IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ребалансиране на SOFIX

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение
    Прави се тест за 20 000 лв и ако има такъв в 68% от случаите емисията се класира при тест от 20 000 лв със съответната стойност. Ако няма се прави тест за 15 000 лв. Не може емисия без издържан тест за 20 000 лв да е пред позиция с издържан тест за 20 000 лв.
    Точно това ми е ясно бе, човек! Ти изобщо прочете ли, какво съм писал? Въпросът е, след като имаме трите класации при различните размери, и съответно сме класирали тези, които няма показания в 68% за съответния размер на последно място, как правим общата класация. Аз ли не те разбирам, какво ми казваш?
    Мненията ми не са препоръка за търговия.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение
      Колеги, някой може ли да ми даде малко методологически насоки, по отношение на класирането на емисии по критерия "Спред"? Просто правилата не ми дават ясна методология... В точка 7.2. е записано:

      , а 7.3 и 7.4 казват:

      .

      Имам осреднените спредове за целия период, за всеки един размер. От последните две точки ми става ясно, че когато някоя емисия няма стойност в 68,27% от проведените наблюдения за съответния размер, то съответната емисия минава автоматично назад в класацията след последната емисия, която има стойности.

      Това, което не ми става ясно е, как точно трябва да стане самото класиране по т. 7.2. Дали означава, че подобно на класирането по общите критерии за Софикс се прави класация за всеки размер (Kn), а след това обща класация K=K1+K2+K3, където n е съответния размер на теста (10 000 лв., 15 000 лв. и 20 000 лв.)? Факт е, че позициите в класацията при различните размери са доста близки и сумарната класация няма да е много различна от индивидуалните, но ми се иска да знам, каква точно трябва да е методологията на изчисляване.
      Не се взимат общо за трита размера! Това което ще има значение за Софикс е теста на 20 хил лева и там ще подреждането. Ако дадена компания не отговаря на теста за 20 хил тя ще се постави след всички които отговарят на този тест.

      Коментар


      • Прави се тест за 20 000 лв и ако има такъв в 68% от случаите емисията се класира при тест от 20 000 лв със съответната стойност. Ако няма се прави тест за 15 000 лв. Не може емисия без издържан тест за 20 000 лв да е пред позиция с издържан тест за 20 000 лв.

        Keep going ...

        Коментар


        • Колеги, някой може ли да ми даде малко методологически насоки, по отношение на класирането на емисии по критерия "Спред"? Просто правилата не ми дават ясна методология... В точка 7.2. е записано:

          7.2 Класирането на емисиите по този критерий се извършва във възходящ ред за всеки
          един размер на потенциално изпълнимите поръчки „купува“ и „продава“ за последния
          шестмесечен период.
          , а 7.3 и 7.4 казват:

          7.3 Емисиите, които нямат определена стойност в 68,27 % от наблюденията при тест за
          изпълнение на поръчки в размер на 20 000 (двадесет хиляди) лева, но разполагат с
          такава при тест в размер на 15 000 (петнадесет хиляди) лева, участват в класирането по
          т. 4 след последната емисия, разполагаща със спред при 20 000 (двадесет хиляди) лева.
          7.4 Емисиите, които нямат определена стойност в 68,27 % от наблюденията при тест за
          изпълнение на поръчки в размер на 15 000 (петнадесет хиляди) лева, но разполагат с
          такава при тест в размер на 10 000 (десет хиляди) лева, участват в класирането по т. 4
          след последната емисия, разполагаща със спред при 15 000 (петнадесет хиляди) лева.
          .

          Имам осреднените спредове за целия период, за всеки един размер. От последните две точки ми става ясно, че когато някоя емисия няма стойност в 68,27% от проведените наблюдения за съответния размер, то съответната емисия минава автоматично назад в класацията след последната емисия, която има стойности.

          Това, което не ми става ясно е, как точно трябва да стане самото класиране по т. 7.2. Дали означава, че подобно на класирането по общите критерии за Софикс се прави класация за всеки размер (Kn), а след това обща класация K=K1+K2+K3, където n е съответния размер на теста (10 000 лв., 15 000 лв. и 20 000 лв.)? Факт е, че позициите в класацията при различните размери са доста близки и сумарната класация няма да е много различна от индивидуалните, но ми се иска да знам, каква точно трябва да е методологията на изчисляване.
          Last edited by margen; 05.08.2017, 10:40.
          Мненията ми не са препоръка за търговия.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
            ......


            При какви условия според вас ще се постигне значителен ръст на ликвидността?

            .....
            като за начало
            маржин покупки и къси продажби работещи поне за компаниите в софикс
            намаляване на лихвата по репо сделките
            също компании дето не се търгуват с дни нямат място в индекса
            все прости неща

            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

            Коментар


            • Като цяло за индивидуалните инвеститори за начало може да намалят минималната такса от 2 лв на 1 лв, това в краткосрочен план. А в дългосрочен трябва да се подобри доверието в емитентите.
              P.S. Моят портфейл е около 8 нетни заплати, разпределен 11 позиции, има 3-4 на стойност между 300-400 лв, така че намаляването на таксите ще ми е добре дошло. Няма да чакам деня за акции да купувам малки пакети.
              Last edited by sylver88; 15.07.2017, 12:49.

              Коментар


              • Ребалансиране на SOFIX

                Колеги, темата става все по-важна с наближаването на септември и първото ребалансиране по новите правила. Вчера следобед сайтът на Капитал е пуснал интересна статия по темата (Новата цедка на SOFIX).

                По-любопитното е, че в новата методология има съвършено нов, четвърти критерий, който класира кандидатите за влизане в SOFIX по показателя пасивна ликвидност. Тя се засича на ежедневна база в произволни интервали по време на търговската сесия чрез пускането на тестови виртуални поръчки за покупко-продажба на стойност 10, 15 и 20 хил. лв. Така се вижда по кои позиции на база на въведените реални оферти акциите бързо могат да се превърнат в пари и обратно, без цената им да се срине или излети.
                Как би било най-правилно според вас да се изиграе ситуацията, от гледна точка на индивидуален инвеститор? Да чака дружество, което е претендент за SOFIX само́ да си поддържа тесен спред като пуска поръчки в трета-четвърта дълбочина за 12-13 хил. лева и на бид, и на аск, или пък индивидуалният да държи активни поръчки на същата дълбочина?

                Мислите ли, че 20 000 лв. е достатъчна "сонда" за оценка на ликвидността? Според мен е малко, но пък отразява реалното състояние на пазара.

                Когато се говори за Българската фондова борса (БФБ), "неликвиден пазар" се е превърнало в клише. За някой чужд инвеститор обаче измеренията му са непонятни - дори с акции на компании във водещия SOFIX сделки се сключват не всеки ден, а обикновено са епизодични. При това положение да отсееш най-достойните за представителната селекция на борсата си е предизвикателство.
                При какви условия според вас ще се постигне значителен ръст на ликвидността?

                И най-важното, кой според вас ще влезе и излезе през септември и защо?
              Working...
              X