IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За обратното изкупуване

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от new wave
    Да, из така си помислих, че трябва да направиш заявката в последния момент преди следващото определяне на цената.
    Благодаря
    Ако имаш възможност, проследи цените на акциите, които са включени в портфейла на взаимния фонд и на база тяхното изменение, можеш да предвидиш почти на 100% цената на изкупуване на дял от взаимния фонд на следващия ден. По-трудно става ако котировките на фонда не са ежденевни, но приблизително може да се прогнозира каква ще им е цената при следващото обновяване.
    Направи заявката малко преди изтичане на крайния срок за подаване на заявка за обратно изкупуване, след като си анализирал резултатите от борсовата търговия.

    Коментар


    • Мисля, че в тази тема е добре да споделите впечатления от процедурата по обратно изкупуване на различните фондове - има ли спънки, забавяния или пък всичко е наред.
      Аз лично все още нямам такъв опит и ми е интересно. Струва ми се, че тов също е критерий за различаване на качествените от некачествените фондове.
      Портал за интернет пазаруване

      Коментар


      • Re: За обратното изкупуване

        Първоначално изпратено от new wave
        Чета условията за обратно изкупуване на един фонд и попадам на:

        "Поръчката за обратно изкупуване се изпълнява в срок до 10 дни от подаването и по цената на обратно изкупуване, изчислена в най-близкия ден, следващ деня на подаването на поръчката."

        Нормални ли са тези условия, защото когато решиш да ги предложиш за изкупуване не знаеш каква ще е цената
        Нормално е да не знаеш цената. Така е с всички фондове, ИД и други схеми.
        Основната причина е чисто техническа - повечето пазари по света имат работно време, съвпадащо с това на управляващите дружества. Всеки ден, в който се извършва преоценка на активите, се изчаква пазарите да затворят или /ако часовата разлика е голяма/ да наближи края на работния ден в държавата, където се управлява фонда. Затова и в нормативната уредба на всяка държава /у нас в ЗППЦК и Наредби 25 и 26/ е посочен краен срок /час/ в който се "снимат" цените на активите, притежавани от конкретния фонд. Това, да речем е в 16 часа. След това се прави преоценката. Нормално е, след като 16 часа е края на работния ден, УД-то да не приема вече клиенти и да изпълнява поръчките на тези, които са подавали в същия този ден.

        Другата причина е предпазването от арбитраж от страна на някои спекуланти. Когато знаеш, че днес цената на един фонд е паднала, поради точно определена причина, която обаче утре няма да съществува /да речем някой изсипал в пристъп на умопомрачение 100 хил. акции на Корпоративна до 70 лева , а фонда има сериозна експозиция в нея/, тогава ти ще можеш да запишеш по ниската цена днес, а да продадеш утре или когато прецениш /като видиш новата цена/, че си на добра печалба.

        Третата причина е, че просто не ти трябва да знаеш на каква цена записваш или продаваш дялове! Защо би искал да знаеш това предварително? За да прецениш дали е висока или ниска? Ако си толкова добър, че да можеш да преценяваш дали позара и "скъп" или "евтин", защот ти е да даваш парите си на някой друг да ги управлява.

        Колкото да сроковете за изпълнение /10 дни например/, бъди сигурен, че всички фондове предвиждат в проспектите си възможно най-дългия период за изплащане. Това се прави в случай, че някой ден, на фонда му се наложи да изплаща много големи суми в резултат на подадени поръчки за обратно изкупуване. В такава ситуация, продажбата на всяка цена не е най-доброто решение и затова мениджърите си отворят по-голям времеви прозорец. А да не забравяме и ликвидността...
        Ако ти е минало през ума, че поръчката ти може да бъде изпълнена по цената след 10 дни, то веднага ще те успокоя, че не е така. Цената на изпълнение се определя в първия възможен ден, следващ подаването на поръчката ти и бъде сигурен, че тя няма да се промени, независимо какво се е случило на пазара.

        Коментар


        • Да, из така си помислих, че трябва да направиш заявката в последния момент преди следващото определяне на цената.
          Благодаря

          Коментар


          • Re: За обратното изкупуване

            Нормални са. Всички фондове (или поне всички, които съм разглеждал) изпълняват поръчки и за покупка и за продажба по цената от следващото изчисляване на НСАД. Важи и за взаимни, и за пенсионни фондове. Това за 10те дена не е при всички. Примерно ВФ на ДСК плащат 70% днес, а остатъка утре. При ING ДПФ лагът е 5 дни (дали не бяха 5 работни), при др. ДПФ съм чувал, че забавянето стигало до месец.
            Между другото, можеш да се ориентираш (приблизително) за цената на следващия ден, като следиш индексите за текущия ден. Малко по-сложно е, ако цената се изчислява да кажем 2 пъти седмично, но така или иначе можеш към 14:00 днес да предвидиш поне тренда за утре.

            Коментар


            • За обратното изкупуване

              Чета условията за обратно изкупуване на един фонд и попадам на:

              "Поръчката за обратно изкупуване се изпълнява в срок до 10 дни от подаването и по цената на обратно изкупуване, изчислена в най-близкия ден, следващ деня на подаването на поръчката."

              Нормални ли са тези условия, защото когато решиш да ги предложиш за изкупуване не знаеш каква ще е цената
            Working...
            X