Първоначално изпратено от intint
Разгледай мнение
В понеделник ще ти отговорят със следното: "Емитентът не цели тази печалба да участва при вземането на инвеститорско решение от страна на желаещите да закупят акции на Сирма Груп Холдинг. Реализираната еднократна печалба не е взета под внимание при определянето на цената на акция от публичното предлагане."
Пък и съм сигурен, че юридически всичко е изпипано. Все пак проспекта за акции са го проверявали и адвокати.
За по-сигурно повторната транзакция (покупката от американеца обратно към групата) е и на същата цена, за да не може мениджмънта да бъде обвинен, че е източил пари от фирмата като е изкупил 90-те процента обратно на по-висока цена само след няколко седмици/месеца и то преди ИПО. Така реализират счетоводна печалба за годината, но не и кешова. Реално нови пари във фирмата не са влизали, но чрез тази транзакция са си вдигнали печалбата и са си увеличили активите и собствения капитал с няколко милиона лева.
Оставям настрана дали е морално и етично да се правят такива счетоводни хватки преди ИПО. Факт е обаче, че шараните са се хванали на тази въдица както е видно от изчисленията по-долу на obafeme. Много хора са останали с впечатлението, че фирмата си покачва печалбата в последните 3 години - т.е. расте бързо и печели повече.
П.п. По съвсем друга тема сега видях, че от Сирма са обявили че догодина евентуално ще правят ИПО на Онтотекст в Лондон! Правят го, за да може един фонд (NEVEQ, бел. ред.) да излезе от инвестицията си.
Това естествено е част от пакета добри новини, които фирмите трябва да бълват непосредствено след листинга си, за да са постоянно по медиите и да държат интереса на инвестиционната общност.
Това ме подтикна да проверя колко голяма фирма всъшност е Онтотекст и дали въобще икономически би имало логика да се листва на LSE.
Като българска фирма, единствената възможност пред Онтотекст да се листва в Лондон би била чрез GDR програма, а не чрез акции.
Та в анализите на Елана (bookrunner на ИПО-то на Сирма), Онтотекст през 2015 се очаква да реализира 3.8млн. евро оборот и малко под 1млн. евро ЕБИТДА и 13хил. евро чиста печалба. NEVEQ притежават малко над 43% от фирмата, но със сигурност няма да могат да излязат веднага напълно, така че листинга сигурно първоначално ще е за 25-30%.
Онтотекст се развива сравнително добре (около 5% CAGR на оборота за последните 3 години) макар и спадаща профитабилност. Все пак са далече от 15-20% годишен растеж на други софтуерни фирми.
При този растеж, според мен няма как да искат да имат мултипликатор 3.5-4.0х оборота, а по-скоро ще са около макс. 3х, което отговаря и на около 11х ЕБИТДА.
Така Онтотекст би струвала около 11млн. евро или около 10.8млн. евро като екуити. След ИПО дискаунт от едни примерни 12-15%, ИПО-то излиза около 2.5млн. евро!
В Лондон, за разлика от София, адвокатите струват много пари. Освен това трябва да платят на bookrunner и на депозитарна банка, тъй като листват GDR. Комисионните за всички тези неща няма как да са под 500хил. евро. Дори и да предложим, че си струва да дадеш 500хил. евро, за да направиш листинг за 2.5млн. евро, по-големия проблем е че няма кой да ти инвестира в ИПО-то!
На повечето от тези фондове, които ивестират в GDR на източноевропейски емитенти, минималният тикет им е поне 2-3млн. долара, а на по-големите дори 10млн. долара. Тоест, тук няма смисъл да се прави роудшоу и да се предлагат акции на когото и да било от институционалните инвеститори, тъй като няма да има интерес поради невъзможност да инвестират дори и минималната сума без да запишат цялото предлагано количество.
Ясно е че това няма да стане и е жалко, че мениджмънта или не познава капиталовите пазари, за да прави такива гръмки изявления, или просто иска да звучи много по-секси в ушите на българския ритейл инвеститор като го подтиква да си мисли, че от догодина излизат и на световните борси..
Коментар