генерира печалба и много малък паричен поток, които според мен не отговаря въобще на пазарната й капитализация или потенциал за растеж, особенно пък през следващите 18мес, които със сигурност ще са трудни за бизнеса.
    Колега, за теб съм забелязал, че оценките ти изглеждат много добре теоретично издържани, но се оказват тотално неадекватни на практика! Затова за мен лично, твоята оценка за Алтерко в момента е с полезност клоняща към 0.
    Не искам да те обидя, просто изтъквам реалните факти видими досега

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

      По-добре стойностна компания на завишена цена, отколкото скапана компания на много ниска цена"
      Точно за това говорим. С колко е надценена Алтерко, а не дали е скапана компания. Генерира печалба и много малък паричен поток, които според мен не отговаря въобще на пазарната й капитализация или потенциал за растеж, особенно пък през следващите 18мес, които със сигурност ще са трудни за бизнеса.

      Коментар


      • Click image for larger version

Name:	316958061_10227976868869609_3431110401155087017_n.jpg
Views:	1
Size:	25.6 КБ
ID:	3994995

        Коментар


        • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение

          Не съм наясно на кой сайт гледаш тази финансова информация, но марж от -110% не знам дали си даваш сметка какво представлява, ако въобще можеше да има такъв марж. Та толкова за инфото.

          Дал съм как търгува пиър групата на Алтерко и защо капитализация от над 350млн. лв е висока оценка за компанията.
          А Алтерко е компания с печалба, но много нисък кеш флоу, които отново не предполага такава оценка на компанията.
          Информацията я взимам от същия сайт, в който показателите на Алтерко са:

          Return on assets N/A
          Return on equity N/A
          Return on invested capital N/A
          Gross margin 42,87%
          Operating margin 15,87%
          Net margin 13,06%
          EBITDA margin N/A

          Някои от показателите нямат стойност към момента, като към последния период, към който има информация са положителни, а не отрицателни стойности. Сайта е ТрейдингВю.

          Що се отнася до показателите на компанията, изобщо не съм си правил труда да ги анализирам, самия чарт им е достатъчно показателен. Двуседмичен ръст след IPO-то и от там 93% спад за 2 години. Аз само показвам актуалната ситуация за компанията, за която и на 1 път оборота да се търгува, пак не си струва. Другата е доста по-добре има само 82-3% спад от началото на годината. Класическа американска корпорация. Залагат едни числа, които винаги подобряват при отчетите, ама проблема е, че в последните две години залагат само загуба и чат-пат излизат на печалба. Те като гледам са излезли на борсата месец преди Алтерко 2016 и от там до днес 150% скок в цената на акцията.... при Алтерко процента е малко по различен за щастие

          Да капитализацията на Алтерко е висока, ама и по-висока ще става. Тук ще си позволя да цитирам един по-умен от мен човек и невъобразимо по-богат от мен "По-добре стойностна компания на завишена цена, отколкото скапана компания на много ниска цена"
          Last edited by Key Ru; 24.11.2022, 10:58.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение

            Не съм наясно на кой сайт гледаш тази финансова информация, но марж от -110% не знам дали си даваш сметка какво представлява, ако въобще можеше да има такъв марж. Та толкова за инфото.

            Дал съм как търгува пиър групата на Алтерко и защо капитализация от над 350млн. лв е висока оценка за компанията.
            А Алтерко е компания с печалба, но много нисък кеш флоу, които отново не предполага такава оценка на компанията.
            Но пък за Монбат какви таблички правехте...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

              Много Ви благодаря за анализа! Намерили сте страхотни компании... Аз се чудя как сте отделили време, за да споделите тези прекрасни компании с нас, вместо да изкупите всички така изгодни акции.

              А сега сериозно, защо си губите времето да споделите тази информация! Ще си позволя и аз да анализарам някоя от тези компании С3.AI e 12,20$ днес от пика и 184$ декември20г. Моментната и ситуация е такава:

              Return on assets -19,45%
              Return on equity -22,39%
              Return on invested capital -22,10%
              Gross margin 71,82%
              Operating margin -112,10%
              Net margin -107,01%
              EBITDA margin -110,05%

              Видяхте маржин 70%, а не видяхте ли всички отрицателни показатели, не видяхте ли около долар годишна загуба на акция през последните две години?

              По-добре да стартираме една друга тема Дали бананите в Била са по-хубави от крушите на женския пазар? Там е мястото за съпоставяне на такава акция.

              Алтерко е компания с печалба... и понеже съм с компанията от IPO-то, пазарната и капитализация тогава бе 21млн тази година очакваме такава печалба... има растеж в обемите, в пазарите, в приходите, да маржа пада, но това е заради инвестицията в човешкия фактор, който сигурен съм ще се отплати подобаващо. Та сравневието Ви е за горната рубрика!
              Не съм наясно на кой сайт гледаш тази финансова информация, но марж от -110% не знам дали си даваш сметка какво представлява, ако въобще можеше да има такъв марж. Та толкова за инфото.

              Дал съм как търгува пиър групата на Алтерко и защо капитализация от над 350млн. лв е висока оценка за компанията.
              А Алтерко е компания с печалба, но много нисък кеш флоу, които отново не предполага такава оценка на компанията.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение

                Като гледам други подобни компании в този сектор - HW + SaaS (Alarm.com, Digi) и само SaaS (Everbridge, C3.ai), те търгуват на 2.5х до 3.2х оборота, а повечето са с gross margin от над 60%, като C3.ai дори е над 75% и ръст на продажбите от около 20%.
                Та се чудя как Алтерко има капитализация от над 350млн. лв след като генерират много малък паричен поток и въпреки това търгуват с премия над по-профитабилни компании листвани в САЩ.
                Много Ви благодаря за анализа! Намерили сте страхотни компании... Аз се чудя как сте отделили време, за да споделите тези прекрасни компании с нас, вместо да изкупите всички така изгодни акции.

                А сега сериозно, защо си губите времето да споделите тази информация! Ще си позволя и аз да анализарам някоя от тези компании С3.AI e 12,20$ днес от пика и 184$ декември20г. Моментната и ситуация е такава:

                Return on assets -19,45%
                Return on equity -22,39%
                Return on invested capital -22,10%
                Gross margin 71,82%
                Operating margin -112,10%
                Net margin -107,01%
                EBITDA margin -110,05%

                Видяхте маржин 70%, а не видяхте ли всички отрицателни показатели, не видяхте ли около долар годишна загуба на акция през последните две години?

                По-добре да стартираме една друга тема Дали бананите в Била са по-хубави от крушите на женския пазар? Там е мястото за съпоставяне на такава акция.

                Алтерко е компания с печалба... и понеже съм с компанията от IPO-то, пазарната и капитализация тогава бе 21млн тази година очакваме такава печалба... има растеж в обемите, в пазарите, в приходите, да маржа пада, но това е заради инвестицията в човешкия фактор, който сигурен съм ще се отплати подобаващо. Та сравневието Ви е за горната рубрика!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                  охоооо, кой се е появил - добре дошъл, куроператоре
                  Младите не те знаят, но по-старите помним дцф-ите ти
                  Добре заварил! Гледах кога за последно бях писал в Инвестор.БГ и са станали над 5 години. Реших да проверя и тук темите и някои от компаниите, които са ми от интерес.
                  Наскоро гледах подобна на Алтерко компания (IoT, sensors, switches) пак от Европа, но с доста силен SaaS компонент, а не просто хардуеър и за това им погледнах ориентировачно на какъв мълтипъл търгуват и се изненадах, че Алтерко реално са с премия над някои компании от пиър групата им (изброените по-долу 4 фирми), а не са толкова профитабилни.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение

                    Като гледам други подобни компании в този сектор - HW + SaaS (Alarm.com, Digi) и само SaaS (Everbridge, C3.ai), те търгуват на 2.5х до 3.2х оборота, а повечето са с gross margin от над 60%, като C3.ai дори е над 75% и ръст на продажбите от около 20%.
                    Та се чудя как Алтерко има капитализация от над 350млн. лв след като генерират много малък паричен поток и въпреки това търгуват с премия над по-профитабилни компании листвани в САЩ.
                    охоооо, кой се е появил - добре дошъл, куроператоре Дай сега малко по-обстойно за тази артия, че да не съм единственият псуван и хейтен тук, заедно с Ван Бастен де. Кажи се - всичко цветя и рози ли ще е, кога да чакаме 55 ойро на папир и т.н. Младите не те знаят, но по-старите помним дцф-ите ти
                    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

                      Момчето вчера беше на срещата и бе активен в задаването на въпроси. Общо взето очертава числата от отчета, нещо което и в статията на инвестор е направено, а още по-рано и ние в тази група обсъдихме. По интересното ми е как определиха целевата цена. Ето някои хора тук смятат, че мултипъла е много голям. Р/Е е около 17-18 да кажем. Нямам спомен каква бе заложената цел за печалбата за следващата година (ако някой си спомня или ако го има записано да сподели, защото трябва да го търся) и дали използват същия коефициент спрямо целта и така очертават целевата цел за след година. Та какво ли може да влияе за по-висок коефициент? Дали е сегмента и евентуалния му потенциал, дали има общо с пазарния дял на компанията в този сегмент или каквото и да било друго? Ще ми е интересно да чуя Вашите мнения!
                      Като гледам други подобни компании в този сектор - HW + SaaS (Alarm.com, Digi) и само SaaS (Everbridge, C3.ai), те търгуват на 2.5х до 3.2х оборота, а повечето са с gross margin от над 60%, като C3.ai дори е над 75% и ръст на продажбите от около 20%.
                      Та се чудя как Алтерко има капитализация от над 350млн. лв след като генерират много малък паричен поток и въпреки това търгуват с премия над по-профитабилни компании листвани в САЩ.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                        Точно за това отложих със седмица време - за да пристигнат до купувачите и да видим следващата свободна събота, колко ще са инсталирани
                        ОК, извинявам се за корекцията, грешно съм го разбрал първия път!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

                          Аз не съм голям специалист по Американските традиции, но мисля, че черния петък трябва да е тази седмица. Това което знам, без да твърдя че съм прав е, че това е деня след Деня на благодарността, който е последния четвъртък на Ноември. Така че би трябвало да е 25-ти. Също така не трябва да гледаме само петъка, а дните до понеделник, защото в годините назад това е периода, в който текът промо активностите на компанията. До кибер понеделника. Що се отнася до активациите на устройствата, няма как да станат веднага, трябва време за доставката, тъй като голяма част от продажбите са он-лайн.
                          Точно за това отложих със седмица време - за да пристигнат до купувачите и да видим следващата свободна събота, колко ще са инсталирани
                          Тази година решиха да оставят пускането на нови продукти за след новогодишните празници - дано продажбите вървят все така добре това трим. и без нови продукти

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение

                            Дано са така добри да покажат и съботата след черния петък(03.12.) колко активирани джаджи има
                            Аз не съм голям специалист по Американските традиции, но мисля, че черния петък трябва да е тази седмица. Това което знам, без да твърдя че съм прав е, че това е деня след Деня на благодарността, който е последния четвъртък на Ноември. Така че би трябвало да е 25-ти. Също така не трябва да гледаме само петъка, а дните до понеделник, защото в годините назад това е периода, в който текът промо активностите на компанията. До кибер понеделника. Що се отнася до активациите на устройствата, няма как да станат веднага, трябва време за доставката, тъй като голяма част от продажбите са он-лайн. На презентацията във вторник го казаха, че в момента на всеки 7 и малко секунди се активира устройство и целта е да стане на всеки 6 секунди. Активациите ще са през следващите няколко седмици и по-добре ще е да изчакаме информацията от компенията за продадените обеми. Те го правят, като през последните някоко години картинката е следната:

                            2019г. -> 68 000 у-ва и 1,6млн лв приходи
                            2020г. -> 320 000 у-ва и 7млн лв приходи
                            2021г. -> 400 000 у-ва и 9млн лв приходи

                            На въпросната среща очертаха и развитието на В2В сегмента. Казаха че са работили освен върху собствената си промо-кампания за черния петък и върху тази на партньорите. Големите вземания от портньри, в последния отчет, показваха именно, че и те са добре заредени за това Q.

                            Ще трябва да изчакаме средата до края на следващата седмица за тази информация.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Yori Разгледай мнение
                              [ATTACH=CONFIG]n3992912[/ATTACH]
                              Дано са така добри да покажат и съботата след черния петък(03.12.) колко активирани джаджи има

                              Коментар


                              • Click image for larger version

Name:	316414703_10227951519755897_7298655663187568817_n.jpg
Views:	1
Size:	11.1 КБ
ID:	3992912

                                Коментар

                                Working...
                                X