IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ребалансиране на SOFIX

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от johny-bravo Разгледай мнение
    Като гледам как вървят нещата май вървим към 4 излизащи и 4 влизащи. Хика и Холдинг Варна са почти сигурни напускащи, а МЦХ, Неохим и Алкомет се борят кой да остане. Влиза със сигурност Сирма, Доверие покрива всички критерии. Индустриален Холдинг според мен е вътре, най вероятно е и Трейс да влезе. За мен има един много важен момент. Дали борсата няма да брои Доверие като свързано със Софарма. Мисля, че Софарма го консолидира в някой от последните си отчети и борсата има основание да го брои като свързано. Тогава може Доверие да не влезе, което ще изненада доста хора, а от групата на борещите се за оставане да оставят вътре още един. Не знам, със сигурност ще е интересно!

    Не препоръчвам нищо, просто разсъждавам на глас
    Джони ,писал съм го и в други теми но моето мнение се доближава до твоето....
    Първо засякох какво купува маркета в този слаболиквиден месец....
    Сирма , Доверие ,ИХБГ....
    Второ какво продава Софикс фонда....
    Най много Хика , след това М+С и по малко Неохим.....
    Продаде и значително количество на Фармата....

    Така че фонда се опита да изгони Хиката , М+С ,Холдинг Варна и да намали теглото на Фармата ,ако не стане да изгони Неохим...
    Влизат Сирма , Доверие/ някоя от фармите / ,ИХБГ и може някоя от трасе или зрънчо ама там трудно...
    Не е препоръка.
    П.П. Да не забравяме на спекулантите ,че софикс фонда не попълва една позиция така че с нищо не е задължен да я попълва и в новото издание ,
    така че внимавайте с късата клечка да не е Доверие...
    Нищо лично но тя е с най малка ликвидност от посочените за влизане а парите на фонда вече са малко.........
    Сохо това е истината...за ликвидността...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение

      Вместо да мислиш е добре първо да четеш!!! Не отнема много време, ако разбираш какво четеш разбира се. Доверие никога не е консолидиран в отчета на Софарма!
      Не се заяждай. Знам, че си до ушите в Доверие, но това не е причина да се държиш грубо. Колегата Марген го е обяснил доста добре казуса. По същия начин се държеше като ти обясняваха, че няма да има търгово. Преценката ти е замаглена от личния интерес. Това не е добре.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

        Горе-долу, така стоят нещата. Мислих, че след търговията тази седмица ще започнат да се изясняват, а те съвсем се забатачиха.

        Доверие е интересен казус. В последния консолидиран отчет се води като асоциирано предприятие, т.е. то определено не се консолидира, а влиза в баланса като актив (Инвестиции в асоциирани и съвместни дружества). Само че, в правилата на борсата за Софикс, това е поредният текст, който е написан така, че може да се тълкува не еднозначно.
        Точно това имах предвид. Мерси колега, много точно си го написал. Всичко е в ръцете на борсата, тя решава. Могат да го тълкуват както искат.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от johny-bravo Разгледай мнение
          Като гледам как вървят нещата май вървим към 4 излизащи и 4 влизащи. Хика и Холдинг Варна са почти сигурни напускащи, а МЦХ, Неохим и Алкомет се борят кой да остане. Влиза със сигурност Сирма, Доверие покрива всички критерии. Индустриален Холдинг според мен е вътре, най вероятно е и Трейс да влезе. За мен има един много важен момент. Дали борсата няма да брои Доверие като свързано със Софарма. Мисля, че Софарма го консолидира в някой от последните си отчети и борсата има основание да го брои като свързано. Тогава може Доверие да не влезе, което ще изненада доста хора, а от групата на борещите се за оставане да оставят вътре още един. Не знам, със сигурност ще е интересно!

          Не препоръчвам нищо, просто разсъждавам на глас
          Вместо да мислиш е добре първо да четеш!!! Не отнема много време, ако разбираш какво четеш разбира се. Доверие никога не е консолидиран в отчета на Софарма!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение
            Би трябвало щом едно Тимурско да излиза друго Тимурско да влезе.
            По всяка вероятност-зрънчо на другия подбор

            Коментар


            • Би трябвало щом едно Тимурско да излиза друго Тимурско да влезе.

              Коментар


              • Даже и да се броят от една икон.група, то сумата от 15.9% + около 3% е по-малка от 20% , ако няма драстични разлики в цените на 1 септември.Отчитам актуалния фф на ДОХ- 66%, а не стария - под 61%
                Горното е лаишко мнение на заинтересован спекулант

                Коментар


                • Първоначално изпратено от johny-bravo Разгледай мнение
                  Като гледам как вървят нещата май вървим към 4 излизащи и 4 влизащи. Хика и Холдинг Варна са почти сигурни напускащи, а МЦХ, Неохим и Алкомет се борят кой да остане. Влиза със сигурност Сирма, Доверие покрива всички критерии. Индустриален Холдинг според мен е вътре, най вероятно е и Трейс да влезе. За мен има един много важен момент. Дали борсата няма да брои Доверие като свързано със Софарма. Мисля, че Софарма го консолидира в някой от последните си отчети и борсата има основание да го брои като свързано. Тогава може Доверие да не влезе, което ще изненада доста хора, а от групата на борещите се за оставане да оставят вътре още един. Не знам, със сигурност ще е интересно!

                  Не препоръчвам нищо, просто разсъждавам на глас
                  Горе-долу, така стоят нещата. Мислих, че след търговията тази седмица ще започнат да се изясняват, а те съвсем се забатачиха.

                  Доверие е интересен казус. В последния консолидиран отчет се води като асоциирано предприятие, т.е. то определено не се консолидира, а влиза в баланса като актив (Инвестиции в асоциирани и съвместни дружества). Само че, в правилата на борсата за Софикс, това е поредният текст, който е написан така, че може да се тълкува не еднозначно.

                  Първоначално изпратено от Допълнителни разпоредби
                  5. „Икономическа група” е група компании, дефинирана за целите на съставяне на консолидиран финансов отчет.
                  Мненията ми не са препоръка за търговия.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от johny-bravo Разгледай мнение
                    Като гледам как вървят нещата май вървим към 4 излизащи и 4 влизащи. Хика и Холдинг Варна са почти сигурни напускащи, а МЦХ, Неохим и Алкомет се борят кой да остане. Влиза със сигурност Сирма, Доверие покрива всички критерии. Индустриален Холдинг според мен е вътре, най вероятно е и Трейс да влезе. За мен има един много важен момент. Дали борсата няма да брои Доверие като свързано със Софарма. Мисля, че Софарма го консолидира в някой от последните си отчети и борсата има основание да го брои като свързано. Тогава може Доверие да не влезе, което ще изненада доста хора, а от групата на борещите се за оставане да оставят вътре още един. Не знам, със сигурност ще е интересно!

                    Не препоръчвам нищо, просто разсъждавам на глас
                    Мислиш или го консолидира? Защото не мисля, че това се е случвало.

                    Коментар


                    • Като гледам как вървят нещата май вървим към 4 излизащи и 4 влизащи. Хика и Холдинг Варна са почти сигурни напускащи, а МЦХ, Неохим и Алкомет се борят кой да остане. Влиза със сигурност Сирма, Доверие покрива всички критерии. Индустриален Холдинг според мен е вътре, най вероятно е и Трейс да влезе. За мен има един много важен момент. Дали борсата няма да брои Доверие като свързано със Софарма. Мисля, че Софарма го консолидира в някой от последните си отчети и борсата има основание да го брои като свързано. Тогава може Доверие да не влезе, което ще изненада доста хора, а от групата на борещите се за оставане да оставят вътре още един. Не знам, със сигурност ще е интересно!

                      Не препоръчвам нищо, просто разсъждавам на глас

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                        Колеги, не виждам ясно оповестен график на предстоящите събития. Откривам, че Комисията по индексите към БФБ ще има заседание на 4 септември, на което ще се определят теглови коефициенти, които пък щяли да влязат в сила от 18 септември. Това ли са датите "Х"?
                        Около 8.9 би трябвало да има друго заседание - на което да се решават промените в индексите.

                        Коментар


                        • Колеги, не виждам ясно оповестен график на предстоящите събития. Откривам, че Комисията по индексите към БФБ ще има заседание на 4 септември, на което ще се определят теглови коефициенти, които пък щяли да влязат в сила от 18 септември. Това ли са датите "Х"?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение

                            може би и Трейс да се върне
                            не знам
                            ще видим

                            Investor.bg не прогнозира кои компании ще влязат и кои ще отпаднат от SOFIX, а просто насочва вниманието към такава хипотетична вероятност. Авторът на статията притежава акции в част от изброените компании.

                            http://www.investor.bg/novini-i-anal...-sofix-245154/
                            Посочените класации не могат да се отнесат директно към класациите, по които се класират емисиите за Софикс. Преди да се класират, трябва да се махнат емисиите, които не отговарят на правилата за допускане.
                            Мненията ми не са препоръка за търговия.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от gunnar Разгледай мнение

                              Само че изчисленията се правят преди да се намали теглото на Софарма. Т.е тръгва се от около 16 - 17%, а за Трейдинга остават 3-4%.
                              При текущия потенциален състав Фармата има тегло над 18%, преди назначаване на теглови фактор, така че друга емисия от групата няма шанс. Трейдингът по критерии е доста напред и би влезнал в Софикс с лекота, но дялът му ще е между 6 и 7%, така че дори и с хипотезата за 15%+5% не става. Аз лично не съм на 100% сигурен, как да тълкувам съответните текстове. Инвестора, ако иска може да направи едно запитване към борсата с някои методологични уточнения. Аз имам няколко такива питания. А ето ги и текстовете, за които си говорим сега:

                              12. Комисията по индексите определя коефициентите за фрий-флоут на свои заседания, които се провеждат на 2 юни и 2 декември, а ако съответният ден не е работен, на първия работен ден след това, както и на датите на заседанията на Съвета по т.17. Новите коефициенти влизат в сила, считано от първата търговска сесия след третия петък на месеца, в който е проведено съответното заседание.
                              13. Ако към 1 март и 1 септември теглото на емисиите, издадени от дружества от една икономическа група, надхвърля 20 (двадесет) на сто от пазарната стойност на фрий-флоута на SOFIX, от базата на индекса се изваждат последователно една или повече емисии на компании от същата група до спадане под горепосочения праг.
                              14. Ако към деня, предхождащ датата, от която влиза в сила решението по т. 12, пазарната стойност на фрий-флоута на дадена емисия надхвърля 15 (петнадесет) на сто от пазарната стойност на фрий-флоута на SOFIX, на тази емисия се определя теглови коефициент така, че пазарната стойност на фрий-флоута да е равна на 15 (петнадесет) на сто от пазарната стойност на фрий-флоута на целия индекс.
                              Мненията ми не са препоръка за търговия.

                              Коментар


                              • Според мен е както каза V12
                                Не е препоръка... !!!
                                "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                                Коментар

                                Working...
                                X