Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Елана Агрокредит АД (EAC / 0EA)

Collapse
X
Collapse

503 Service Unavailable

No server is available to handle this request.
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение
    Момци, при мен дивидента пъкна.....ИП то е ОББ
    При мен пъкна още вчера - както и упоменах в съответната тема
    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

    Коментар


    • Момци, при мен дивидента пъкна.....ИП то е ОББ

      Коментар


      • Във връзка с взето решение за разпределяне на дивидент за 2016 г. на проведено на 30.06.2017 г. ОСА на Елана Агрокредит АД-София (0EA), Дружеството публикува реда и условията за изплащането му, както следва:
        - Брутен дивидент на една акция: 0.07791 лв.;
        - Начална дата за изплащане на дивидента: 22.08.2017 г.;
        - Крайна дата за изплащане на дивидента: 22.11.2017 г.;

        Коментар


        • Първоначално изпратено от TheSkorpion Разгледай мнение
          Тук кога можем да очакваме дивидент?
          Плащат обикновенно около 30 септември.При всички случаи след 15ти защото тогава са им падежите.
          Мнението има аналитичен характер и НЕ ПРЕДСТАВЛЯВА препоръка за ВЗИМАНЕ на инвестиционно решение!

          Коментар


          • Тук кога можем да очакваме дивидент?
            Мненията ми не са препоръки. Имам само една препоръка - не губете пари.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
              Някой да е анализирал отчетите по-подробно ?

              Какво се случва през второто тримесечие, че зачезва печалбата ? Нетната печалба за второто тримесечие излиза 427 хил.лв., при такава за първото от 624 хил.лв. ?

              От прегледа на ОПР изглежада че проблемите идват от финансовите разходи - 348 хил само за II-рото, спрямо 76 хил.лв. само за I-во.

              А като цяло общите финансови разходи са 424 хил.лв. за полугодиеото, което е почти колкото за цялата 2016 г. (431 хил.лв.)

              Някакви идеи какво начислила през Второто тримесечие - авансови лихви по кредитите ?

              Няма конкретна разбивка в отчета.
              Изглежда просто са им по-големи разходите за лихви на база по-високия дълг.
              Изглежда това е новата реалност с това ниво на дълг.

              Коментар


              • Бъхххх, идея нямам.....продължавам да вярвам у акцията обаче.....пфффф

                Коментар


                • Някой да е анализирал отчетите по-подробно ?

                  Какво се случва през второто тримесечие, че зачезва печалбата ? Нетната печалба за второто тримесечие излиза 427 хил.лв., при такава за първото от 624 хил.лв. ?

                  От прегледа на ОПР изглежада че проблемите идват от финансовите разходи - 348 хил само за II-рото, спрямо 76 хил.лв. само за I-во.

                  А като цяло общите финансови разходи са 424 хил.лв. за полугодиеото, което е почти колкото за цялата 2016 г. (431 хил.лв.)

                  Някакви идеи какво начислила през Второто тримесечие - авансови лихви по кредитите ?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение

                    Забрави! Далеч по-лесно е да пишеш във форум.
                    Далеч по-лесно е да не влизаш в дискусия, ако не искаш да научиш нещо ново....

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                      Тук не те разбрах много за математиката, ексела и смятането...
                      Забрави! Далеч по-лесно е да пишеш във форум.






                      Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                      Мисля че го обясних просто - ако една банка има свръхрезерви от 50 млн. на които плаща санкция към БНБ, ако утре й върнат 200 хил.лв., тя вече има 50,2 млн. свръхрезерви.

                      Просто изобщо го няма това "реинвестиране" на погашенията, което предполагам визираш.... Преди банката отново да отдаде тези 200 хил.лв., които са й върнали, тя първо трябва да реализира ликвидността, която има вече.... Така че както казах, не само че не печели нова доходност, ами като й върнат пог.вноска, това вече й носи отрицателна доходност тъй като тези върнати пари увеличават свръхрезервите й....

                      Междудругото те и затова се сринаха лихвите по кредитите - не е защото на банките много им е домиляло за благополучието на гражданите и фирмите.



                      .


                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение

                        А, и провизирането по никакъв начин не влияе върху крайния резултат (доход) от даден заем. Когато със сигурност може да се приеме, че даден кредит е несъбираем, после бъде отписан/продаден и от него не постъпят никакви допълнителни постъпления, едва тогава можеш да теглиш чертата и да кажеш "Толкова загубих от него". Провизиите са просто счетоводен запис.
                        Това е единственото нещо, с което съм склонен да се съглася с теб.... По принцип изхождах от гледна точка приход/разход за текущата година, но си прав, че ако се погледне през целия срок на заема, и заема се погаси без проблеми, след 5 години (примерно) всичко ще е ОК. Така че в частта разходи по заема, да кажем че съм се престарал в мнението си.

                        Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение

                        Ами по някаква случайност имам идея какви са лихвите на банките.
                        Тук вече не съм убеден....
                        В момента дори ипотечните заеми вървят при повечето банки на 3,5 % (при това без пазарлъка след това). А нали се сещаш, че това са заеми за хора тип "Бай Иван със струга" и "Пепи, продавач-консултант в МОЛ-а".... За средни фирми, спокойно могат да се вземат лихви около 2-2.5 %... за неголеми заеми говоря (под 1 млн.лв.). За такива големи борсови компании с многомилионни заеми със сигурност може да се получат и по-добри оферти....

                        Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение
                        Чудя се как да отгворя, затова ще те помоля сам да провериш кредитните портфейли на банките понижават ли се през последните, тримесечия или години, както предполага твърдението ти. Ако е така, ще призная, че съм сбъркал. Но едва ли.
                        Това ти е основната грешка - взираш се кредитните портфейли. А трябва да погледнеш ликвидността. Тя расте много по-бързо от кредитите. Така че можеш да си убеден, че парите застояват. Въпреки че се отчита известен ръст в кредитирането, той е далеч от това, което се очаква..

                        Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение
                        Ами не ми хрумва нищо. Има си математика за целта. В примерът, даден от мен, и при условие, че облигационерът на Елана Агрокредит реинвестира погашенията в депозит, а банката в нови кредити, една и съща сума пари в ръцете на банка ще генерира по-голям доход, дори при лихва от 1,85%. Кое точно не разбираш или те е домързяло да отделиш пет минути за екселска табличка?
                        Тук не те разбрах много за математиката, ексела и смятането...

                        Мисля че го обясних просто - ако една банка има свръхрезерви от 50 млн. на които плаща санкция към БНБ, ако утре й върнат 200 хил.лв., тя вече има 50,2 млн. свръхрезерви.

                        Просто изобщо го няма това "реинвестиране" на погашенията, което предполагам визираш.... Преди банката отново да отдаде тези 200 хил.лв., които са й върнали, тя първо трябва да реализира ликвидността, която има вече.... Така че както казах, не само че не печели нова доходност, ами като й върнат пог.вноска, това вече й носи отрицателна доходност тъй като тези върнати пари увеличават свръхрезервите й....

                        Междудругото те и затова се сринаха лихвите по кредитите - не е защото на банките много им е домиляло за благополучието на гражданите и фирмите.


                        Както и да е - твърде много се отплеснахме да смятаме ползите на банките. В крайна сметка гледаме ползите на компанията и дали наистина 3,2 % е по-добре от това което можеше да се получи на пазара. И за мен по-големия проблем, защо ще престояват тези 10 млн.лв., вместо при банков заем да се усвояват траншове и да се плаща лихва според ползването.
                        Last edited by Van Basten; 21.07.2017, 08:08.

                        Коментар




                        • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                          ...От една страна банките провизират всеки даден кредит...
                          ?!?!?!?
                          Някои даже и тези, които трябва не провизират, ама хайде....

                          А, и провизирането по никакъв начин не влияе върху крайния резултат (доход) от даден заем. Когато със сигурност може да се приеме, че даден кредит е несъбираем, после бъде отписан/продаден и от него не постъпят никакви допълнителни постъпления, едва тогава можеш да теглиш чертата и да кажеш "Толкова загубих от него". Провизиите са просто счетоводен запис.

                          Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                          ...докато вероятно облигационер не прави това....
                          Не, облигационерите никога не губят нито стотинка.


                          Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                          ...на тема банково кредитиране, явно си нямаш идея как са банковите лихви на пазара в момента....
                          Ами по някаква случайност имам идея какви са лихвите на банките.


                          Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                          ...изобщо не е вярно, ако смяташ че ако им върнат едни 200'000 месечна вноска по даден кредит, тези пари веднага ги дават в нов кредит....
                          Чудя се как да отгворя, затова ще те помоля сам да провериш кредитните портфейли на банките понижават ли се през последните, тримесечия или години, както предполага твърдението ти. Ако е така, ще призная, че съм сбъркал. Но едва ли.


                          Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение
                          ..."доходността на банките е по-висока от тази на инвеститорите в бонда..." е толкова далече от истината, че не знам как ти е хрумнало....
                          Ами не ми хрумва нищо. Има си математика за целта. В примерът, даден от мен, и при условие, че облигационерът на Елана Агрокредит реинвестира погашенията в депозит, а банката в нови кредити, една и съща сума пари в ръцете на банка ще генерира по-голям доход, дори при лихва от 1,85%. Кое точно не разбираш или те е домързяло да отделиш пет минути за екселска табличка?
                          Last edited by fantasy_gt; 20.07.2017, 10:17.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение

                            Не знам какво "имаш предвид", но колко са бизнесите като Софарма, които могат да се радват на 1,85% лихва, при това плаваща, която може само да расте оттук насетне?! Според мен не са повече от няколко дузини в България на фона на десетки хиляди действащи фирми.

                            Отделно, ако не гледаш с очите на банкер, който я е видял два фирмени заема под 2% лихва, я не, може и да погледнеш от другата страна - банките са магазини за кредити и всяко погашение бива реинвестирано в нов заем, докато инвеститорите обикновено нямат лукса да реинвестират плащанията по бондове в нещо по-различно от депозит при нулеви лихви.
                            Като вземеш горното предвид и сравниш (защото стана дума вече) този облигационен заем при лихва 3,2% с корпоративния на Софарма трейдинг при 1,85% (за който приемаме, че доходността при реинвестиране е същите скромни 1,85%), ще видиш, че доходността на банките е по-висока от тази на инвеститорите в бонда. Затова и трудно се намират мераклии да записват при такива нива.
                            Не съм следил задълбочено мненията ти във форума, затова ще се опитам да не съм краен в квалификациите си - вероятно си добър инвеститор на борсата, а най-вероятно и много по-добър от мен.... но конкретно на тема банково кредитиране, явно си нямаш идея как са банковите лихви на пазара в момента !

                            А извън цената на кредитите в момента, явно не си запознат и с банките като цяло... Това "доходността на банките е по-висока от тази на инвеститорите в бонда..." е толкова далече от истината, че не знам как ти е хрумнало.... От една страна банките провизират всеки даден кредит, докато вероятно облигационер не прави това.... Но по-големия и основен проблем на банките в момента е друг - свръхликвидността - парите са им толкова в излишък, че няма какво да ги правят... Поради тази причина, изобщо не е вярно, ако смяташ че ако им върнат едни 200'000 месечна вноска по даден кредит, тези пари веднага ги дават в нов кредит.... Нещо повече, в момента банките плащат на БНБ за свръхрезервите си по -0,4%, така че когато тези примерни 200'000 лв. погасителна вноска им се върне, тя им вдига свръхрезервите и считай, че не само не им носи нов приход, но автоматично почва да им става разход от -0,4 %....

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                              не съм чел материала, видях какво е написал колегата за лихвата
                              3,2% също е висока лихва и то доста
                              имам предвид какво дават сега банките и на какви клиенти

                              3,2% е за ...........
                              Не знам какво "имаш предвид", но колко са бизнесите като Софарма, които могат да се радват на 1,85% лихва, при това плаваща, която може само да расте оттук насетне?! Според мен не са повече от няколко дузини в България на фона на десетки хиляди действащи фирми.

                              Отделно, ако не гледаш с очите на банкер, който я е видял два фирмени заема под 2% лихва, я не, може и да погледнеш от другата страна - банките са магазини за кредити и всяко погашение бива реинвестирано в нов заем, докато инвеститорите обикновено нямат лукса да реинвестират плащанията по бондове в нещо по-различно от депозит при нулеви лихви.
                              Като вземеш горното предвид и сравниш (защото стана дума вече) този облигационен заем при лихва 3,2% с корпоративния на Софарма трейдинг при 1,85% (за който приемаме, че доходността при реинвестиране е същите скромни 1,85%), ще видиш, че доходността на банките е по-висока от тази на инвеститорите в бонда. Затова и трудно се намират мераклии да записват при такива нива.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
                                Тук виждам голямо предлагане напоследък около 60к бройки между 1.44-1.47 ,а отляво пълна скръб.Изведнъж от голямо търсене и никакво предлагане минахме в другата крайност ,какво толкова се промени?Успешно набраха нови средства чрез облигационната емисия,догодина вероятно увеличение на капитала ,какво не е наред?!!
                                Ами вероятно проблема е именно в "успешното" набиране на средства с облигацията....

                                От една страна е висока лихвата (пред алтернативната лихва, която може да се вземе от банките в момента), а по-важното е че тези пари накуп са просто воденичен камък.... няма да се използват веднага, а лихвата си тече.... Гледах днес пак обявлението за успеха - никъде не пише, че с тях ще се погаси предсрочно някой от действащите банкови кредити (както предполага "Тъпо парче")....

                                Само ми е интересно дали ще изкарат списък със записалите облигационери.... иска ми се да видя, кой се облажи с тези облигации....

                                Коментар

                                Working...
                                X