If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
znaete li kade moga da nameria tseni kam kraia na perioda - za godin nazad za dadena kompania ot nachaloto na listvaneto
Коментар
znae6t mnogo
KDN
Poznaite kolko puti si uveli4ava kapitala KDN i dali njama da e tazgodi6nijat PETROL?!
Коментар
AA
инв посредници
Апостол Апостолов пред Дневник
В: Каква ще бъде разликата между взаимните фондове и сегашните инвестиционни дружества от отворен тип?
- Според мен е твърде вероятно въвеждането на взаимните фондове да измести фигурата на инвестиционните дружества, тъй като те си приличат до голяма степен. При тях вложителите няма да купуват акции, както е сега, а единици. Фондовете ще са неперсонифицирани лица, което означава, че няма да са регистрирани по Търговския закон. Активите им ще се мениджират от управляващи дружества. Вероятно административните процедури при започването на дейността им ще са по-леки. Те няма да подлежат на лицензионен режим, а ще трябва само да бъдат потвърдени проспекта и правилника за функционирането им. Сега инвестиционните дружества се нуждаят и от двата типа разрешителни. Управляващите дружества ще инвестират абстрактна маса от средства и след това доходът ще бъде разпределян пропорционално. Участниците във фондовете ще могат да купуват и продават единици ежедневно по цена, свързана с нетната стойност на активите. Принципът ще бъде абсолютно същият.
В: Каква ще е ползата от законовата уредба от създаването на инвестиционни банки в България? Ще има ли разлика между тях и посредниците с пълен лиценз?
- Моето вътрешно разбиране е, че посредниците с голям лиценз трябва да се преобразуват в инвестиционни банки. Търговските банки, ако искат, могат да си организират инвестиционно поделение в своята структура и да спазват регулациите на БНБ. Това си е техен въпрос. Другият вариант е да си направят посредник. Инвестиционното банкиране трябва да запълни една ниша, която в момента започва да се отваря. ........
В: В близките месеци се очаква да влезе в сила наредбата за късите продажби и маржин сделките. Смятате ли, че има достатъчно ликвидни компании на пазара, с чиито книжа ще може да се извършва такава търговия?
- Засега на условията отговарят не повече от две дружества, но те са фундаментът и се надявам, че след време пазара ще може да отсее и други ликвидни компании. На този етап на изискванията отговарят и компенсаторните инструменти, но, честно казано, като сме писали текстовете, сме имали предвид да се търгува с акции. Тази наредба е важна и заради друго. Ако се тръгне към инвестиционно банкиране, банките ще дават кредити срещу залог на ценни книжа. Така че нещата не са извадени от контекста.
На 26.05.2004 г., със съдействието на Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO), КФН получи официално уведомление от Комисията по ценни книжа на Литва, че на 6 май 2004 г. е прекратена регистрацията на емисия облигации, издадена от акционерно дружество “Пенки акраи” (АВ “Penki akrai”). Емисията е с регистрационен № АВ-5218, с матуритет – 5 години, годишна лихва от 9%, размер на емисията – 3 броя облигации, номинална стойност на една облигация - 50 000 000 щатски долара. При първичното предлагане емисията е записана от Фърст Интернешанал Компани “Ен Джи Ен” (First International Company “NGN”), с адрес : 100 Парк Авеню, Ню Йорк, САЩ, президент на дружеството - Григор Наджарян (Grigor Nadjarian).
Комисията по ценни книжа на Литва предупреждава потенциалните инвеститори и всички други заинтересовани лица, че след 6 май 2004 г.извършването на сделки с облигации от тази емисия е незаконно, а сделките се считат за невалидни.
Коментар
ала бала
Биовет
Биовет показва доста добри резултати за първото тримесечие
само до 10% от печалбата ще могат да бъдат отделени във фондацията за подпомагане на уволнени, съкратени и зле работещи дъщерни дружества
Освен това пододбни структури са създадени и в Сърбия след приватизацията на двете фабрики там като са финансирани основно от приватизатора
За да е ясно - това означава че печалбите ще бъдат раздадени като дивидент през 2005 година и сегашната цена ще се изплати еднократно от дивидента
Идеята не е лоша. Има много "за" и "против" подобни индекси и като цяло преобдават тези от типа на Софикс - стойностно претеглени. И от двата има нужда, иначе със същия успех можем да кажем, че Dow Jones IA не ни върши работа - той е ценово претеглен индекс и доколкото знам доста хора го следят )
Коментар
предстоящи общи събрания
предстоящи общи събрания на акционерите
23 юни Благоевград-БТ
23 юни София – БТ
23 юни Пловдив –БТ
23 юни Плевен –БТ
24 юни Слънце Стара Загора БТ
26 юни Албена
30 юни Слънчев бряг
Коментар
Gluposti
Нов индекс от БФБ
Za kakvo ni e index samo varhudvijenie na cenite? Sofix prosto triabva da stane na baza kapitalizaciata free float! Tova shte e realniai index!
Отдавна се питаме дали скоро самият борсов индекс ще се търгува и кой би трябвало да се заеме с това?
* Ние, борсата. Борсовият индекс, ако се търгува, би следвало да се търгува като някакъв вид дериват. Смятам, че точно това трябва да е първият дериват на нашия пазар.
* Какво пречи сега това да стане?
* Причината е чисто техническа. Ние нямаме модул към търговската система, който да позволява търгуване на срочни сделки. Имаме проект (вече стартирал) за изграждането на деривативен пазар. Но търсим финансиране, консултанти и подкрепа. Не мога да кажа в какви срокове ще бъдат придвижени нещата.
* Мнозина смятат, че се налагат промени в индекса SOFIX?
* Тестваме възможността да създадем втори индекс, който да изключва влиянието на размера на капитала на компаниите и да е базиран само върху движението на цените. Ако имаме два индекса, единият от които отчита пазарната капитализация, а другият само движението на цените, ще имаме по-ясна картина на пазара.
* Ще бъде ли по-трудно манипулируем от досегашния?
* Първо той би трябвало да бъде от повече компании от сега действащия. Това ще доведе до парашутен ефект и по-волатилните позиции няма да имат толкова силен ефект върху цялата кошница. Разбира се, трябва да се има предвид и ликвидността на новите позциции в индекса. От страна на борсата мога да заявя, че ще преследваме до последно бутането на пазара насам-натам без основание или с цел постигане на някакви счетоводни ефекти или постигане на заблуждение, че има ликвидност и т. н.
Коментар