IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts



  • Цената на сделката за мажоритарните дялове в ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро – голямата въпросителна

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
      Абе: вярно ли, че сега - след продажбата - и покупката от кака Гинка, щели да прекръстят дружеството от: "ЧЕЗ",

      на "ЧЕС" от ЧЕС-ане ????

      Не позна, ще се казва ГЕРП - Гинкиното ЕРП - асоциациите с едни Тикви са съвсем случайни
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Абе: вярно ли, че сега - след продажбата - и покупката от кака Гинка, щели да прекръстят дружеството от: "ЧЕЗ",

        на "ЧЕС" от ЧЕС-ане ????

        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Апропо, в една от сделките ми днес ми е продала ЦКБ на 264 - каквото и да значи това...
          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

          Коментар


          • Първоначално изпратено от balarev Разгледай мнение

            Благодаря за отговора, може и да бъркам, но Вие това го знаете, предполагате или така Ви се иска да бъде. Защото сметката на другия колега емгеко ми се струва много по смислена. 326+48+15=389, като 326 евро са цената платима някога, 48 евро е кеша получен сега/дивидент/, а 15 евро е единственото директно финансиране от майката, което се погасява. Кредита от ЕВБР го усвояват на части от 2016 г. и още е на половина и не е ангажимент на майката, а на 3 CZ, 1 CZ пък няма банкови кредити.
            На мен ми се иска цената на собствения капитал да е възможно най-висока тъй като все още имам 3CZ

            Коментар


            • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

              Надявам се цената да е по-висока. Принципно при такива сделки се договаря цена на бизнеса, докато цената на собствения капитал е резултантна на cash-free, debt-free & normalised working capital basis. Така че се надявам като дойде момента на сделката, цената на собствения капиталда е по-висока
              Да, именно. Затова според мен при неговия изказ и факта че цената е вече обявена, най-много ми се връзва да са договорили - разпределяне на някакви печалби, пък и да не зорят толкова купувача с намирането на по-големи заеми за сделката (макар че съм съгласен с логиката ти от гледна точка на купувача).

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

                ОК, и считаш че шефчето им като казва че цената е доста по-висока от 320 млн евро има предвид дълга, така ли?
                Надявам се цената да е по-висока. Принципно при такива сделки се договаря цена на бизнеса, докато цената на собствения капитал е резултантна на cash-free, debt-free & normalised working capital basis. Така че се надявам като дойде момента на сделката, цената на собствения капиталда е по-висока

                Коментар


                • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

                  ОК, и считаш че шефчето им като казва че цената е доста по-висока от 320 млн евро има предвид дълга, така ли?
                  Не знам какво казва при положение, че в годишния отчет са обявили официално цената за собствения капитал - 326 млн. евро.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

                    Дивидента също е възможен, но за купувача е по-изгодно кеша да си остане, а цената на сделката за мажоритарния пакет да калкулира кеша принадлежащ на мажоритаря
                    ОК, и считаш че шефчето им като казва че цената е доста по-висока от 320 млн евро има предвид дълга, така ли?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

                      Как се променя консолидирания баланс на ЧЕЗ а.с. - намалява си финансовия дълг с 140 евро (дълга в Бг дружествата), намалява си кеш баланса с 80 евро (кеша в Бг дружествата), увеличава си кеша с 326 евро (парите от слелката), увеличава си кеша с 3 евро (вземанията от Бг дружествата). Тоест имаме промяна в нетен дълг позицията +326+3+140-80=389. Числата са примерни, тъй като нямам баланси на непубличните дружества към края на 2017. Също така това упражнение се прави към датата на сделката, която е в бъдещето и тогава балансовите числа ще са различни. Например финансовия дълг към момента най-вероятно е по-малък, но до датата на сделката ще се увеличи с целия договорен размер на кредита с ЕБВР
                      Благодаря за отговора, може и да бъркам, но Вие това го знаете, предполагате или така Ви се иска да бъде. Защото сметката на другия колега емгеко ми се струва много по смислена. 326+48+15=389, като 326 евро са цената платима някога, 48 евро е кеша получен сега/дивидент/, а 15 евро е единственото директно финансиране от майката, което се погасява. Кредита от ЕВБР го усвояват на части от 2016 г. и още е на половина и не е ангажимент на майката, а на 3 CZ, 1 CZ пък няма банкови кредити.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                        Има логика!С други думи според теб не смятат да разпределят дивидент,иначе сметката се променя....
                        Дивидента също е възможен, но за купувача е по-изгодно кеша да си остане, а цената на сделката за мажоритарния пакет да калкулира кеша принадлежащ на мажоритаря

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

                          Как се променя консолидирания баланс на ЧЕЗ а.с. - намалява си финансовия дълг с 140 евро (дълга в Бг дружествата), намалява си кеш баланса с 80 евро (кеша в Бг дружествата), увеличава си кеша с 326 евро (парите от слелката), увеличава си кеша с 3 евро (вземанията от Бг дружествата). Тоест имаме промяна в нетен дълг позицията +326+3+140-80=389. Числата са примерни, тъй като нямам баланси на непубличните дружества към края на 2017. Също така това упражнение се прави към датата на сделката, която е в бъдещето и тогава балансовите числа ще са различни. Например финансовия дълг към момента най-вероятно е по-малък, но до датата на сделката ще се увеличи с целия договорен размер на кредита с ЕБВР
                          Да, при тези допускания си прав. Аз смятах дълга с кеша към края на годината и затова не ми се наместваха така сметките.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

                            Как се променя консолидирания баланс на ЧЕЗ а.с. - намалява си финансовия дълг с 140 евро (дълга в Бг дружествата), намалява си кеш баланса с 80 евро (кеша в Бг дружествата), увеличава си кеша с 326 евро (парите от слелката), увеличава си кеша с 3 евро (вземанията от Бг дружествата). Тоест имаме промяна в нетен дълг позицията +326+3+140-80=389. Числата са примерни, тъй като нямам баланси на непубличните дружества към края на 2017. Също така това упражнение се прави към датата на сделката, която е в бъдещето и тогава балансовите числа ще са различни. Например финансовия дълг към момента най-вероятно е по-малък, но до датата на сделката ще се увеличи с целия договорен размер на кредита с ЕБВР
                            Има логика!С други думи според теб не смятат да разпределят дивидент,иначе сметката се променя....
                            Last edited by спекуланта; 26.03.2018, 16:51.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                              BB50, двете публични ако ги гледаш заедно дълг нямат, трябва да имат отрицателен нетен дълг според мен. Не мисля че е възможно непубличните да имат толкова голям дълг.
                              Така е - отрицателен е около 7 млн.евро, но до датата на сделката ще усвоят кредита от ЕБВР и ще похарчат парите за изкупуване на съоръжения и други инвестиции. Това са още около 50 млн евро. Нетния дълг в непубличните към края на 2016 е около 32 млн.евро

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от balarev Разгледай мнение

                                Това нещо го прочетох осем пъти нищо не разбрах.
                                Как се променя консолидирания баланс на ЧЕЗ а.с. - намалява си финансовия дълг с 140 евро (дълга в Бг дружествата), намалява си кеш баланса с 80 евро (кеша в Бг дружествата), увеличава си кеша с 326 евро (парите от слелката), увеличава си кеша с 3 евро (вземанията от Бг дружествата). Тоест имаме промяна в нетен дълг позицията +326+3+140-80=389. Числата са примерни, тъй като нямам баланси на непубличните дружества към края на 2017. Също така това упражнение се прави към датата на сделката, която е в бъдещето и тогава балансовите числа ще са различни. Например финансовия дълг към момента най-вероятно е по-малък, но до датата на сделката ще се увеличи с целия договорен размер на кредита с ЕБВР

                                Коментар

                                Working...
                                X