IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от realista Разгледай мнение

    Няколко въпроса: трябва ли да се извърши покупко-продажба за да се оцени справедливо една компания? Какво ви е пречило до сега да се достигне справедлива цена, примерно 350 лв, след като знаете какви активи има? Това как се отнася за другите компании на БФБ?
    Отговори:
    1. Да
    2. Прекалено тесен пазар
    3. По идентичен начин, за част от компаниите!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
      Ако не правиш разлика между това, че някой е написал 370-400 лв (аз все пак бих казал по-малко), и това което ти каза че мислиш, че смятат само за Чез Разпределение, което е 484лв на акция - тези милиони за нищо ги нямаш.

      Иначе ако искаш бързо да си сметнеш % от общата цена, който се пада на Чез Разпеделение - отваряш последния годишен конс отчет на Чез Чехия:
      https://www.cez.cz/en/investors/fina...ports/196.html

      На 63 стр. имаш данни за активите им в България. Вземаш сумата на активите, вадиш сумата на пасивите, вадиш и малцинственото участие в дружества в България от стр 53 и получаваш общо нетни активи на групата в БГ в размер на 7.904млрд крони. Малцинственото в Чез Разпределение (за 33% от капитала) са го оценили на 2.818млрд, значи техните 67% ги оценяват на 5.721млрд крони. 5.721/7.904=0.724
      Значи 72.4% от цената за българските си активи смятат че се пада на Чез Разпределение.
      72.4% от 320млн евро (ако са толкова) са 231.635млн евро или 453.039млн лева. Тази сума за техните 1291760 акции дава точно по 350.71 лева на акция.

      Ясно е, че могат после да кажат че непубличните струват повече, а публичните по-малко. Купувачът ще е хепи, но най-малкото не би било много етично. Времето ще покаже.
      Няколко въпроса: трябва ли да се извърши покупко-продажба за да се оцени справедливо една компания? Какво ви е пречило до сега да се достигне справедлива цена, примерно 350 лв, след като знаете какви активи има? Това как се отнася за другите компании на БФБ?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение

        все пак има близки цифри на предната страница като тази прогноза
        Ако не правиш разлика между това, че някой е написал 370-400 лв (аз все пак бих казал по-малко), и това което ти каза че мислиш, че смятат само за Чез Разпределение, което е 484лв на акция - тези милиони за нищо ги нямаш.

        Иначе ако искаш бързо да си сметнеш % от общата цена, който се пада на Чез Разпеделение - отваряш последния годишен конс отчет на Чез Чехия:
        https://www.cez.cz/en/investors/fina...ports/196.html

        На 63 стр. имаш данни за активите им в България. Вземаш сумата на активите, вадиш сумата на пасивите, вадиш и малцинственото участие в дружества в България от стр 53 и получаваш общо нетни активи на групата в БГ в размер на 7.904млрд крони. Малцинственото в Чез Разпределение (за 33% от капитала) са го оценили на 2.818млрд, значи техните 67% ги оценяват на 5.721млрд крони. 5.721/7.904=0.724
        Значи 72.4% от цената за българските си активи смятат че се пада на Чез Разпределение.
        72.4% от 320млн евро (ако са толкова) са 231.635млн евро или 453.039млн лева. Тази сума за техните 1291760 акции дава точно по 350.71 лева на акция.

        Ясно е, че могат после да кажат че непубличните струват повече, а публичните по-малко. Купувачът ще е хепи, но най-малкото не би било много етично. Времето ще покаже.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Пишман Investor Разгледай мнение


          Това какво са декларирали няма нищо общо с реално направени разходи.
          Ясно, благодарим за информацията!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от realista Разгледай мнение

            За акциите никак.
            За това питах.

            Първоначално изпратено от 4f4 Разгледай мнение
            Трябва да се запознаеш с това как се ценообразува тока и как влизат инвестиционните разходи в мрежата!
            Запознат съм.

            Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

            Че те и досега инвестираха повече от това, което казваш.
            Това какво са декларирали няма нищо общо с реално направени разходи. Колкото по-големи инвестиции декларираш пред КЕВР (и той ги признае) и колкото по-малки са реалните ти разходи, толкова е по голяма сумата, която да източиш към свои дружества, чрез услуги със завишени цени. И после няма печелба.

            Написаното по-горе е единствено и само лично мнение.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от abc Разгледай мнение
              Не зная що за енергиен анализатор е този Мартин Владимиров, но според него, в интервю по БНР, активите на ЧЕЗ са надценени двойно

              http://bnr.bg/post/101107996/chez-st...hkata-kompania
              / в аудио файла/
              Да, току що го изслушах, сериозна некомпетентност излъчваха и коментиращия с отговорите и водещата с въпросите!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Пишман Investor Разгледай мнение
                а бе все се каня да питам разбиращите:

                ХИПОТЕТИЧНО
                Купувачът, след финализирана/осъществена сделка, прави малко по-подробен анализ на ЧЕЗ Разпределение и се оказва, че за да не се разпадне мрежата на места, са необходими инвестиции в размер на 200-300млн. лв. за период от 5-7 години.
                Че те и досега инвестираха повече от това, което казваш. За последните 10 години средното ЕБИТДА на Чез разпределение е 86млн лв на година. Средните инвестиции и те са някъде там, може би към 70-75млн на година.

                Коментар


                • Не зная що за енергиен анализатор е този Мартин Владимиров, но според него, в интервю по БНР, активите на ЧЕЗ са надценени двойно

                  http://bnr.bg/post/101107996/chez-st...hkata-kompania
                  / в аудио файла/

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Пишман Investor Разгледай мнение
                    а бе все се каня да питам разбиращите:

                    ХИПОТЕТИЧНО
                    Купувачът, след финализирана/осъществена сделка, прави малко по-подробен анализ на ЧЕЗ Разпределение и се оказва, че за да не се разпадне мрежата на места, са необходими инвестиции в размер на 200-300млн. лв. за период от 5-7 години.
                    Това как ще повлияе на цената на акцията?

                    Нямам, не съм имал, не разбирам ......
                    Искаш да кажеш, че е възможно купувачът да плати 1 млрд. лв. и след това да направи вече по-подробен анализ, при който е възможно да разбере че инфраструктурата липсва и ще трябва да налее още половин млрд. лв.
                    Трябва да се запознаеш с това как се ценообразува тока и как влизат инвестиционните разходи в мрежата!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Пишман Investor Разгледай мнение
                      а бе все се каня да питам разбиращите:

                      ХИПОТЕТИЧНО
                      Купувачът, след финализирана/осъществена сделка, прави малко по-подробен анализ на ЧЕЗ Разпределение и се оказва, че за да не се разпадне мрежата на места, са необходими инвестиции в размер на 200-300млн. лв. за период от 5-7 години.
                      Това как ще повлияе на цената на акцията?

                      Нямам, не съм имал, не разбирам ......
                      За акциите никак. По скоро ще има отражение на цената на тока. Ще отидат при "независимия" регулатор и ще поискат повишение му.

                      Коментар


                      • а бе все се каня да питам разбиращите:

                        ХИПОТЕТИЧНО
                        Купувачът, след финализирана/осъществена сделка, прави малко по-подробен анализ на ЧЕЗ Разпределение и се оказва, че за да не се разпадне мрежата на места, са необходими инвестиции в размер на 200-300млн. лв. за период от 5-7 години.
                        Това как ще повлияе на цената на акцията?

                        Нямам, не съм имал, не разбирам ......
                        Написаното по-горе е единствено и само лично мнение.

                        Коментар


                        • От целия спам снощи се разбира, че даже и полки, громителят на всичко и всички, не може да приведе аргументи като как цената тук ще е под 300 кинта за акция Единствен сал петьоб рече, че и 200 кинта му е много, ама той е ИТ и от цифри различни от 0 и 1 не разбира. Та тъй, няма да правя излишен спам и аз, ще си говорим пак след време, когато и цените ще са други.
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

                            Нямам намерение да пиша сметки. Знам, че поне според медиите имаше 3-4 кандидати с цени над 300млн евро, сега според медиапул е 320млн евро. Ако разпределението не е манипулативно с цел прецакване на миноритарите (мега силно завишаване на цените на непубличните за сметка на Чез Разпределение) и цената е споменатите 320млн, според мен няма как за акция на 3CZ да е под 300лв..
                            явно и ти нищо не си смятал щом не казваш дори какви % си заложил в модела ти ......... карай

                            Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

                            Казваш, че не си правил сметки и си личи. Дори и най-бърза и просто сметка показва, че ако си прав и някой смята 320млн евро само за акциите в Чез разпределение, това прави цена на акция от 484.51лв. Май не съм срещал очаквания във форума за такава цена.
                            просто ги е страх да напишат това което си мислят за да не се вдигне много цената, че може да им отпуснат отнякъде заем и да купуват на високо

                            все пак има близки цифри на предната страница като тази прогноза

                            Първоначално изпратено от lеsbos Разгледай мнение
                            Моите звезди ми говорят цена 370-400
                            Предполагам Май месец ще бъде горещ
                            fuск the bеаr - give me the bееr

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение

                              - сметки не съм правил защото до този момент не съм се замислял за покупки тук

                              - да, точно така смятам .......... като чета коментарите тук съвсем ясно виждам, че най-гръмогласните в темата смятат, че коментираните цени се отнасят само за ЧЕЗ разпредение и пренасят цифрите автоматично
                              Нямам намерение да пиша сметки. Знам, че поне според медиите имаше 3-4 кандидати с цени над 300млн евро, сега според медиапул е 320млн евро. Ако разпределението не е манипулативно с цел прецакване на миноритарите (мега силно завишаване на цените на непубличните за сметка на Чез Разпределение) и цената е споменатите 320млн, според мен няма как за акция на 3CZ да е под 300лв.
                              Казваш, че не си правил сметки и си личи. Дори и най-бърза и просто сметка показва, че ако си прав и някой смята 320млн евро само за акциите в Чез разпределение, това прави цена на акция от 484.51лв. Май не съм срещал очаквания във форума за такава цена.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                                А не с измислици, тип "много го кефи Шиши". Давай, ти си на ход
                                дълги години пишеш във форума без да имаш акции и винаги си писал в теми различни от акции така, че първото ти влизане в позиция беше знаменателно

                                затова ще ти припомня като влезна в БТХ колко пламенен и убеден беше ........... само ще допълня, че на 01.07.2017 г. цената на БТХ беше 41-42 лв.

                                Първоначално изпратено от Грую Груев на 31.07.2017 Разгледай мнение

                                Към Инта53, понеже не обичам голословието, мога да се хвана с теб на бас за по едно хубаво уиски, че до 1 юли 2018 ще съм реализирал по-голяма доходност от теб само с бай енд холд, отколкото ти при която и да е друга компания, която си купил по цени към 01.07. Казваш коя/кои компании си избираш, даваме начални цени към 01.07.2017, събираме капиталови печалби/загуби + дивиденти и смятаме към 01.07.2018 какво ще е. искаш ли, или ще си чешем езиците? Може и допълнителен бонус към сделката - ти ще напишеш в подписа си, ако загубиш: Шиши е най-добрият мажоритар, аз, ако загубя, ще напиша в подписа си каквото ми кажеш?
                                сравнение между шиши и чичо оги

                                Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                                Аз ще ти отговоря, макар че ще повторя една част от нещата, които си написал с ирония! Няма добър мажоритар на БФБ. Нито един! И между Шиши и чичо ти Оги разликата е точно нулева - ако си младо момче и не помниш, разтърси се из интернет и ще разбереш колко са еднакви. Кажи ми друг "свестен" мажоритар и веднага ще ти покажа колко е "чист". Тръгвайки от тази азбучна поне за мен истина, останалото ти е кула от карти, които се разпиляват на секундата. А ако се заглеждаш в последните години, ще видиш, че дружеството, колкото и да е плюто, е дало около 30 лв дивидент на акция, а тази акция беше и под около 10 кинта, и над 100. Сега даде 15% доходност от дивиденти - ама за какво ти е такава доходност, тук всички са спекуланти и продават на връх, след като са купили на дъно. Или май беше обратното? Викаш, кофти акция е това - ми кофти е, бутайте се там в някакви алуминиеви радиатори или великите банки и си глейте кефа.
                                Не препоръчвам нищо на никой, всеки сам си решава, аз имам малко бройки тук, но те са единствените ми на БФБ - който както иска да го разбира!
                                сравнение и с ЧЕЗ

                                Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                                Аз съм леко разочарован, но само леко и не обмислям каквито и да е продажби, а ако се изсипе надолу, ще се включа с още някоя акция. Нещата тук са реалистични и сценарият е този, който описва Монти, макар аз лично да очаквах 2 дивидента тази година - няма да се разсърдя и на един голям догодина, де Пък и още има време, макар и само 2 месеца. Ще видим - засега имам и държа, а и по-интересна алтернатива на БФБ към момента не виждам, освен енерготата, но там е прекалено чешка работата, а между шиши и чеци разликата не е особено голяма.
                                Успех на играещите тук!
                                6 месеца по-късно цената падна на 33 лв. когато обяви продажба , а БТХ дадоха само един дивидент от 4,20 ......... но ти пък излезна на малка печелба , нали ......... и никога не си хвалел шиши

                                Първоначално изпратено от Грую Груев 28.12.2017 Разгледай мнение
                                В писанията на г-н 4Д би следвало да се разпозная аз, пък и аз никога не бягам от думите си и стоя зад тях, затова и се припознавам. Г-н 4Д, сумата, с която играя на тази позиция, е под 5% от портфейла ми за инвестиции във финансови инструменти, който към момента се състои от почти 90% кеш. Понеже много обичате да го играете последна инстанция, особено по темата с една българска банка, името на която не следва да се споменава, разчитаща основно на вътрешно инфо и туитове за помпене, аз нямам проблем да сложим един хубав бас с вас, като след това ви вадя покупките и продажбите си в БТХ за последните 6 месеца+дивидента и вие сам си смятате дали съм на малък плюс, или не - някакси не ме кефи думите да висят във въздуха и да си говорим празни приказки.

                                Иначе по темата - никога, никъде и по никакъв начин не съм възхвалявал Шиши. Бях преценил, че ще има голям дивидент, който да ми помогне да реализирам 50%+ печалба, което си беше твърде логично, поне за мен. Преценката ми се оказа невярна, но въпреки всичко щях да продължа да си държа акциите, ако не бяха новините от Благоевград. Все пак колкото и да са опортюнистичен инвеститор на моменти и да си позволявам всякакви рискове, със сигурност не съм чак толкова отнесен от вихъра, че да не видя повече от ясните сигнали да се изнеса от позицията. Възможно е и да греша и искрено желая на всички, които имат акции тук, да получат дивидента, който всички чакахме. Успех!
                                до този момент за година и половина си влезнал в 3 акции и в трите си излезнал на минус, но навсякъде тръбиш как чакаш 50% печалба ........ това така и не се случва ........ и при БТХ излезна на минус, после на в адцис-а излезна на минус, после и при ХИМ излезна на загуба ......... сега тук в ЧЕЗ тръгна да влизаш от 280 лв. и пак си фантазираш някакви печалби които само времето ще покаже дали ще се случат...

                                успокой топката и свали розовите очила ........ препоръка е
                                Last edited by polki; 18.04.2019, 00:30.
                                fuск the bеаr - give me the bееr

                                Коментар

                                Working...
                                X