IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Електро България АД (CEZE)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Според мен тука има явно изразен сюджет на нещо добре планирано и замаскирано от умелите трикове на управляващите. Някак си нещата не ми се връзват - една цяла индустрия, която до преди 2-3 години генерираше по 1 млрд. и отгоре(само за държавните фирми) печалба изведнъж се превръща в черна дупка за икономиката на България. Като казвам индустрия имам предвид енергетиката ни.

    Това което немога да разбера е - дали крадат, правят опити да обезценят държавните активи, или комбинация от двете

    ...и както казвате по-долу - жалко, че в крайна сметка хората ще станат жертви на целия този цирк

    Коментар


    • Определено вярвам повече на Чез и ЕВН отколкото на продажни ни политици-популисти и тотално зависимия "независим регулатор". Сигурен съм че са си изпипали нещата юридически, Пончо много точно го обяснява и аз мисля че е точно така. Те плащат на ВЕИ производителите, щото имат такова задължение, иначе може да им вземат лицензите. Ама НЕК се правят на гръмнати и не им възстановяват парите, щото нямат пари, а пари нямат щото цената на тока е абсурдна и цялата система ще гръмне и то се вижда. Токът ще скача и друг шанс няма, новия дълг дето теглиха БЕХ вече е изхарчен, пари няма.
      Лошото е че сега умното ни министърче и козируващата ДКЕВР ако направят някоя простотия с лицензите, после ще играем игрите на албанците и ще плаща държавата яко неустойки ... от нашите пари ...
      Тъжно е за страна, управлявана от такива политици ...

      Коментар


      • Да, така стоят нещата.
        Икономическата логика на ЕРП е ясна, въпросът е дали може да се защити и правно.
        Без да се познават подробно закон, правна рамка, конкретни договореностите, на мен специално ми е трудно да отговоря еднозначно, дали извършваното прихващане е коректно.
        Допълнително преди час по радиото чух, че ЕРП се позовавали на някакво решение на Върховен съд, но не стана съвсем ясно, по какъв повод и кога точно е постановено това решение.

        Склонен съм да мисля, че задължението за (обратното) изкупуване от НЕК на енергията от ВЕИ се случва най-вероятно на база отделни договори. Може и да е на основание на някакви допълнения към съществуващи договори за продажба от страна на НЕК към ЕРП, но при подобна кройка на отношенията не мога да си представя, че ще пропуснат урегулиране в аванс на случаите на прихващане.

        Ако става дума за различни договори, а ЕРП правят прихващане без да има изрична договорка с отсрещната страна, просто защото се опасяват от финансовото състояние на НЕК, теренът става доста хлъзгав.

        Във всеки случай, медийните изригвания на министъра са неудачни.
        Ако знаеш какво правиш, ако ти стиска, ако си вярваш, ако съзнаваш последиците - действай.
        Едното правителство плаши с отнемане на лиценза, после нещата се изсулват тихичко в канала.
        Сегашното правителство изглежда прави същото.

        Ако съм вълк в гората, за мен това би означавало, че овчарят ме кани в кошарата да му изпапам агнетата.
        А онези са вълци, поне са създадени да бъдат такива.

        Коментар


        • Най-общо снабдителите купуват ток от НЕК, но купуват и тока от ВЕИ, който продават на НЕК по цената на която са го закупили - така е по Закон. ЕРП имат задължения към НЕК за купения ток, но НЕК им дължи това което те са платили на ВЕИ. ЕРП започват прихващане на задълженията - плащат само разликата на НЕК. НЕК обаче няма пари и започват да не признават това прихващане, като искат ЕРП да им плащат за тока, а кога НЕК ще плати за тока от ВЕИ остава под въпрос. ЕРП много добре знаят, че в НЕК парите не стигат и ако плащат всичко към НЕК и скоро не видят от там пари за тока от ВЕИ ще се окажат в неплатежоспособност, а за тях няма кой министър да отправя ултиматуми, нито могат да излязат на протест като ВЕИ производителите.
          Тъй ги виждам аз нещата.

          Коментар


          • Прави сте!
            Никога не съм търгувал ЧЕЗ и сега разгледах по-подробно предмета на дейност на 3CZ, където ясно е казано, че те вършат само поддръжка, разпределение, изграждане.

            Аз знам, че си купувам тока от Чез Електро Б-я, но поради някакви неясни причини бях решил, че 3CZ има право да търгува наедро.

            А иначе, очевидно е, че едва сега масово разбираме за неплащане от страна и на трите ЕРП и това се дължи на медийната атака на Стойнев, но процесът очевидно е стартирал на един по-ранен етап.
            По всичко изглежда, че тези 10-ина млн., за които пише Жеката, са част от фактурата на НЕК към 1CZ за някакъв предходен месец, която е останала неплатена и мотивът е бил, че прихващат някакви дължими разходи.
            НЕК видимо не е приел мотивите и нещата отиват в арбитража.
            Интересно, дали и другите две лицензирани дружества са започвали тази практика едновременно с ЧЕЗ и просто още не сме чули за други арбитражни дела??

            Поздрави и благодаря за поправката!
            Влизат ми в полезрението и тези дружества и ако остане време да поразгледам подробности, току-виж съм взел участие в алъш-вериша.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nacheff Разгледай мнение
              ...
              Струва ми се, че участник в дълга от 318 млн. трябва да е 3CZ.
              ....
              А на мен ми се струва, че грешиш.

              Коментар


              • Жека,
                Струва ми се, че участник в дълга от 318 млн. трябва да е 3CZ.
                Сутринта и аз прочетох новина за арбитраж срещу 1CZ и си рекох: Искам да знам, къде точно НЕК и 1CZ си мешат шапките!
                Погледнах на страницата на БТПП, но оттам при опит да се регистрирам ми казаха: Глей си работата!
                Така и не разбрах, какъв е точно този дълг! Проблемът ще да е по-стар

                Коментар


                • Ако са част от общо 318 млн. - тия пак са с малък борч.

                  17-03-2014 - Вътрешна информация

                  Емитент: ЧЕЗ Електро България АД-София (1CZ)
                  ЧЕЗ Електро България АД, с ЕИК 175133827 уведомява, че дружеството е подало отговор на искова молба предявена срещу него от Национална електрическа компания ЕАД за вземане в размер на 10 190 380.42 лв, въз основа на която е образувано арбитражно дело при Арбитражния съд при Българската Търговско – Промишлена Палата.

                  Коментар


                  • Едните, по-малките вадят печалба, по-висока от стойността на акцията.
                    Другите пък страшно се обезценили, при това приказно.
                    После пак ДКЕВР ще е виновна...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Fiscalist Разгледай мнение
                      Най-мразя чехи и поляци. За мен това са долни псевдохора - пълна измет!
                      Не е препоръка!
                      Защо така ? Да не би да не ти е вързала някоя пияна чехкиня !? съответно полякиня ?
                      Не е препоръка

                      Коментар


                      • Резултати от анкетата

                        ЧЕЗ
                        Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

                        Коментар


                        • Най-мразя чехи и поляци. За мен това са долни псевдохора - пълна измет!
                          Не е препоръка!
                          Custodite sortem vestram

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mecka_stryvnica Разгледай мнение
                            тази хартия мисля да я купя, кефи ме, че е скъпа и е за ценители, прилича ми на хдпат, но от доброто време, преди да разводнят капитала
                            Custodite sortem vestram

                            Коментар


                            • Всички се правят на гръмнати и никой и една дума не обелва Ще бъде интересно, но преди всичко при Разпределението

                              Коментар


                              • В 10 и 30 затварям анкетата.
                                Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

                                Коментар

                                Working...
                                X