If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
АП: В резултат на последователната ни политика компенсаторките поскъпнаха с 15%
В резултат на активните действия и последователната политика на Агенция за приватизация по отношение на предлагането на мажоритарни и миноритарни държавни пакети на Българската фондова борса, стойността на компенсаторните инструменти от началото на 2004 година досега се е покачила с 15 %.
Основните цели на Агенция за приватизация е да бъдат удовлетворени и обезщетени по справедлив начин гражданите-притежатели на непарични платежни средства. Да се създаде възможност непаричните платежни средства да се трансформират в реални активи и да се създаде дълбочина на пазара и регулярност на предлагането.
На първата сесия за годината на фондовата борса поименните компенсационни бонове се търгуваха на средна цена от 21% от номиналната им стойност.
Около 23-25 февруари сделките се сключват на над 24%. При номинал на трите вида компенсаторни инструменти от близо 1 милиард лева. В резултат на това беше оползотворен ресурс с номинал около 30 млн. лева.
През февруари приключи успешно предлагането на миноритарни пакети от пул “Българска захар”, като за 23 дружества от него бяха използвани непарични средства за 6.082 млн. лева.
До 2 април се продават акциите от пул “Металик”, като вече са изкупени 2 пакета. Започна и приватизацията на 30% от “Параходство Българско речно плаване”, която трябва да приключи на 29 март 2004 г. Това създаде постоянно търсене на компенсаторни инструменти и спомогна за запазването на стабилната им цена в периода преди излизането на БТК на фондовата борса. Създаде се възможност собствениците на записи и бонове да участват реално в раздържавяването вместо да продават книжата си.
Предстои да бъдат предложени срещу компенсаторни инструменти на фондовата борса пакети от “Параходство Български морски флот” ЕАД и “Бояна филм” ЕАД.
Още по-осезателно е покачването на цените на инвестиционните бонове от масовата приватизация, които излязоха на фондовата борса през ноември 2003 година. Тогава котировките им бяха между 13 и 15% от номиналната стойност. През тази седмица цената им вече е 22-23% от номинала.
Ако през ноември срещу 250 инв. бона, колкото се полагаха на всеки гражданин, можеха да се получат 25 лева, то сега цената на същото количество книжа е над 50 лева.
От януари досега се проведоха два централизирани и един неприсъствен публичен търг на фондовата борса. На тях бяха оползотворени бонове за над 25 милиона лева, като над 200 пакета преминаха в частни ръце за много кратко време. Към началото на годината общият обем на инвестиционните бонове беше 134 милиона лева.
1 март 2004 г. е началото на четвърти централизиран и втори неприсъствен публичен търг. На двата търга ще бъдат предложени акции и дялове от още над 400 предприятия, сред които и мажоритарни пакети.
Освен за търговете, бонове могат да се използват и за вноски по приватизационни сделки, сключени по схемата на разсрочено плащане.
Според Закона за приватизация и следприватизационен контрол крайния срок за използване на инвестициноните бонове е 30 юни 2004 година.
Агенцията за приватизация ще продължи политиката си за развиването на капиталовия пазар в България, като ще предлага на Българската фондова борса на пакети от дружества, които са част от списъка за раздържавяване срещу непарични платежни средства.
Движение на цените на компенсаторните инструменти и
инвестиционните бонове
период 5 януари – 25 февруари 2004 г.
Резултати от продажбите на централизираните и неприсъствените публични търгове на Българска фондова борса – София
период 1 януари – 26 февруари 2004 г.
Продажби Брой предложени пакети
акции/дялове Брой изкупени пакети
акции/дялове Брой частично изкупени пакети
акции/дялове Договорени плащания
Парични средства /лева/ Непарични средства /КИ и ИБ/
"Медика" очаква рязък спад на продажбите на лекарства
През 2004 г. може да се очаква рязко намаление на приходите от продажби на фармацевтичното предприятие "Медика", Сандански. Това обяви новия изпълнителен директор на предприятието Пенка Тишкова. Причината е предполагаемото оттегляне на "Софарма" като клиент на "Медика". През 2003 г. столичният фармацевтичен завод поръчваше в Сандански производството на темпалгин и карсил, като обемите на тези два продукта достигаха до половината от месечните продажби на лекарства на завода в Сандански.
Миналата есен обаче "Софарма" пусна в действие новото си предприятие в троянското село Врабево и е пред приключване на сделката за покупка на 50% от капитала на "Българска роза Севтополис" - Казанлък. Очакванията са след сделките дружеството съвсем да прекрати или да намали значително поръчките си за "Медика", обяви Тишкова. Лекарствата заемат около половината от продажбите на завода, който направи значителни инвестиции през периода 2002-2003 г. Другата част от приходите се заема от санитарните материали.
Продажбите на "Медика" за 2003 г. са 19.2 млн. лева, а печалбата е 2.678 млн. лева.
Акционерите на фармацевтичния завод в Сандански преместиха седалището на дружеството в София. Неговият адрес вече ще е на столичния булевард "Дондуков", където е централата на мажоритарния му собственик "Доверие капитал". Освен това на извънредното събрание бяха направени и промени в надзорния съвет на компанията, като за нов член беше избран изпълнителният директор на "Доверие капитал" Андрей Евтимов.
В контролния орган остават собственикът на "Дарик радио" Радосвет Радев (също сред надзорниците на "Доверие) и независимият директор доц. Николай Ламбов, който е шеф на катедра във Фармацевтичния факултет в СУ "Св. Климент Охридски". Стана ясно, че изменения са настъпили и в управителния съвет на компанията. Той също е намален от петима на трима души, като новите двама изпълнителни директори са Пенка Тишкова (която също е изпълнителен директор на "Доверие капитал") и Горан Горанов.
SKELN са подали документи в ЦД преди близо месец. Естествено - напълно неизрядни. В момента хвърчи кореспонденция между ЦД и SKELN, но явно последните не са особено грамотни и все не изпращат това, което им и иска ЦД. Споко! Пробелм на първите 7 години - ще им мине!
Коментар