IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сирма Груп Холдинг АД (SGH / SKK )

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Що така след като мина IPO-то и печалбата падна от 7.1 на 1.6 млн.?

    Коментар


    • А би било интересно да видим те как оценяват собствента си компания

      Коментар


      • Ще бъде интересно след падането на ограничението за продажби. Компанията не е млада и не показва сериозен ръст, така че според мен някои акционери може и да искат да намалят участието си.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
          Цветан вероятно няма да признае, но би трябвало да намали заплатата на всеки служител, който продава, т.е. реално не вярва на компанията
          Хехе до там ли се стига типично по БГ

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dinana Разгледай мнение
            Това имам в предвид, на къде ще тръгне цената след забраната. Предполагам, че служителите имат повече информаця за състоянието на компанията от колкото всеки друг.
            Цветан вероятно няма да признае, но би трябвало да намали заплатата на всеки служител, който продава, т.е. реално не вярва на компанията

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение
              Не знам, какво очакваш да се избистри до 3 месеца. Аз чакам да мине забраната за продажби от служителите, тогава може да има раздвижване. Преди месец бях пуснал следния коментар, на база на който според мен цена под 80 ст. е реална:
              Това имам в предвид, на къде ще тръгне цената след забраната. Предполагам, че служителите имат повече информаця за състоянието на компанията от колкото всеки друг.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от dinana Разгледай мнение
                Ще видим какво ще се случи след месец максимум 3 , мисля че водата ще се избистри.
                Не знам, какво очакваш да се избистри до 3 месеца. Аз чакам да мине забраната за продажби от служителите, тогава може да има раздвижване. Преди месец бях пуснал следния коментар, на база на който според мен цена под 80 ст. е реална:

                През 2013 приходите са 22,768 хил. лв. като тези от услуги са 17,681 хил. лв., като Онтотекст не се консолидира, а е асоциирано дружество. През 2014 обаче групата придобива още проценти (малко над 8% допълнително) в Онтотекст и започва да го консолидира. Така през 2014 приходите са 27,865 хил. лв. като Онтотекст е някъде 6 млн. от сумата. Приходите от услуги са 20,922 хил. лв. Ако добавил Онтотекст и през 2013 излиза, че приходите от услуги намаляват през 2014.

                За 9 месеца до Септември 2015 приходите са 21,747 хил лв., тоест можем да очакваме около 29 млн. за цялата 2015. Там влиза хардуеър за почти 10 млн. за цялата година, което е единствения им сегмент с истински ръст. Услугите биха били малко над 18 млн., тоест бихме имали спад отново през 2015.

                Изглежда също, че по-големите капитализирани разходи през 2014 са поради консолидирането на Онтотекст, а не поради промяна на политиката. Като цяло промяната на третирането на Онтотекст не е скрито, но не е като да се вижда веднага.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                  Ако бяха направили листването на 80ст, това щеше да да доста успешно ИПО за инвеститорите. Сега май беше по-успешно за продалите акционери.
                  Мъдро!
                  Ще видим какво ще се случи след месец максимум 3 , мисля че водата ще се избистри.

                  Успех на всички!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dinana Разгледай мнение
                    Благодря,
                    то анализа си го направих, ама се оказа не съвсем верен. За Елана е ясно, като всеки търговец който продава търси максимално висока цена. Те и за това я бяха оценили в такива маржове 1,20 - 1,65, пък кой колкото даде .
                    Според мен цената от 1,20 е надценена, но в предвид появяването на нова компания на БФБ от дълго време, и очакваният първоначален интерес, не я приех като "мега" надценена. Очаквах да се задържи в диапазон 1,20 - 1,30, докато се видят някакви реални резултати от IPO то. Не очаквах че толкова бързо ще падне.

                    Интересно ми бе ти на колко я оценяваш? Сподели, ако желаеш разбира се
                    Най-лесният отговор би бил - с дискаунт от около 15% от сегашната цена, т.е. някъде под 1лв.
                    Ако бяха направили листването на 80ст, това щеше да да доста успешно ИПО за инвеститорите. Сега май беше по-успешно за продалите акционери.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                      Целта на Елана е да искарат акцията подценена на нива 1.20лв и да покажат как ИТ фирмите се търгуват на база 3.0-3.5х продажби и как по този показател Сирма е на страшно атрактивни цени в момента!
                      Истината обаче е малко по-различна - Елана не отчита продажбите на хардуеър от Датикум и причислява Сирма като 100%-ова софтуеърна фирма, която тя не е.


                      Ако ти е трябвал друг анализ преди ИПО-то, трябвало е да си го направиш сама.
                      Благодря,
                      то анализа си го направих, ама се оказа не съвсем верен. За Елана е ясно, като всеки търговец който продава търси максимално висока цена. Те и за това я бяха оценили в такива маржове 1,20 - 1,65, пък кой колкото даде .
                      Според мен цената от 1,20 е надценена, но в предвид появяването на нова компания на БФБ от дълго време, и очакваният първоначален интерес, не я приех като "мега" надценена. Очаквах да се задържи в диапазон 1,20 - 1,30, докато се видят някакви реални резултати от IPO то. Не очаквах че толкова бързо ще падне.

                      Интересно ми бе ти на колко я оценяваш? Сподели, ако желаеш разбира се

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от dinana Разгледай мнение
                        Според теб, каква е реалната цена на акцията тук. При сегашните условия и на каква база изготвяш анализа? (на какво стъпваш, какви показатели ползваш?)

                        Питам, защото много ревностно оборваш всички които са купили тук, но го започна точно след като мина IPO - то.
                        Може би дотогава си анализирал и не ти стигна времето ..... ???????
                        Още като почна търговията бях пуснал таблица с компаниите, които трябва да са в пиър групата на Сирма. Естествено те са много различни (няма и една еднаква) от тези в анализа на Елана. И мога да ти гарантирам, че Елана нямат никаква обосновка защо използват точно тези фирми. Много от тях са производители на електронни игри и са включени с цел да изстрелят мултипликаторите нагоре, а не защото имат нещо общо с бизнеса на Сирма! Целта на Елана е да искарат акцията подценена на нива 1.20лв и да покажат как ИТ фирмите се търгуват на база 3.0-3.5х продажби и как по този показател Сирма е на страшно атрактивни цени в момента!
                        Истината обаче е малко по-различна - Елана не отчита продажбите на хардуеър от Датикум и причислява Сирма като 100%-ова софтуеърна фирма, която тя не е.
                        Ако погледнеш ИТ фирми с голям хардуеърен бизнес като Avnet, Arrow, Ingram Micro, Tech Data, Scansource, Synnex и т.н., ще видиш че те търгуват на около 6х EBIT 2016 и на 6.0-6.5х EBITDA-Capex.
                        И това са все пак глобални бизнеси.
                        Сирма е с 2/3 концентрация на бизнеса в България, като имат и голям обем дейност с държавната администрация, което обикновенно е бизнес с ниски маржове и доста волатилност.

                        А колкото до тайминга - Елана трябва да ти напишат рисърч (ако това тяхното въобще може да се нарече така) преди ИПО-то, а не аз. Аз съм свободен да си напиша какво мисля по една или друга акция по всяко време. Ако ти е трябвал друг анализ преди ИПО-то, трябвало е да си го направиш сама.
                        Last edited by EquityPrivate; 23.02.2016, 15:11.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dinana Разгледай мнение
                          Според теб, каква е реалната цена на акцията тук. При сегашните условия и на каква база изготвяш анализа? (на какво стъпваш, какви показатели ползваш?)

                          Питам, защото много ревностно оборваш всички които са купили тук, но го започна точно след като мина IPO - то.
                          Може би дотогава си анализирал и не ти стигна времето ..... ???????
                          или има и друга причина.

                          п.с. съвет към теб да не се доверяваш само на едно мнение, търси и други мнения. упех

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                            Други не, ама мога евентуално да подведа сам себе си.
                            Според теб, каква е реалната цена на акцията тук. При сегашните условия и на каква база изготвяш анализа? (на какво стъпваш, какви показатели ползваш?)

                            Питам, защото много ревностно оборваш всички които са купили тук, но го започна точно след като мина IPO - то.
                            Може би дотогава си анализирал и не ти стигна времето ..... ???????

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                              Други не, ама мога евентуално да подведа сам себе си.
                              респект

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
                                ще има обратна покупка пролетта.
                                Обаче аз съм спокоен, защото теб няма да могат да те подведат да им купиш каквото и да е било. Иначе ти успяваш ли да подведеш други да купят нещо, имам предвид в работата?
                                Други не, ама мога евентуално да подведа сам себе си.

                                Коментар

                                Working...
                                X