IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БФБ - ниска ликвидност, високи такси и фрагментиране на сделките

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Да вдигат таксите и имат високи осигуровки и заплати, без адекватна търговия..Не е лошо да се ходи по- често там и да се следят настроенията за пазара, вместо да се фантазира в къщи..

    Коментар


    • Не знам, ама непрекъснато ип-тата вдигат таксите и допълнутелно ограничават търговията и после пак вдигат таксите, щото нямат обороти и не могат да се издържат

      Коментар


      • 15% Може ли да обясниш как ще се случи това хвръкване на БФБ и на базата на какви съпоставки смяташ, че тук спада ще е по- малък..Да не би да имаш тайни сведения , че тук икономиката е силна и стабилна и ще задържи цените на компаниите.. Или просто си пишеш и мечтаеш.. Тинапример, ако те съкратят от работа , не можеш де си намериш нова и има рецесия няма ли да продаваш акции за да си плащаш сметките, а 50% от българите имат заеми..
        Last edited by Kiro; 26.08.2019, 16:08.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
          ....................

          Реших да събера мнения - да не би да не съм разбрал нещо и да изпускам някаква много яка далавера...

          Понякога ми се случва когато много хора правят нещо, което е в противоречие с мнението ми, мнението ми да е грешно.
          Все пак немалко хора си дават парите на БФБ (в глобален мащаб сравнено с другите борси - малко са, но в абсолютен план - може би хиляди потребители на БФБ има...).

          Какво мислите, че ще стане като започне паническото разпродаване на сащанската и другите водещи борси? Ще има ли паника и на БФБ и съществено понижение?
          ама какви мнения ше събираш бе мой, от кой за какво ?

          Като имаше един направен психологически експеримент в една стая с моливи един къс и един дълъг. Когато влизал всеки един участник самостоятелно в стаята давал верен отговор като посочвал късият молив като такъв, обаче станало интересно когато на цялата група им било казано да кажат на случайно избран участник че те виждат по-късия молив като по-дълъг от дългия и че неговото мнение е грешно, т.е. обратно на истината. След Х пъти повторения участникът вече пеел в един тон с групата че късия молив е по-дълъг от другия което е абсолютно грешно.

          И тука ви го казвам за не знам си кой си път, като на онез с банките .... излизайте от тая идиотщина БФБ ли е квото е там и не се занимаайте повече с тая тъпотия !!! Това е реалността далавера НЯМА да има, защото това у нас НЯМА ДА РАБОТИ поради Х очевадни причини ...

          P.S. ами дали ще стане понижение не знам погледни 2008ма и виж сам, наща икономика която вече не съществува отдавна, а се базира на някакви въздушни външни подаяния и алабалистики, т.е. ако вън музиката спре при нас ще е тишина като в гората и добре дошли в Африка, то не че и сега не сме там ....
          Last edited by michaelis12; 26.08.2019, 16:04.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

            При ниската капитализация на нашия пазар е съвсем възможно евентуалният спад да е по-голям в процентно изражение. Ако погледнем кризисния период след 2007 г. и съпоставим нашия пазар с американския, ще видим, че у нас имаше по-голям спад (над 80%, при 50-60% в Щатите) и много по-бавно възстановяване след това, като там за около 4 години успяха да надскочат предкризисните си нива, а у нас дори и към момента SOFIX е на едва 30% от върховата си стойност.

            Изразявам лично мнение и по никакъв начин не е инвестиционна препоръка.
            Прав си за миналото, но тогава еуфорията е била огромна. Коефициентите са били различни, имало е много и големи за нашите стандарти чуждестранни инвеститори поради влизането в ЕС и т.н. Сега последната дума, за която се сещам мислейки за БФБ е еуфория. От една страна не трябва човек да си мисли "сега е различно", но от друга мозъците ни са доста ограничени и винаги надценяват миналото. Правят го защото това е единствената им база данни. Абе знае ли човек, всеки да търгува, както му е спокойно.
            Last edited by 15%; 26.08.2019, 15:16.
            Пътека се прави камък по камък!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

              Това е въпрос по който се спори. Забелязал съм, че огромната част от хората тук смятат, че навън ако има спад да кажем от 30%, то тук би бил доста по-голям. Лично аз мисля, че ще ги последваме, но с по-малък спад. Примерно ако там е 30, то тук би бил 20% да кажем. Но това си е мое мнение и не претендирам за достоверност. Това го казвам при днешните цени на световните и на българската борса. Ако утре да кажем БФБ хвръхне или се случи някакво разместване в коефициентите, ще ми се промени мнението.
              При ниската капитализация на нашия пазар е съвсем възможно евентуалният спад да е по-голям в процентно изражение. Ако погледнем кризисния период след 2007 г. и съпоставим нашия пазар с американския, ще видим, че у нас имаше по-голям спад (над 80%, при 50-60% в Щатите) и много по-бавно възстановяване след това, като там за около 4 години успяха да надскочат предкризисните си нива, а у нас дори и към момента SOFIX е на едва 30% от върховата си стойност.

              Изразявам лично мнение и по никакъв начин не е инвестиционна препоръка.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                Какво мислите, че ще стане като започне паническото разпродаване на сащанската и другите водещи борси? Ще има ли паника и на БФБ и съществено понижение?
                Това е въпрос по който се спори. Забелязал съм, че огромната част от хората тук смятат, че навън ако има спад да кажем от 30%, то тук би бил доста по-голям. Лично аз мисля, че ще ги последваме, но с по-малък спад. Примерно ако там е 30, то тук би бил 20% да кажем. Но това си е мое мнение и не претендирам за достоверност. Това го казвам при днешните цени на световните и на българската борса. Ако утре да кажем БФБ хвръхне или се случи някакво разместване в коефициентите, ще ми се промени мнението.
                Пътека се прави камък по камък!

                Коментар


                • Аз се чудя защо изобщо има минимални такси за сделка (като има възможност да плащаш по няколко такси за сделка на една поръчка - ако тя се фрагментира).

                  Не може изчислителните ресурси за съхраняване на няколко реда с данни в таблицата на базата от данни да струва толкова.

                  С тези неадекватни такси си режат клона ми се струва.

                  Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение

                  добре, а защо се занимавате с тая идиотия изобще да ви пита човек или ви е много скучно и имате излишни мангизи ? ....
                  Реших да събера мнения - да не би да не съм разбрал нещо и да изпускам някаква много яка далавера...

                  Понякога ми се случва когато много хора правят нещо, което е в противоречие с мнението ми, мнението ми да е грешно. Все пак немалко хора си дават парите на БФБ (в глобален мащаб сравнено с другите борси - малко са, но в абсолютен план - може би хиляди потребители на БФБ има...).

                  Какво мислите, че ще стане като започне паническото разпродаване на сащанската и другите водещи борси? Ще има ли паника и на БФБ и съществено понижение?
                  Два прости метода за легално намаляване на данъците

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                    Разгледах тарифите на някои инвестиционни посредници.

                    В тази на един ИП, че минималната такса се плаща "на изпълнена поръчка". В тарифата на други инвестиционни посредници минималната такса се плаща "на сделка".

                    Ако случайно има разни мизерници, които продават на порции по 100 лева (докато вие купувате), всяка отделна порция за отделна "сделка" ли се брои (което води до плащане на минималната такса от примерно 2 лева на всеки фрагмент, което да доведе до абсурдния разход от 2% за вход)?

                    Не стига, че като процент от размера на сделките таксите на БФБ са по-високи от тези при чуждите борси, ами и се получава фрагментиране.

                    (Напр. 0,1% на германската борса, 0,35% на БФБ - над три пъти повече се плаща за покупка/продажба на акции на БФБ.)

                    Какво показва вашата практика?
                    добре, а защо се занимавате с тая идиотия изобще да ви пита човек или ви е много скучно и имате излишни мангизи ? ....

                    Коментар


                    • Пазарната капитализация на БФБ:
                      1)
                      - в края на юни 2018г. беше 8,960,555,078.85 лв. или ПО-МАЛКО ОТ 9 МИЛИАРДА лв.
                      2)
                      - в края на юни 2019г. беше 8,865,114,110.30 лв. или ПО-МАЛКО ОТ 8.9 МИЛИАРДА лв.


                      За сравнение Консолидираният Държавен Бюджет е похарчил общо за заплати и осигуровки на БЮДЖЕТНИЦИТЕ:
                      - за 12 месеца от началото на юли 2018г. до края на юни 2019г. сумата от 9,356.8 МИЛИОНА лв. или НАД 9.3 МИЛИАРДА лв.





                      https://www.minfin.bg/bg/statistics/5
                      https://www.bse-sofia.bg/bg/statistics

                      Коментар


                      • То теоретично на никой не би трябвало да му е изгодно да прави такива дребни сделки, защото те оскъпяват и двете страни, но факт е, че често има такива (и купувачи и продавачи), водени от някакви други мотиви.... И това естествено води до разширяване на маржа между "купува-продава", за да си калкулираш тези непредвидени разходи. Което пък води до по-малко сделки и така се въртим в някакъв кръг. Но така е когато има малко търгуващи с малки обеми....просто на БФБ трябва да се има пред вид този фактор на този етап.

                        Коментар


                        • Минималната такса, като това мисля, че важи при всички посредници, е дължима за всяка сключена сделка, независимо дали ще е при частично или напълно изпълнена поръчка. Разбирай, че в отделна сделка можеш да се сдобиеш дори с една-единствена акция на стойност едва няколко стотинки, като за това ще дължиш пълната стойност на минималната комисиона от няколко лева. Случвало се е на всеки, който търгува на БФБ.
                          Мненията ми не са препоръка за търговия.

                          Коментар


                          • БФБ - ниска ликвидност, високи такси и фрагментиране на сделките

                            Разгледах тарифите на някои инвестиционни посредници.

                            В тази на един ИП, че минималната такса се плаща "на изпълнена поръчка". В тарифата на други инвестиционни посредници минималната такса се плаща "на сделка".

                            Ако случайно има разни мизерници, които продават на порции по 100 лева (докато вие купувате), всяка отделна порция за отделна "сделка" ли се брои (което води до плащане на минималната такса от примерно 2 лева на всеки фрагмент, което да доведе до абсурдния разход от 2% за вход)?

                            Не стига, че като процент от размера на сделките таксите на БФБ са по-високи от тези при чуждите борси, ами и се получава фрагментиране.

                            (Напр. 0,1% на германската борса, 0,35% на БФБ - над три пъти повече се плаща за покупка/продажба на акции на БФБ.)

                            Какво показва вашата практика?
                            Два прости метода за легално намаляване на данъците
                          Working...
                          X