IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Expat Bulgaria SHORT Sofix

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от lalka 75 Разгледай мнение

    е как да не съм, като даже отявлени бикове като дддд ти го казаха в прав текст - че шорта е за бикове а не за мечки. ама като му дойде времето т.е спекула
    Просто според мен във форума неправилно се класифицират биковете и мечките. Така наречените бикове са оптимисти за някои акции и песимисти за други. В дадени моменти си мислят, че цената ще върви нагоре, но в други моменти приемат, че пазара може и да е надолу. Но така наречените мечки и песимисти във форума са в преобладаващата си част кибици, които гледат от страни. Продължавам да се чудя как може някой да твърди, че пазара ще пада и да не си купи късият инструмент. Това в моите очи означава, че не си вярва на прогнозата. Тогава защо трябва да му вярвам, че е мечка? Другата възможност е, че счита, че падането на пазара ще е твърде малко за да оправдае спреда. Но ако смята, че пазара ще падне толкова малко, то струва ли си цялото писане. Освен това съм уверен, че този индексен фонд ще го ползвам пъти повече от повечето самообявили се за мечки. То и месец след започването на търговията с дялове на фонда няма нито една мечка във форума, която да може да твърди, че го е ползвала повече от мен. Тогава каква мечка е изобщо. Това ми бяха размислите.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mapadona Разгледай мнение

      Е тук не си прав...
      е как да не съм, като даже отявлени бикове като дддд ти го казаха в прав текст - че шорта е за бикове а не за мечки. ама като му дойде времето т.е спекула

      Коментар


      • Първоначално изпратено от lalka 75 Разгледай мнение

        Българинът е природно интелегентен човек, г-н Василев, ясно му е че "инвестицията" в шорта е по-удачно да се нарича "спекула" ...
        Е тук не си прав...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от NikolayVassilev Разгледай мнение

          Колеги,

          Благодаря за иновативните идеи и сте абсолютно прави. И аз бих искал някой да направи:
          - SOFIX x2 и x3
          - Шорт
          SOFIX x2 и x3
          - фючърси
          - къси продажби на борсата
          - по-сериозен пазар за вземане назаем на ценни книжа
          - пазарът ни да е свързан с всички световни депозитари
          Ами хайде, нека някой да се събуди и да го направи. Както и многомилиардни компании на борсата. Че Румъния отдавна ни отнесе, е ясно. А вече и Северна Македония има по-голям индекс от нашия.

          Конкретно по вашия въпрос: неслучайно между Германия и Хонконг не ни е известно да има друг Шорт фонд. Много е трудно, а с левъридж е още по-трудно и практически безполезно. Вие казвате, че искате такъв фонд, но почти не инвестирате нито в ЕТФ-а, нито в Шорта…

          Поздрави, НВ
          Българинът е природно интелегентен човек, г-н Василев, ясно му е че "инвестицията" в шорта е по-удачно да се нарича "спекула" ...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

            С тази ликвидност шорт 3* ще е абсурд някакъв, накрая ще се получи, че индексът е паднал с 10%, а шорт фонда с 20
            умножение с нула - пак нула
            "чушката люта - пак люта ...." народна песен

            Коментар


            • Първоначално изпратено от NikolayVassilev Разгледай мнение

              Вие казвате, че искате такъв фонд, но почти не инвестирате нито в ЕТФ-а, нито в Шорта…

              Поздрави, НВ
              Отговарям с мнението на колегите, 1:1 мисля и аз:

              Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение
              Ще започнем да инвестираме когато онези институционалните с големите портфейли започнат да го правят,С нашите малки портфейлчета дори да купим от единия или другия ,на практика няма да има достатъчно количествени натрупвания които да променят нещо в едната или другата посока ,така че да спечелим от това движение.Но ако имаше ливъридж тогава с малки суми може да се постигне някаква амплитуда в индекса и щеше да си струва
              Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

              Да, напълно подкрепям! Имаме нужда от по-интересни и агресивни инструменти на БФБ, за да привлечем обратно спекулантите, избягали да търгуват по чуждите пазари.
              Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение
                Добър инструмент, но щеше да е хубаво, ако имаше известен ливъридж, Short Sofix 3x примерно, 1% спад на СОФИКС, 3% ръст тук и съответно обратното. Не знам дали го позволява нормативната уредба, но би привлякъл по - голям интерес.
                С тази ликвидност шорт 3* ще е абсурд някакъв, накрая ще се получи, че индексът е паднал с 10%, а шорт фонда с 20

                Коментар


                • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение

                  изводите ми са следните:

                  1. при дългия етф ви питах същото и получих един отговор ...... сега при късия етф получавам коренно различен отговор и нищо общо с онзи отговор...

                  2. поскъпването при късия етф е ограничено защото повече от 2 лв. не би могло да отиде ...... демек софикс 0 (нула - софикс нула е мечтата на всички апокалиптосчета)

                  3. загубите също са ограничени защото при софикс 1200 пункта етф-а трябва нищо да не струва ...... демек след нула лв. следва отрицателно число за стойността на късия етф

                  сигурно бъркам някъде и ще се радвам да ме поправите и насочите в правилна посока
                  Уважаеми Полки,

                  Имате важни въпроси.
                  1) Първия не го разбрах. Може ли пак да го формулирате?
                  2 и 3) Не е точно така. Преди да създадем Шорта, дълго мислихме и изчислявахме. Колкото и да се качва индексът, не е допустимо стойността на Фонда да е нула или дори да доближи нула.
                  Затова въведохме правило на 25%/75%. В момента активите на Фонда са към 240 х. лв., а задълженията: -120 х. лв. Т.е. собственият капитал = 50% от общите активи. Ако индексът се покачи с около 50%, задълженията ще станат към -180 х. лв., а собственият капитал към 60 х. лв. или само 25% от активите. Тогава ние автоматично ребалансираме Фонда, намаляваме двойно експозицията, за да постигнем: активи 120, задължения -60, капитал 60. Отново капитал/активи = 50%. Така избягваме риска от "зануляване" на Фонда.
                  Същото се случва в обратна посока: ако индексът падне с 50%, капитал/активи става 75%, ребалансираме, за да постигнем отново 50%: активи 360, задължения -180, капитал 180.
                  Повечето хора няма да разберат тези обяснения. Не е фатално. Всички инвестираме в американските ЕТФ-и, без да знаем каква е технологията зад тях...

                  Поздрави, НВ

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от NikolayVassilev Разгледай мнение

                    Колеги,

                    Благодаря за иновативните идеи и сте абсолютно прави. И аз бих искал някой да направи:
                    - SOFIX x2 и x3
                    - Шорт
                    SOFIX x2 и x3
                    - фючърси
                    - къси продажби на борсата
                    - по-сериозен пазар за вземане назаем на ценни книжа
                    - пазарът ни да е свързан с всички световни депозитари
                    Ами хайде, нека някой да се събуди и да го направи. Както и многомилиардни компании на борсата. Че Румъния отдавна ни отнесе, е ясно. А вече и Северна Македония има по-голям индекс от нашия.



                    Конкретно по вашия въпрос: неслучайно между Германия и Хонконг не ни е известно да има друг Шорт фонд. Много е трудно, а с левъридж е още по-трудно и практически безполезно. Вие казвате, че искате такъв фонд, но почти не инвестирате нито в ЕТФ-а, нито в Шорта…

                    Поздрави, НВ
                    Ще започнем да инвестираме когато онези институционалните с големите портфейли започнат да го правят,С нашите малки портфейлчета дори да купим от единия или другия ,на практика няма да има достатъчно количествени натрупвания които да променят нещо в едната или другата посока ,така че да спечелим от това движение.Но ако имаше ливъридж тогава с малки суми може да се постигне някаква амплитуда в индекса и щеше да си струва
                    Last edited by спекуланта; 18.02.2020, 10:37.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение
                      Добър инструмент, но щеше да е хубаво, ако имаше известен ливъридж, Short Sofix 3x примерно, 1% спад на СОФИКС, 3% ръст тук и съответно обратното. Не знам дали го позволява нормативната уредба, но би привлякъл по - голям интерес.
                      Колеги,

                      Благодаря за иновативните идеи и сте абсолютно прави. И аз бих искал някой да направи:
                      - SOFIX x2 и x3
                      - Шорт
                      SOFIX x2 и x3
                      - фючърси
                      - къси продажби на борсата
                      - по-сериозен пазар за вземане назаем на ценни книжа
                      - пазарът ни да е свързан с всички световни депозитари
                      Ами хайде, нека някой да се събуди и да го направи. Както и многомилиардни компании на борсата. Че Румъния отдавна ни отнесе, е ясно. А вече и Северна Македония има по-голям индекс от нашия.

                      Конкретно по вашия въпрос: неслучайно между Германия и Хонконг не ни е известно да има друг Шорт фонд. Много е трудно, а с левъридж е още по-трудно и практически безполезно. Вие казвате, че искате такъв фонд, но почти не инвестирате нито в ЕТФ-а, нито в Шорта…

                      Поздрави, НВ

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение
                        Добър инструмент, но щеше да е хубаво, ако имаше известен ливъридж, Short Sofix 3x примерно, 1% спад на СОФИКС, 3% ръст тук и съответно обратното. Не знам дали го позволява нормативната уредба, но би привлякъл по - голям интерес.
                        Да, напълно подкрепям! Имаме нужда от по-интересни и агресивни инструменти на БФБ, за да привлечем обратно спекулантите, избягали да търгуват по чуждите пазари.

                        Коментар


                        • Добър инструмент, но щеше да е хубаво, ако имаше известен ливъридж, Short Sofix 3x примерно, 1% спад на СОФИКС, 3% ръст тук и съответно обратното. Не знам дали го позволява нормативната уредба, но би привлякъл по - голям интерес.
                          Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение

                            изводите ми са следните:

                            1. при дългия етф ви питах същото и получих един отговор ...... сега при късия етф получавам коренно различен отговор и нищо общо с онзи отговор...

                            2. поскъпването при късия етф е ограничено защото повече от 2 лв. не би могло да отиде ...... демек софикс 0 (нула - софикс нула е мечтата на всички апокалиптосчета)

                            3. загубите също са ограничени защото при софикс 1200 пункта етф-а трябва нищо да не струва ...... демек след нула лв. следва отрицателно число за стойността на късия етф

                            сигурно бъркам някъде и ще се радвам да ме поправите и насочите в правилна посока
                            Обикновено се правят обратни сплитове, Полки. Нищо не може да струва нула на пракитка.
                            Пътека се прави камък по камък!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от NikolayVassilev Разгледай мнение

                              Уважаеми Полки,

                              Признавам, идеята Ви е логична и красива. Съжалявам, че не можем да изпълним желанието Ви. Ето няколко причини:
                              - Нито един Шорт фонд по света не го прави според мен.
                              - Нито един Шорт фонд в света няма прецизна реверсивна репликация на индекса. Проверете Шорт фондовете за S&P 500.
                              - Математически е невъзможно да се предвиди, защото:
                              а) Нашият портфейл никога не може да репликира с хирургическа точност индекса - имаме кеш, имаме една позиция, по която имаме по-малко акции и др.
                              б) Появяват се разходи периодично. Колкото и да са малки, те не могат да се предвидят.
                              - Ако Ви направим такава таблица и резултатите се отклонят от нея, ще пишете гневни коментари, сякаш някой Ви е заблудил, макар че всъщност не сте инвеститор.

                              Шорт фондовете съществуват за спекулация в определена посока. Ако пазарът пада (като днес), Шорт фондът трябва да се качва. Вижте цената утре и направете изводи.

                              Желая успех! НВ
                              изводите ми са следните:

                              1. при дългия етф ви питах същото и получих един отговор ...... сега при късия етф получавам коренно различен отговор и нищо общо с онзи отговор...

                              2. поскъпването при късия етф е ограничено защото повече от 2 лв. не би могло да отиде ...... демек софикс 0 (нула - софикс нула е мечтата на всички апокалиптосчета)

                              3. загубите също са ограничени защото при софикс 1200 пункта етф-а трябва нищо да не струва ...... демек след нула лв. следва отрицателно число за стойността на късия етф

                              сигурно бъркам някъде и ще се радвам да ме поправите и насочите в правилна посока
                              fuск the bеаr - give me the bееr

                              Коментар


                              • Пожелавам успех на фондовете. Най-вече на дългия

                                Коментар

                                Working...
                                X