При това свръхзастрояване и предлагане на имоти навсякъде, АДСИЦ нямат бъдеще освен за препиране на пари
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
АДСИЦ - очаквания и реалност
Collapse
X
-
Над 42 на сто от активите на фондовете за имоти са в пари
Земеделската земя е най-продпочитаната инвестиция
Българските дружества със специална инвестиционна цел притежават парични наличности на стойност 135.7 млн. лв. към края на юли, съобщава Комисията за финансов надзор. Общата стойност на активите на фондовете за секюритизация в недвижими имоти е 318.58 млн. лв. В тази статистика са включени всичките двадесет и един АДСИЦ, регистрирани в надзора, дори и тези, които все още не са правили първичните си увеличения на капитала. Според данните на надзора най-значителни вложения към първото полугодие на 2006 г. фондовете са направили в земеделска земя, общо 61.865 млн. лв. Основните инвеститори в този актив са "Фонд за недвижими имоти България" с 23.434 млн. лв., "Елана фонд за земеделска земя" с 20.566 млн. лв. и "Адванс терафонд" с 15.921 млн. лв.
На следващо място след земеделската земя фондовете са предпочели да инвестират в терени и земи, които са с друго предназначение. Общата стойност на средствата, вложени от дружествата със специална цел в такива имоти, към края на юли тази година е 45.41 млн. лв. Най-големият инвеститор по този показател е "Прайм пропърти БГ" с активи за 16.306 млн. лв.
Стойността на вложенията във вече изградени сгради за периода е 37.236 млн. лв., като основната заслуга тук е на двата фонда "И Ар Джи капитал". Според анализатори в структурирането на активите на фондовете може да има и несъответствия, свързани с това даден актив към коя група ще бъде причислен. Независимо от това факт е, че според счетоводните документи, на базата на които е изготвена справката от надзора, към настоящия етап фондовете за земя управляват активи за над 318.58 млн. лв.
Интересът към недвижимите имоти и либерализирането на инвестиционния режим на пенсионните фондове бяха сред основните предпоставки за бурното развитие на този сектор. Според данни на комисията към края на миналата година са били регистрирани 12 дружества със специална инвестиционна цел за имоти, като активите им за периода са били на стойност от 129.13 млн. лв. За шест месеца броят им почти се удвоява, а активите им нарастват с над 146%.
Далеч по-спокойно е развитието в сектора на дружества със специална инвестиционна цел за секюритизиране на вземания. Независимо че от един към края на 2005 г. броят на фондовете за секюритизация на вземания нарастват до пет, към шестмесечието активите им са сравнително малко и според балансите им към края на юли са на стойност едва 8.285 млн. лв.
Коментар
-
"Мосю Бриколаж" продаде магазина си във Варна на фонд за имоти
Веригата за стоки за дома от типа "направи си сам" "Мосю Бриколаж" продаде магазина си във Варна на "Фонд за недвижими имоти България" за 4 млн. евро. В същото време веригата е подписала договор за наем с фонда, съобщи Българската фондова борса. Новината беше потвърдена и от самата верига.
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=278760
Коментар
-
Bobi75
KDSIC много да, ама то вече не останаха акции в миноритарни акционери.
Както се казва в приказката питомното са ERGC и ERGC-2. Много добре. Браво
Зад ATERA все пак има реални активи, а и ATERA са единствените със стратегия за използване на самата земеделскя земя за печалба (ADVEQ)
Ще си взема и от ERGC-3
Другите са още диви
Коментар
-
АДСИЦ - очаквания и реалност
Напоследък много АДСИЦ-ове се нароиха. Някой правил ли си е труда да види какво е станало спрямо това, което прогнозираха преди 1-2 години. Следя ERGC, ERGC2, BMREIT и TBIRE. Само първите изглежда имат резултати по-добри от прогнозните публикувани в началото.
Някой има ли мнение за BREF и ICPD?Тагове: Отмаркиране на всички
Коментар