IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Елана Агрокредит АД (EAC / 0EA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
    Пичове,

    снощи четох обявлението за Облигацията и взех да се чудя дали не съм даже твърде оптимистичен, при анализа на негативите ?

    Чак малко ме е срам да попитам (уж трябва да е елементарно), ама как се начисляват лихвите за облигациите ?

    Доколкото четох, май се оказва че са в/у номинала, без да се отчита частичното погасяване по главницата през годините ?

    Т.е. ако си купя 1 облигация за 1000 EUR, колко лихва трябва да получа за 5 години ?
    При лихв.процент от 3,2 % - това са 32 EUR за първата година, но май са толкова и за годините от 2 до 5-а... въпреки че през тези години реално има намаление на главницата ? Ако правилно расъждавам - значи въпреки, че част от главницата се изплаща през годините, аз си вземам 5*32 EUR ?!?

    Така ли е ?

    Ако е така наистина, значи работа е съвсем пре*бана спрямо банковите кредити, защото там си се плаща в/у остатъка по главницата.
    Т.е. по-долу дето смятах, че за 1-2 години ще се плати лихва без да се ползва ефективно ресурса, май ще се окаже че лихвените плащания са доста по-утежнени от първоначалните ми сметки....

    Без да съм специалист и на 100% сигурен, мисля че лихва се плаща през всички години за цялата сума.

    Коментар


    • Пичове,

      снощи четох обявлението за Облигацията и взех да се чудя дали не съм даже твърде оптимистичен, при анализа на негативите ?

      Чак малко ме е срам да попитам (уж трябва да е елементарно), ама как се начисляват лихвите за облигациите ?

      Доколкото четох, май се оказва че са в/у номинала, без да се отчита частичното погасяване по главницата през годините ?

      Т.е. ако си купя 1 облигация за 1000 EUR, колко лихва трябва да получа за 5 години ?
      При лихв.процент от 3,2 % - това са 32 EUR за първата година, но май са толкова и за годините от 2 до 5-а... въпреки че през тези години реално има намаление на главницата ? Ако правилно расъждавам - значи въпреки, че част от главницата се изплаща през годините, аз си вземам 5*32 EUR ?!?

      Така ли е ?

      Ако е така наистина, значи работа е съвсем пре*бана спрямо банковите кредити, защото там си се плаща в/у остатъка по главницата.
      Т.е. по-долу дето смятах, че за 1-2 години ще се плати лихва без да се ползва ефективно ресурса, май ще се окаже че лихвените плащания са доста по-утежнени от първоначалните ми сметки....


      Коментар


      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
        Вий бихте ли си купили облизвации? Щото лихвата е кежава - дивидент - по-сосен.

        Може поковците да си купят някоя бройка.
        Не продават. Макс на 99 лица ще ги давали.... Дали ще се вредиш на опашката?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Bobacho Разгледай мнение

          Дивидентът ще падне като почнат да плащат по облигациите.
          И с колко- 0,5 % от 14 млн. и то ако не расте кредитния портфейл/а той вероятно ще расте/

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
            Вий бихте ли си купили облизвации? Щото лихвата е кежава - дивидент - по-сосен.

            Може поковците да си купят някоя бройка.
            Дивидентът ще падне като почнат да плащат по облигациите.

            Коментар


            • Вий бихте ли си купили облизвации? Щото лихвата е кежава - дивидент - по-сосен.

              Може поковците да си купят някоя бройка.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Първоначално изпратено от i_hristov Разгледай мнение

                ЕС върви с няколко години забавяне по стъпките на ФЕД
                Именно няколко години в които на тия облигации ще плащаме по-високи лихви от пазарните
                http://bnight.sytes.net - Някой интересни неща за форекс-а. Както и ежедневни валутни ана

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bnight Разгледай мнение

                  По-скоро Драги подготви пазара за не вдигане тъй като всички анализатори очакваха едва ли не в началото на 2018-та с края на програмата със стимули да се вдигнат лихвите. Това явно няма да се случи така че изобщо не е подобно със ФЕД още повече че още не е ясно това покачване на лихвите зад океана дали води до нещо добро за тяхната икономика. Аз не съм щастлив от това исказване на Драги защото очаквах да говори за спиране на програмата вместо това той каза че ще я одължат което значи още 1 година на ниски лихви.
                  ЕС върви с няколко години забавяне по стъпките на ФЕД

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от i_hristov Разгледай мнение

                    Така и ФЕД няколко пъти залъгваха с вдигането на лихвите, но почне ли да се говори за това, то означава, че се върви в тази посока и по-скоро говоренето подготвя психологически пазарите.
                    По-скоро Драги подготви пазара за не вдигане тъй като всички анализатори очакваха едва ли не в началото на 2018-та с края на програмата със стимули да се вдигнат лихвите. Това явно няма да се случи така че изобщо не е подобно със ФЕД още повече че още не е ясно това покачване на лихвите зад океана дали води до нещо добро за тяхната икономика. Аз не съм щастлив от това исказване на Драги защото очаквах да говори за спиране на програмата вместо това той каза че ще я одължат което значи още 1 година на ниски лихви.
                    http://bnight.sytes.net - Някой интересни неща за форекс-а. Както и ежедневни валутни ана

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bnight Разгледай мнение

                      Къде пък прочете че "европейската централна банка дава ясно да се разбере че лихвите поемат нагоре" :?

                      http://www.investor.bg/evropa/334/a/...nalice-241952/

                      Ето ти да си прочетеш какво мисли Драги:

                      „Все още сме в ситуация на продължително забавяне и имаме дълъг период на слаба инфлация, която означава по-бавно завръщане на инфлацията към нашата цел. Инфлационната динамика все още не е трайна и самоподдържаща се. Затова нашата парична политика трябва да остане без промяна“, каза Драги

                      С други думи нема вдигане на лихвите скоро.
                      Така и ФЕД няколко пъти залъгваха с вдигането на лихвите, но почне ли да се говори за това, то означава, че се върви в тази посока и по-скоро говоренето подготвя психологически пазарите.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение

                        Пич, глей сега.....прочети новините за финансиране кредитните им линнии към сосите женерал мисля бяха на ква цена са.....виж новините за кредтна линия от началото на годината.......още един жокер всичко е с плаваща лихва.....и още един жокер.....европейската централна банка дава ясно да се разбере че лихвите поемат нагоре.....има редица банки в ЕС които вече дават по скъп ресурс спрямо 6 месеца назад........новината е твърдо pozitive предвид гарантиран евтин ресурс спрямо курса на лихвите за следващите 5г.
                        хм.... не знам сериозно ли говориш, или само ме тестваш на акъл ?

                        Ти откъде гледаш данните ?

                        Аз ги гледам от публикуваните финансови отчети:

                        Стр.20 от Бележките към отчета към 31.03.2017 г.:
                        * ЕБВР: 2,75 %
                        * Сосиете Женерал: 1 М. СОФИБОР + 2,5 % (за кредита от 2 млн.лв.)
                        1 М. СОФИБОР + 2,75 % (за кредита от 10 млн.лв.)

                        Лично аз като пиша се позовавам на точна информация.

                        ====================

                        Колкото до плаващия процент.... последните 4-5 години, кредитите са с плаващи проценти, но лихвите масово паднаха...

                        Това че ще има ръст на базите в бъдеще е факт (все някога лихвите ще се върнат нагоре), но е абсурд да е толкова скоро, колкото смяташ.... Почти всички анализи сочат, че лихвите в Европа ще се вдигат мноооого бавно.... Дори да започне ЕЦБ да пипа с 0,25 нагоре през 2018, ще има времеви лаг докато това се отрази на финансирането на пазара.

                        В частност в България има свръхликвидност на финансовия пазар - играчите на него ще могат да вдигнат цените по предоставяните от тях кредити, едва след като изчерпат ресурса, който сега им е на цена около нулата (ако се вземе в предвид и таксите които се плащат в/у свръхрезервите в БНБ, реално дори банките са на минус от ликвидността си в момента).

                        А да вземаш по-скъпо финансиране, с идеята че след 3 години може и евентуално лихвите да скочат, според мен е несериозно...

                        А 5 годишен срок не е чак толкова дълъг - в смисъл ако следващите 2-3 години лихвите се запазят ниски, със сигурност осреднената ти цена за периода ще е по-ниска дори и ако последните 2 еввентуално скочат малко..... айде ако се взема за 15 години вече са малко по-различни перспективите, но 5 години....

                        ============

                        Не на последно място - проблема с усвояването.... както казах, ако през Юли стоварят 14 млн.лв. по сметките на Агрокредита и започне да им се начислява лихва, това ще удари много лошо по рентабилността и оттам печалбата за разпределение (дивидента)...

                        И пак казвам, според мен минимум 20 % (1 вноска по облигацията), а по вероятно 40 % ( 2 вноски) от това финансиране ще трябва да се връща преди да е било реално използвано.... а лихвата за него ЩЕ се плати....


                        Колкото повече е обмислям тази новина, толкова по-негативна ми изглежда... не знам как я видя като позитивна....
                        Last edited by Van Basten; 07.07.2017, 14:31.

                        Коментар


                        • http://www.investor.bg/analizi/9/a/s...iuchva-242569/

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение
                            европейската централна банка дава ясно да се разбере че лихвите поемат нагоре.
                            Къде пък прочете че "европейската централна банка дава ясно да се разбере че лихвите поемат нагоре" :?

                            http://www.investor.bg/evropa/334/a/...nalice-241952/

                            Ето ти да си прочетеш какво мисли Драги:

                            „Все още сме в ситуация на продължително забавяне и имаме дълъг период на слаба инфлация, която означава по-бавно завръщане на инфлацията към нашата цел. Инфлационната динамика все още не е трайна и самоподдържаща се. Затова нашата парична политика трябва да остане без промяна“, каза Драги

                            С други думи нема вдигане на лихвите скоро.

                            http://bnight.sytes.net - Някой интересни неща за форекс-а. Както и ежедневни валутни ана

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

                              Наистина не те разбирам....

                              В момента се финансират с банкови заеми на ~2,5 и 2,75 %.... какво му е радостностно да вземат на 3,2 % ?!?!
                              (да ме говорим, че за тия десетки милиони според мен може да намерят цена и около 2 %, но това е друга тема)

                              Второ - заемите ги усвояват на траншове, според потребностите и скоростта на раздаване на лизинги... Т.е. ако имат нужда от пари, усвояват транш и почват да плащат лихва САМО в/у него... Т.е. плащат в/у това, което ползват.

                              При облигация, ще им тръшнат 14 млн.лв. по сметката и почват да им плащат лихвата.... А входящата лихва първоначално ще е само в/у малкото раздадени лизинги.... дадат първия месец 0,5-1 млн.лв. - лихва в/у тях..... а по облигацията лихвата си върви в/у 14-те милиона....

                              Да не говорим че първите 2,8 лв. (1,4 млн.евро) ще ги върнат след 12 месеца БЕЗ ДА СА УСПЕЛИ да ги дадат като лизинг (реално докато дадат 14 млн.лв. лизинги, ще им трябват повече от 12 месеца... без да броим и че септември ще им влезе входящ поток от няколко милиона погашения).... Т.е. за ~3 млн.лв. (минимум) ще платят лихва без да са ги ползвали !

                              Според мен трябва да се замислята за нов финансов директор !

                              И аз като цяло съм фен на компанията, но гледаме много различно на развитието й....

                              Още щом прочетох заглавието и подзаглавието на статията (общо за 5 сек.), определих новината като "Negative", специално предвид модела им до момента.

                              Влизам тук да споделя разочарованието и гледам, че ти я анализирш като "Positive"....
                              Пич, глей сега.....прочети новините за финансиране кредитните им линнии към сосите женерал мисля бяха на ква цена са.....виж новините за кредтна линия от началото на годината.......още един жокер всичко е с плаваща лихва.....и още един жокер.....европейската централна банка дава ясно да се разбере че лихвите поемат нагоре.....има редица банки в ЕС които вече дават по скъп ресурс спрямо 6 месеца назад........новината е твърдо pozitive предвид гарантиран евтин ресурс спрямо курса на лихвите за следващите 5г.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Мажоритаря Разгледай мнение


                                Защо така с лошо... Я си представи пък, че вече са намерили на кого да ги пласират...
                                Не говориш сериозно нали ? Да имат сделка/и накуп за 14 млн.лв. ?....

                                Виж им историческите средни нива на месечни сделки....

                                А още по-добре виж средните месечни обеми за първите 5 месеца на тази година....

                                Аз сега прегледах отново резултатите за 2017-а: средните лизинги на месец тази година са 530 хил.лв..... с тези темпове, емисията ще я пласират ~2 години.... т.в. вероятно ще платят не една, а 2 вноски по 2,8 млн.лв. и респективно лихвите ву/тях, без да са ги ползвали....

                                Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                                Пише че ще дадат на най много 100 човека(избрани),не че нещо ама ще търсят инвеститори с по тлъсти портфейли записващи средно по 140000лв(май такава е сметката)
                                Според мен, емисията ще се запише основно от фондове на Елана и/или големи техни клиенти търсещи гарантирана сигурна доходност (сравнително)... 3,2 % пред алтернатива за 0,1 % в банките....

                                Пак казвам, на фона на модела с кредитите и лихвите по тях до момента, имам усещането, че тази емисия се прави в полза на бъдещите облигационери, а не на акционерите....
                                Last edited by Van Basten; 07.07.2017, 10:02.

                                Коментар

                                Working...
                                X