IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпроси за Слънчев бряг - онлайн интервюто с...

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Въпроси за Слънчев бряг - онлайн интервюто с...

    колко процента точно контролират учредителите на холдинга и колко % се явяват на общо събрание?

    Коментар


    • подновяваме интервюто

      КАРЕ НАМЕРЕНИЯ
      "Ще бъде създадено корпоративно дружество за управление на "Слънчев бряг", обяви вчера Димитър Хаджиниколов. Това е концепцията за раздържавяване на остатъчния дял от държавното дружество след продажбата на хотели и ресторанти като обособени части, която обсъди работна група по приватизацията на курорта вчера. Акционери в дружеството ще са всички заинтересовани страни - собственици на хотели, ресторанти, общината, собственици на земи и др. "Така ще се решат проблемите там. Община Несебър съди дружеството, има спорове с бивши собственици на земи", обясни Хаджиниколов. Според него процедурата ще приключи през пролетта. Същата схема ще се приложи и за раздържавяването на "Св.Св. Константин и Елена", но то ще стартира през есента. Така биха се решили проблемите в "Златни пясъци", но там сделката е сключена и други решават, коментира зам.-министърът.

      Коментар


      • подновяваме интервюто

        АКЦИОНЕРИТЕ НА "СЛЪНЧЕВ БРЯГ" ПОДСЛАДИХА НОВОГОДИШНАТА СИ ТРАПЕЗА
        (БАНКЕРЪ) - 2002/1/5
        --------------------------------------------------------------------------------

        Изглежда, че щастието ще спохожда акционерите на "Слънчев бряг" АД и през Новата година. През 2001 г. тяхната инвестиция се утрои заради поскъпналите книжа на дружеството, а на 21 декември бе гласуван дивидент. По всичко личи, че подобни събития ще радват душите им и занапред. Според хора от "Слънчев бряг" АД, очакваната печалба за 2001 г. след данъчно облагане ще бъде около 20 млн. лева (над 10 лв. за акция, или повече от пазарната им стойност). От тях като дивидент ще се разпределят 80% (както е според правителствените разчети) или по 8 лв. за книга. Предвижда се това да стане на редовното годишно общо събрание, което вероятно ще бъде свикано през април 2002 година. След което в активите на "Слънчев бряг" АД почти няма да останат сгради, а само земята, върху която е построен курортът. Но паричните постъпления от продажби на хотели обаче са толкова големи, че ще поддържат огъня по позицията на дружеството още дълго време. Един съществен въпрос - какво ще се прави с 80-те млн. лв., които ще останат по банковите сметки на преобладаващо държавната компания - засега е без категоричен отговор. Според запознати Министерството на икономиката, което е принципал на 75% от акциите на "Слънчев бряг" АД, още не е формулирало намеренията си.
        Безспорно най-добрият вариант за дребните акционери, които притежават останалите 25% от капитала на дружеството, е тези пари също да се разпределят като дивидент. В такъв случай те ще получат по над 35 лв. за акция, защото от сумите по банкови сметки трябва да се извадят задълженията на компанията, които са малко повече от 10 млн. лева. Определено най-доволни от такова решение ще са акционерите на "Слънчев бряг холдинг", който притежава около 14 % от книжата на "Слънчев бряг" АД.
        Другата възможност е парите, или част от тях, да се отделят за инвестиции в инфраструктурата на курорта. В такъв случай облагодетелствани ще са собствениците на хотели в комплекса, тъй като по-добрите съоръжения ще повишат качеството на предлаганите от тях услуги. Обсъжда се и вариант инфраструктурата да се отдели в самостоятелно дружество под контрола на общината в град Несебър.
        Първоначалният план за разпределението на свободните средства ще направи съветът на директорите на "Слънчев бряг" АД. В него влизат изпълнителният директор на дружеството Малина Бакалова, бившият изпълнителен директор Йордан Йорданов и Николай Николов от "Слънчев бряг холдинг", както и по един представител на правосъдното и икономическото министерство. Така че и в това разпределение на пари решаващата дума ще имат държавните органи. Като се има предвид политиката за концентриране на наличните средства в бюджета, може да се предположи, че решението ще бъде в полза на акционерите. Защото по този начин държавата ще прибере лъвския пай от 75% от дивидента. Преди няколко седмици вицепремиерът Николай Василев заяви по повод на скандала около превеждането на 120 млн. лв. от сметки на НЕК и БТК в бюджета, че не е редно такива дружества да управляват толкова големи суми, защото не го правят рационално. Много по-добре би било парите да се мениджират от специалистите във финансовото министерство, на които това им е работа. Ако тази позиция на вицепремиера е принципна, а не е изразена само за да се защити в скандала (по този повод бившият финансов министър Муравей Радев му поиска оставката) би следвало средствата на "Слънчев бряг" АД да се разпределят като дивидент. Още повече че сред приоритетите си правителството изтъква и развитието на капиталовия пазар.
        Междувременно новините за приватизацията на обособени части от "Слънчев бряг" са противоречиви. На 27 декември бяха проведени търгове за продажбата на хотел "Чинар" и на летния театър в курорта. Те бяха спечелени от пловдивските фирми "Мулти кар" ЕООД и "Пълдин холидей" ООД на цени, малко над минималните. Общата сума, която ще постъпи в банковите сметки на "Слънчев бряг" АД в случай че договорите за продажба с тези фирми се подпишат, е 2.689 млн. лева. Това не е кой знае колко, като се има предвид, че на предишния търг за приватизацията на хотел "Чинар" бе достигната цена от 3.1 млн. лв. - точно два пъти повече от сега. Тогава обаче спечелилата компания "Бългериан холидейс" се отказа от сделката и провали аукциона.
        Парите от продажбата на двата обекта ще влязат като приход на дружеството за 2002 г. и "Слънчев бряг" АД ще започне годината със солидна сума. Тя може да набъбне още повече на 7 януари, когато в Агенцията за приватизация ще се проведе търгът за друга обособена част от дружеството - тенискорт "Сирена". Трябва да се напомни също, че все още не са непродадени поне десетина хотела от "Слънчев бряг" АД, които вероятно също ще донесат сериозни постъпления. Освен това не трябва да се забравя, че през годината ще започне и разпродажбата на земята, на която са построени хотелите.


        Автор: Владислав Панев

        Коментар


        • подновяваме интервюто

          Не съм човекът, който ще гарантира каквото и да било на някой купувач при пазарни условия. Не съм и този, който ще подкрепи продажбата на инфраструктурата на определено лице само затова, че то може евентуално да бъде шантажирано някой ден. Ами ако не бъде? Все още у нас не можем да свикнем с мисълта, че е възможно да се намират решения в интерес на всички заинтересовани страни.
          Доводът за ликвидацията и на мен ми изглежда измислен, но не намирам друго обяснение за отказа на държавата да се предприеме такава стъпка. Предложихме такъв вариант, но не се прие. Разбира се от септември м.г. насам нещата може да са узрели или тепърва да узреят за такова решение.
          Незнайко, разбрал сте ме правилно!
          До утре!

          Коментар


          • подновяваме интервюто

            Г-н Николов никой не е по-заинтересуван от добра ифраструктура
            от самите хотели . Така, че логичното (не задкулисното-и тук ще си проличи що за правителство имаме) решение е само едно:
            Да се продаде земята ЗАЕДНО С ИНФРАСТРУКТУРАТА на хотелите. И те да я използават и разширяват спрямо техните нужди.

            Коментар


            • подновяваме интервюто

              Пропуснал съм в бързината: Във втория вариант държавата ще вземе 65 +10 = 75 мил. лева

              Коментар


              • подновяваме интервюто

                Не бе, човек, аз говоря само за кеша. Другото си го прибавяш и в двата варианта, а то и не пречи в сметките, затова не съм го прибавял. Т.е. ако останалото е 10 мил. лева в първия случай държавата ще вземе общо 62,5 мил... Друга ми е идеята, и доколкото забелязвам с теб сме абсолютно на едно мнение: че държавата не бива да се разбере с новите собственици зад гърба на миноритарните акционери, а най-добре да ликвидира дружеството. Или поне да раздаде всичкия кеш като дивидент.

                Коментар


                • подновяваме интервюто

                  Незнайко, лоша ти е сметката. При първият случай ти отценяваш инфраструктурата, земята и оставащите 10 хотела на О, а това не е така. Ако сметнеш тяхната реална стойност, няма да ти се вържат сметките...:-))Държавата и дребните акционери със сигурност ще загубят, ако не се ликвидира дружеството.
                  Марияне, тези хотели са доста малки за чужденците. Интерес към Слънчев Бряг от чужденци щеше да има единствено, ако целият курорт беше предложен, преди разпродажбата на хотелите!

                  Коментар


                  • подновяваме интервюто

                    Има ли по-добър продавач на хотелите Ви от АП?
                    Защо според Вас купувачите се отказаха от хотелите? (освен чистата спекулация, смятата ле за вярно твърденията за заблуда относно състоянието на хотелите).
                    Защо няма нито една чужда фирма в търговете за хотели на Слънчев бряг?

                    Коментар


                    • подновяваме интервюто

                      Има, Алекси, има логика в приватизацията на кеша. Не вярвам да не я схващаш но не мога да се сдържа: Какви са вариантите пред държавата да си прибере парите от продажбата на хотелите - единия е дружеството да раздаде дивидент, ако общата сума след данъци е да речем 70 мил. лева то държавата ще вземе 75%*70 = 52.5 мил. лева. Останалите ги вземат миноритарите (сред които и Слънчев Бряг Холдинг). Другия вариант - държавата продава кеша за 65 мил. лева на собствениците на хотели (и така взема 12.5 мил. повече), те от своя страна източват този кеш чрез "подобрения в инфраструктурата" от които икономическа полза имат единствено самите те, а и са и на 5 мил. печалба.
                      Господин Николов, кажете, моля Ви, че по-долу не съм Ви разбрал добре и Вие не подкрепяте втория вариант!

                      Коментар


                      • подновяваме интервюто

                        Г-н Николов, логично погледнато Слънчев Бряг Холдинг ще спечели най-много, ако се ликвидира Слънчев Бряг АД (освен, ако вие не искате да купите дружеството!).
                        Защо не лобирате в борда на директорите за прокарването на тази идея?

                        Коментар


                        • подновяваме интервюто

                          Г-н Николов, как ще гарантирате при продажба чрез борсата, че точно собствениците на хотелите ще купят акциите. Какво ще стане, ако някой друг купи тези акции и започне да шантажира собствениците на хотелите с инфраструктурата?
                          Не може да ме убедите, че в приватизацията на кеш има икономическа логика. За да излезе на далавера купувачът на дружеството за 100 кеш трябва да даде максимум 95 лева. Защо държавата трябва да дава сто лева, а да получи максимум 95? Ако няма корупция подобно нещо не би трябвало да се случи! Приватизацията има смисъл единствено при продажба на материални активи!
                          Аз мисля, че ако една от петте големи одиторски фирми направи отценка на инфраструктурата и търговската марка, никой от акционерите на Слънчев бряг няма да се противопостави на продаването на тези активи на такава цена!
                          Много измислен ми изглежда доводът, че международните организации ще се противопоставят на ликвидацията на Слънчев Бряг АД. Ако не сте забелязали, дружеството от три години е де факто в процес на ликвидация... Не мисля,че на някой от чужбина ще попречи юридическото приключване на този въпрос!
                          Какво значи Слънчев Бряг е печелившо дружество? То ще е печелившо до продажбата на последния хотел, което доста наближава...

                          Коментар


                          • подновяваме интервюто

                            Слънчев бряг АД 0554 2 24 39 ; 2 58 39
                            Общинска банка София 02 93 00 111
                            Бургас 056 87 91 32 ; Сртефан Стамболов 52
                            Пловдив 032 63 43 02 ; Цар Борис 62

                            Коментар


                            • подновяваме интервюто

                              Ликвидация не е лоша дума

                              Коментар


                              • подновяваме интервюто

                                Разбира се най-добре е търговската марка и инфраструктурата да се придобият от собствениците на хотели. Единият вариант е този, който предлагате, макар че с него донякъде се нарушават пазарните принципи: предварително се определя кой ще бъде купувач.
                                А защо да не се продаде целият или част от държавния пакет на собствениците на хотели чрез борсата? В пакета е включена както инфраструктурата, така и търговската марка. Дали ще се продават те като дъщерно дружество или като пакет акции от дружеството "майка" е въпрос на икономически интереси.
                                Приватизацията на дружество, което е пълно с кеш, не е икономически безсмислена и има следната логика: само така държавата може да прибере парите от продажбата на активи. Заедно с цената на останалите ДМА купувачът ще плати на бюджета и стойността на парите кеш. В противен случай държавата ще продължи да получава само дивидент.
                                Не вярвам да се стигне до вариант "ликвидация" не защото това не би било сравнително добро решение за акционерите, а защото такова решение – да се ликвидира печелившо дружество и да не се приватизира то – може да бъде подложено на сериозна критика от страна на международните финансови институции.

                                Коментар

                                Working...
                                X