IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Елана Агрокредит АД (EAC / 0EA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

    ще направят увеличението на 1,20 или 1,30, при тогавашна цена на акцията над 1,40.)
    На 1.20 или 1.30 не бих записал никога, при положение, че балансовата стойност е 1.12, а дивидента на една акция в следващите Х години няма да надхвърли 7-8 стотинки. Просто не мисля, че си струва да купувам/записвам на такива нива. А това, че на БФБ цената е била такава - ми то там сме виждали какви ли не космически цени, както и обратното. Да не говорим и, че обемите са доста различни. Едно е да купуваш/продаваш няколко хиляди или десетки хиляди акции, друго е десетки милиони. При тази ликвидност да ме убеди някой да му запиша акцията на цена Х само защото на борсата ни се изтъргували няколко хиляди акции на таз цена, не ми звучи реалистично. Със сигурност бих погледнал фундамента и ако той не ме убеди на 100%, че тази цена е реална - не записвам.
    Разбира се, ако е за няколко хиляди лева, може и да се пробвам - спекулациите движат пазара. Но не мисля, че след 2007 някой разчита сериозно на спекулантите като участници в нови емисии...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

      Винаги ще има недоволни. Има хора това го гледат точно наобратно. За кво да даваме на банките 2% и да си държим нашите пари у банките на депозит за 0.2% лихва - като може да ги дадем на еланци и да прибираме цялата лихва (а не минус -2%).

      А над 1.10 не съм сигурен че някой щеше да записва при този лихварски бизнес. Аре на 1.20 може, ама по-високо лично аз нямаше да се включа.

      Така, че се опитвам да кажа, че от твойта "спекулантска" гледна точка това може да не е добра идея, но хората имащи свободни пари и чудещи се къде да ги ръгнат хем на по-сигурно, хем с по-прилична "лихва" - това си е добра сделка.
      Така е, винаги ще има недоволни, но когато акцията се срива от 1,60 до 1,20 в рамките на една година, при това след подобряване на показателите, увеличен дивидент и т.н., някакси не ми звучи като да не си си осрал сам акцията, след като си задал една много хубава (рекламна) емисионна цена, но не си си защитил правата и реално абсолтно сам (мениджмънта имам предвид) си изял бъдещата доходност за поне 2 години напред на своите акционери, влезли през последната година, а и не само на тях, ама другите уж не ги броим, те са тук от 1 лев и всяка цена над 1 лев ги прави доволни.

      Та мисълта ми е, като ще гледаме дивидентната доходност (която е супер), защо не погледнем и капиталовата, която Евереста абсолютно сам засра (казвам го за пореден път напълно целенасочено, защото е истина!). Хиляди пъти по-добре е за всеки спестител да си държи парите на банков депозит за 0,1%, отколкото да ги вложи тук на 1,30 (дори не споменавам тези, които са влезли над тази стойност, те ще се нуждаят от поне 4-5 години, за да наваксат) преди месец и вече да е едни 10% загуба. Заради такива малоумници като Евереста борсата ни е на този хал - дори и аз, който съм зарибил не един и двама души да дойдат на БФБ, сега не мога да погледна в очите немалка част от тях.

      Ма както и да е - сегашната цена също е супер висока и крайно нелогична - след 2 месеца ще има акции на корем по 1,11 (даже им давам премия), т.е. сегашната "инвестиция: на 1,22 отсега е обречена на 3% загуба за някакви си 2 месеца. И после що хората си държали парите на депозит, а не в "сигурни" акции като Елана...

      П.С. А след 3 години сигурно увеличението може да е на левче, ма кво му плащаш, нали трябва да има подсладители за фондовете - понякога се чудя дали и в самите ПФ-та не работят идиоти - доходността ти се срива с 25% за една година, но ти си щастлив и записваш увеличение - ми що пък не, нали парите не са твои, а таксата за управление си върви, без значение дали доходността е отрицателна (каква красива думичка, сакън да не кажем загуба)
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
        а ще вземат банков кредит на 2% лихва - големите бизнеси на толкова си намират, или ще направят увеличението на 1,20 или 1,30..
        Винаги ще има недоволни. Има хора това го гледат точно наобратно. За кво да даваме на банките 2% и да си държим нашите пари у банките на депозит за 0.2% лихва - като може да ги дадем на еланци и да прибираме цялата лихва (а не минус -2%).

        А над 1.10 не съм сигурен че някой щеше да записва при този лихварски бизнес. Аре на 1.20 може, ама по-високо лично аз нямаше да се включа.

        Така, че се опитвам да кажа, че от твойта "спекулантска" гледна точка това може да не е добра идея, но хората имащи свободни пари и чудещи се къде да ги ръгнат хем на по-сигурно, хем с по-прилична "лихва" - това си е добра сделка.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от toto 2 Разгледай мнение

          Конкуренцията на банките ,не е голям проблем .Чак пък да ги "смачкат " )..Банките не са достатъчно гъвкави иначе ,до сега да са го направили .И ресурса им тепърва няма да е безплатен и едва ли могат да предложат по-добри условия ...
          По рисков за мен е пазарът на земята ,но мисля че с набирането на евтин ресурс и 20 % -то самоучастие в схемата същият е намален до минимум
          Конкуренцията на банките ЩЕ стане огромен проблем - вЕрвай ми. А когато ресурсът на едните е много по-евтин от на другите, какво става? Затова единственото решение на еланците е безплатен ресурс, т.е. постоянно увеличаване на капитала, защото иначе доходността им ще се срине за отрицателно време. Принципно си е бизнес, само дето ти искат постоянно пари, за да си увеличават капитала - ако са наистина добри в това, което правят, няма да искат нови пари от акционерите си, като междувременно за целта си разсипват цената на акцията, а ще вземат банков кредит на 2% лихва - големите бизнеси на толкова си намират, или ще направят увеличението на 1,20 или 1,30, при тогавашна цена на акцията над 1,40. Ама не, не става, защото или банките не искат да им дават кедит на ниска лихва, или новите акционери не искат да записват на 1,30 - поне така сигурно са били първоначалните нагласи при сондажите на Евереста при големите държачи на емисията.


          Като се замислиш без емоции, то с инвестицията в Елана Агрокредит си купуваш портфейл от земеделски лизинги, само че управлявани от друг - от една страна не звучи никак лошо, но от друга, като добавиш новото планирано увеличение след 2-3 години, някакси не звучи особено оптимистично, особено като вкараш в картринката и евентулано покачване на лихвите, което е неизбежно...

          А на математика благодаря - искрено се посмях на твоя пост
          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
            Готов си - твоите бири срещу моя Джеймисън - за басче винаги съм навит, знаеш, пък и сикрено се надявам, че няма да имат 90% записване Макар да предполагам, че може да имаш някакво екстра инфо

            За цената - ми не мож' ме убеди и това си е. Дори и в момента цената е висока и би следвало да е не повече от 1,19, а за разсипването на цената няма да коментирам, че се повтарям за пореден път. С две думи казаха на миноритарите - бали сме ви в калъфите, вие не сте ни важни, важни са ни само ПФ-тата, които имат кеш до откат и могат да усредняват колкото си искат. А за тактиката с усредняването се искат много свободни пари и по възмжност да не са твои

            За мен Елана са чао и искрено им пожелавам да си реализират моите загуби на квадрат. За модела също казах - всяка банка може да ги смачка, а рано или късно това ще стане + на фона на увеличения през 2-3 години, при които явно цената ще бъде разсипвана до откат, то единственото, нак което могат да се надяват, е да си пазат ПФ-тата, защото нови шарани няма как да се появят повече. Лично мнение, не е препръкъ
            Конкуренцията на банките ,не е голям проблем .Чак пък да ги "смачкат " )..Банките не са достатъчно гъвкави иначе ,до сега да са го направили .И ресурса им тепърва няма да е безплатен и едва ли могат да предложат по-добри условия ...
            По рисков за мен е пазарът на земята ,но мисля че с набирането на евтин ресурс и 20 % -то самоучастие в схемата същият е намален до минимум

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение

              Съвсем друга е темата дали и с колко е трябвало изобщо да се увеличава капитала.
              Увеличението на капитала го правят, щото бизнеса им върви. Имат клиенти, ама нямат пари да им дадат.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение

                да ама можеха да направят увеличение с "добавяне на стойност" чрез по висока емисионна, а не чрез "разводняване" или "запазване" на BV
                Ами те това и правят, ако не си разбрал.

                Ако си акционер и не участваш в увеличението, а то се окаже на 100 процента успешно, BV на една акция ще нарастне с малко над 3 стотинки в сравнение с преди. Това е все едно дружеството да отчете печалба от близо 600 хил. лв, ей-така от нищото и без данъци върху нея.
                Какъв ти е проблема като не участваш?

                Съвсем друга е темата дали и с колко е трябвало изобщо да се увеличава капитала.

                Естествено, не е препоръка за каквото и да било.

                Имам бас вече и съм пристрастен.

                Коментар


                • Тогава късна есен беше,
                  ELARG трепереше отнесен
                  от есенния вятър на пазара,
                  о, спомняте ли си, госпожо?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                    Грую, много реване, много нещо от теб, а сега гледам, че и "на моя гроб ревеш". Не се притеснявай за мен, имам милиарди за губене . Предвид подчертаното, а и факта че съм пийнал, ще си позволя да бъда малко по-откровен и да ти кажа, че ти липсват основни и елементарни познания ако смяташ, че могат да правят увеличения на 80, 90 ст. и т.н. Няма лошо в това човек да не знае /като мен например/, лошото е когато хем не знае, хем обижда всички останали и се държи арогантно.
                    не си ме разбрал - аз пък не съм пил, но няма проблем с откровеността, а ако решим да си ги мерим (дипломите), се съмнявам, че ще загубя, но не това е темата - да си ги мерим. разбира се, че могат да си правят увеличения на колкото си искат, кой ще ги спре? Можеш да ми отговориш утре, както и на другия въпрос - след колко време мислиш, че ще си избиеш инвестицията и ще излезеш на 0, при цена от 1,32?

                    И не, не рева на чужд гроб (опазил ме Господ), искам всички да печелят, доколкото това е възможно, но понякога се удивлявам на алтруизма на хората са си дават парите и да вЕрват. Аз също повЕрвах, че Евереста ще си подкрепи цената, а няма да я насере с права от 0,1 стинка, но блажени са вярващите и т,н, - стратегическа грешка, която няма да повторя, поне не тук.

                    Сега се замислям, че можеше за ташак да купя 1 млн права за 1000 лева - така, за шоуто, и после да не ги запиша, ще си помисля за друг път дали да не го направя.

                    mathematician - договорите им са на 8,50%, почти нямат лоши кредити, защото това е лизинг и активът реално е при тях, т.е. могат много лесно да го реализират при неплащане
                    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение

                      да ама можеха да направят увеличение с "добавяне на стойност" чрез по висока емисионна, а не чрез "разводняване" или "запазване" на BV
                      На по-висока емисионна трудно някой щеше да купува. Не забравяй, че те са лихвари - дават пари и печелят от лихвата. И то се конкурират с банките, така че не могат да искат 20% лихва. Май дават на 8% лихва доколкото четах - сигурно и на по-малко.

                      Така че развитието на бизнеса, дивидента и цената на акцията има таван отгоре. А долната граница зависи от това колко пари са отдали (и колко са в кеш) и какъв процент "лоши" кредити имат.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                        Ами точно за това говорим и причината е само и единствено Евереста, затова и го храня, не че на него му дреме на пикела де!
                        Иначе схемата ти е чудесна, ако имаш неограничен кеш постоянно да усредняваш, защото след 2 години пак ще има увеличение (разводняване) на капитала и ако тогава пак го натиснат ПФ-та, защото моделът на Елана може да разботи само и единствено с безплатен кеш, а.к.а. инвеститорите са бунаци и ще ни дават до безкрай срещу обешания, то тогава увеличението може и да е на левче с права пак по 0,1 стинка - ма кво му дреме на Евереста, за него е важно само да има свеж кеш, безлихвен кеш!

                        Та ти имаш ли неограничен кеш, за да допълваш постоянно? Защото ако нямаш, сега си с 15% капиталова загуба при 7% дивидент за годината и двойно повече акции на пазара, като половината са купени на 1,10 - как ти звучи, още ли ти е сейф хевън тази акция, т.е. имаш да я избиваш още поне 2 години, за да излезеш на 0? Щото 4-тото увеличение може да мине и на 90 стинки, 5-тото на 80 стинки - що да не може, кой ще спре Евереста?

                        Мислете малко, преди да говорите/пишете - евереста сам насра акцията, защото счита акционерите си за бунаци! От мен има чао след около месец, като искрено се надявам загубата ми да е минимална, но едва ли ще е такава
                        Грую, много реване, много нещо от теб, а сега гледам, че и "на моя гроб ревеш". Не се притеснявай за мен, имам милиарди за губене . Предвид подчертаното, а и факта че съм пийнал, ще си позволя да бъда малко по-откровен и да ти кажа, че ти липсват основни и елементарни познания ако смяташ, че могат да правят увеличения на 80, 90 ст. и т.н. Няма лошо в това човек да не знае /като мен например/, лошото е когато хем не знае, хем обижда всички останали и се държи арогантно.
                        Пътека се прави камък по камък!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                          Преди няколко седмици писах тук, че ми е странно защо цената на акцията /тогава 1,36/ е висока и стана дискусия. Сега я прегледах дискусията и трябва да кажа, че с БСЕ трейдъра всъщност въобще не сме се разбрали тогава и съм останал погрешно разбран. Все пак реших да използвам тази компания като банка и да държа кеша си в нея, за да не седи гол в платформата и да му плащам комисионни. Алтернативите ми за това бяха Експат, Бреф и Атера, но първите 2 станаха по-рискови от моят праг, а Атерата някак си ми се струва по-малко привлекателна към днешна дата. Купих 20% от исканото количество на 1,32 и купих права за останалото, тъй като може и да нямам възможност за участие в аукциона. Според мен идеята на тази компания не е спекулации, а по-скоро "депозит", който мисля, че дългосрочно ще носи около и над 5% годишно с относителна стабилност.

                          П.П. Очевидно съм могъл да си купя акциите с 10 ст. по-евтино, както и правата по-ниско, но не е хубаво човек да бъде максималист и да съжалява за минали действия
                          Ами точно за това говорим и причината е само и единствено Евереста, затова и го храня, не че на него му дреме на пикела де!
                          Иначе схемата ти е чудесна, ако имаш неограничен кеш постоянно да усредняваш, защото след 2 години пак ще има увеличение (разводняване) на капитала и ако тогава пак го натиснат ПФ-та, защото моделът на Елана може да разботи само и единствено с безплатен кеш, а.к.а. инвеститорите са бунаци и ще ни дават до безкрай срещу обешания, то тогава увеличението може и да е на левче с права пак по 0,1 стинка - ма кво му дреме на Евереста, за него е важно само да има свеж кеш, безлихвен кеш!

                          Та ти имаш ли неограничен кеш, за да допълваш постоянно? Защото ако нямаш, сега си с 15% капиталова загуба при 7% дивидент за годината и двойно повече акции на пазара, като половината са купени на 1,10 - как ти звучи, още ли ти е сейф хевън тази акция, т.е. имаш да я избиваш още поне 2 години, за да излезеш на 0? Щото 4-тото увеличение може да мине и на 90 стинки, 5-тото на 80 стинки - що да не може, кой ще спре Евереста?

                          Мислете малко, преди да говорите/пишете - евереста сам насра акцията, защото счита акционерите си за бунаци! От мен има чао след около месец, като искрено се надявам загубата ми да е минимална, но едва ли ще е такава
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Преди няколко седмици писах тук, че ми е странно защо цената на акцията /тогава 1,36/ е висока и стана дискусия. Сега я прегледах дискусията и трябва да кажа, че с БСЕ трейдъра всъщност въобще не сме се разбрали тогава и съм останал погрешно разбран. Все пак реших да използвам тази компания като банка и да държа кеша си в нея, за да не седи гол в платформата и да му плащам комисионни. Алтернативите ми за това бяха Експат, Бреф и Атера, но първите 2 станаха по-рискови от моят праг, а Атерата някак си ми се струва по-малко привлекателна към днешна дата. Купих 20% от исканото количество на 1,32 и купих права за останалото, тъй като може и да нямам възможност за участие в аукциона. Според мен идеята на тази компания не е спекулации, а по-скоро "депозит", който мисля, че дългосрочно ще носи около и над 5% годишно с относителна стабилност.

                            П.П. Очевидно съм могъл да си купя акциите с 10 ст. по-евтино, както и правата по-ниско, но не е хубаво човек да бъде максималист и да съжалява за минали действия
                            Last edited by 15%; 21.03.2018, 21:48.
                            Пътека се прави камък по камък!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от cyberdude Разгледай мнение
                              Е, тогава със сигурност увеличението щеше да е неуспешно.


                              Така е, конртавъпрос - а защо ни е да е успешно? Малко ли са 7% дивидентна, ако тя се запази, а би следввало да се запази, защото работата им е такава - вземат едни пари от едно място и ги дават на друго място с по-висока лихва - къв е проблемът да си лапат парички от лизинга и да си гледат кефа? Или има голямо търсене на земя, та е някакъв див бизнес това и удриии, дай да растем
                              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                              Коментар


                              • Е, тогава със сигурност увеличението щеше да е неуспешно.

                                Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение

                                да ама можеха да направят увеличение с "добавяне на стойност" чрез по висока емисионна, а не чрез "разводняване" или "запазване" на BV

                                Коментар

                                Working...
                                X