IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шелли груп АД (A4L)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

    ...Кога ще отправяме враждебна оферта за изкупуване на онези шушляци от Епъл - преди или след като погълнем Амазон ...
    +1

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

      Батя, аз нямам проблем да си призная - умните хора сме с онази гениална мисъл "че аз знам, че нищо не знам". Да, за момента шменти капелито си върви уверено - надуто е, но все още не до пръсване и най-важното: все още намират адепти, на които да шиткат, а когато трябва, се включва и прахосмукачката. За нашия пазар това е предостатъчно - подкрепяй в ключовите моменти и с оглед на абсолютните борсуци, дето са алтернатива за инвестиция, ще си топ. Въпросът е докога? Да, аз считах, че вече следва да е гръмнала пушката, но явно инфлация, цени на суровини и прочие забавят процеса. Гледаме мача и отново да кажа - дано аз да греша, колкото и рядко да ми се случва (засега само за първия избор на Тръмп съм бил откъм грешната страна), но все пак никой не е безгрешен. А с пич с астропрогнози аз лично не искам да играя. Всеки сам си преценЯ
      Значи ставаме двама, които сме леко песимистично настроени тук. Краткосрочно нещата изглеждат супер, но дългосрочно при първите малко по-лоши резултати, всички ще се разбягат. И като цяло дали потенциален сплит би вдигнал още оборотите тук според вас?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

        Груйчо, а кога ще е това накрая?!
        Скоро ще станат 3 г. от онова увеличение на капитала на 3 лв., в което по своя воля реши да не се включиш, и малко след което започна да ревеш в темата какъв балон се надува и как "накрая" ще си изгубим парите.
        Кога ще гръмне балона или пък... Ще си признаеш че си сгрешил и през цялото време си бил кон с капаци и/или хейтър?
        Батя, аз нямам проблем да си призная - умните хора сме с онази гениална мисъл "че аз знам, че нищо не знам". Да, за момента шменти капелито си върви уверено - надуто е, но все още не до пръсване и най-важното: все още намират адепти, на които да шиткат, а когато трябва, се включва и прахосмукачката. За нашия пазар това е предостатъчно - подкрепяй в ключовите моменти и с оглед на абсолютните борсуци, дето са алтернатива за инвестиция, ще си топ. Въпросът е докога? Да, аз считах, че вече следва да е гръмнала пушката, но явно инфлация, цени на суровини и прочие забавят процеса. Гледаме мача и отново да кажа - дано аз да греша, колкото и рядко да ми се случва (засега само за първия избор на Тръмп съм бил откъм грешната страна), но все пак никой не е безгрешен. А с пич с астропрогнози аз лично не искам да играя. Всеки сам си преценЯ
        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

          ...

          Да видим кой ще е прав накрая - аз някакси съм се убедил, че бг собствениците са ъъъ, добре няма да го пиша. Но как беше - този път ще е различно. Дано и успех
          Груйчо, а кога ще е това накрая?!
          Скоро ще станат 3 г. от онова увеличение на капитала на 3 лв., в което по своя воля реши да не се включиш, и малко след което започна да ревеш в темата какъв балон се надува и как "накрая" ще си изгубим парите.
          Кога ще гръмне балона или пък... Ще си признаеш че си сгрешил и през цялото време си бил кон с капаци и/или хейтър?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
            Грую, не знам какво толкова не ти харесват обемите в Германия. Купуват си немците. На всички ни се иска да са по-големи обемите, ама всичко с времето си.

            Изтъргувани обеми в Германия:
            2021H2 *** 96,110
            2022H1 *** 94,600
            2022H2 *** 134,500
            2023H1 *** 264,070
            ...
            А сравненията с Епъл не знам що те влекат толкова. Откъдето и да ги погледнеш - все ще сме на по-атрактивни нива. Сравнението между моите сметки за Алтерко на базата на отчета за Q1 и цифрите за Apple в Yahoo Finance изглеждат така:
            Шелли P/E 25.30, Apple P/E 31.88
            Шелли P/S 4.76, Apple P/S 7.84
            Шелли P/B 5.80, Apple P/B 31.88
            Шелли EV/EBITDA 18.66, Apple EV/EBITDA 23.77
            Шелли EV/Sales 4.56, Apple EV/Sales 7.82

            Всички показатели са в полза на Алтерко, ама най-важното в едно такова абсурдно сравнение трябва да е растежа на бизнеса според мен. И въпреки разликата там - Шелито има по-атрактивни рейшота! Годишните приходи на Apple за 2022 спрямо 2019 растат с 51.56% или CAGR 14.87%. Годишните приходи на Shelly за 2022 спрямо 2019 растат с 342.07% или CAGR 64.12%.

            Спирам, че нещо много се разписах тия дни!
            Мерси, веднага ти сложих лайк - знаех си аз, че с моите 15 акциЙ тук ще стана мЕлионерче. Кога ще отправяме враждебна оферта за изкупуване на онези шушляци от Епъл - преди или след като погълнем Амазон

            Винаги съм ти се кефил на стойностните постове, но в случая считам, че очакванията тук до много голяма степен повтарят тези при Монбат през 2007 - нали помниш тогава Куроператора какви децефи пляскаше как цената ще мине 40 кинта, Даниела беше ДВИ на годината многократно и отговаряше на всеки пост във форума, правеха се сплитове и се даваха регулярно дивиденти, компанията постоянно печелеше приза за най-добро корпоративно управление и т.н. Е, мина, ма 4 кинта - много хора изреваха на умрело, а Даниела, дето беше толкова активна, изведнъж изчезна, компанията взе, че купи ресторанта на собствениците си за едни много милиони, а пък собствениците даже се сдобиха с едни обвинения от прокуратурата (да, знам защо). И това е добрият вариант (според мен). Лошият е да си цъкаме астропрогнозките и после кой откъде е .

            Да видим кой ще е прав накрая - аз някакси съм се убедил, че бг собствениците са ъъъ, добре няма да го пиша. Но как беше - този път ще е различно. Дано и успех
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

              Нямаме данни за печалби и маржове за второто тримесечие, чакам ги с интерес след месец и нещо. Както при продажбите, така и при печалба и ЕБИТДА на ниво отчет през годините имаше много събития, които изкривяваха динамиката - продажби на бизнеса в Европа, после в Азия и т.н. Най-лесно да следиш брутната печалба само от IoT. Ще видим в отчета, но аз очаквам значително подобряване на маржа спрямо 2022г. (както видяхме в Q1) и нещо около 29млн за 6-месечието на тази година.
              Period *** Sales *** Gross profit *** Gross margin
              2018Q1-Q2 *** 1,841,000 *** 983,000 *** 53.4%
              2019Q1-Q2 *** 6,764,000 *** 3,776,000 *** 55.8%
              2020Q1-Q2 *** 14,243,000 *** 8,092,000 *** 56.8%
              2021Q1-Q2 *** 26,062,000 *** 14,094,000 *** 54.1%
              2022Q1-Q2 *** 35,724,000 *** 18,234,000 *** 51.0%
              2023Q1-Q2 *** 54,800,000 *** N/A *** N/A
              BSEtrader,

              наистина и тези данни са впечатляващи, но можеш ли да споделиш откъде вземаш този Gross profit, че направо съм шокиран какво и как анализирам до момента ?

              Сам ли го калкулираш (ако да - какво включваш и НЕ включваш) или ползваш някакви готови данни подадени от компанията ?

              Защото си отворих работните файлове (и за всеки случай отново проверих и самите отчети на компанията) и за някои от периодите имам данни.
              Миналата година, ТОЧНО по това време се бях засилил отново да влизам сериозно тук (именно поради тези прословути ръстове в приходите) и като излезе междинния отчет за полугодието, той направо ме поля със студена вода.

              Сега, вярно че аз гледам НЕТНА печалба, която в крайна сметка е важната, но не мога да си обясня чак такова разминаване с Брутнните нива, които посочваш.

              Та сравнението 30.06.2022 спрямо 30.06.2021 (както казах, не съм анализирал компанията толкова задълбочено и с по-стари данни), показва:
              * Нетна печалба (30.06.2021): 6'855 хил.лв..... по твойте данни, брутната печалба е 14'094 хил.
              * Нетна печалба (30.06.2022): 6'338 хил.лв..... по твойте данни, брутната печалба е 18'234 хил.
              Първо, искам да разбера какво "изяжда" толкова от печалбата, че от Брутната да се стопява толкова до Нетната, и в крайна сметка да се виждат различни темпове на изменение (значително увеличение в единия случай и значителен спад (визирам като %) при анализ на бизнеса през Нетната печалба)?

              Благодаря предварително !

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                Грую, не знам какво толкова не ти харесват обемите в Германия. Купуват си немците. На всички ни се иска да са по-големи обемите, ама всичко с времето си.

                Изтъргувани обеми в Германия:
                2021H2 *** 96,110
                2022H1 *** 94,600
                2022H2 *** 134,500
                2023H1 *** 264,070
                ...
                А сравненията с Епъл не знам що те влекат толкова. Откъдето и да ги погледнеш - все ще сме на по-атрактивни нива. Сравнението между моите сметки за Алтерко на базата на отчета за Q1 и цифрите за Apple в Yahoo Finance изглеждат така:
                Шелли P/E 25.30, Apple P/E 31.88
                Шелли P/S 4.76, Apple P/S 7.84
                Шелли P/B 5.80, Apple P/B 31.88
                Шелли EV/EBITDA 18.66, Apple EV/EBITDA 23.77
                Шелли EV/Sales 4.56, Apple EV/Sales 7.82

                Всички показатели са в полза на Алтерко, ама най-важното в едно такова абсурдно сравнение трябва да е растежа на бизнеса според мен. И въпреки разликата там - Шелито има по-атрактивни рейшота! Годишните приходи на Apple за 2022 спрямо 2019 растат с 51.56% или CAGR 14.87%. Годишните приходи на Shelly за 2022 спрямо 2019 растат с 342.07% или CAGR 64.12%.

                Спирам, че нещо много се разписах тия дни!
                Спри наистина
                ще го пдлудиш
                Благодаря

                Коментар


                • Грую, не знам какво толкова не ти харесват обемите в Германия. Купуват си немците. На всички ни се иска да са по-големи обемите, ама всичко с времето си.

                  Изтъргувани обеми в Германия:
                  2021H2 *** 96,110
                  2022H1 *** 94,600
                  2022H2 *** 134,500
                  2023H1 *** 264,070
                  ...
                  А сравненията с Епъл не знам що те влекат толкова. Откъдето и да ги погледнеш - все ще сме на по-атрактивни нива. Сравнението между моите сметки за Алтерко на базата на отчета за Q1 и цифрите за Apple в Yahoo Finance изглеждат така:
                  Шелли P/E 25.30, Apple P/E 31.88
                  Шелли P/S 4.76, Apple P/S 7.84
                  Шелли P/B 5.80, Apple P/B 31.88
                  Шелли EV/EBITDA 18.66, Apple EV/EBITDA 23.77
                  Шелли EV/Sales 4.56, Apple EV/Sales 7.82

                  Всички показатели са в полза на Алтерко, ама най-важното в едно такова абсурдно сравнение трябва да е растежа на бизнеса според мен. И въпреки разликата там - Шелито има по-атрактивни рейшота! Годишните приходи на Apple за 2022 спрямо 2019 растат с 51.56% или CAGR 14.87%. Годишните приходи на Shelly за 2022 спрямо 2019 растат с 342.07% или CAGR 64.12%.

                  Спирам, че нещо много се разписах тия дни!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение

                    Извинявай Вапцаров не е ли у Плевен дъ ГЕ?!
                    Това пък изобщо не го знам, както казах не ми е сред любимите творци и не съм запознат с биографията му. Според мен колегата визира произведението, защото е "Вяра"

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

                      Колега, по-рано днес ми бе трудно да превключа от цифри (занимавам се с финансово планиране) на Вапцаров, който не ми е сред любимите творци. Аз наистина вярвам в компанията! Ще цитирам колегата Йордан Николов, който три поста по-надолу казва, че те са едни от малкото адекватни, за мен те са единствените адекватни на нашата борса! Волфганг Кирш вкарва голям професионализъм в компанията, ама няма да навлизам в детайли, че сигурно цяла нощ ще пиша... Що се отнася до мнението Ви за мен много добре разбирам, защо сте имали такова мнение и няма нужда от извинение, всичко е точно!
                      Извинявай Вапцаров не е ли у Плевен дъ ГЕ?!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                        Ще цитирам един голям писател от твоята област, когото уважавам за творчеството му, нищо че е комуне:

                        Но ето, да кажем,
                        вий вземете, колко? –
                        пшеничено зърно
                        от моята вера,
                        бих ревнал тогава,
                        бих ревнал от болка
                        като ранена
                        в сърцето пантера.

                        Какво ще остане
                        от мене тогава? –
                        Миг след грабежа
                        ще бъда разнищен.
                        И още по-ясно,
                        и още по-право –
                        миг след грабежа
                        ще бъда аз нищо.

                        Може би искате
                        да я сразите
                        моята вяра
                        във дните честити,
                        моята вяра,
                        че утре ще бъде
                        живота по-хубав,
                        живота по-мъдър?

                        А как ще щурмувате, моля?
                        С куршуми?
                        Не! Неуместно!
                        Ресто! – Не струва! –
                        Тя е бронирана
                        здраво в гърдите
                        и бронебойни патрони
                        за нея
                        няма открити!
                        Няма открити!


                        Погледни си пак мултипълите при Епъл и тук или помоли БСЕ Трейдъра да ти ги сравни. С добро го казвам - за теб имах съмнения, че си от трол дружинката, но се оказа пич, за което си ревизирам мнението и поднасям извиния, а Трейдъра винаги си е бил топ коментатор
                        Колега, по-рано днес ми бе трудно да превключа от цифри (занимавам се с финансово планиране) на Вапцаров, който не ми е сред любимите творци. Аз наистина вярвам в компанията! Ще цитирам колегата Йордан Николов, който три поста по-надолу казва, че те са едни от малкото адекватни, за мен те са единствените адекватни на нашата борса! Волфганг Кирш вкарва голям професионализъм в компанията, ама няма да навлизам в детайли, че сигурно цяла нощ ще пиша... Що се отнася до мнението Ви за мен много добре разбирам, защо сте имали такова мнение и няма нужда от извинение, всичко е точно!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от riddle* Разгледай мнение

                          Щом има Човешки ресурси които позволяват и толерират хора със сънна апнея да си спят на работа защо НЕ? Колегите му да духат супата, нали си взема заплатата? Какъв е проблемът? Хем спиш хем ти плащат
                          Той и на борсата Грую е толкова заспал колкото на работа,виж в стани богат се представи доста по-добре.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Gerasim_Burgaski Разгледай мнение
                            Оценителите в банките дремят на бюрата на края на месеца вземат заплатата....................... А иначе се опитват да дават акъл на големите инвеститори
                            Щом има Човешки ресурси които позволяват и толерират хора със сънна апнея да си спят на работа защо НЕ? Колегите му да духат супата, нали си взема заплатата? Какъв е проблемът? Хем спиш хем ти плащат

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение
                              Последните числа по спомен, които съм засичал бяха 20 на 28, та има място за още нагоре докато ги стигнем... . Да, 20 може да изглежда много в момента, ама като започне да прави по над 100млн. печалба, 491 млн капитализация, реална ли би била? Просто днешната цена е такава, защото утрешните резултати няма да отговарят на днешната цена.
                              Като цяло аз смятам, че към момента са леко надценени. Да, страхотна компания са, вървят смело и стремително нагоре и се развиват много добре. Слонът в стаята обаче са другите участници на пазара - всеки, който е задълбавал знае къде и какви са проблемите и при кои играчи. На техния фон Шели изглеждат изключително примамливи и всички са на клона. За мен основният проблем с останалите е комуникацията с инвеститорите и създаването на съдържание, което да има смисъл и да може човек лесно да се ориентира какво и как правят те и накъде се движат. При толкова ниско ликвиден пазар показателите са важни, но много по-важни са и нещата, които правят акционерите. Понеже те са едни от малкото, които правят това изключително адекватно, всички се бутат там и поради това смятам, че може би ръстът на цената на акцията леко изпреварва развитието на компанията.

                              Коментар


                              • Последните числа по спомен, които съм засичал бяха 20 на 28, та има място за още нагоре докато ги стигнем... . Да, 20 може да изглежда много в момента, ама като започне да прави по над 100млн. печалба, 491 млн капитализация, реална ли би била? Просто днешната цена е такава, защото утрешните резултати няма да отговарят на днешната цена.

                                Коментар

                                Working...
                                X