IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • vale1
    replied
    Първоначално изпратено от vzhekoff Разгледай мнение
    Аз лично на цена по 400-420 не бих се разделил с акциите си и всъщност онова, което не разбирам е, могат ли насилствено-административно да ги изкупят. Не ме интересува, че ще ги отпишат от БФБ, аз мога да си ги държа доживот.
    По мое скромно мнение ключа за бараката е в това дали има разрешение за отправяне на търгово .

    Без такова разрешение според закона не могат да искат отписване от публичност и в последствие насилсвено изкупуване на акциите .
    Last edited by vale1; 19.05.2022, 09:59.

    Напиши коментар:


  • vale1
    replied
    Първоначално изпратено от noko6 Разгледай мнение
    КФН пак много се изложиха.Кога успяха за 3 работни дни да разгледат две коригирани търгови предложения и да ги одобрят.Толкова писане по първия отказ за 2 лева. Девойката явно е свикнала да прави каквото и наредят.И там трябва основно почистване както във ВСС.

    Ако повече от половината акции не приемем търговото,дали ще могат да ни ги изкупят принудително.
    Да.

    Прави впечатление с каква бързина КФН одобриха коригираните търгови предложения.

    Явно всичко е предварително съгласувано и се гонят определени срокове

    Решението на КФН по първото търгово беше перфектно !
    Разгледано в детайли и направени нужните забележки професионално.

    Но с експресното си решение по коригираното търгово заличиха всички добри впечатления и оставигха горчив привкус за договорки под масата.

    Ключа за бараката беше как структурирани методите за оценка.
    Бяха използвани само 2 от трите възможни метода с тежести по преценка на Еврохолд.
    Най - голяма тежест беше даден на метода с дисконтираните парични потоци - 70 % ,а на нетната стойност на активите - само 30 %.

    При дисконтираните потоци вижте какво са написали КФН при първото предложение ,про което акцията по този метод е оценена на 274,0259 лева - ............. От одитирания индивидуален годишен финансов отчет на „Електроразпределителни мрежи Запад“ АД (с предходно наименование „ЧЕЗ Разпределение България“ АД) за 2021 г. (стр. 48), както и от Приложението с пояснителни бележки (стр. 3) към консолидираната финансова справка към 31.12.2021 г. по чл. 15, ал. 1 от Наредба № 2, е видно, че за посочения период разпределеното количество електроенергия без отчитане на технологичните разходи е в размер на 9 824 Квт. Същевременно, на няколко места в таблиците на стр. 28-29 от търговото предложение за 2021 г. е посочено, че разпределеното количество електроенергия без отчитане на технологичните разходи е 9 506 Квт. Предвид гореизложеното, следва да се коригира посочената стойност за 2021 г. и доколкото данните за историческата 2021 г. имат отношение към прогнозните стойности, е необходимо стойностите за периода 2022г-2026г да бъдат преразгледани и съответно завишени.
    1. В третата таблица на стр. 28 от търговото предложение по статия „Тарифа“ за всяка от последните три прогнозни години (2024Г-2026Г) е заложено намаление, като не са налице пазарни и регулаторни причини, които да обективират такава промяна в цените на електроенергията. Нещо повече - актуалните тенденции на енергийните пазари са в обратна посока, тъй като се наблюдава увеличаване на цените на електроенергията. В допълнение следва да се отбележи, че за целия исторически период (2018 г. - 2021 г.) се наблюдава тенденция към нарастване на тарифите на електроенергия.
    2. Предвид направените по-горе бележки по отношение на разпределеното количество електроенергия и тарифите, следва да бъдат направени съответните преизчисления и корекции на прогнозните приходи на дружеството, както и да бъде представена съответната обосновка.
    3. Доколкото 2021 г. е част от историческия период следва да се актуализира направеното изявление на стр. 29 от търговото предложение, гласящо Предвижда се технологичните загуби да спаднат до 7,4% през периода 2021 - 2023 г.“, включително е необходимо да бъдат отразени съответните промени в прогнозните стойности на технологичните загуби.
    4. Необходимо е да се представи по-подробна обосновка на прогнозните стойности на позиция „себестойност на продажбите“ в таблицата на стр. 29 от търговото предложение, предвид заложеното голямо изменение в прогнозните данни, например заложеният ръст от 76% за 2023 г. спрямо 2022 г. и съответно намалението с 36% на данните за 2024 г. спрямо 2023 г.
    5. По отношение на представената обосновка на нетния оборотен капитал на дружеството, следва да бъдат направени аргументирани пояснения на разликите между заложените стойности по статии „Материални запаси“, „Вземания“ и „Задължения“ за 2021Р в първата таблица на стр. 31 и в таблицата на стр. 32 от търговото предложение, като при необходимост следва да бъдат извършени съответни корекции и преизчисления.
    6. Видно от представените данни в първата таблица на стр. 31 от търговото предложение през първата прогнозна година (2022г) се наблюдава съществено изменение на стойностите на материалните запаси и текущите задължения, спрямо историческите нива. Предвид горепосоченото е некоректно направеното изявление на стр. 30-31 от търговото предложение, гласящо че „В прогнозния период оборотните стойности за материалните запаси, вземанията и задълженията не се отклоняват значително от историческите данни“. Посоченото несъответствие следва да бъде отстранено, като е необходимо да бъде представена допълнителна обосновка на заложените прогнозни стойности на материалните запаси и на текущите задължения на дружеството.
    7. Необходимо е да бъде представена подробна обосновка на заложените стойности на капиталовите разходи, включени в прогнозата на нетните парични потоци на дружеството.
    8. На базата на нетния паричен поток в последната прогнозна година (2026 г.), нормата на дисконтиране (7,23%) и растежа в следпрогнозния период (2,4%), неправилно е определена терминалната стойност на дружеството (308,33 млн. лв.). В тази връзка следва да бъде представена допълнителна обосновка по отношение начина на формиране на терминалната стойност на дружеството и при необходимост да бъдат направени съответните корекции.
    9. Също така следва да бъде пояснена ролята на представените стойности в последната колона във втората таблица на стр. 36, озаглавена „Терминална стойност“ и при необходимост същата да бъде премахната.
    10. Необходимо е да бъде представено пояснение на причините, поради които при определяне на дисконтовите фактори за прогнозните периоди в таблицата на стр. 35-36 от търговото предложение, са използвани дните от датата на обосновката до края на полугодието на 2022 г., а не до края на 2022 г.
    11. Следва да се има предвид, че стойността, представена на ред „Брой дни между датата на оценка и нетния паричен поток“ за първия прогнозен период (2022г) би следвало да бъде 92 дни, а не както е посочено - 93 дни. Посоченото налага необходимост да бъдат коригирани стойностите на ред „Брой дни между датата на оценка и нетния паричен поток“ и за останалите прогнозни години (2023Г - 2026Гг).
    12. Допълнително, оповестените стойности на ред „Дисконтиращ фактор“ в таблицата на стр. 36 от търговото предложение следва да бъдат представени поне до петия знак след десетичната запетая.
    13. Стойността на нетния дълг на дружеството (разликата между лихвоносния дълг и паричните средства) следва да бъде определена на база данните от консолидираната финансова справка на „Електроразпределителни мрежи Запад“ АД (с предходно наименование „ЧЕЗ Разпределение България“ АД) към 31.12.2021 г. по чл. 15, ал. 1 от Наредба № 2, която е част от тримесечно уведомление за финансовото състояние по чл. 100о1, ал. 2 от ЗППЦК. Също така, представената обосновка на стр. 35 от търговото предложение следва да бъде преразгледана, като с оглед разпоредбата на чл. 7 от Наредба № 41 е необходимо да бъде направена подробна разбивка на лихвоносните задължения на дружеството, които участват при формирането на нетния дълг, включително посочване на техните стойности.....
    14. И това са само част от съществените забележки и препоръки към отхвърленото оърво предложение.

    Не знам дали успяха за 2-3 дена да проверят дали са спазени всички изисквания и данни в коригираното търгово ,но по вероятно сами са си плюли в лицето ,след като не са успели да отговорят още на жалбите по първото търгово ?

    Напиши коментар:


  • vale1
    replied
    Първоначално изпратено от vzhekoff Разгледай мнение
    Според чл. 157а излиза, че имат право да ги изкупят на одобрената цена. Това си е чиста проба експроприация.
    Няма да ни е за пръв път - преди години така ми взеха акциите от Енерго про мрежи..
    А после дадоха около 2 % на ОПРЕДЕЛЕН ЧОВЕК,който им помогна да ни вземат акциите.
    В последствие Енерго Про пак стана публично ,тъй като емитираха облигации,които в по -голямата си част са в портфейлите на определени пенсионни фондове.
    Last edited by vale1; 19.05.2022, 10:00.

    Напиши коментар:


  • vzhekoff
    replied
    Аз лично на цена по 400-420 не бих се разделил с акциите си и всъщност онова, което не разбирам е, могат ли насилствено-административно да ги изкупят. Не ме интересува, че ще ги отпишат от БФБ, аз мога да си ги държа доживот.

    Напиши коментар:


  • noko6
    replied
    Първоначално изпратено от vzhekoff Разгледай мнение
    Чл. 157а.(Нов. - ДВ, бр. 52 от 2007 г., в сила от 03.07.2007 г.; изм., бр. 103 от 2012 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2012 г.) Лице, което в резултат на търгово предлагане, отправено до всички акционери с право на глас, придобиепряко, чрез свързани лица или непряко в случаите по чл. 149, ал. 2 най-малко 95 на сто от гласовете в общото събрание на публично дружество, има право в тримесечен срок от крайния срок на търговото предложение да изкупи акциите с право на глас на останалите акционери. Член 149, ал. 3, 4 и 12 се прилага съответно. (2) Предложението за изкупуване се одобрява от комисията. (3) Предлаганата от лицето по ал. 1 цена трябва да е най-малко равна на цената: 1. предложена по търговото предложение, с което е достигнат прагът по ал. 1, когато отправянето му е било задължително; 2. предложена по търговото предложение, с което е достигнат прагът по ал. 1, когато отправянето му е било доброволно и при условие че лицето по ал. 1 е придобило не по-малко от 90 на сто от акциите с право на глас, предложени с това търгово предложение; 3. определена съгласно чл. 150, ал. 6 и 7-в останалите случаи.(4) За издаване на одобрение лицето по ал. 1 представя в комисията предложение за изкупуване, което съдържа данните по чл. 150, ал. 2, т. 1-4, 6, 8, 10, 12 и 13. Член 150, ал. 4 и 5 се прилага съответно. (5) Комисията се произнася в срок 14 дни от получаване на заявлението за издаване на одобрение. Членове 152 и 153 се прилагат съответно. (6) В тридневен срок от издаване на одобрението лицето по ал. 1 е длъжно да представи предложението на дружеството и регулирания пазар, на които акциите на дружеството са допуснати до търговия, и да го публикува съгласно чл. 154. (7) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2012 г.) Прехвърлянето на акциите и плащането на цената се извършват едновременно в срок 7 работни дни от публикуване на предложението.
    Според текста най-малко 95% трябва да са придобити в резултат на търгово предложение,а в нашия случай ЕЕЕС има над 98.9% в резултат на сделки преди да е отправил ТП. Според мен това е смисъла на закона-акциите да са придобити в резултат на търгово.Иначе щом вече има над 95% в резултат на сделки, какъв е смисъла да отправя ТП,като дори никой да не го приеме,той пак ще има право да изкупи останалите акции.
    Сега след като КФН пусна това търгово,ние нчмаме правен интерес да обжалваме,понеже не сме длъжни да го приемем.Може да обжалваме следващо евнтуално търгово по чл.157а,но само ако цената не е определена съгласно чл.150,ал.7.т.е. ако е по-ниска от 302.56 лв.
    Ако по-малко от половината акции приемат търговото,то за да отпишат дружеството ще им трябва да изкупят останалите акции.Тогава може да се пробваме да обжалваме на горното основание.Ако обаче повече от 0.535% приемат,то ще могат да отпишат дружеството и без да ги изкупуват.

    Напиши коментар:


  • vzhekoff
    replied
    Чл. 157а.(Нов. - ДВ, бр. 52 от 2007 г., в сила от 03.07.2007 г.; изм., бр. 103 от 2012 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2012 г.) Лице, което в резултат на търгово предлагане, отправено до всички акционери с право на глас, придобие пряко, чрез свързани лица или непряко в случаите по чл. 149, ал. 2 най-малко 95 на сто от гласовете в общото събрание на публично дружество, има право в тримесечен срок от крайния срок на търговото предложение да изкупи акциите с право на глас на останалите акционери. Член 149, ал. 3, 4 и 12 се прилага съответно. (2) Предложението за изкупуване се одобрява от комисията. (3) Предлаганата от лицето по ал. 1 цена трябва да е най-малко равна на цената: 1. предложена по търговото предложение, с което е достигнат прагът по ал. 1, когато отправянето му е било задължително; 2. предложена по търговото предложение, с което е достигнат прагът по ал. 1, когато отправянето му е било доброволно и при условие че лицето по ал. 1 е придобило не по-малко от 90 на сто от акциите с право на глас, предложени с това търгово предложение; 3. определена съгласно чл. 150, ал. 6 и 7-в останалите случаи. (4) За издаване на одобрение лицето по ал. 1 представя в комисията предложение за изкупуване, което съдържа данните по чл. 150, ал. 2, т. 1-4, 6, 8, 10, 12 и 13. Член 150, ал. 4 и 5 се прилага съответно. (5) Комисията се произнася в срок 14 дни от получаване на заявлението за издаване на одобрение. Членове 152 и 153 се прилагат съответно. (6) В тридневен срок от издаване на одобрението лицето по ал. 1 е длъжно да представи предложението на дружеството и регулирания пазар, на които акциите на дружеството са допуснати до търговия, и да го публикува съгласно чл. 154. (7) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2012 г.) Прехвърлянето на акциите и плащането на цената се извършват едновременно в срок 7 работни дни от публикуване на предложението.

    Напиши коментар:


  • vzhekoff
    replied
    Според чл. 157а излиза, че имат право да ги изкупят на одобрената цена. Това си е чиста проба експроприация.

    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied
    Тук с тези измамници се влезе в зоната на здрача..

    Напиши коментар:


  • noko6
    replied
    Първоначално изпратено от man40 Разгледай мнение

    7. Не издава окончателна забрана за публикуване на коригирано търгово предложение от „Ийстърн Юръпиън Електрик Къмпани“ Б.В., Кралство Нидерландия, за закупуване чрез инвестиционен посредник „Евро-Финанс“ АД на 20 581 броя акции (1,07%) от капитала на „Електроразпределителни мрежи Запад“ АД (с предходно наименование „ЧЕЗ Разпределение България“ АД) от останалите акционери на дружеството.

    Скоростно одобрение.... май няма да може да се включим в дивидента
    КФН пак много се изложиха.Кога успяха за 3 работни дни да разгледат две коригирани търгови предложения и да ги одобрят.Толкова писане по първия отказ за 2 лева. Девойката явно е свикнала да прави каквото и наредят.И там трябва основно почистване както във ВСС.

    Ако повече от половината акции не приемем търговото,дали ще могат да ни ги изкупят принудително.

    Напиши коментар:


  • vzhekoff
    replied
    Какво значи "няма да можем" - могат ли принудително да ги изкупят ?

    Напиши коментар:


  • man40
    replied
    Първоначално изпратено от man40 Разгледай мнение
    302.56 лв. Сега със сигурност от КФН ще го пуснат след такова голямо повишение на цената,с повече от 2 лв. Много са щедри
    7. Не издава окончателна забрана за публикуване на коригирано търгово предложение от „Ийстърн Юръпиън Електрик Къмпани“ Б.В., Кралство Нидерландия, за закупуване чрез инвестиционен посредник „Евро-Финанс“ АД на 20 581 броя акции (1,07%) от капитала на „Електроразпределителни мрежи Запад“ АД (с предходно наименование „ЧЕЗ Разпределение България“ АД) от останалите акционери на дружеството.

    Скоростно одобрение.... май няма да може да се включим в дивидента

    Напиши коментар:


  • man40
    replied
    302.56 лв. Сега със сигурност от КФН ще го пуснат след такова голямо повишение на цената,с повече от 2 лв. Много са щедри

    Напиши коментар:


  • petyob
    replied
    доколкото разбирам, като гледам полемиките тук, излиза, че е задължително да има търгово предложение? Макар, че за Трейс май нямаше? За да има смисъл да е задължително трябва да има ясно разписани правила за минимална цена. Но явно няма такива, защото все настъпват спорове каква трябва да е. В крайна сметка приемането не е задължително

    пп. сещате се, че като няма ясни правила, а зависи от благоволението на КФН, е добре за КНФто - те обичат да се корумпират
    Last edited by petyob; 09.05.2022, 17:00.

    Напиши коментар:


  • vale1
    replied
    Първоначално изпратено от man40 Разгледай мнение
    Не видях да пишат нещо за теглата на отделните методи,а там ни бъзикат с 30% тегло на НСА.Сега като трябва да правят и ликвидационна оценка,това тегло ще падне още.Ликвидационната ще е пак под 300 лв.,така че цената ако мръдне нагоре ще е с малко.Ако КФН забрани и коригираното.ще може да се включим в евентуалния дивидент,ама ме съмнява да отидат чак до там.Пуснаха миналото търгово без да са изпълнени указанията.
    Мисля,че ако се спазят насоките дадени от КФН за ликвидационната оценка и се вземат данните от последните отчети на дружеството цената на търговото би следвало да е доста по-добра.

    Ако не - впредид ,че разпределителното дружество е 100 % монополист и има особеното значение за националната сигурност и голяма част от икономиката на България - добре е да се сезират нациналните медии и Народното събрание - пък там считам ,че едва ли ще погледнат с добро око на намеренията на мажо за отписване от публичност.

    Особено като се погледне как е структурирана собствеността - 3 дъщерни чужди дружества ,като двете са с по 1000 евро собствен капитал и лесно би могла да се променя собствеността изцяло или частично и възможност за значително задължняване.

    Едва ли има друга държава в Ев.съюз с подобна собственост на електроразпределителната мрежа на столицата си,всички държавни учреждения и водещите икономически структури.

    Напиши коментар:


  • man40
    replied
    Не видях да пишат нещо за теглата на отделните методи,а там ни бъзикат с 30% тегло на НСА.Сега като трябва да правят и ликвидационна оценка,това тегло ще падне още.Ликвидационната ще е пак под 300 лв.,така че цената ако мръдне нагоре ще е с малко.Ако КФН забрани и коригираното.ще може да се включим в евентуалния дивидент,ама ме съмнява да отидат чак до там.Пуснаха миналото търгово без да са изпълнени указанията.

    Напиши коментар:

Working...
X