IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Елана Агрокредит АД (EAC / 0EA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Аз влязох на 1.37 и не рева...

    Коментар


    • А, пусна ме най-накрая сайта да пиша, че нещо пак се беше бъгнал.
      Ок, пичове, благодаря за мненията, аз моето съм си го казал - акцията беше разсипана от Елана, поради желанието им да вземат безлихвен кеш (срещу голо обещание на някакъв бизнес модел). Можеха отлично да го изиграят с правата, при положение че са задали рекламно ниска цена, но не пожелаха - решението си е тяхно, аз гласувам с парите си НЕ! Разбира се, че много по-важни са ПФ, а не някакъв си Грую, но пък и Грую не си е намерил парите на улицата и щом сегашната капиталова загуба ще трябва да я избивам 2-3 години с предполагаема капиталова доходност, от мен имат чао и да го духат, има предостатъчно други компании, в които може да се инвестира. И всичко това само и единствено заради мениджмънта на Елана.

      Приемам си загубата и им пожелавам същото на квадрат!
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
        ...цената е закотвена на ликвидационна стойност (около 1лв + фонд резервен)
        Което прави точно 1.12 лв., което е много близо до 1.10. Всичко от това нагоре е желанието на някой да си купи акция която му снася по 8 стинки дивидент всяка година.

        Много добре си го обяснил -- това не е "нормална" компания дето произвежда акумулатори, пилета или лекарства.

        Коментар


        • Драмата идва от там че спекуланти се опитват да печелят от акция конструирана за консервативни дългосрочни и институционални!
          Сметката на един ПФ инвестирал в акцията в началото на 1,05 лв. и получавал около 5% дивидентна доходност и допълнително към 5% капиталова за 2-3 години излиза идеално. Такъв инвеститор би записал нови акции при една справедлива нова емисионна цена, а не надута от надъхани спекуланти такава. Така че тази емисия е основно за ПФ и консерви, доволни на 5% годишно.
          Та Груйчо преценявай ги по-добре тия неща друг път като решиш да направиш бърза врътка.. това не е Хим или ПИБ!

          Коментар


          • Струва ми се, че урока "2007 на БФБ" не е научен. Масово се гледат цените на артиите, а не бизнеса зад тях. При слабо ликвидна акция като на ЕА, това че има 100-200 купувача, които са готови с няколко бона да надуят цената, не значи че може да се намери сериозен купувач на тия пари. Може да се направи аналогия и с биткойна...или хдпатя от онова време. Вие тръгвате от пазарната цена, мислейки си че "пазара определя стойността", да ама не...защото няма нормален пазар и има ограничени ресурси.

            Като цяло бизнеса тук е ясен (малко по спомени карам числата, и не е препоръка) - от едната страна има СК+Кредити, от другата - раздадени заеми. В случая съотношението е 3:1 макс. т.е. като раздадат всичките около 60млн край на растежа - всяка година по 8ст дивидент, и цената е закотвена на ликвидационна стойност (около 1лв + фонд резервен). Това че някой очаква да купи нещо надценено, за да го продаде още по-скъпо си е личен проблем. От гледна точка на обема - сегашния капитал за около 4год го запълниха, т.е. това ще им стигне за още толкова, което явно и целят. Следващото може да е 2:1 (примерно).
            Не виждам как елана ще подпре правата, без да я зачешат за пазарни манипулации...пък и ей-така да загубят някакви пари за семки...е*ах аз тази благотворителност. Нито пък виждам банки масово да влизат в този бизнес - те си кълват на бетонь у папурищата. Как ще оставят "пациента" една година на фиксирана лихва, която ще получат чак след година???

            Новака,баце, въобще не разбрах какво написа - увеличение на капитала с 18000 парчета по 1000лв номинал ли? Бах къде го баце Каро...

            Груич, сори че не погледнах по-рано темата, щях да те разубедя да правиш спекула (със сигурност някои са изкарали кинти от теб, ама не съм убеден че е Елана).

            И за да не е извън темата - според мен артията е перфектна за инвестиция с умерен риск - цоцаш дивидента, и те боли п*ката за цената - мисля си, че догодина битката ще е за 5-6 стотинки дивидент, и по-натам, ако всичко е ок, би трябвало да повтори цикъла.

            Коментар


            • Ърм.

              Ще видим как ще се развият нещата. Все ще падат някакви парички от туканка - като падне сега сосничкият дивидент, трудно ще съм назад спрямо на колкото купих навремето - а и това ми е една от най-малките инвестиции в.

              Впрочем, ако вземе та се срине цената под 0.98 кинта, може пък да си взема още някоя бройчичка.
              Last edited by Императорът; 15.03.2018, 21:44. Причина: Напримерно
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                Оф, 4Д, ама като почнеш със заяждането и нямаш спирка. Мое си е решението, разбира се, чие друго да е - аз съм си преценил, че мога да спечеля, съответно не ми излизат сметките и толкова, понасям си загубата. Не пискам за това, пищя за безумното решение на Елана, при положение че е предложила ниска цена на емисията, много по-ниска от стойността на акцията по време на обявяването ѝ, да не си подпре правата, защото това значи само 2 неща:
                - не им дреме за миноритарите
                - страшно много им трябва безлихвен кеш и са готови на всичко, за да го получат

                И двете неща са отрицателен сугнал към всеки акционер, а аз това го разбрах от цената на правата - преди да започне търговоята с тях, цебата беше 1,30, на колко съм купил, след започване на търговията с тях, цената се срина на 1,21 - случайност? Едва ли. Абсолютна преебавка на настоящите акционери с цел да лапнат кеш без лихви. Ми мен ме загубиха, да не говорим, че реално компанията е псросто е едно дребно финансово дружество, което може да бъде издухано за отрицателно време от всяка една банка, която реши да влезе в сектора. Толкоз, аз съм тук за кратко, мислех да съм за дълъг период от време, но "коректността" на можаритаря ме отказва. Успех на останалите!


                Еее добре дошъл, трябваше да се изпишат 4 страници по темата , но все пак стигна къде трябваше от преди старта!

                Коментар


                • Оф, 4Д, ама като почнеш със заяждането и нямаш спирка. Мое си е решението, разбира се, чие друго да е - аз съм си преценил, че мога да спечеля, съответно не ми излизат сметките и толкова, понасям си загубата. Не пискам за това, пищя за безумното решение на Елана, при положение че е предложила ниска цена на емисията, много по-ниска от стойността на акцията по време на обявяването ѝ, да не си подпре правата, защото това значи само 2 неща:
                  - не им дреме за миноритарите
                  - страшно много им трябва безлихвен кеш и са готови на всичко, за да го получат

                  И двете неща са отрицателен сугнал към всеки акционер, а аз това го разбрах от цената на правата - преди да започне търговоята с тях, цебата беше 1,30, на колко съм купил, след започване на търговията с тях, цената се срина на 1,21 - случайност? Едва ли. Абсолютна преебавка на настоящите акционери с цел да лапнат кеш без лихви. Ми мен ме загубиха, да не говорим, че реално компанията е псросто е едно дребно финансово дружество, което може да бъде издухано за отрицателно време от всяка една банка, която реши да влезе в сектора. Толкоз, аз съм тук за кратко, мислех да съм за дълъг период от време, но "коректността" на можаритаря ме отказва. Успех на останалите!
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Г-н Груев, според мен нямате основание да се оплаквате защото след като сте взели инвестиционното решени от Елана не са обявявали нова информация. Следователно сте направили информиран избор, който се е оказал грешен. Напълно разбирам да се оплакват хора, които са били дълги в акции и емисионната стойност ги е изненадала, но във вашият случай ми е напълно неразбираемо. Не е справедливо да обвиняваме други за собствените си грешки. Знаехте всички параметри. Сбъркахте. Случва се.
                    Аз си задавах следният въпрос. Ясно ми е какво ще спечели управляващото дружество и новите акционери, но не мога да разбера какво печелят настоящите акционери от едно увеличение. Също така не ми е ясно какво ще спечелят записалите сегашното увеличение от планираното такова за след три години. Вероятно съм глупав и не мога да намеря ползите. Успешна търговия.

                    Коментар


                    • [QUOTE=Грую Груев;n3311984]

                      Баце, хич не ми е крива сметката - купени на 1,30, дивидент 8 стинки и права от 9 стинки, както имаше не една и две индикации на сайта на БФБ. При права от 9 стинки, то следва да ги продам на минимум 1,19, след като съм взел 17 стинки дивидент и права, т.е. минимум 6 стинки печалба. Само дето не ми излизат вярно сметките, щото правата преебават всичко на цена от 1 стинка. Храня ги, защото обявяват цена от 1,10 за нова акция, когато старата се въртеше около 1,40 - вкоето няма лошо, защото значи скъпи права, но при права на 1 стинка, значи че старите са го издухали с около 15% дисконт само от малоумието на Елана. капиш? Аукционът ще е провал, дано и емисията е провал, защото това е подигравка със старите акционери, само и само да вземат едни пари от пазара срещу празни обещания. особено ме кефи как се правят прогнози за 15-20 милиона - изключително точна цифра за финансови капацитети Все тая, не ме кефи, но съм на загуба и ще изчакам дивидента и търговията с новите, после ще продам и никога повече няма да купя тук![/QUOTE

                      Като цяло си прав в сметките, ама ми се струва, че проблема е в акционерите, които са били навити да си продадат правата и на 1-2-5 стотинки. Ако нямаше такива на цена под 8-9 стотинки (поне преди аукциона), нямаше да има и срив в цената им. От друга страна ако аз хипотетично съм записал на първото увеличение през 2016 на 1.05 и съм прибирал нелош дивидент всяка година, въобще няма да мисля да си продавам правата нито на 1, нито на 10 стотинки, ами ще си ги запиша всички. Въобще, за мен акцията няма фундамент за сериозен ръст в цената, доколкото разпределя всичко изкарано като дивидент, а дивидента на една акция е сравнително постоянно число. Но пък ако се гледа като вид привилегирована акция например, която се купува само с цел текущ доход, никак не е лоша.
                      Не е препоръка нито за купуване, нито за продаване.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                        Баце, нещо ти е криворазбрана сметката - в твоя случай трябва да се молиш да е успешно увеличението. Ако не е успешно - значи еланци са били прави че цената от 1.10 може да е скъпа. Виж, ако има по-голям интерес от предлагането, тогава можеш да ги храниш, че са сложили ниска цена.
                        Всичко ще се разбере на аукциона, ама мен ме съмнява 12ст/право да ударят, което явно си очаквал.
                        Баце, хич не ми е крива сметката - купени на 1,30, дивидент 8 стинки и права от 9 стинки, както имаше не една и две индикации на сайта на БФБ. При права от 9 стинки, то следва да ги продам на минимум 1,19, след като съм взел 17 стинки дивидент и права, т.е. минимум 6 стинки печалба. Само дето не ми излизат вярно сметките, щото правата преебават всичко на цена от 1 стинка. Храня ги, защото обявяват цена от 1,10 за нова акция, когато старата се въртеше около 1,40 - вкоето няма лошо, защото значи скъпи права, но при права на 1 стинка, значи че старите са го издухали с около 15% дисконт само от малоумието на Елана. капиш? Аукционът ще е провал, дано и емисията е провал, защото това е подигравка със старите акционери, само и само да вземат едни пари от пазара срещу празни обещания. особено ме кефи как се правят прогнози за 15-20 милиона - изключително точна цифра за финансови капацитети Все тая, не ме кефи, но съм на загуба и ще изчакам дивидента и търговията с новите, после ще продам и никога повече няма да купя тук!
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                          Баце, нещо ти е криворазбрана сметката - в твоя случай трябва да се молиш да е успешно увеличението. Ако не е успешно - значи еланци са били прави че цената от 1.10 може да е скъпа. Виж, ако има по-голям интерес от предлагането, тогава можеш да ги храниш, че са сложили ниска цена.
                          Всичко ще се разбере на аукциона, ама мен ме съмнява 12ст/право да ударят, което явно си очаквал.
                          това което си написал е грешно...........ако емисионната цена беше например 1000 лв за акция с предложение за 18 000 бройки (колкото е търесния капитал) и теоретично увеличението е успешно тогава щяхме да имяме сетоводна стойност на акцията около 500 лв и предполагаем дивидент от 25 лева за 2019г. ........това как ти се струва (на мен ми мяза на защита на досегашните акционери) ........ истината е че справедливата стойност на увеличението трябваше да е не по малко 1,25 лв за брой..........а търсените пари не повече от 50% от сегашния капитал.. ТОВА Е !!!

                          Коментар


                          • Баце, нещо ти е криворазбрана сметката - в твоя случай трябва да се молиш да е успешно увеличението. Ако не е успешно - значи еланци са били прави че цената от 1.10 може да е скъпа. Виж, ако има по-голям интерес от предлагането, тогава можеш да ги храниш, че са сложили ниска цена.
                            Всичко ще се разбере на аукциона, ама мен ме съмнява 12ст/право да ударят, което явно си очаквал.

                            Коментар


                            • Аз не смятам да записвам и искрено се надявам, че емисията няма да мине, но това са си само мои надежди. Днес има ОСА, на което няма да отида, пък и едва ли ще има нещо интересно на него, което да не знаем вече, но ако някой е ходил, нека сподели инфо. С тези права от 1 стинка дори не си заслужава да продавам - 10К права са 100 кинта - пари за семки, така че остава да чакаме да не се изпълни емисията, което не е съвсем невъзможно - засега са минали към милион и половина права, пък да видим. Успех на държащите, сред които се превърнах и аз, но увеличение нямам никакво намерение да записвам - срам и позор за еланци е подобна мега селска проява по сриване на акцията!
                              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                              Коментар


                              • Айде и аз записах 11184 бройки... Пък да видим.

                                Коментар

                                Working...
                                X