Първоначално изпратено от Mr.Profit
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Ребалансиране на SOFIX
Collapse
X
-
Мненията ми не са препоръка за търговия.
-
Първоначално изпратено от margen Разгледай мнениеКолеги, някой може ли да ми даде малко методологически насоки, по отношение на класирането на емисии по критерия "Спред"? Просто правилата не ми дават ясна методология... В точка 7.2. е записано:
, а 7.3 и 7.4 казват:
.
Имам осреднените спредове за целия период, за всеки един размер. От последните две точки ми става ясно, че когато някоя емисия няма стойност в 68,27% от проведените наблюдения за съответния размер, то съответната емисия минава автоматично назад в класацията след последната емисия, която има стойности.
Това, което не ми става ясно е, как точно трябва да стане самото класиране по т. 7.2. Дали означава, че подобно на класирането по общите критерии за Софикс се прави класация за всеки размер (Kn), а след това обща класация K=K1+K2+K3, където n е съответния размер на теста (10 000 лв., 15 000 лв. и 20 000 лв.)? Факт е, че позициите в класацията при различните размери са доста близки и сумарната класация няма да е много различна от индивидуалните, но ми се иска да знам, каква точно трябва да е методологията на изчисляване.
Коментар
-
Колеги, някой може ли да ми даде малко методологически насоки, по отношение на класирането на емисии по критерия "Спред"? Просто правилата не ми дават ясна методология... В точка 7.2. е записано:
7.2 Класирането на емисиите по този критерий се извършва във възходящ ред за всеки
един размер на потенциално изпълнимите поръчки „купува“ и „продава“ за последния
шестмесечен период.
7.3 Емисиите, които нямат определена стойност в 68,27 % от наблюденията при тест за
изпълнение на поръчки в размер на 20 000 (двадесет хиляди) лева, но разполагат с
такава при тест в размер на 15 000 (петнадесет хиляди) лева, участват в класирането по
т. 4 след последната емисия, разполагаща със спред при 20 000 (двадесет хиляди) лева.
7.4 Емисиите, които нямат определена стойност в 68,27 % от наблюденията при тест за
изпълнение на поръчки в размер на 15 000 (петнадесет хиляди) лева, но разполагат с
такава при тест в размер на 10 000 (десет хиляди) лева, участват в класирането по т. 4
след последната емисия, разполагаща със спред при 15 000 (петнадесет хиляди) лева.
Имам осреднените спредове за целия период, за всеки един размер. От последните две точки ми става ясно, че когато някоя емисия няма стойност в 68,27% от проведените наблюдения за съответния размер, то съответната емисия минава автоматично назад в класацията след последната емисия, която има стойности.
Това, което не ми става ясно е, как точно трябва да стане самото класиране по т. 7.2. Дали означава, че подобно на класирането по общите критерии за Софикс се прави класация за всеки размер (Kn), а след това обща класация K=K1+K2+K3, където n е съответния размер на теста (10 000 лв., 15 000 лв. и 20 000 лв.)? Факт е, че позициите в класацията при различните размери са доста близки и сумарната класация няма да е много различна от индивидуалните, но ми се иска да знам, каква точно трябва да е методологията на изчисляване.Last edited by margen; 05.08.2017, 11:40.Мненията ми не са препоръка за търговия.
Коментар
-
Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение......
При какви условия според вас ще се постигне значителен ръст на ликвидността?
.....
маржин покупки и къси продажби работещи поне за компаниите в софикс
намаляване на лихвата по репо сделките
също компании дето не се търгуват с дни нямат място в индекса
все прости неща
“The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”
- 1 like
Коментар
-
Като цяло за индивидуалните инвеститори за начало може да намалят минималната такса от 2 лв на 1 лв, това в краткосрочен план. А в дългосрочен трябва да се подобри доверието в емитентите.
P.S. Моят портфейл е около 8 нетни заплати, разпределен 11 позиции, има 3-4 на стойност между 300-400 лв, така че намаляването на таксите ще ми е добре дошло. Няма да чакам деня за акции да купувам малки пакети.Last edited by sylver88; 15.07.2017, 13:49.
- 1 like
Коментар
-
Ребалансиране на SOFIX
Колеги, темата става все по-важна с наближаването на септември и първото ребалансиране по новите правила. Вчера следобед сайтът на Капитал е пуснал интересна статия по темата (Новата цедка на SOFIX).
По-любопитното е, че в новата методология има съвършено нов, четвърти критерий, който класира кандидатите за влизане в SOFIX по показателя пасивна ликвидност. Тя се засича на ежедневна база в произволни интервали по време на търговската сесия чрез пускането на тестови виртуални поръчки за покупко-продажба на стойност 10, 15 и 20 хил. лв. Така се вижда по кои позиции на база на въведените реални оферти акциите бързо могат да се превърнат в пари и обратно, без цената им да се срине или излети.
Мислите ли, че 20 000 лв. е достатъчна "сонда" за оценка на ликвидността? Според мен е малко, но пък отразява реалното състояние на пазара.
Когато се говори за Българската фондова борса (БФБ), "неликвиден пазар" се е превърнало в клише. За някой чужд инвеститор обаче измеренията му са непонятни - дори с акции на компании във водещия SOFIX сделки се сключват не всеки ден, а обикновено са епизодични. При това положение да отсееш най-достойните за представителната селекция на борсата си е предизвикателство.
И най-важното, кой според вас ще влезе и излезе през септември и защо?Тагове: Отмаркиране на всички
- 1 like
Коментар